Најсавршенија природна наука.

Дафмен

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
247
Помало глупо формулисано питање али која је по вама најсавршенија природна наука? Мислим да је то свакако математика! Уједно теоретски најдосаднија али ипак и најсавршенија јер даје одговоре на све парадоксе.
 
Дафмен:
Помало глупо формулисано питање али која је по вама најсавршенија природна наука? Мислим да је то свакако математика! Уједно теоретски најдосаднија али ипак и најсавршенија јер даје одговоре на све парадоксе.
Svaka prirodna nauka je savrsena u svom delokrugu istrazivanja, dok ih matematika sve prozima. Zato mislim da ce svaki covek opredeljen za odredjenu nauku, da je forsira kao najsavrseniju. Dakle tesko da ljudi mogu da daju objektivni sud o tome.
...........................................................................
Ipak kada bolje razmislim fizika je najsavrsenija. :D (evo, sta sam ti gore rekao?):D
 
Biologija i Fizika. Pod fizika podrazumevam i hemiju. Slicno izjavi Stnco, meni je hemija poznata kao prljavi deo fizike. Tako smo je mi zvali na PMF. A sto se matematike tice, mozda je neko cuo za Anstjanovu izreku :" Sve dok se zakoni matematike odnose na stvarnost, u toliko nisu sigurni, a sve dok su sigurni utoliko se ne odnose na stvarnost.";-)
 
Мишљења сам да је ипак математика основа свега. Јесте да је физика доста обухватна и феноменална наука, такође се слажем и за хемију коју највише готивим (студирам ТМФ) али ипак чини ми се да је савршенство математике баш у свој тој сложености, с неке стране прожима цео човеков живот...
 
Haha, pa biologija naravno. :) :P Zato sto proucava za sada poslednji stupanj razvoja univerzuma i svega sto postoji. Prvo je bila fizika i to ona elementarnih cestica i ona lezi u osnovi svega. Nakon toga je dosla hemija kada se univerzum krenuo malo isloznjavati a na kraju je biologija jer je na kraju u univerzumu nastao i zivot. To je kao piramida. Biologija se nalazi na vrhu jer se temelji na svim ostalima. A matematika stoji sa strane svega jer ona zapravo samo tekstualno (brojcano i formulama) opisuje ono sto realno postoji. :)

Mada se slazem sa Babmi_girl. Nijedna nauka ne moze postojati zasebno za sebe niti se moze izdvojiti kao najbitnija i najsavrsenija. Meni se upravo zato mnogo svidja naziv koji su imali naucnici Darvinovog vremena. Oni su zapravo bili prirodnjaci jer su ispitivali i posmatrali prirodu kao jednu celinu.
 
Insect:
Haha, pa biologija naravno. :) :P Zato sto proucava za sada poslednji stupanj razvoja univerzuma i svega sto postoji. Prvo je bila fizika i to ona elementarnih cestica i ona lezi u osnovi svega. Nakon toga je dosla hemija kada se univerzum krenuo malo isloznjavati a na kraju je biologija jer je na kraju u univerzumu nastao i zivot. To je kao piramida. Biologija se nalazi na vrhu jer se temelji na svim ostalima. A matematika stoji sa strane svega jer ona zapravo samo tekstualno (brojcano i formulama) opisuje ono sto realno postoji. :)

Mada se slazem sa Babmi_girl. Nijedna nauka ne moze postojati zasebno za sebe niti se moze izdvojiti kao najbitnija i najsavrsenija. Meni se upravo zato mnogo svidja naziv koji su imali naucnici Darvinovog vremena. Oni su zapravo bili prirodnjaci jer su ispitivali i posmatrali prirodu kao jednu celinu.
Ne spominji piramidu, k'o Boga te molim!:lol: :lol: :lol:
 
Дафмен:
Помало глупо формулисано питање али која је по вама најсавршенија природна наука? Мислим да је то свакако математика! Уједно теоретски најдосаднија али ипак и најсавршенија јер даје одговоре на све парадоксе.
Matematika je daleko od toga da daje odgovore, ona pre stvara probleme nego što ih rešava. Kao u medicini - imaš lek, pa ti onda treba lek za lek, pa lek za lek za lek i za kombinaciju ta dva leka četvrti..... I baš zato je daleko od toga da bude "savršena" upravo jer je 100% delo čoveka i nema veze sa stvarnošću, tako da, realno, ne može da da nikakav odgovor, već samo pretpostavke. Matematika je pre aparat nego nauka.
Iako je deo skoro svake nauke današnjice ona, sama po sebi, ne bi imala nikakav smisao bez njih, dok one mogu postojati bez nje, bar u teoriji.

I ja glasam za fiziku.
 
v.v.ilic:
Fizika bez Biologije može, ali ova bez nje ne.;) I mnoge druge bez Fizike ne mogu:lol: :lol: :lol:
Pa ne mora bas uvek da bude tako.Postoje ekstremni slucajevi. A ako ne postoje izmislicemo ih. :D
A primer da biologija ne moze bez fizike je prost- imamo apsorpciju vode,zakone difuzije,Turgorov pritisak itd. Ali na osnovu tih pojava se moze proucavati fizika,tj. kako i zasto nastaju procesi difuzije (nejednaka koncentracija i tako to).
@Insect
Ko ti je ta Babmi_girl ? :? :wink:
 

Back
Top