Windows XP Professional - Cirilica - Pomoc - Hitno

raskoljnikov

Obećava
Poruka
52
Dakle, ovako. U startu da kazem da se u kompjutere ne razumijem. Evo sta je moj problem. Potrebno mi je koristenje cirilicne tastature. Ne samo za srpski, nego i za ruski itd. Ranije nisam imala nikakvih problema s tim, nego sam tu opciju jednostavno dodavala u dijelu Control Panel>Regional and Language Options> Languages>Details>Russian itd. Medjutim, nedavno mi je otisao hdd, kupila sam novi, dosao mi je majstor koji je instalirao Windowse, ali mi cirilica nikako ne radi. Javlja mi se odgovor: Windows could not properly load the Russian keyboard layout. Zvala sam istog majstora koji me uvjerava kako ne stize doci jer je strahovito zauzet ili se uopce ne javlja na telefon. To se razvlaci vec nekih tjedan dana. Prosto ne znam sta da radim jer mi je ta cirilica potrebna zbog posla i ne mogu mrdnuti bez nje. Molim vas za pomoc.
 
Pomogli bi mi tebi bez problema, uz uslov da imas instalacioni CD od Windowsa.. Dakle moze se dodati i cirilica serbian, i cirilica Rusian, s tim kad dodas i zelis da primjenis sa Apply tako nesto trazice ti instalacioni CD od Windowsa da bi uzeo odredjene fajlove iz biblioteke i tako dodao na spisak tastatura..

Ako imas instalacioni CD WIndowsa, odradices bas onako kako si vec navikla...

Ako jos nesto mozemo da pomognemo javi se...
 
Gz , znam i ja da su biblioteke slične , možda čak i iste u potpunosti , ali sam 100% siguran da kada bi gurnula xp-home u cd uređaj i probala da uradi instalaciju tih istih jezičkih datoteka da ne bi mogla to da odradi sa tog cd-a, ali sam skoro isto tako siguran da ne bi mogla ni sa sličnog cd-a koji ima xp profesional na sebi , razlog je veoma jednostavan windows bi prvo proverio serijski broj cd-a na kom je narezan i ime tog cd-a pre nego što bi dozvolio upgrade ili instalaciju bilo čega sa njega sa njega :( . Za xp Home bi rekao da je "inkompatibile" a za xp profesional bi rekao da to nije taj cd sa koga je instaliran :( .
 
E pa vidis moje iskustvo je nesto drugacije..

Sto se bas jeickih postavki tice i tastatura, ja sam bilo koju (pa cak i piratsku verziju) koristio za dodavanje takvih stvari i nisam imao problema.. jer prilikom instaliranja jezicke podrske, windows trazi samo kabinet (biblioteku) sa upravo tim elementima koji nedostaju, tacnije koji treba da se instaliraju...
Ja do sada nisam imao problema, s tim da napomenem da nisam probao to raditi sa Home i Pro verzija...

TOliko...
 
Ne znam za Home, Pro kombinaciju, ali dodavanje jezičke podrške može da se uradi sa bilo kog Windows XP CD. Ne mora da bude onaj sa koga je ta instalacija urađena.

Da se vratimo na temu. Možda su već instalirane neophodne datoteke za ova dva rasporeda. Proveri sa Search opcijom, da li se negde u Windows poddirektorijum nalaze sledeće dve datoteke: kbdycc.dll i kbdru.dll. Ako su tu onda ti ne treba CD.
 
Raskoljnikov...

Idemo iz pocetka

Imas CD Windowsa..

Start.
Control Panel
Otovoris ikonicu Regional and language options (sa duplim klikom)
dobijes novi prozor u kome imas

tabove (kartice)

Regional Options
languages
Advanced

Pokrenes Languages
i ides na dugme DETAILS

zatim imas dva taba
Settings
Advanced

u novootvorenom prozoru imas vec napisanu defaultnu opciju jezika koja je na kompu...

Recimo (serbian latin)
U vecem dijelu prozora imas prikazane vec instalisane podrske za tastaturu..

Ako nema one koja tebi treba onda ides na ADD i dodas jezicku podrsku za koju si zainteresovan-a.

Da bi sve to radilo, treba da primjenis operaciju sa Apply i OK.. sve dok ne izadjes iz svih otvorenih prozora..

Nakon toga ako ti racunar bude trazio da ubacis instalacioni CD windowsa to uradi a ako ne onda i ne treba..

Nakon svih zavrsenih podesavanja u tvom task baru sa ostalim podrzanim jezicima treba da se pojave i one koje su upravo dodao/la...

Pozzzzz
 
Uh, nakon 1000 bezuspjesnih pokusaja, konacno sam se makar malo pomjerila. Snejks, onaj prvi fajl sam imala i ranije. Bila sam ga skinula negdje na net-u, ali mi nije puno pomogao. A sto se tice ova druga dva, slijedila sam tvoje upute, ali sam ostala na istom. Konacno sam, na svoju ruku, kao posljednji ocajnicki pokusaj prije nego sto se ponovo javim ovamo da mi to nista ne pomaze, pronasla na CD-u ona dva koja mi je postavio Bojan p pod onim imenima (slovima) koja mi je on napisao i slijedila sam iste upute koje si mi ti dao (Snejks), odnosno, kopirala sam ih u system32. I tad je proradilo. :)

Sad imam jos samo jedan problem. Sve mi se nesto cini da je svaka od tih datoteka za po samo jedan jezik jer mi sad rade npr. ruski i srpski, ali mi i dalje ne radi ukrajinski. A ne znam kako da nadjem ukrajinski (koji mi takodjer treba), odnosno ne znam pod kojim je on slovima.

Tja, nadam se da ste razumjeli ovo "strucno" objasnjenje problema. :)
 

Back
Top