Skolstvo kod nas... Mnogo teze od skolstva u USA...

Cao. Na trecoj sam godini skolovanja na koledzu u Pensilvaniji i mislim da postoje zablude o skolovanju na zapadu. Pre dolaska u USA, studirao sam u Srbiji, tako da mislim da relativno dobro mogu porediti oba sistema. U Srbiji je najvaznije, medju vecinom studenata, da se pohvalis da nista nisi ucio a polozio ispit. Vazno je samo proci a ima i dobrog razloga za to. Spremanje ispita je mukotrpnije nego ovde u Americi, jednostavno zato sto te profesori primoravaju da napamet naucis citavu knjigu ne bi li iamo srece da dobijes tri pitanja koja dobro znas i polozis ispit. Naravno, uz to cim zavrsis fakultet vise nemas zelje ni snage da pogledas knjigu a ne da se dalje nadogradjujes kao licnost. A i literatura je daleko iza vremena u kome zivimo.
Sto se tice Amerike, uglavnom se rade testovi sa "zaokruzite odgovor" ili "popunite deo koji nedostaje". Puno se teze pada godina, skoro je i nemoguce, ali je zato sve stavljeno na licnu odluku - zelis li ti imati nekog znanja kad izadjes iz skole ili ne. Odlucis li da se se posvetis karijeri i stvoris sebi neke sanse za buducnost, narocito ako si student sa strane, skoro da i nemas vremena za privatni zivot.Moras ici dalje od onog sto je zadato u skoli i stvarno biti ukljucen u razne aktivnosti: grupe, sekcije, ostvarivanje kontakata ili kako to oni zovu "networking".Naravno, predmeti su puno prakticniji i ne gubi se puno vremena na teoriju, vec je veliki deo studiranja prakticna nastava. Osim toga, nije retkost videti studente koji imaju i po 40 godina pa i vise (nikad za skolu nije kasno), a veliki deo ljudi zavrsava i postdiplomske studije.Niti su Amerikanci glupi, niti smo mi pametniji, jednostavno su uslovi u kojima se zivi i radi potpuno drugaciji. Mislim da postoje i prednosti i nedostaci na obe strane.

Meni je stvarno zao studenata u Srbiji jer znam u kakvim uslovima oni studiraju i znam da velika vecina zasluzuje bolje uslove. Puno je onih koji bi ovde cuda postigli. Za neku bolju buducnost - potrebno je puno menjati. Naravno, uslovi u kojima se zivi ne dozvoljavaju da obrazovanje postane prioritet. Gladnim se stomakom ne sprema ispit zar ne?
 

Back
Top