PC speed-hdd-pagefile?

Oggy

Domaćin
Poruka
3.723
Interesuje me koliko(znam da utice ali KOLIKO?? :?: ) nacin povezivanja HDDa(master,slave,ide1,ide2) i raspodela Pagefile-a po hardovima utice na brzinu celokupne maschine.
Ja licno imam dva Maxtora od 80GB na IDE1 grani(na drugoj je CD i CDRW-kratak kabl :wink: ),Win XP,pa kako bi bilo idealno podesiti sve uslove,eventualno i IDE grane?
 
velicina pagefile-a zavisi od kolicine RAM-a koji imas... za sada je optimalno da zajednicka velicina (RAM + PF) bude oko 1Gb za vecinu potreba....

sto se tice mesta na hard disku.... najbolja varijanta je da se napravi posebna particija za pf, velicine oko 2-3 Gb, sa klusterom velicine 4Kb (izaberes pri formatiranju nove particije) zbog izbegavanja buferovanja podataka sa diska

ukoliko imas recimo 512Mb postavi velicinu pf-a, na novoj particiji velicine 2 Gb, minimum 512Mb i max 1,5 Gb

particiju nemoj praviti na kraju diska (jer su u tom delu diskovi uglavnom najsporiji), vec negde pri pocetku (idealno bi bilo da imas particiju samo za OS i sitne programe velicine oko 3-4Gb i odma za tom particijom PF particija)
 
Cini mi se da je to malo previse-pravljenje novih particija.Imam dva identicna HDDa podeljena na dve particije(i 256 MB RAMa).Kako sa postojecom konfiguracijo postici poboljsanje(Partition M.8 smanjuje cluster size na 4k da li vredi particiju sa PFom obraditi na 4K).A sta oko vezivanja ide1 ili ide2(oba na ide1 ili 2).
Toliko pitanja... :wink:
 
velicina klustera je direktno vezana za velicinu particije.... ne znam napamet velicine particija koje odgovaraju odredjenim klusterima....

trudi se da ti particije budu sa klusterom velicine 4Kb...

btw... sto ne korisitis RAID, ako vec imas dva identicna diska :roll:
 
nasao sam stranicu sa default odnosom klustera i velicina particije pri formatiranju>>> http://www.microsoft.com/technet/tr...prodtechnol/winxppro/reskit/prkc_fil_lxty.asp

po ovome moguce je napraviti particije velicine od 2Gb pa sve do 2Tb sa velicinom klastera od 4Kb... i moram priznati da sam prilicno iznenadjen ovim saznanjem...

sve u svemu, ako ti je particiju formatirao Windows verovatno je kluster velicine 4K
 
Particije su po 23,9GB(to im je neka granica) u Fat32,ali su svejedno 4K klaster(PqM8).
S`obzirom da Xp daje mogucnost raspodele PF na vise particija kako tu napraviti pravu stvar i sta staviti :custom size ili system menage? 8)
 

Back
Top