KINA

Zveky

Početnik
Poruka
4
Da li neko,mozda,ima neku informaciju o tome,koja je najjeftinija kombinacija do Kine?Samo da nije avionska karta od 800 evra,jer mi je taj podatak poznat,ali sta vredi,previse novca:(Mozda nesto kombinovano sa busom,vozom,ma,nije bitno i dva dana da se putuje,samo da je finansijski podnosljivo!
Hvala svima!!!!!!
 
Ja sam išla, doduše davno, ali suviše je daleko i vozom i autobusom. Koliko se sećam vozom se putovalo desetak dana! Ja sam išla preko Moskve i do Moskve ti avionom treba oko 2.5 sata a odatle do Pekinga oko 7.5 sati.. Prema tome, mislim da druga prevozna sredstva ne dolaze u obzir.

Ali zaista je prelepo i apsolutno vredi videti!!! Ja sam bila dve nedelje u Pekingu i provela se fantastično! To je totalno drugi svet, sve je drugačije!
 
U Kini sam boravio dvije godine. Nažalost davno je to bilo, vratio sam se krajem 2000-te.
Do Pekinga sam putovao avionom, tada je najjeftijiji je bio Aeroflot. Beograd-Moskva-Peking.

Vozom putovanje previše traje, ali nije to problem, čuo sam da je ipak malo rizično. Svačega sada ima u Rusiji i ostalim zemljama bivšeg SSSR-a. Možda je bolje da uštediš vrijeme koje ćeš provesti u putu do Kine, jer kada stigneš tamo tek ćete onda čekati pravo putovanje, to je ogromna zemlja.
Putovanje vozom po samoj Kini je dosta bezbjedno a i nije skupo. Inače tamo su vozovi uredni i tačni.
 
Zveky:
Da li neko,mozda,ima neku informaciju o tome,koja je najjeftinija kombinacija do Kine?Samo da nije avionska karta od 800 evra,jer mi je taj podatak poznat,ali sta vredi,previse novca:(Mozda nesto kombinovano sa busom,vozom,ma,nije bitno i dva dana da se putuje,samo da je finansijski podnosljivo!
Hvala svima!!!!!!
Brate za dva dana vozom i busom ne mozes da stignes ni od BGa do Pariza,akamoli do Pekinga. :D:D
Ja sm bio u Kini prvih 6 meseci oce godine,ali sam imao srecu da mi je sve troskove platila jedna americka firma.Jer sam radio za njih.
Mislim da je avio karta preko ruskog Aeroflota jeftinija bar za 20-30% proveri.
Mozes da se raspitas da ides vozom transibirskom zeleznicom od Moskve do Vladivostoka.Pa onda od Vladivostoka do Kine.
Samo put do Vladivostoka traje oko 7 dana,koliko ja znam. Cenu ne znam. Raspitaj se.
Probaj da se raspitas i daides brodom. Ako budes imao srece moci ces da se uvalis na brod da shakas,usput nesto i zaradis i dodjes do Kine.
Srecno!
 
PLESsitnihDEMONA:
Brate za dva dana vozom i busom ne mozes da stignes ni od BGa do Pariza,akamoli do Pekinga. :D:D

Bas tako. A drugo mislim da dok poplacas te silne buseve, vozove i ostalo, sve kosta vise nego avion. Jos koliko se izmaltretiras u putu... Mozda da pokusas da "navatas" neku first/last minute ponudu? Trebalo bi da bude jeftinije u tom slucaju.
 
Od Moskve do Vladivostoka karta transibirskom je od 60-100e u jednom pravcu, out je oko 7 dana, od Vladivostoka do Pekinga je oko 50-ak e vozom, a do Moskve avionom nesto vise od 100e, jeftinije je vozom ili busom samo ti trebaju nekoliko tranzitne vize. To ti je najjeftinija varijanta. Mozes i jeftinije da prodjes ako stopiras, ali na hranu i smestaj ces potrositi taj resto.
 
Evo ovako...

u pravu si oni stvarno ne posvecuju mnogo paznje proslavi Nove Godine.. za njih je to dan kao i svaki drugi.. Dodushe nose kapice Deda mraza i okite malo vishe.. ali Kina sam po sebi vec sljasti, tako da to nije nishta novo... Pravi dozivljaj je naravno za Kinesku novu godinu.. Tada su svi na ulicama, veseli (mada su oni uvek veseli :)) sa papirnatim zmajevima, obuceni u tradicionalne nosnje i paradijraju gradom...

pozz :)
 
Želela bih da ove godine deo godišnjeg odmora provedem u Kini.Naravno, interesuje me sve: da li je neko putovao, koja agencija nudi nabolje vodiče, šta osim Pekinga, hramova, Zabranjenog grada i kineskog zida ne treba propustiti ..Kakvi su hoteli, restorani, ljudi, navike...Šta treba neizostavno znati pre odlaska, i sve ostalo...
Ako Mesec može svake večeri da vidi sa te daljine kineski zid, e, vala, mogu i ja.. :wink:
Molim sve koji imaju bilo kakvo iskustvo, da napišu po koju...
Unapred hvala
 
Pa dobro, bre ljudi, zar je moguće? Svi Kinezi došli ovamo, a niko od vas da ode...
Il' vas mrzi da pišete...
Ajd, nek se bar neki kinez javi, što velim, duplo dobro... :wink:
 
Znam da se ovde odgovara u roku od 2 sata ili se uopšte ne odgovara, ali evo da ipak pokušam :)

Prvo, Aeroflot je tradicionalno najjeftinija kompanija kada su u pitanju destinacije u Kini. Ne bih znao za agenciju, jer sam imao kod koga da odem u Peking, pa sam sam pravio aranžman... Viza je samo formalnost i besplatna je. Hoteli, barem koliko sam ja imao prilike da ih vidim, nisu baš nešto suviše jeftini (a posebno ne oni brendirani svetski lanci u koje svi zapadnjaci idu), ali su zato veoma veliki, čisti, moderni i sve ostalo...

Hajde da počnem od najjačeg utiska - hrane. Našim kontinentom kruži priča kako je ovdašnja kineska hrana "prilagođena našem ukusu, puna evropskih sastojaka i da nama prava kineska hrana uopšte ne prija". Ništa ne može biti dalje od istine. Svaka birtija u koju sam ušao je imala sjajnu hranu koja je, čak i za nas, veoma jeftina. Jedini, i to ne baš mali, problem je jezik - vrlo malo Kineza razume engleski, a i oni koji razumeju, imaju znanje ograničeno na nekoliko osnovnih pojmova. Većina "pravih" kineskih restorana imaju samo kineske jelovnike, a to svakako važi za one autentične birtije o kojima sam već govorio... Međutim, ništa nije strašno ako se ode i na neko mesto popularno kod stranaca - cene jesu nešto više, ali prosečan obrok košta kao polovina onog u Beogradu, a često i još manje.

Što se tiče sporazumevanja, obavezno treba imati odštampane ili napisane kartice sa adresom hotela i nekim važnim mestima na kineskom, koje po potrebi treba pokazati taksisti. U hotelu će vam svakako izaći u susret po tom pitanju. Kao što se može naslutiti, ako niste u organizovanoj turi, taksi je ultimativno prevozno sredstvo - vrlo je jeftin (prosečna vožnja je oko 2-3 evra, a distance su ogromne) i sva vozila su novi Hyundai, što nije bio slučaj pre nekoliko godina. Takođe su i klimatizovani, što je za Peking veoma važno ako ideš u leto. Iskreno, ja ne bih posle maja tamo - čak je i Beograd hladniji od kineske prestonice.

Ljudi i navike... imao sam tu sreću da dosta putujem po Evropi i Americi i, bez obzira na sve velike i male razlike u odnosu na našu zemlju, uvek sam uspevao da prenebregnem to i osećam se kao kod kuće. Ne i u Kini. Ne u lošoj konotaciji - prosto, to je potpuno drugačija civilizacija i različita kultura. Nisam siguran koliko vredi pričati konkretne stvari, prosto treba otići i videti i pripremiti se na činjenicu da svi besomučno pljuju po ulici. Osim tog malog problemčića, jako su prijatni i vole nas - doduše, nemaju pojma šta je to Srbija, ali Jugoslavije (izgovara se nešto kao nansalafu na kineskom) se odlično sećaju. Ona priča o Bati Živojinoviću i Valteru je živa istina - jedan taksista mi je prepričao ceo film tako što je nabacivao neke reči na srpskom, prosto neverovatno... Ne sumnjam i da ćete više puta čuti priču o bombardovanju kineske ambasade i šta se zapravo iza toga krije :)

U ono "Pekinga, hramova, Zabranjenog grada" staje nekih 10 dana ozbiljne šetnje, pa se neću truditi da širim spisak. Jedino malo da konkretizujem, i to na engleskom, jer ćeš tako najlakše naći te lokacije na netu i na mapama - Temple of Heaven je veličanstven i pod obavezno ga treba obići. Nešto manji, ali ništa manje impresivni su i Lama Temple (kao i Konfučijev hram u blizini) i White Cloud Temple. Letnja palata (Summer Palace) je nezaobilazni deo posete Pekingu. Parkovi Beihai i Houhai su omiljena izletišta lokalaca, pa ih svakako valja videti. Što se tiče Zida, uglavnom ture idu u Badaling, koji je najbliži i vrvi od turista. Svejedno, doživljaj je fantastičan. Zabranjeni grad se zvanično zove Palace Museum - a odrednica za taksi je Tian An Men, jedan od najvećih trgova na svetu. Osim južnog ulaza u Zabranjeni grad, tu se nalaze i Great Hall of the People (kao ekvivalent parlamentu), mauzolej gde je izloženo telo Mao Zedonga i Nacionalni muzej. Odmah iza parlamenta je i novo pozorište u obliku kupole. Peking ima i nešto što liči na Knez Mihailovu i to je pravo mesto za zapadnjake - ima sve lance brze hrane, od KFC-a do McDonaldsa, gomilu radnjica sa osrednjim cenama i suvenirima. Ulica se zove Wangfujing i na 5 minuta je kolima od Tian An Mena. Odmah pored je i najskuplji tržni centar u Pekingu, Oriental Plaza gde se nalazi i jedan od najboljih hotela - Grand Hyatt. Provirio sam unutra, ako imaš mogućnosti da si to priuštiš, svakako nije loše mesto :)

Međutim, mnogo je autentičniji doživljaj otići u kineske tržne centre koji prodaju čuvenu kinesku robu :) Ovo što mi imamo u bloku 70 je dečija igra - ta količina markirane robe, sjajnog kvaliteta, po potpuno besmislenim cenama je neverovatna. Neki od najpopularnijih su Silk market, Russian market (tamo se čak govori i srpski), pa onda Ya Show market u San Li Tunu, Pearl market. Jedno pravilo - bargain hard. Kada vide stranca, opale po 10 puta višu cenu nego što zapravo jeste. I svi oni kretenski trikovi sa hvatanjem za glavu, odlaženjem i dovikivanjem zapravo pale. Ja sam to shvatio kao šalu i super sam prolazio.

I konačno, ako finansije dozvole, mislim da je apsolutno sjajna ideja otići na izlet u Hong Kong. Honkonška avio kompanija Dragonair ima odlične aranžmane koji uključuju avio kartu iz Pekinga i hotel u Hong Kongu (ukupno 3 dana) za oko 200 evra - vredi svaku paru. Grad kao da je izašao iz SF filma, a pritom ćeš imati prilike za vidiš jedan potpuno drugačiji mentalitet - Kantonci se razlikuju od Pekinžana, a posebno oni koji su živeli u Britaniji :) Cene u Hong Kongu su tek nešto malo više nego u Pekingu, ali reference radi, meni na tih 200 evra nije bilo potrebno ni 100 dodatnih da podmirim sve troškove (prevoz, hrana, muzeji, atrakcije i nešto malo kupovine). Imaj samo u vidu da je za Hong Kong potrebna posebna viza (takođe izdaje kineska ambasada), a onda je potrebna i multi kineska, jer se vraćaš nazad u Peking.

Ukratko :) bi to bilo to. Ako imaš još neka pitanja, samo napred, a možeš poslati i privatnu poruku...
 
Bas si lepo sve napisao, pravo je zadovoljstvo procitati tako nesto.
Mozes li da postavis neke fotografije Hong konga, mislim, nesto sto je zanimljivo i cudno ?
Na koji nacin je moguce naci pristojan ali i jeftin smestaj kada se vec nadjes tamo ?
 
. Ako imaš još neka pitanja, samo napred, a možeš poslati i privatnu poruku...[/QUOTE]


Najzad!!!
Prvo, da ti zahvalim.
E sad ću da na miru pročitam.
 
Ove nedelje ću da vidim šta nude agencije.Kad se odlučim za aranžman, po mogućnosti 12 - 15 dana, javljam se sa konkretnim pitanjima.Poslaću ti program, a ti mi pomozi oko hodograma - kad, gde kako - da ne izgubim uzalud vreme.
U obzir dolaze hoteli do četiri zvezdice, ne preferiram luksuz te vrste.
Znam da se Zabranjeni grad uveliko renovira, da Kinezi, kao i ceo svet ulažu u restauraciju te svetske baštine. Zapanjilo me je saznanje da su, prilikom restauracije kupola pronašli stare budističke spise. Sada, naučnici celog sveta lome koplja odakle ti spisi...A još više su me iznenadili principi na kojima počiva obnova - sve sačuvati autentično, i sve vratiti tamo gde je nekad bilo. To su učinili i sa starim budističkim spisima.
Hvala još jednom, pozdrav
 
Kada je u pitanju Peking, najbolje je prolece ili rana jesen - grad je posebno ukrasen za prvomajske praznike, koji se prilicno pompezno slave u Kini. Ako prilike ne dozvoljavaju odlazak u aprilu ili maju, septembar je next best thing. U leto je nesnosna vrucina, a jedan egzoticni dodatak su i pescane oluje, koje nisu nimalo prijatne. Zime su prilicno nezgodne, posebno sto, cuvajuci puteve, pekinske komunalne sluzbe umesto solju i slicnim stvarima ulice posipaju toplom vodom. E, kad se to zaledi, it's party time...

Za smestaj u HK ja sam, kao sto vec rekoh, koristio aranzman honkonske aviokompanije Dragonair (u vlasnistvu Cathay Pacific, clanica Oneworld alijanse) - imaju dobar sajt na www.kaholidays.com. Ako se nadjes u Hong Kongu, nije lose pogledati hotele koje ova agencija nudi, pa iskoristiti linkove koji su tamo i potraziti cene... U principu, Hong Kong uopste nije skup sto se smestaja tice - dvokrevetna soba u 5* je oko 50 EUR dnevno (za sobu, ne osobu); izuzetak su svetski lanci tipa Hyatta koji su skuplji. Medjutim, Hong Kong ima stvarno sjajnih hotela i nema potrebe za preterivanjem, standard je odlican... Lokacija dize cenu, ali njihov metro je odlican, tako da je zapravo jedini zahtev da je hotel blizu neke od stanica. Centrale oblasti su Hong Kong Island, Tsim Sha Tsui i Kowloon.

Postavicu neke slike uskoro, ali u medjuvremenu moram da pomenem jednu stvar koju nisam slikao zbog loseg osvetljenja, a prilicno je zanimljiva - to je Central - Mid Level Escalator. S obzirom da je ostrvo Hong Kong (koje je samo deo honkonske teritorije) zapravo jedna planincina koja viri iz mora, ceo grad je prilicno strm. Ovaj eskalator su preko 3 kilometra dugacke pokretne stepenice (!), koje sluze da od MTR stanice Central prevezu stanovnike rezidencijalnih zona koje se nalaze iznad - u medjuvremenu, eskalator prolazi i deo grada koji je prepun malih restorana i kafica gde stranci vole da dolaze, pa je zanimljiv i za turiste. Inace, od kada sam ja bio sagradjen je i Hong Kong Disneyland, a svakako vredi videti veliku statuu Bude u zaledju grada, za sta ja nazalost nisam imao vremena. Impresivno je videti pravo tropsko okruzenje jednog velegrada...
 

Back
Top