Bulimija i anoreksija :(

Nevencica

Primećen član
Poruka
890
Znam da je tema negativna ali podstaklo me je nesto sto sam gledala skoro na tv-u. Tri devojke jer ovo je nazalost zenska bolest (verovatno ima i muskaraca ali su u manjini) ...i te tri zene su pricale svoje iskustvo i citale delove iz svojih dnevnika i bilo je tako autenticno da sam se rasplakala (nisam bas neko ko na sve pusti suzu nije bas ni tesko rasplakati ali ipak). Jedna kaze: Danas sam ponovo povracala krv (posto vise nemaju sta da izbace) .....ma ko te 'ebe Jelena :sad: :sad: mozes ti to..... itd. :-( I bas me zanimaju ne vasi komentari nego licna iskustva. Da li vas vasa kilaza zabrinjava nekada i vise nego sto treba. Posle sam gledala neku zenu koja vodi aerobik i kao motivacionu recenicu kaze: "Ajmo setite se sta ste sve vecerale!!!" Da li nam svima hrana budi osecaj krivice e zelju da sami sebe kaznimo na neki nacin? Jer sam u njihovim pricama videla sebe u naravno nesto umerenijoj varijanti.
 
Polako, sa porastom gej populacije postaje i muška bolest :D
Ma sve to pravi kozmetička industrija. Treba da imaš čvrst karakter da te ne žacne neko savršeno nivea dupe od 2m sa bilborda (po mogućstvu preko puta pekare u kojoj svakog jutra jedeš mrsan burek).
Naravno da me kilaža zabrinjava više nego što treba. Pa mrzim sebe zbog toga. Pa u krug.
 
Bas citam, prosle godine je Madrid, a sada i Milano (Prada, Versace i Missoni) potpisao manifest protiv anoreksije. Nece da unajmljuju manekenke sa indeksom telesne tezine manjim od 18, npr 56kg na 178 cm. :-)
 
Da li mislis da su uzrok tome neki psiholoski momenti. One su opisivale kako su zelele da se osete prazno kako su se praznile na sve moguce nacine. Jedna je isla iz anoraksije (znaci zelje da bude potpuno prazna sto je resavala laksativima) do bulimije znaci nekontrolisanog unosa hrane. I svaka je rekla kako je naravno na taj nacin htela da neku svoju emotivnu prazninu ili nedostatak na neki nacin regulise, popravi ontrolise. Ne mislim da su one zavidele ribama sa reklama pa su zato same sebe ubijale doslovno. Da to nije neki emotivni problem pre nego estecki - i to ne mislim samo na ove ekstremne momente vec i nas sa blagim oblicima preterane brige!
 
Nevencica:
Da li mislis da su uzrok tome neki psiholoski momenti. One su opisivale kako su zelele da se osete prazno kako su se praznile na sve moguce nacine.........I svaka je rekla kako je naravno na taj nacin htela da neku svoju emotivnu prazninu ili nedostatak na neki nacin regulise, popravi ontrolise. Ne mislim da su one zavidele ribama sa reklama pa su zato same sebe ubijale doslovno. Da to nije neki emotivni problem pre nego estecki - i to ne mislim samo na ove ekstremne momente vec i nas sa blagim oblicima preterane brige!
meni je ovo klasično opravdavanje... kao: nisam ja to radila što sam blesava nego sam imala duboke emotivne razloge...
e još kad imaš i psihijatre koji zarađuju par stotina evra na po seansi i koji će tu priču naučno da potkrepe kako bi imali više mušterija...
 
Sta vam nije jasno, zelja za samounistenjem i samokaznjavanjem koja proizilazi iz osecanja bezvrednosti sopstvenog bica i to je to. U slucaju anoreksije samounistavanje ide u fazonu "nestajem", u slucaju prezderavanja "ekspolodiracu". Cak je i ******* samounistavanje. Samo zamaskiranije.
 
divlja:
Bas citam, prosle godine je Madrid, a sada i Milano (Prada, Versace i Missoni) potpisao manifest protiv anoreksije. Nece da unajmljuju manekenke sa indeksom telesne tezine manjim od 18, npr 56kg na 178 cm. :-)
iskreno se nadam da ce to da zazivi a ne da ostane samo na prici!!!
jbt zamisli sta misle marsovci ako nas gledaju?zemljani su optereceni izmedju ostalog tezinom,umiru od anoreksije,imaju cak i lekare za to...
a nama je sasvim normalno
mislim da smo optereceni hranom! (mislim i na ove koji se zdravo hrane,i ove koji ne jedu i ove koji preteruju) zasto je jedan tako jednostavan proces postao opsesija na bilo koji nacin??? e preterano sam na krstarici :-?
 
Ja mislim da je sve to prizaslo iz ovog modernog drustva koje je odbacilo navodno "ruzne" i debele ljude kao nepozeljne. I stalno propagiraju kako samo lepi ljudi mogu da uspeju u zivotu, sto naravno sve ostale ljude dovodi u ocaj jer oni odmah misle kako nikad nece ostvariti svoje snove i sl. Ta ideja "savrsene" zene je odvela u propast dosta mladih devojaka koje su suvise mlade da bi shvatile da su ukusi razliciti i da ne moraju sve da izgledaju isto da bi bile uspesne/imale decka/bile pozeljne u drustvu. A kao drugo mene licno uzasno nervira to sto te devojke izgladnjuju sebe umesto da se zahvale bogu sto imaju uopste sta da jedu za razliku od onih nesretnika u Africi i Indiji koji bi prodali dusu da imaju dozivotno obezbedjenu hranu kao one.
Znam da treba dosta jaka volja da bi covek samog sebe ubedio da ne treba da se toliko povinuje trendovima, ali kao sto uvek govore - prvi korak ka izlecenju je odluka da hoces da se izlecis.
(btw ja imam 54kg na visinu 176cm)
 
divlja:
Bas citam, prosle godine je Madrid, a sada i Milano (Prada, Versace i Missoni) potpisao manifest protiv anoreksije. Nece da unajmljuju manekenke sa indeksom telesne tezine manjim od 18, npr 56kg na 178 cm. :-)

To je bilo jako kratkog daha. Sticajem okolnosti zbog prirode posla sam u toku sa modnim desavanjima. Naime JPG je kao "imperija uzvraca udarac" imao reviju sa debelim devojkama (fat celebrities) i ismejao time sve kuce koje podrzavaju gore pomenutu akciju. Samo je u Spaniji to imalo efekta i jos uvek traje, ali dokle ce ne zna se (Zara kao spanska kuca i dalje koliko vidim pravi one extra small size majce, pantalone...). Elem, bojim se da u ovo tzv moderno vreme nema teorije da zazivi to i moram reci da sam iskreno tuzna zbog toga (medju celebrities su oformljene kladionice sa kvotama tipa koja da li ce Nikol Kidman ili Viktorija Bekam pre umreti od anoreksije..) Katastrofa!
Ja imam drugaricu koja je godinama isla iz anoreksije u bulimiju i tako u krug (uzas) sve dok se u poslednjem trenutku nije sazalila na nas koji je volimo i koji smo je placuci molili da se urazumi. Sada je na 3 litre soka, pomfritu i supici na dan i tako svaki dan. Najcesce hrani neku od nas jer joj to stvara osecaj kao da ona jede. Lekari su zadovoljni sto se stabilizovala pa makar i sa pomenutim jelovnikom ali se nadaju da ce se trgnuti i dalje jer jedenolicna ishrana podjednako nije zdrava.
Sve u svemu, mislim da je krajnje vreme da se definitivno iz krugova mode nesto preduzme, u protivnom, mislim da ce ove bolesti sve vise uzimati maha.
 
@Mačkić
Taj tvoj btw na kraju mi zvuči kao "ja sam politički ispravna, ali nemojte zato misliti da sam debela". Izvini, možda sam i pogrešno procijenila.

Moguće je da sve to i potiče sa modne piste, ali nije problem samo u manekenkama. Pogledajte masovne medije - prepuni su propagande o savršenoj ženi, običnoj djevojci iz susjedstva. Ona ima savršeno tijelo, savršeno lice, kosu koja obara s nogu, vjerovatno se nikad ne depilira (pobogu!), novac i ukus da ga potroši na najbolji način i obavezno nekog dobrog frajera, na kojem joj sve ostale zavide. Ma naravno...
Mladi ljudi koji se tek formiraju vide takvo savršenstvo, žele ga za sebe i očekuju ga od drugih. Nažalost, društvo ih vaspitava da budu takvi.
 
potpisao manifest protiv anoreksije. Nece da unajmljuju manekenke sa indeksom telesne tezine manjim od 18, npr 56kg na 178 cm.
ovo je samo pokusaj, i to ne tako dobar.
nece sad te premrsave manekenke koje su vec anoreksicne i/li bulimicne da 'ozdrave'.
to je samo okretanje ledja problemu, tim devojkama koje imaju problem.
one imaju taj problem zbog toga sto su dugo, dugo mrsavost i osusenost ( ! ) bili standardi, i njihov problem ne nestaje time sto se sada ti standardi menjaju.
elem, treba im pomoci.
nadam se da sam koliko toliko jasno rekla ono sto mislim :)
 
Moguće je da sve to i potiče sa modne piste, ali nije problem samo u manekenkama. Pogledajte masovne medije - prepuni su propagande o savršenoj ženi, običnoj djevojci iz susjedstva. Ona ima savršeno tijelo, savršeno lice, kosu koja obara s nogu, vjerovatno se nikad ne depilira (pobogu!), novac i ukus da ga potroši na najbolji način i obavezno nekog dobrog frajera, na kojem joj sve ostale zavide. Ma naravno...

Тачно. Мада, копка ме зашто се уопште формирао тајс тав да ''савршен'' значи бити болесно мршав, као изашао из Јасеновца?
Кроз историју и мушкарци и мода били су наклоњенији пунијим женама, па често и дебелим.
Зашто сад тај тренд екстремне мршавности? Зна ли неко како то социолози објашњавају?
 
Helen, sasvim je sigurno da je nekome stvarno lijepo (u vezi one moje teorije da mislimo da je idealno ono što nas društvo nauči da jeste). Ako se nešto takvo godinama gleda kao uzor, sigurno je teško (da ne kažem baš nemoguće) imati puno drugačije mišljenje. Što propaganda više jača i generacije više bivaju vaspitavane putem televizije, interneta i loših časopisa, to će ovaj fenomen biti upečatljiviji, a problem veći.
Nadam se da griješim, ali meni tako izgleda.
 

Back
Top