ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА-ДЕЦА У ЈАСЕНОВЦУ!

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Страдање деце у Јасеновцу

Велико интересовање у Барију за изложбу о страдању Срба у овом логору,
али и током 20. века



Деца из логора Јасеновац

Од нашег специјалног извештача

Бари, 26. јануара – Реномирана и иначе пространа сала Мурат на тргу Ферарезе у Барију била је синоћ премала да прими све заинтересоване за изложбу о страдању деце у логору Јасеновац и за разговор о страдању Срба не само у овом логору већ током целог 20. века. Пола сата пре отварања изложбе људи су чекали напољу, а унутра су многи стајали, док су млади, који су такође дошли у великом броју, седели и на поду.

Иза изложбе београдског Музеја жртава геноцида, коју је у Барију организовало Удружење „Мост за Београд”, званично су стали и град Бари, Провинција Бари и Регија Пуља, па је и то разлог што је била добро рекламирана и медијски покривена. Отварање изложбе и разговор о Јасеновцу пропратиле су све дневне новине и регионалне телевизије на челу са РАИ 3.

Међународни дан сећања на жртве холокауста, који је званично сутра, 27. јануара, и који овде зову једноставно „Дан сећања”, почео је да се обележава још синоћ, док ће данас бити отворена још једна изложба – о страдању Јевреја.


Манипулисање помоћу штампе

Оваква сећања помажу, како је прокоментарисао и Виторино Курчи, секретар за културу Провинције Бари, „да се ’Дан сећања’ не претвори у пуку реторику или, што је још горе, да се не угаси у равнодушности”. Лучано Канфора, један од највећих италијанских историчара 20. века, иначе професор на Универзитету у Барију, рекао је да ће овај дан увек бити у знаку сукоба између оних који желе да га забораве и оних који желе да га памте и обележавају.

Говорећи о Јасеновцу, професор Канфора је истакао да једно комплексније историјско осветљавање страдања у Јасеновцу и није могуће уклопити у слику фашизма 20. века зато што је штампа и онда, као и сада, увек говорила гласом власти. Професор Канфора је направио паралелу између онога што се догађало на територији Србије и бивше Југославије 1941. и 1991, нагласио је да су бомбардовања Београда и за време Другог светског рата, као и 1999, почела без објаве рата и додао да се деведесетих Хрватска вратила у прошлост.

Заборав, прећуткивање и ублажавање чињеница, то је оно што су истакли готово сви учесници разговора о Јасеновцу. Парадокс „југословенске идеје” најсуровије се испољио у Јасеновцу, потврдила је Светлана Стипчевић, професор Универзитета у Барију, и додала да је државни разлог и Краљевине Југославије и Брозове федеративне републике налагао да се злочини почињени у рату прећуткују и забораве, што је довело до тога да скриване истине испливају после неколико деценија у крвавим догађајима после сецесије Хрватске 1992. године.

Јасеновац је сличан Аушвицу и представља споменик највећег злочина против човечности, истакла је она.


Табу тема

У истраживањима а и у јавности владало је мишљење да је Јасеновац табу тема, пре свега због дневнополитичких разлога, истакао је професор Јован Мирковић из београдског Музеја жртава геноцида и један од аутора изложбе о страдању деце у Јасеновцу.

Наглашавајући да је питање броја жртава у јасеновачким логорима постао чвор сучељавања не само националистичких страсти већ и у историографији, он је рекао да је овај проблем повезан са непостојањем тачно утврђених људских губитака у Југославији. На стратиштима Јасеновца идентификовано је до сада укупно 84.300 жртава, од тог броја 47.666 Срба, 12.534 Јеврејина, 11.503 Рома, 5.932 Хрвата, 919 муслимана и 5.746 непознатих, рекао је професор Мирковић и додао да се броју страдалих Јевреја може прибројити око 4.000 Јевреја евидентираних у логору Ђаково који су доведени на ликвидацију у Јасеновац.

Између минимализовања броја жртава, с једне, и преувеличавања, с друге стране, најчешће процене броја страдалих крећу се од 500.000 до 700.000, док је у литератури која претендује на научни ниво исказан највећи број од 1.110.929 страдалих, рекао је Мирковић.

Међу страдалим логорашима највише је Срба (53 одсто), затим Јевреја (20 одсто), Рома (10 одсто), док је Хрвата 12 одсто и муслимана један одсто, рекао је професор Драган Цветковић из београдског Музеја жртава фашизма, који је говорио о страдању Срба на територији НДХ и БиХ.

Да можда није случајно што се о Јасеновцу говорило баш овде у Барију, могло се наслутити из онога што је рекао професор Антонио Леуци из Института за историју антифашизма, који је подсетио да је регија Пуља почев од 1943. па надаље прихватила логораше и партизане са простора Југославије, од којих су се неки прикључили италијанским партизанима у борби против фашиста.

Гордана Поповић
************************************************************************

Ето, као што видите, не само на овом подфоруму, него и у нашим медијима ОСИМ ЧАСНОГ МЕСТА ЛИСТА "ПОЛИТИКА" КОЈИ ОВО ОБЈАВЉУЈЕ - и даље се ради на минимализовању жртава холокауста Срба, маргинализовању и ПРЕПРАВЉАЊУ ЧИЊЕНИЦА.
 
niko to ne negira,i na listi zrtvi se vide mahom srpska imena,ali i hrvatska,muslimanska a cini mi se i nesto malo italijanskih koliko sam ja primetila prelistavajuci ih...
slike iz logora su zastrasujuce i cinjenica koliko je tu bilo dece....kao i u svakom koncentracionom logoru izgleda da su im deca bila posebno zanimljiva :x :(
_ducky__by_gadgetsguru-1.png
 
Banshee:
niko to ne negira,i na listi zrtvi se vide mahom srpska imena,ali i hrvatska,muslimanska a cini mi se i nesto malo italijanskih koliko sam ja primetila prelistavajuci ih...
slike iz logora su zastrasujuce i cinjenica koliko je tu bilo dece....kao i u svakom koncentracionom logoru izgleda da su im deca bila posebno zanimljiva :x :(
_ducky__by_gadgetsguru-1.png
[SIZE=]

Па ја стварно не знам где ти живиш ако можеш да напишеш: НИКО ТО НЕ НЕГИРА? Вероватно на Марсу!

Или можда правиш неукусну шалу. :roll:
 
u cemu je tvoj problem jbt :lol: :lol:

kad bi znao engleski mogao bi da se pozabavis detaljnije temom na internetu i u literaturi,umesto sto se bavis omiljenom zabavom - napadanjem mene cak i kada ti napisem neku vrstu podrske u postu :D

ovako nastavi da zivis u svom svetu fikcija i da prekucavas clanke iz novina posto ili ne znas ili neces da se temeljnije pozabavis temom :neutral:

uzgred,mozes da nadjes liste zrtava,razne strane clanke,slike i slicno i videces da su mahom srbi i da niko normalan ne negira postojanje jasenovca i njihovih zrtvi.

samo sto ces ti radije umesto toga napadati mene cak i kada kazem "da jasenovac je jako tuzan dogadjaj u istoriji balkana,jer je pobijeno mnogo ljudi i dece izmedju ostalog,i te ustaske i nacisticke zlocine treba zapamtiti"

koji si ti covek.da te nema,trebalo bi te izmisliti :lol:
_ducky__by_gadgetsguru-1.png
 
Obersturmfuehrer:
sta oces, cutao si dok su jevreji bili u pitanju, ali kada su srbi u logorima, e, to je nesto drugo....

Наравно да НИЈЕ ИСТИНА, иди и забоди нос у ту тему па ћеш се уверити.

1. Чивути причају и дижу споменике САМО СВОЈИМ ЖРТВАМА, а ја немам
обичај "да кукам на туђем гробљу"

2. Ја пишем О СРПСКИМ ЖРТВАМА ХОЛОКАУСТА .

3. А шта ти радиш - нека просуде и други који читају. :roll:
 
Banshee:
u cemu je tvoj problem jbt :lol: :lol:

kad bi znao engleski mogao bi da se pozabavis detaljnije temom na internetu i u literaturi,umesto sto se bavis omiljenom zabavom - napadanjem mene cak i kada ti napisem neku vrstu podrske u postu :D

ovako nastavi da zivis u svom svetu fikcija i da prekucavas clanke iz novina posto ili ne znas ili neces da se temeljnije pozabavis temom :neutral:

uzgred,mozes da nadjes liste zrtava,razne strane clanke,slike i slicno i videces da su mahom srbi i da niko normalan ne negira postojanje jasenovca i njihovih zrtvi.

samo sto ces ti radije umesto toga napadati mene cak i kada kazem "da jasenovac je jako tuzan dogadjaj u istoriji balkana,jer je pobijeno mnogo ljudi i dece izmedju ostalog,i te ustaske i nacisticke zlocine treba zapamtiti"

koji si ti covek.da te nema,trebalo bi te izmisliti :lol:
_ducky__by_gadgetsguru-1.png

Ја врло добро знам да си ти довољно паметна да си потпуно разумела мој пост. То што постоје листе жртава на списковима по интернету НЕ ЗНАЧИ НИКОМ НИШТА, ако се у јавности свакодневно па и на овом подфоруму МИНИМАЛИЗУЈУ ТЕ НЕВИНЕ ЖРТВЕ И ЧАК СРБИ ПРОГЛАШАВАЈУ НАЦИСТИМА КОЈИ СУ УЧЕСТВОВАЛИ У ХОЛОКАУСТУ НАД ЈЕВРЕЈИМА. 8-)
 
eremita:
Наравно да НИЈЕ ИСТИНА, иди и забоди нос у ту тему па ћеш се уверити.

zabo sam nas u temu, i video da jedna tvoja poruka definise holokaust iz wikipedije, koju ti inace pljujes.
druga tvoja poruka ima link koji vodi na temu onih idiota sto dovode holokaust u pitanje.
[/QUOTE]

eremita:
3. А шта ти радиш - нека просуде и други који читају. :roll:

ja pisem o zrtavanam.
jebga, tvoj problem je sto nesrbi za tebe nisu zrtve nego kolateralna steta...
 
eremita:
Ја врло добро знам да си ти довољно паметна да си потпуно разумела мој пост. То што постоје листе жртава на списковима по интернету НЕ ЗНАЧИ НИКОМ НИШТА, ако се у јавности свакодневно па и на овом подфоруму МИНИМАЛИЗУЈУ ТЕ НЕВИНЕ ЖРТВЕ И ЧАК СРБИ ПРОГЛАШАВАЈУ НАЦИСТИМА КОЈИ СУ УЧЕСТВОВАЛИ У ХОЛОКАУСТУ НАД ЈЕВРЕЈИМА. 8-)
uvek postoje ljudi ce minimalizovati zrtve ili ih povecavati iz nekih svojih boga pitaj kojih razloga.bitno je znati objektivnu istinu.

ja te zrtve uopste ne minimalizujem,i kazem da su ustase nesto najgore sto se desilo na ovim prostorima,jer smo imali lokalne naciste na delu koji su ubijali mahom srbe,ali i svoj narod koji se suprotstavljao tom rezimu,muslimane,cigane,jevreje i sve koji su im se nasli na putu.srba najvise,da,to uopste ni ne pokusavam da poricem.

i vec sam rekla da je zrtva zrtva - ma koje nacionalnosti bila i da sve zlocine treba osuditi i kazniti ako je to ikako moguce,bili ti koji su cinili zlocine hrvatis,srbi,jevreji,nacisti,muslimani ko god. i svih tih zlocina treba se secati i obelezavati ih,zato sto su stradali pre svega ljudi,ljudi razlicitih nacionalnosti od strane raznih zlikovaca i patoloskih mozgova.

na stranu sto vi mene volite da zovete ustasom i da mi neki od vas salju pretece pp-ove kako sam ustasa. :D zovite me kako hocete,ne zanima me.
ja takve zlocine nad ljudima nikad nisam niti cu podrzavati.
_ducky__by_gadgetsguru-1.png
 
Obersturmfuehrer:
zabo sam nas u temu, i video da jedna tvoja poruka definise holokaust iz wikipedije, koju ti inace pljujes.
druga tvoja poruka ima link koji vodi na temu onih idiota sto dovode holokaust u pitanje.

ja pisem o zrtavanam.
jebga, tvoj problem je sto nesrbi za tebe nisu zrtve nego kolateralna steta...[/QUOTE]

Када год цитирам Википедију - то је због реформских телетабиса који своје знање проналазе баш ту. Иначе та дефиниција је подоста фалична, али може да послужи за неко краће објашњење.

Ти не пишеш о жртвама у принципу - него о жртвама Чивутима(а то исто раде и они) и чак си писао како су Срби ти који су овде уништили Јевреје, како те, бре, није срамота! Погледај сопствене постове, једино ако си био пијан или удуван. :roll:
 
Svakom su svoje zrtve najvaznije to je sasvim normalno,ne moze mi biti zao vise hrvata ili nekog drugog nego sopstvenog naroda.Jasenovac je bio najstrasniji logor za vreme rata,ne po broju ubijenih vec po teroru koji je cinjen nad zatvorenicima.U drugim nacistickikjm logorima je sve radjeno automatski i vecina je zavrsavala u gasnim komorama,dok je u Jasenovcu vecina ubistava vrsena hladnim oruzijem uz velika mucenja i stradanja pre same smrti.
 
eremita:
Када год цитирам Википедију - то је због реформских телетабиса који своје знање проналазе баш ту. Иначе та дефиниција је подоста фалична, али може да послужи за неко краће објашњење.

pa pazi, to sto si ti ogranicen i u wikipediji nalazis istinu koja ti neodgovara je tvoja stvar...

eremita:
Ти не пишеш о жртвама у принципу - него о жртвама Чивутима(а то исто раде и они) и чак си писао како су Срби ти који су овде уништили Јевреје, како те, бре, није срамота! Погледај сопствене постове, једино ако си био пијан или удуван. :roll:


ma nemoj mi reci?
ako pogledas moje postove videces da ja uopste nisam pisao na temu holokausta, na istu onu temu na kojoj si ti poslao link o negiranju holokausta.
 
Banshee:
uvek postoje ljudi ce minimalizovati zrtve ili ih povecavati iz nekih svojih boga pitaj kojih razloga.bitno je znati objektivnu istinu.

ja te zrtve uopste ne minimalizujem,i kazem da su ustase nesto najgore sto se desilo na ovim prostorima,jer smo imali lokalne naciste na delu koji su ubijali mahom srbe,ali i svoj narod koji se suprotstavljao tom rezimu,muslimane,cigane,jevreje i sve koji su im se nasli na putu.srba najvise,da,to uopste ni ne pokusavam da poricem.

i vec sam rekla da je zrtva zrtva - ma koje nacionalnosti bila i da sve zlocine treba osuditi i kazniti ako je to ikako moguce,bili ti koji su cinili zlocine hrvatis,srbi,jevreji,nacisti,muslimani ko god. i svih tih zlocina treba se secati i obelezavati ih,zato sto su stradali pre svega ljudi,ljudi razlicitih nacionalnosti od strane raznih zlikovaca i patoloskih mozgova.

na stranu sto vi mene volite da zovete ustasom i da mi neki od vas salju pretece pp-ove kako sam ustasa. :D zovite me kako hocete,ne zanima me.
ja takve zlocine nad ljudima nikad nisam niti cu podrzavati.
_ducky__by_gadgetsguru-1.png

Ево, ИСТИНЕ РАДИ - морам опет да постујем чланак из новина ИЗ КОГА СЕ ЈАСНО ВИДИ ШТА СЕ РАДИ ОВДЕ КОД НАС. Покренута је акција да се ЗАКОНОМ КАЗНИ НЕГИРАЊЕ ХОЛОКАУСТА(а из текста се види да се мисли САМО на Јевреје) као и на измишљен "геноцид" у Сребреници - А СРБИ КАО ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА И ГЕНОЦИДА СЕ УОПШТЕ И НЕ СПОМИЊУ а "Бљесак" и "Олују" и Братунас и Орића да не помињем.
Учесници су већ осведочени олош антисрпски.


Okrugli sto povodom obležavanja Međunarodnog dana sećanja na holokaust

Antisemitizam kao posledica autoritarnih režima


Beograd - Protiv negiranja genocida i zločina iz prošlosti treba se odlučnije boriti - ocenjeno je juče na okruglom stolu "Međunarodni dan sećanja na holokaust".
Prema rečima Zorana Ostojića, potpredsednika Građanskog saveza Srbije, negiranje holokausta predstavlja nesposobnost društva da se suoči sa svojom prošlošću. Antisemitizam, objasnio je on, nije samo karakteristika zemalja koje su bile pod direktnim uticajem nacionalsocijalizma, već su mu podlegale i neke druge države, pa čak i Staljinova Rusija.
I u Srbiji treba zabraniti negiranje zločina

"Evropa ima obavezu da preispita sve dimenzije zločina koji se u prošlosti dogodio nad njenim jevrejskim građanima", kaže predsednik Beogradskog kruga Obrad Savić. Navodeći primere nekih evropskih zemalja u kojima je zabranjeno poricanje holokausta, Savić ukazuje da je potrebno da se i u Srbiji zakonom zabrani negiranje zločina kako bi oni koji to čine bili kažnjeni. Elementarna je obaveza da srpska većina zaštiti manjine, ocenio je Savić. Osvrnuvši se na činjenicu da i u demokratskim zemljama ima ekstremnih desničarskih snaga, on je zaključio da se "Srbija uvek takmiči sa Evropom u onome u čemu je ona najgora". Dodao je da u Evropi postoji mržnja prema Jevrejima i Arapima - muslimanima zbog toga što joj je u periodu njenog konstituisanja kao hrišćanske zajednice bio potreban zajednički neprijatelj. Kao unutrašnji neprijatelj poslužili su Jevreji, a kao spoljašnji muslimani.

- To je posledica autoritarnih režima koji su izgrađeni na ksenofobiji, mržnji i teoriji zavere - kaže Ostojić.

Teorija zavere, ukazao je, bila je veoma eksploatisana za vreme Miloševićevog režima u Srbiji kada su zbog nesposobnosti vlasti da pronađe izlaz iz nedaća za lošu situaciju optuživani neki tajni centri moći. Postoji nit u srpskom društvu, ističe Ostojić, koja je izlučila ideje fašizma - u Drugom svetskom ratu ideje Dimitrija Ljotića i vladike Nikolaja Velimirovića koje su svoju reafirmaciju dobile na Gazimestanu. Tada je Milošević spojio Staljinizam i učenje Dimitrija Ljotića, a takav nacionalsocijalizam proizveo je sve nedaće na prostorima bivše Jugoslavije.

Predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko rekla je da su genocid i događaji u Srebrenici, Ruandi, Kambodži, Darfuru i Čečeniji podstakli UN na donošenje Rezolucije kojom se zabranjuje svako negiranje holokausta. Prema njenim rečima Srebrenica je isprovocirala moralne dileme svuda u svetu, osim u Srbiji u kojoj su zvanične reakcije bile "neadekvatne". Koreni antisemitizma, kaže Biserko, potiču još od Drugog svetskog rata, a postaju dominantna manifestacija ksenofobičnog društva u poslednjih dvadesetak godina. To je posledica nacionalističke politike Srbije prema susedima, ali i prema svojim građanima, ocenila je Biserko i poručila da je "za promenu stanja svesti u Srbiji neophodno iz školskog sistema izbaciti sve reinterpretacije antisemitskih autora, o ulozi Srbije u raspadu SFRJ i kolaboracionista u Drugom svetskom ratu".

Predsednik Komiteta za praćenje pojava antisemitizma Saveza jevrejskih opština Aleksandar Lebl ukazao je na nedovoljnu brigu o očuvanju i zaštiti spomenika žrtvama nacizma i holokausta koji su na meti antisemita i drugih vandala. Podsetivši da ideje srpskih nacističkih i fašističkih ideologa javno promovišu čak i neki predstavnici vlasti, Lebl je rekao da je plimu antisemitizma u Srbiji izazvao i prošlogodišnji rat Izraela i libanskog Hezbolaha.
Okrugli sto je organizovao Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji povodom 27. januara, svetskog Dana sećanja na holokaust.
R. Femić

********************************************************************************

п.с. Ја ти никада нисам слао никакве поруке, па ни претеће. :roll:
 
eremita:
Ево, ИСТИНЕ РАДИ - морам опет да постујем чланак из новина ИЗ КОГА СЕ ЈАСНО ВИДИ ШТА СЕ РАДИ ОВДЕ КОД НАС. Покренута је акција да се ЗАКОНОМ КАЗНИ НЕГИРАЊЕ ХОЛОКАУСТА(а из текста се види да се мисли САМО на Јевреје) као и на измишљен "геноцид" у Сребреници - А СРБИ КАО ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА И ГЕНОЦИДА СЕ УОПШТЕ И НЕ СПОМИЊУ а "Бљесак" и "Олују" и Братунас и Орића да не помињем.
Учесници су већ осведочени олош антисрпски.

pa ovo govori o tebi :)
svet zabrani negiranje holokausta, a ti se setis srba...

sledeci put ce da donesu novo ogranicenje brzine na autbahn, a ti ces da se setis srebrenice....
c,c,c,
umesto da ti bude drago da pravda polako dolazi po svoje, ti pljujes....
 
Obersturmfuehrer:
pa ovo govori o tebi :)
svet zabrani negiranje holokausta, a ti se setis srba...

sledeci put ce da donesu novo ogranicenje brzine na autbahn, a ti ces da se setis srebrenice....
c,c,c,
umesto da ti bude drago da pravda polako dolazi po svoje, ti pljujes....
Селективна правда није правда.Ако је правда,онда је правда за све...
 

Back
Top