Skolstvo kod nas... Mnogo teze od skolstva u USA...

^MaX^

Obećava
Poruka
83
Ja sam imao mogucnost mislim imam mogucnost da se skolujem u Turskom koledezu Jahja Kemal Skoplje, cija je diploma svetski priznata, cija je skolarina preskupa, i gde se predmeti izucavaju ne Engleskom jeziku. Pokretanje ove teme me je navelo stanje u skolstvu u drzavama bivse yuge. Pretezno u Srbiji i Makedoniji (posto zivim u obe istovremeno).
Mislim da je skolstvo ovde dosta razvijenije nego u USA na primer, posto i sam cu biti u USA za godinu dana. Moji prijatelji koji su se odatle vratili su mi rekli ovo: Maxi, secas se sta si ucio u 6 razredu osnovne, e pa to sada ameri uce i 3 god gimnazije.
Tako da za ljude mislim ucenike nasih kapaciteta zapadne skole su vetar i magla.
Svi od onih koje znam su uzeli 3 i 4 godinu u jednoj godini, to sto pojedinci sanjaju na zapadu.
A kada razmislimo kakva je zapadna sila... blah.. dodje mi da se smejem. Pitam se kako mogu debili da haraju svetom... Novac, novac, novac...
Kao sto jedan, meni veoma drag, covek voli da kaze: Tamo su ti generacije ovako nastrojene: Jezik (English), Informatika, McDonalds. Veoma tacno! A sta oni znaju o opstoj kulturi. Secam se jedne konferencije za stampu kada je jedan vojnik sa dosta cinova USA rekao da ne zna gde se Kosovo nalazi!

Skola u kojoj sam trenutno radi po americkim principima skolovanja a po turskim principima disciplin. Mislim da je ovo dosad najteza kombinacija. Ustajanmje 6, Od 7 do 4 popodne skola (blah...) Od 4 - 6 izlazak (ako dobijes dozvolu izvrsnog direktora skole) od 8 - 9 casovi, 10:00 krevet... Eto mog zivota u skoli... Pa sada sami sudite kako je meni...
 
Oprosti, ali meni nešto nije jasno ... Zašto se žališ na školu ? Da li si sam izabrao školu ili te je neko naterao ? Da li ta škola školuje za zanimanje koje želiš da radiš u budućnosti ? Pre upisa si se sigurno obavestio o pravilima škole . Sigurna sam da si znao za vojničku disciplinu i program škole . Sam kažeš da ćeš dalje nastaviti školovanje u SAD po programu za koji sam kažeš da je mačji kašalj za naše đake . Ne vidim u čemu je problem ? Kada se školuje za poziv koji se želi , onda se sve što uz to ide mora podneti stoički . Verovatno i tvoj budući poziv ima veze sa disciplinom ili bar samodisciplinom . Da li sam u pravu ? Inače , želim ti da sa uspehom završiš tu školu i radiš posao koji voliš ! Pozdrav!
 
Apsurdno je tvrditi da debili vladaju svijetom i sve to zbog para , nisu njima pare sa neba pare , a i sav taj kapital moze se propasti za mjesec dana . Treba znati , biti sposoban odrzati . Onda se mi Balkanci ovdje tjesimo kako smo mi eto pametniji od njih i eto oni glupi Amerikanci dok sjedimo kod kuce neki faklutetski obrazovani i cekjau da dobiju bilo kakav posao .
Vise nije vazno suhoparno znanje , sada je bitno znati doci do znanja , sta jedan bravar , pravnik , kamiondzija ima od toga sto je ucio Hegela , Marxa ili nekoga filozofa u srednjoj .
Tamo se ucenik tokom skolovanja profilira i osposobljava za zanimanje za koje predispozicijama odogovara i naravno u skladu s njegovim zeljama .
On onda postaje profesionalac u svome poslu koji nista drugo ne zna i taj na kisoku kupuje knjigu Uradi sam da bi nesto popravio ili korisno uradio .
Ali za razliku od " svestrano " , prepotentnih magistara ovdje on barem zna svoj posao .
 
beba:
Oprosti, ali meni nešto nije jasno ... Zašto se žališ na školu ? Da li si sam izabrao školu ili te je neko naterao ? Da li ta škola školuje za zanimanje koje želiš da radiš u budućnosti ? Pre upisa si se sigurno obavestio o pravilima škole . Sigurna sam da si znao za vojničku disciplinu i program škole . Sam kažeš da ćeš dalje nastaviti školovanje u SAD po programu za koji sam kažeš da je mačji kašalj za naše đake . Ne vidim u čemu je problem ? Kada se školuje za poziv koji se želi , onda se sve što uz to ide mora podneti stoički . Verovatno i tvoj budući poziv ima veze sa disciplinom ili bar samodisciplinom . Da li sam u pravu ? Inače , želim ti da sa uspehom završiš tu školu i radiš posao koji voliš ! Pozdrav!

Da, sam sam je izabrao ali ono sto sam bideo u brosurama skole nije ono sto sam doziveo u samoj skoli.Srednja skola(prirodnomatematicki smer) ne opredeljuje me tacnije, iako ni sam jos ne znam sta cu produziti.Skolovanje u USA svi pozeljuju jer sa njime mozes da postanes nesto posto je nase skolstvo malo priznato u setu iako je dosta jace od ostalih skolstva. Hvala na tvojim zeljama. P0zdrav.
 
Mislim da se ti brate Max bacas u zabludu za deset ,kao prvo nase skole su izmisljene odavno ,izmislili su ih veliki ljudi o kojima sumljam da znas bilo sta.Kao drugo trenuto iz tvoje poruke kao i citave teme koja je otvorena na ovome sajtu mogu da naslutim samo mondijalizam i suvoparne price o nekakvom zapadu i zlatom okovanim zivotom.Put je njihov to ,a vodi pravo na dno ,oni nisu svesni osnovnih vrednosti zato su im licnosti deformisane a deformisani su im i stomaci.Na kraju krajeva njihova imperija me najvise podseca na Rim ,a rim je dragi prijatelju imao strasnu sudbinu.Pozdrav za tebe i sve one koji su nasli vremena da ovo procitaju.Bojan
 
ok..posle citanja ovih vasih poruka covek moze da sede i da razmislja sta je u stvari istina od svega toga a sta ne i naravno nikada nece naci 100% tacan odgovor zato sto se sve to moze bazirati na licnim misljenjima o pravilama a i o nesto cinjenica navedenih.
Pre svega ja idem u skolu na engleskom u Australiji a isla sam u skolu i u yugi. Sistem skolovanja se razlikuje ono sto kazu 'kao nebo i zemlja' ali nije bas ni totalna zezancija u smislu da je mnogo laksa od toga sta se radi u srednjim skolama u bivsoj yu ili o sistemu skolovanja u srbiji konkretnije. Sada ne znam bas koliko su velike razlike izmedju skolovanja u USA i ovde gde sam ja (mislim...englezi su englezi i sve im se svodi na jednu te istu stvar) a to da su skole kreirane da osoba zna sta ce da bude i da gavodi prema nekom posebnom uspehu nisu bas istina. To ipak zavisi od pojedinca a nemojmo zaboraviti da skola uvek znaci sta cemo mi da postanemo ili kakav cemo posao imati po zavrsetku srednje skole, fakulteta ili za sta se vec ko opredeli. Svugde ima ljudi koji imaju fakultete zavrsene a nemaju posao tako da rade nesto sto je sigurno mnogo manje placeno.
To da je 'zapad' med i mleko su samo price...a ljudi ce uvek nesto malo uvecati i promeniti (sasvim logicno). Istina jeste da je skolovanje ovde napravljeno da pruza mnogo podrske studentima ka putu za bolju i uspesniju buducnost. Da se vratim na ono zbog cega sam ustvarii htela da odgovorim na ovu temu. To koliko se gradiva prelazi tokom skolovanja ovde gde sam ja jeste na neki nacin mnogo sporiji tempo nego sto je to slucaj u yu. Cinjenica da se te skolske stvarcice obradjuju sporijim tempom ne znaci da se ovde u poredjenju mi izlezavamo i imamo vremena na pretek. TOTALNO JE DRUGACIJE. Taj sistem u yugi koji je mnogo vise ucenja (mislim pre svega na srednju skolu) nego rada na neki projektima ili kako vec da nazovem je po mom misljenju sasvim nepotreban. Ovde se velika vecina svodi upravo na to, ali to ne znaci da mnozes da nadjes essay napisan na netu i da ga kopiras i predas kao svoj rad.(nadju se uvek izuzetci:)) Naravno vecina informacija koristenih se najcesce svodi na dosadno provedene sate sedenja ispred kompjutera i trazenja igle u plastu sena. Mnogo se vise vremena provodi za skolu zato sto je gotovo sve dizajnirano da se na primer radni sati roditelja i vreme ucenika provedeno u skoli svodi na iste sate. Ovde se na primer i sati odredjeni za rad domacih racunaju u sate provedene u skoli iako to predvidjeno vreme za rad kod kuce je jako retko onoliko koliko bih trebalo da bude, uvek je vise.
Eto toliko od mene za sada a vama srecno u daljem skolovanju.
 
Jeko:
Mislim da se ti brate Max bacas u zabludu za deset ,kao prvo nase skole su izmisljene odavno ,izmislili su ih veliki ljudi o kojima sumljam da znas bilo sta.Kao drugo trenuto iz tvoje poruke kao i citave teme koja je otvorena na ovome sajtu mogu da naslutim samo mondijalizam i suvoparne price o nekakvom zapadu i zlatom okovanim zivotom.Put je njihov to ,a vodi pravo na dno ,oni nisu svesni osnovnih vrednosti zato su im licnosti deformisane a deformisani su im i stomaci.Na kraju krajeva njihova imperija me najvise podseca na Rim ,a rim je dragi prijatelju imao strasnu sudbinu.Pozdrav za tebe i sve one koji su nasli vremena da ovo procitaju.Bojan

Bojane, ti me ne shvatas. A i necu pokusavati da objasnjavam bilo sta ljudima tvog tipa. Svako ima svoje misljenje i to je to. Da ne zaboravim, ja nisam hvalio Ameriku. Kao sto sam 1000 puta rekao jos jednom cu: Svakoj imperijalistickoj drzavi je dosao kraj, kad tad, i Americi ce!
 
Bojane, ti me ne shvatas. A i necu pokusavati da objasnjavam bilo sta ljudima tvog tipa. Svako ima svoje misljenje i to je to. Da ne zaboravim, ja nisam hvalio Ameriku. Kao sto sam 1000 puta rekao jos jednom cu: Svakoj imperijalistickoj drzavi je dosao kraj, kad tad, i Americi ce![/quote]

Ne!!!!Nikome nisam zeleo da nametnem svoje vec samo da ukazem na jednu stvar a to je da se SAD uzimaju kao savrsena matrica u svemu pa cak i u skolstvu.Jednostavno ja se zapitam pa zasto ovi likovi sa krstarice ne diskutuju na temu skole i skolstvo na relaciji Rusija-Srbija ,ili vec.E to je ono mondijalisticko sto se provlaci kroz citavu pricu.A ja dragi brate samo zelim da dam plus nasim skolama i nasoj zemlji ,time pokusavajuci donekle da ukazem "nekima" da se i u ovoj zemlji zivi i funkcionise (pa cak i uce skole).A sto se tice programa i rada ,meni on savrseno odgovara jer smatram da svaka procitana i naucena lekcija moze pomoci coveku u formiranji svesti i spoznaje (sto psiholozi tumace i kao "inteligencija") ,zato "ljudi mog tipa" i dalje zive u ovoj zemlji i pokusavaju kriticki da se osvrnu na ono sto polako dolazi sa strane ,i to sa one strane gde se istorija i geografija uce od pre nekih 100 god.
PS:Ponavljam ovo je moj stav a ja bih voleo da se ti vratis u Srbiju i pomognes meni kao i mnogm drugim ,da konacno formiramo prave vrednosti u nasoj zemlji ,a onda nam vise nece trebati ovakve teme.
Bojan
 
^MaX^:
Ja sam imao mogucnost mislim imam mogucnost da se skolujem u Turskom koledezu Jahja Kemal Skoplje, cija je diploma svetski priznata, cija je skolarina preskupa, i gde se predmeti izucavaju ne Engleskom jeziku. Pokretanje ove teme me je navelo stanje u skolstvu u drzavama bivse yuge. Pretezno u Srbiji i Makedoniji (posto zivim u obe istovremeno).
Mislim da je skolstvo ovde dosta razvijenije nego u USA na primer, posto i sam cu biti u USA za godinu dana. Moji prijatelji koji su se odatle vratili su mi rekli ovo: Maxi, secas se sta si ucio u 6 razredu osnovne, e pa to sada ameri uce i 3 god gimnazije.
Tako da za ljude mislim ucenike nasih kapaciteta zapadne skole su vetar i magla.
Svi od onih koje znam su uzeli 3 i 4 godinu u jednoj godini, to sto pojedinci sanjaju na zapadu.
A kada razmislimo kakva je zapadna sila... blah.. dodje mi da se smejem. Pitam se kako mogu debili da haraju svetom... Novac, novac, novac...
Kao sto jedan, meni veoma drag, covek voli da kaze: Tamo su ti generacije ovako nastrojene: Jezik (English), Informatika, McDonalds. Veoma tacno! A sta oni znaju o opstoj kulturi. Secam se jedne konferencije za stampu kada je jedan vojnik sa dosta cinova USA rekao da ne zna gde se Kosovo nalazi!

Skola u kojoj sam trenutno radi po americkim principima skolovanja a po turskim principima disciplin. Mislim da je ovo dosad najteza kombinacija. Ustajanmje 6, Od 7 do 4 popodne skola (blah...) Od 4 - 6 izlazak (ako dobijes dozvolu izvrsnog direktora skole) od 8 - 9 casovi, 10:00 krevet... Eto mog zivota u skoli... Pa sada sami sudite kako je meni...
max sve je to tako sto kazes da je u USA ali tamo vec od ranije odvajaju djecu:oni koji su slabiji u skoli bice sigurno neki fizikaneri i radi ce teze poslove a oni koji pokazu znanje bice u firmama i u direktorskim foteljama a ne ko kod nas,zavrsis osmi razred sa dvicom ili tricom vladanje nula a upises se u skolu u koju idu i odlicni djaci. To se pogotovo desava u manjim mjestima (primer gdje ja zivim )gdje u 5 kilometara ima dvije skole
 
hm, znam da je naslov sadrzi rec usa i da ja ubacujem svajcarsku ali to je prevashodno jer iste zablude koje se gaje u yu vaze za ceo zapad, pa da pocnem

zavrsila sam 3 razrad gimnazije i to gde je akcenat bio na matematici i fizici i silom prilika sam otisla da zivim lu svajcarsku i da tamo nastavim ucenje
pa u nasoj lepoj zemlji sam imala 5 iz matisa 5 iz engleskog i 5 iz nemackog i 4 iz fizike, kad sam u ch pocela da dobijam prve ocene bilo je ovako, inace sam u delu u kome se govori prvenstveno nemacki, matis i fizika 6 , ovde ocene idu od 1 do 6 a ne kao u yu od 1 do 5, znaci matis i fizika ja blistam, engleski 0, znaci toliko o naucenom jeziku a nemacki nisam znala ni da se normalno sprazumem....e pa toliko da se ne uci nista na zapadu. Onda mora da se napomene da je ovde studiranje jako razlicito vecina fakulteta je po tome sta se uci znaci po izboru predmeta slicna nasima s tim sto su mnogo napredniji po pitanju rada sa kompjuterima i strucnoj literaturi a i drugo je kad ti predavanje drzi jedan nobelovac a jedno kad to radi neki profesor koji je pre 20 godina zavrsio svoj faks i nikad nije bio na usavrsavanju, znaci ovde ako si profesor makar i u gimanziji moras da ides, po drzavnom zakonu, na sva usavrsavanja koja se godisnje ponude na uvid nastavnickom vecu i na koje te to isto vece posalje s tim sto jedan profesor ima pravo da zameni jedno predavanje za drugo ali odreden broj tih kurseva za usavrsavanje je obavezan, ti isti kursevi ne podrazumevaju samo usavrsavanje na polju znanja nego i na polju pedagogike i bolje komunikacije izmedu ucenika i profesora, za sve vreme koje provodim u skoli jos se nije desilo da se jedan profesor izdere na mene, sikaniranje ne postoji nema ismejavanja jer taj isti profesor moze da bude smenjen ako povredi moju licnost kao sto i ja u istom slucaju mogu da budem izbacena iz skole....predmeti u gimanzijama su veoma prilagodeni tome sta ucenike interesuje, znaci ima obaveznih predmeta tri jezika( kod mene je nemacki engleski i italijanski ) prirodne nauke ( matis, fizika, hemija i biologija ) drustvene nauke (geografija, istorija, ustav i pravo i ekonomija ) fizicko i ili muzicko ili likovno, s tim sto postoji mogucnost da se uzmu ko koliko zeli izbornih predmeta kao na primer spanski, ruski, hebrejski, grcki, latinski, teatar, moze i neki instrument kao npr. saxsofon, klavir, bubnjevi, gitara znaci sve, moze i religija, solo pevanje, hor, ili da se bude u skolskom bendu, mogucnosti su neogranicene znaci ima daka kao ja na primer koji imaju nekih 38h skole nedeljno jer imam mnogo ti izbornih predmeta do onih koji imaju nekih 30h jer su uzeli samo obavezne predmete, onda moramo i da se specijalizujemo tj mora da se izabere neka grupa predmeta, pa se taj predmet ima 6 puta nedeljno, opcije su matis i fizika, biologija i hemija, pedagogija i psihologija i filozofija, fizicko, likovno, muzicko, istorija i geografija, ekonomija i pravo, onda mora da se izabere i jedan predmet od iste gore navedene grupe ali mora da bude drugaciji od prethodno izabranog i taj isti predemet se ima 4 puta nedeljno....e sad to je otprilike koliko mogu da se setim sve varijante sta moze da se uci, znaci prednosti ima i te kakvih ko hoce da uci tu je, ima se i racunarski centar gde su samo pentijumi i vise laserskih stampaca gde se prikljucim na krstarciu u roku od 5 sekundi, ima i biblioteka u kojoj je i na -25 +18, koja poseduje najnoviju literaturu i ako neku knjigu hocu da citam mogu preko skolske knjizare da je narucim i da platim nekih 50%, ima i muzickih cd, dosta klasika malo manje najnovije muzike, ima i video kaseta, postoji prostorija mislim 4 ili 5 u kojima moze i da se gleda televizor sa sve dvd playera, imaju i walkmeni koji su na iznajmljivanje ako hocu recimo da ucim i slusam muziku ne moram da nosim walkmen od kuce nego mogu u skoli da ga iznajmim, postoji i menza koja je na super standardu, wc je stvarno wc, zatim cela skola je ogromna tako da ima mesta uvek da se negde uci, znaci imamo kantinu sa nekih 50 stolova i to je retkost da su prazni jer ovde je obicaj da se u skoli uci a posle kad se ide kuci ide se na zezanje, znaci sta si uradio u skoli to je to i ima jos mnogo drugih prednosti sto se tice samih prostorija kojih sad vise ne mogu da se setim, ne imamo reciom i teleskop, pre nekoliko nedelja smo posmatrali prelaz merkura ispred sunca, imamo i labaratorije ali one prave i one nisu zakljucane tako da u njima moze dan i noc da se experimentise, ali evo za ove 4 godine nije se jednom dogodilo da je nesto ukradeno iz skole, a recite mi iskreno kad bi kod nas bile skole otkljucane zar ne bi oni pentijumi bili pokradeni ???,ima i radionica gde mogu da se prave stvari od gline i da se peku , imamo i nasu foto-labaratoriju i specijalizovane sobe za jezike gde recimo mogu da govorim na itlaijanskom jedno sat vremena i da onda cujem posle par dana prepravku toga sto sam govorila, znaci ja dodem procimtam neki tekst to se snimi na kasetu i kasnije neki profesor me ispravi u akcentu , gramatici i slicno, onda svaka ucinoica ima bar jedan kasetofon, televizor i kompjuter, ne jednu nego bar 2 table za pisanje i ne pise se vec odavno kredom, beleske se ne pisu nego profesor ono sto je bitno istampa i za svakog iskopira po primerak, tako da ja ne moram da se ubijem hvatajuci beleske nego samo dopunim tu i tamo nesto na tom papiru a i ako mi nije jasno uvek ali stvarno uvek da pozovem profesora telefonom i da ga pitam da mi objasni nesto a ako mi nije ni tad jasno onda mu je obaveza da ostane posle skole da mi to objasni ili mi recimo posalje emaliom ppdrobnije objanjenje ili ako me neka oblast vise interesuje ne saceka me recima da posto ionako nemam 6 da nema vremena da mi objsanjava nego me vec koliko sutra ceka knjiga u skolskoj posti, a da to je jos jedna od stvari imamo i svoje ormarice a i nasu postu, zanci ako ja moram da predam neki rad nekom profesoru a nisam uspela da ga nadem u toku dana jednostavno ubacim to u njegovo postansko sanduce koje se nalazi u skoli. Onda najbitnija stvar postoji tzv. so-organizacija, to je nekih 15 osoba koje biraju svi ucenici da zastupaju njihova prava pred vecem profesora i te osobe imaju jednako pravo kao i profesori ali svi znaci i ucenici a i profesori moraj da daju obrazlozenje za neki predlog, neku odluku ili neko veto i to moze da se uvazi ili obije samim glasanjem od strane profesora i ucenika, tako smo na primer smenili profesora fizike jer je bio neadekvatan za njegov posao, ali smo pre toga pokrenuli peticuju da se smeni, vodili smo godinu i po dana jedan program sa njim mi smo njemu pricali kako bi trebalo po nasim zeljama da izgleda nastava, on to nije ispunio a nase zelej su bila relana ocekivanja tako da je zavrsi ogde je zavrsio, postoje tu jos mnogo aktivnosti kao na primer fest nase skole koji se odrzava svake druge godine i tu ucenici uglavnom skupe najvise kinte za putovanja, onda sve exkurzije koje se organizuju radi se na tom principu da mora ucenicima da se ponudi sansa da za njih sami zarade novac a ne da kamce od roditelja, to znaci dve nedelje pranje sudova ili se skuplja stari papir ili se pomaze u starackom domu i tako se na kraju skupi kinta i ide se npr u kopenhagen, kao sto smo mi radili prosle godine,onda bar jednom godisnje mora da se prisustvuje jednoj specijalnoj nedelji gde mora da se nesto vise nacui o stvarima van skole, ove godine npr je bilo da se nacui nesto vise o tranzistorima, bio je put u barselonu za one koji uce spanski, bilo je da se organizuje mali stand o pravima crnaca u evropi i slicnoznaci nema samo da se uci matematika da se buba napamet i tako dalje, neki put imamo ajko teske stvari citamo sekspira u originalu i stavrno je zajebanos ve to razumeti, s druge strane posle idemo u teatar da gledamo istu tu predstavu i to je onda jako ql, neki put nas ubiju sa progaramiranjem iz c++ sto se u beogradu radi na trecoj godini etf-a a neki put posmatramo mrave i donosimo sopstvene zalkjucke, znaci ima i lakih i teskih momenata ali je poenta u tome da ako mi nesto nije jasno profa je uvek tu za mene, ponasamo se ljudki jedni prema drugima i pre nekoliko dana sam zavrslia tu skolicu sad imam samo jos ispite i jako sam tuzna sto neke profesore necu svaki dan vidati jer su stvarno super, a u yu kad sam bila u gimnaziji tako nesto nisam nikad osetila, onda nista se ne uci napamet osim reci u stranim jezicima ali i one se toliko puta koriste u praksi tako da nekako same udu u glavu znaci ja ovu skolu ne bih menjala ni za sta na svetu tj obrazovanje je ovde dovedeno do maximuma i covek ako hoce da uci nista mu ne stoji na putu tako da nije lepo reci da lse ljudi na zapadu u skolama izlezavaju jer nije tako dok je u yu 2 prelazna ocena ovde to mora da bude 4.75 znaci mora da se radi, ovde postoji tendecija da se napravi sto manje pametnih a sto vise radnika tako da onaj ko je napisao, izvini stvarno sam ti zaboravila nick, da ima skola gde se na zapadu manje uci ima pravo ali te skole ne poseduju rang jedne gimanazije, jer imam druga koji je odlucio da studira samo klavir i taj decko imam 8h nedeljno klavir svakog dana osim petka je od 9-11h na fax a imam i drugaricu koja studira arhitekturu koja je od 7 do 23h na faxu, znaci ko hoce da ovlada jednom oblascu taj ima da uci i to mnogo onaj ko hoce samo malo znaci da bude ucitelj klavira u nekom obdanistu, da ovde ima mogucnost da se dete upise na klavir i sa 2 godine, taj ima malo skole ali i malo zaraduje, toiko o zabludi da se ovde ne uci nista ili malo, sad sam se bas raspisala i nadam se da cu cuti neki komentar od vas koji ste uspeli da procitate ovaj text
 
Nenad:
Ja takodje živim u Srbiji i u potpunosti podržavam tvoj stav po ptanju našeg školstva i naše ,,lepe" zemlje. A ovim seljacima sa turskih koledžića mogu da poručim: ,,Rodili ste se siromašni i ceo život će te ostati siromašni".

Hvala na komplimentima nenade. Mislim da smo tu da bi diskutovali a ne da bi se vredjali. Necu da nastavim tvojim stopama samo cu odpozdraviti ovaj tvoj gest. Hvala jos jednom.
 


Hvala na komplimentima nenade. Mislim da smo tu da bi diskutovali a ne da bi se vredjali. Necu da nastavim tvojim stopam
a samo cu odpozdraviti ovaj tvoj gest. Hvala jos jednom.[/quote]
Slusaj indijancu, ti da si nesto naucio na tom takozvanom koledzdu ti bi znao da se vlastita i jos neka imena pisu VELIKIM slovima.
 
Ja stvarno ne kapiram zasto napadate decka,kada je samo pricao o skoli?!svako ima pravo da se skoluje gde zeli imoze,nijedna skola nije laka,tako da je glupo otome raspravljati.Nase skolstvo je ranije bilo hvalitetnije nego sto je sada i zbog toga mnogi odlaze da studiraju ili zavrse srednju skolu vani. Ja sam zavrsila fax u Svajcarskoj,i nije bilo lako.To isto zavisi od reputacije skole.Ameriku ne volim,i zbog toga nisam isla tamo na studije,a licno mislim(ako gresim recite)da je Svajcarsko skolstvo bolje nego americko.No,svako bira...
 
Cao!Sto se tice skolstva kod nas ja sam napisala temu Zasto nase skole lice na zatvore,molim te procitaj je i dobices pola odgovora.Da,imas priliku da ucis u teskoj skoli u kojoj se ucis disciplini i prvenstvneno znanju.Znas,nisam "roditelj" ali takve skole su potrebne drzavama koje su u razvoju i koje su ekonomski slabe jer tu pocinje i ona losa strana:deca idu u pogresnom pravcu.Ali ne samo deca vec i mladi ljudi koji bi trebali da zasnivaju porodice.Pretpostavljas,govorim o drogi.Jednom ces shvatiti kada budes imao ti decu sta ti je takvo obrazovanje znacilo.Priznajem da je to ipak neko mucenje,ali kod nas mislim da treba uvesti drugi reyim.Ako procitas moju temu,videces na sta mislim.A sada te pozdravljam i zelim ti da "izdrzis muke" koje prezivljavas.
P.S.Ne podrzavam izvesnog Nenada komentar jer mislim da je vise bio nacionalno nastrojen nego sto ti je odgovorio.
 
Cao! Sto se tice skolstva kod nas napisala sam temu Zasto nase skole lice na zatvore i molim te da je procitas jer ce ti dati pola moga odgovora.Danas je u ekonomski nerazvijenim zemljama potrebna reforma kao i skole poput tvoje:sa strogom disciplinom i ulivanjem znanja pomocu savremenih metoda,jer je sve cesce da se deca i mladi ljudi susrecu sa drogom i pocinju da je koriste nezadovoljni situacijom i zivotom u drzavi u kojoj zive.Zbog toga ces jednog dana biti zahvalan sto si u takvoj skoli.Moram napomenuti da se ne slazem sa komentarom izvesnog Nenada koji je bio vise nacionalisticki naklonjen nego sto je dao pravi prijateljski odgovor.Sada te pozdravljam i zelim ti da "izdrzis muke"na kojima si.
Ajsha
 
Ajsha:
Cao! Sto se tice skolstva kod nas napisala sam temu Zasto nase skole lice na zatvore i molim te da je procitas jer ce ti dati pola moga odgovora.Danas je u ekonomski nerazvijenim zemljama potrebna reforma kao i skole poput tvoje:sa strogom disciplinom i ulivanjem znanja pomocu savremenih metoda,jer je sve cesce da se deca i mladi ljudi susrecu sa drogom i pocinju da je koriste nezadovoljni situacijom i zivotom u drzavi u kojoj zive.Zbog toga ces jednog dana biti zahvalan sto si u takvoj skoli.Moram napomenuti da se ne slazem sa komentarom izvesnog Nenada koji je bio vise nacionalisticki naklonjen nego sto je dao pravi prijateljski odgovor.Sada te pozdravljam i zelim ti da "izdrzis muke"na kojima si.
Ajsha :lol:
 
^MaX^:
Ja sam imao mogucnost mislim imam mogucnost da se skolujem u Turskom koledezu Jahja Kemal Skoplje, cija je diploma svetski priznata, cija je skolarina preskupa, i gde se predmeti izucavaju ne Engleskom jeziku. Pokretanje ove teme me je navelo stanje u skolstvu u drzavama bivse yuge. Pretezno u Srbiji i Makedoniji (posto zivim u obe istovremeno).
Mislim da je skolstvo ovde dosta razvijenije nego u USA na primer, posto i sam cu biti u USA za godinu dana. Moji prijatelji koji su se odatle vratili su mi rekli ovo: Maxi, secas se sta si ucio u 6 razredu osnovne, e pa to sada ameri uce i 3 god gimnazije.
Tako da za ljude mislim ucenike nasih kapaciteta zapadne skole su vetar i magla.
Svi od onih koje znam su uzeli 3 i 4 godinu u jednoj godini, to sto pojedinci sanjaju na zapadu.
A kada razmislimo kakva je zapadna sila... blah.. dodje mi da se smejem. Pitam se kako mogu debili da haraju svetom... Novac, novac, novac...
Kao sto jedan, meni veoma drag, covek voli da kaze: Tamo su ti generacije ovako nastrojene: Jezik (English), Informatika, McDonalds. Veoma tacno! A sta oni znaju o opstoj kulturi. Secam se jedne konferencije za stampu kada je jedan vojnik sa dosta cinova USA rekao da ne zna gde se Kosovo nalazi!

Skola u kojoj sam trenutno radi po americkim principima skolovanja a po turskim principima disciplin. Mislim da je ovo dosad najteza kombinacija. Ustajanmje 6, Od 7 do 4 popodne skola (blah...) Od 4 - 6 izlazak (ako dobijes dozvolu izvrsnog direktora skole) od 8 - 9 casovi, 10:00 krevet... Eto mog zivota u skoli... Pa sada sami sudite kako je meni...[/quo






:D Cao!Evo ja sam se preselila u USA ovog leta.Sad sto je normalno idem i u njihovu skolu.Znas kako,ovde imas razlicitih skola,neke imaju neke titule"Blue Ribbon"kao i moja,i to su ti kao neke najbolje i teze skole,ali znas sta ovo ovde sto se radi,ma to je sve prosto ko pasulj.Kad sam dosla na cas matematike i kad mi je nastavnik postavio zadatak 2x+8=16(to sam ja sad lupila brojeve,ali taj smisao zadatka)ja sam pocela da se smejem.Daj reko ljudi sta je ovo,pa ja sam ovo radila u 5 razredu osnovne,a sad sam 9.Za testove otkako sam posla u skolu nisam ni jednom uzela da vezbam,ni jedan jedini zadatak,a skoro sam najbolja u razredu(mislim na matematiku).E sad imas ti stepene kao npr. algebra 1,geometrija i algebra 2,i tako imas jos iz nekih predmeta.Bila sam na geometriji ali su me za*li do daske,kao ono "sad u pocetku zbog jezika je najbolje da ti pocnes od algebre 1 posto u geometriji moras puno da koristis engleski i da objasnjavas ta sr*"bla,bla,ali bila sam otprilike 4 casa na geometriji i da ti kazem da mi je i to bilo prelagano,ali sta cu moram ih slusat.A da ti iskreno kazem sad mi je i bolje da imam to posto ne moram da ucim nista i mogu da se posvetim samo engleskom.Ima jedan problem:US ISTORIJA!To mi je malo nezgodno jer ja nikad u svom zivotu nisam ucila nista o Americkoj istoriji,zato mi je sad malo tesko,ali i to slabo ucim a ipak ima B(to je 4)sto je SUPER!
Oni ti dosta traze van skolske aktivnosti,kao one sekcije,sport ili sta vec hoces,ali moras biti uclanjen u bar 2 kluba,jer ako imas dobre ocene a nisi ni u kakvom skolskom timu ili klubu,ocene ti nista ne vaze!Mislim to je tako u mojoj skoli,ali ja mislim da je i u drugim tako ali nisam sigurna.E sad zavisi gde ces ti doci i u koju drzavu,jer ima razlike i u gradovima a da ne pricam o drzavama,ali sve je lako?Ako budes isao u "Blue Rebbon school"to ce ti biti dobro,jer kad se upisujes na college prednos imaju ucenici iz tih skola,ma za mene ti je sve to isto s*,sve je prosto ko pasulj,jos ako si odlican ucenik(posto sam ja bila)ma nema problema,samo uzivaj i uci engleski,ali ti eto kazes da ti je nastava na engleskom,onda nemas problema.
Eto ja sam ti rekla iz iskustva,i meni je sve lako a ti ces videti kako ce ti biti.Pa nam javi!OK?A gde trebas da ides? :)
P.S.Sto se tice duzine trajanja nastave,to je malo zamorno!Svaki dan imam po 9 casova i nastava je od pola 8 do 2:15
 
ixi:
^MaX^:
Ja sam imao mogucnost mislim imam mogucnost da se skolujem u Turskom koledezu Jahja Kemal Skoplje, cija je diploma svetski priznata, cija je skolarina preskupa, i gde se predmeti izucavaju ne Engleskom jeziku. Pokretanje ove teme me je navelo stanje u skolstvu u drzavama bivse yuge. Pretezno u Srbiji i Makedoniji (posto zivim u obe istovremeno).
Mislim da je skolstvo ovde dosta razvijenije nego u USA na primer, posto i sam cu biti u USA za godinu dana. Moji prijatelji koji su se odatle vratili su mi rekli ovo: Maxi, secas se sta si ucio u 6 razredu osnovne, e pa to sada ameri uce i 3 god gimnazije.
Tako da za ljude mislim ucenike nasih kapaciteta zapadne skole su vetar i magla.
Svi od onih koje znam su uzeli 3 i 4 godinu u jednoj godini, to sto pojedinci sanjaju na zapadu.
A kada razmislimo kakva je zapadna sila... blah.. dodje mi da se smejem. Pitam se kako mogu debili da haraju svetom... Novac, novac, novac...
Kao sto jedan, meni veoma drag, covek voli da kaze: Tamo su ti generacije ovako nastrojene: Jezik (English), Informatika, McDonalds. Veoma tacno! A sta oni znaju o opstoj kulturi. Secam se jedne konferencije za stampu kada je jedan vojnik sa dosta cinova USA rekao da ne zna gde se Kosovo nalazi!

Skola u kojoj sam trenutno radi po americkim principima skolovanja a po turskim principima disciplin. Mislim da je ovo dosad najteza kombinacija. Ustajanmje 6, Od 7 do 4 popodne skola (blah...) Od 4 - 6 izlazak (ako dobijes dozvolu izvrsnog direktora skole) od 8 - 9 casovi, 10:00 krevet... Eto mog zivota u skoli... Pa sada sami sudite kako je meni...[/quo






:D Cao!Evo ja sam se preselila u USA ovog leta.Sad sto je normalno idem i u njihovu skolu.Znas kako,ovde imas razlicitih skola,neke imaju neke titule"Blue Ribbon"kao i moja,i to su ti kao neke najbolje i teze skole,ali znas sta ovo ovde sto se radi,ma to je sve prosto ko pasulj.Kad sam dosla na cas matematike i kad mi je nastavnik postavio zadatak 2x+8=16(to sam ja sad lupila brojeve,ali taj smisao zadatka)ja sam pocela da se smejem.Daj reko ljudi sta je ovo,pa ja sam ovo radila u 5 razredu osnovne,a sad sam 9.Za testove otkako sam posla u skolu nisam ni jednom uzela da vezbam,ni jedan jedini zadatak,a skoro sam najbolja u razredu(mislim na matematiku).E sad imas ti stepene kao npr. algebra 1,geometrija i algebra 2,i tako imas jos iz nekih predmeta.Bila sam na geometriji ali su me za*li do daske,kao ono "sad u pocetku zbog jezika je najbolje da ti pocnes od algebre 1 posto u geometriji moras puno da koristis engleski i da objasnjavas ta sr*"bla,bla,ali bila sam otprilike 4 casa na geometriji i da ti kazem da mi je i to bilo prelagano,ali sta cu moram ih slusat.A da ti iskreno kazem sad mi je i bolje da imam to posto ne moram da ucim nista i mogu da se posvetim samo engleskom.Ima jedan problem:US ISTORIJA!To mi je malo nezgodno jer ja nikad u svom zivotu nisam ucila nista o Americkoj istoriji,zato mi je sad malo tesko,ali i to slabo ucim a ipak ima B(to je 4)sto je SUPER!
Oni ti dosta traze van skolske aktivnosti,kao one sekcije,sport ili sta vec hoces,ali moras biti uclanjen u bar 2 kluba,jer ako imas dobre ocene a nisi ni u kakvom skolskom timu ili klubu,ocene ti nista ne vaze!Mislim to je tako u mojoj skoli,ali ja mislim da je i u drugim tako ali nisam sigurna.E sad zavisi gde ces ti doci i u koju drzavu,jer ima razlike i u gradovima a da ne pricam o drzavama,ali sve je lako?Ako budes isao u "Blue Rebbon school"to ce ti biti dobro,jer kad se upisujes na college prednos imaju ucenici iz tih skola,ma za mene ti je sve to isto s*,sve je prosto ko pasulj,jos ako si odlican ucenik(posto sam ja bila)ma nema problema,samo uzivaj i uci engleski,ali ti eto kazes da ti je nastava na engleskom,onda nemas problema.
Eto ja sam ti rekla iz iskustva,i meni je sve lako a ti ces videti kako ce ti biti.Pa nam javi!OK?A gde trebas da ides? :)
P.S.Sto se tice duzine trajanja nastave,to je malo zamorno!Svaki dan imam po 9 casova i nastava je od pola 8 do 2:15

Ixi, bas mi je drago sto je neko ko je vec tamo odgovorio na ovu temu i dokazao moje misljenje o skolovanju u USA.
Ti si u skoli od 8 do 2:15 dok sam ja u skoli od 8 do 4:30, mislim da je to 2sata razlike...
Uzto skolovanje u ovoj skoli ne samo sto je naporno nego je i tesko a ja kao odlican ucenik mislim da necu imati problema u americi, jer ovde radim po ameerickim standardima i na engleskom jeziku, svi predmeti su mi na engleskom, tj engleski mi je primaran jezik, inace za godinu dana, tj sledece godine idem za Kaliforniju, ne znam tacno koj grad ali tamo cu biti smesten u porodici...
Preko jedne firme odavde...
Aspect, to je ime firme...
Pozdrav...
 
^MaX^:
ixi:
^MaX^:
Ja sam imao mogucnost mislim imam mogucnost da se skolujem u Turskom koledezu Jahja Kemal Skoplje, cija je diploma svetski priznata, cija je skolarina preskupa, i gde se predmeti izucavaju ne Engleskom jeziku. Pokretanje ove teme me je navelo stanje u skolstvu u drzavama bivse yuge. Pretezno u Srbiji i Makedoniji (posto zivim u obe istovremeno).
Mislim da je skolstvo ovde dosta razvijenije nego u USA na primer, posto i sam cu biti u USA za godinu dana. Moji prijatelji koji su se odatle vratili su mi rekli ovo: Maxi, secas se sta si ucio u 6 razredu osnovne, e pa to sada ameri uce i 3 god gimnazije.
Tako da za ljude mislim ucenike nasih kapaciteta zapadne skole su vetar i magla.
Svi od onih koje znam su uzeli 3 i 4 godinu u jednoj godini, to sto pojedinci sanjaju na zapadu.
A kada razmislimo kakva je zapadna sila... blah.. dodje mi da se smejem. Pitam se kako mogu debili da haraju svetom... Novac, novac, novac...
Kao sto jedan, meni veoma drag, covek voli da kaze: Tamo su ti generacije ovako nastrojene: Jezik (English), Informatika, McDonalds. Veoma tacno! A sta oni znaju o opstoj kulturi. Secam se jedne konferencije za stampu kada je jedan vojnik sa dosta cinova USA rekao da ne zna gde se Kosovo nalazi!

Skola u kojoj sam trenutno radi po americkim principima skolovanja a po turskim principima disciplin. Mislim da je ovo dosad najteza kombinacija. Ustajanmje 6, Od 7 do 4 popodne skola (blah...) Od 4 - 6 izlazak (ako dobijes dozvolu izvrsnog direktora skole) od 8 - 9 casovi, 10:00 krevet... Eto mog zivota u skoli... Pa sada sami sudite kako je meni...[/quo






:D Cao!Evo ja sam se preselila u USA ovog leta.Sad sto je normalno idem i u njihovu skolu.Znas kako,ovde imas razlicitih skola,neke imaju neke titule"Blue Ribbon"kao i moja,i to su ti kao neke najbolje i teze skole,ali znas sta ovo ovde sto se radi,ma to je sve prosto ko pasulj.Kad sam dosla na cas matematike i kad mi je nastavnik postavio zadatak 2x+8=16(to sam ja sad lupila brojeve,ali taj smisao zadatka)ja sam pocela da se smejem.Daj reko ljudi sta je ovo,pa ja sam ovo radila u 5 razredu osnovne,a sad sam 9.Za testove otkako sam posla u skolu nisam ni jednom uzela da vezbam,ni jedan jedini zadatak,a skoro sam najbolja u razredu(mislim na matematiku).E sad imas ti stepene kao npr. algebra 1,geometrija i algebra 2,i tako imas jos iz nekih predmeta.Bila sam na geometriji ali su me za*li do daske,kao ono "sad u pocetku zbog jezika je najbolje da ti pocnes od algebre 1 posto u geometriji moras puno da koristis engleski i da objasnjavas ta sr*"bla,bla,ali bila sam otprilike 4 casa na geometriji i da ti kazem da mi je i to bilo prelagano,ali sta cu moram ih slusat.A da ti iskreno kazem sad mi je i bolje da imam to posto ne moram da ucim nista i mogu da se posvetim samo engleskom.Ima jedan problem:US ISTORIJA!To mi je malo nezgodno jer ja nikad u svom zivotu nisam ucila nista o Americkoj istoriji,zato mi je sad malo tesko,ali i to slabo ucim a ipak ima B(to je 4)sto je SUPER!
Oni ti dosta traze van skolske aktivnosti,kao one sekcije,sport ili sta vec hoces,ali moras biti uclanjen u bar 2 kluba,jer ako imas dobre ocene a nisi ni u kakvom skolskom timu ili klubu,ocene ti nista ne vaze!Mislim to je tako u mojoj skoli,ali ja mislim da je i u drugim tako ali nisam sigurna.E sad zavisi gde ces ti doci i u koju drzavu,jer ima razlike i u gradovima a da ne pricam o drzavama,ali sve je lako?Ako budes isao u "Blue Rebbon school"to ce ti biti dobro,jer kad se upisujes na college prednos imaju ucenici iz tih skola,ma za mene ti je sve to isto s*,sve je prosto ko pasulj,jos ako si odlican ucenik(posto sam ja bila)ma nema problema,samo uzivaj i uci engleski,ali ti eto kazes da ti je nastava na engleskom,onda nemas problema.
Eto ja sam ti rekla iz iskustva,i meni je sve lako a ti ces videti kako ce ti biti.Pa nam javi!OK?A gde trebas da ides? :)
P.S.Sto se tice duzine trajanja nastave,to je malo zamorno!Svaki dan imam po 9 casova i nastava je od pola 8 do 2:15

Ixi, bas mi je drago sto je neko ko je vec tamo odgovorio na ovu temu i dokazao moje misljenje o skolovanju u USA.
Ti si u skoli od 8 do 2:15 dok sam ja u skoli od 8 do 4:30, mislim da je to 2sata razlike...
Uzto skolovanje u ovoj skoli ne samo sto je naporno nego je i tesko a ja kao odlican ucenik mislim da necu imati problema u americi, jer ovde radim po ameerickim standardima i na engleskom jeziku, svi predmeti su mi na engleskom, tj engleski mi je primaran jezik, inace za godinu dana, tj sledece godine idem za Kaliforniju, ne znam tacno koj grad ali tamo cu biti smesten u porodici...
Preko jedne firme odavde...
Aspect, to je ime firme...
Pozdrav...

Ma za tebe onda nema problema!A je li znas U.S. istoriju,posto je to za mene najveci problem?!
 

Back
Top