Privatni pravni ili drzavni?

ja sam na drzavnom (pravnom)..... ali iskreno.....
misljenja sam definitivno privatni .......
u buducnosti se to pitanje nece ni postavljati... boli nekog koji si zavrsio bitno da je diploma i da znas da radis posao .....

samim tim za sve sto pricaju da se lakse zavrsava to mu ide samo u korist :).. najbolji je onaj fakultet koji ces najlakse zavrsiti a proporcionalno najvise nauciti...... elem.... kod nas je 98% pravnika koji zavrse fakultet bukvalno neupotrebljivo tako da je sve jedo da li je privatni ili drzavni..... a za ostale fakultete ne znam.... ali ipak mislim i da su privatni ipak bolji ako ni zbog cega drugog ono zbog odnosa prema tebi kao prema coveku :).....

ima milion tema na netu o ovoj prici ... iscitaj malom guglaj :) :)
 
Zavisi sta hoces od faksa i kakav si kapacitet, tj. da li si uporan. Nije tacno da je diploma diploma pa ma sa kakvog faksa bila; strane kompanije ne zaposljavaju diplomce sa privatnog, u sudovima odmah pitaju sa kog si faksa. Sto se znanja tice, tacno je da nakon drzavnog bez prakse nema nista i da je poenta dobro nabubati. Medjutim, znam par njih koji su na privatnom i njihovo znanje je stvarno daleko ispod nivoa znanja ovih sa drzavnom (na kraju krajeva, uporedis knjige i sve ti je jasno). Veliki problem na drzavnom je sto ljudi odugovlace, ali ne treba to da plasi. Studirati u roku nije problem i ne moras da budes bubalica da bi davao u roku. Dakle, ako hoces samo diplomu i da se ne zavitlavas mnogo sa faksom, idi na privatni.
 
cicos - macos:
Zavisi sta hoces od faksa i kakav si kapacitet, tj. da li si uporan. Nije tacno da je diploma diploma pa ma sa kakvog faksa bila; strane kompanije ne zaposljavaju diplomce sa privatnog, u sudovima odmah pitaju sa kog si faksa. Sto se znanja tice, tacno je da nakon drzavnog bez prakse nema nista i da je poenta dobro nabubati. Medjutim, znam par njih koji su na privatnom i njihovo znanje je stvarno daleko ispod nivoa znanja ovih sa drzavnom (na kraju krajeva, uporedis knjige i sve ti je jasno). Veliki problem na drzavnom je sto ljudi odugovlace, ali ne treba to da plasi. Studirati u roku nije problem i ne moras da budes bubalica da bi davao u roku. Dakle, ako hoces samo diplomu i da se ne zavitlavas mnogo sa faksom, idi na privatni.

hmm :)
strane kompanije uopste ne interesuje sa kog si faxa cak sta vise ne interesuje ih ni da li imas diplomu (ali za prava je to potrebno)... vec ih interesuje da li umes da radis :)... tako da to o stranim kompanijama uopste nemoj da pricas cuce te neko pa ce ti se smejati :)

Hoces li mi reci da su knjige na drzavnom onakve kakve treba da budu i da tu nema nista za izbacivanje ???? da se ja pitam ja bi izbacio pola predmete a ne samo smanjio knjige ;)... ejjjjjj odakle da pocnem sta sam sve ja ucio majko moja .... politicki sistem, nauka o upravljanju sa pravnom informatikom (ovaj me najvise boli).... ni jadnijeg ispita ni jadnije ocene ;))).....
Inace po sudovima vec postoje diplomci privatnih fakulteta koji rade kao pripravnici (jbg jos uvek nisu odradili pripravnicki) jer nazalost privatni kod nas ne postoje oduvek :)....

znanje je relativna stvar..... onaj ko hoce da uci naucice i na jednomi na drugom.... pa ja znam dosta zatvorenika koji barataju pravom bolje od diplomaca i jednih i drugh :)....

inace ponavljam... ja sam na drzavnom ali bi sve dao da sam upisao privatni i da sam ustedeo sebi par godina zivota, brdo zivaca i ponizenja ...... hteo sam da se prebacim ali sam vec pri kraju pa cu ga zavrsiti .... mada ga vise nikada ne bih upisao .....
 
Sto se stranih kompanija tice, pa to su mi rekli advokati koji rade po stranim kompanijama licno! :D Vezano za knjige, nisam rekla da su one pisane po meri, ali u usporedbi sa knjigama sa privatnog, mozes da naucis mnogo vise. Pa kad se setim da su pojedine kolege sa privatnog pocele da se ubedjuju sa mnom da kod nas vazi Osnovni krivicni zakon, a ne Krivicni zakonik i jos oni dobise lepe ocenice iz krivicnog, sve mi je bilo jasno. A tvoja konstatacija da onaj ko hoce da nauci, moze uvek, pa kako ovi sa privatnog da nauce vise, kada su im knjige tako oskudne? I tacno je da pojedine sa privatnog primaju na praksu i na rad po sudovima, ali u 90% slucajeva to su oni koji imaju vezu (opet licno iskustvo) i ima ih malo (bar jos uvek). A ako toliko ceznes za privatnim, niko ti ne brani da se prebacis na isti. ;)
 
Ono sto je velika zabluda jeste da kad zavrsis drzavni izadjes pun znanja i odma mozes da radis gde god hoces,a kad zavrsis privatni ne znas ni osnovne stvari...Ja evo tvrdim (jer sam bio na drzavnom) da kad zavrsis bilo koji od ova dva(a to su mi potvrdili ljudi koji su zavrsili fax) ne znas nista u sustini...mozda ti je par osnovnih stvari ostalo u glavi ali ti si u sustini potpuno nesposoban za rad .

Na bilo kom faxu da studiras i recimo polozis neki ispit ti ces ma koliko dobro naucio posle par meseci od polaganja tog ispita zaboraviti 80% naucenog (jer si poceo da spremas sledeci ispit pa ovaj lagano zaboravljas) a vremenom ,posle recimo godinu ili dve neces se secati apsolutno niceg.Evo ja sam na drzavnom dobio 10 i rimskog prava kod najtezeg profesora-Zike Bjuklica ...znao sam ga fenomenalno..sad posle 4 godine ne secam se ama bas nicega osim par naziva koji su mi ostali u secanju (pretor,neki latinski nazivi i tako dalje).
Znaci,sve sto ti treba za rad naucices u praksi kad pocens da radis kao pripravnik.
Iz tog razloga smatram da nema razlike izmedju drzavnog i privatnog.

E sad ,prica ima i drugu stranu...za ovih godinu dana koliko sam na privatnom ne mogu reci da sam upoznao previse pametnih ljudi koji imaju neko solidno znanje ,i koje pravo bar malo interesuje...ali oni verovatno nece ni zavrsiti fax na kraju krajeva,to jest odustace jer garantujem da niko nece diplomirati a da nije solidno savladao onu pravnu materiju koja ce mu kasnije trebati kao pravniku.

Ono sto je osnovna razlika je odnos profesora i studenata...ne samo na ispitima.
Ja ovde u svakom trenutku mogu da razgovaram sa dekanom recimo ili bilo kojim profesorom,konsultacije su redovne (ja sam ceo zimski semestar isao na konsultacije ,profesor odvaja koliko god vremena nama treba da nam objasni sve sto nas zanima,na drzavnom sam doziveo da profesor gleda neki spot na laptopu dok mi objasnjava levom rukom semu zakonskih naslednika...
Ispiti su isto nesto u cemu se ogleda razlika izmedju drzavnog i privatnog...ne kazem da kriterijum nije nesto nizi (ja bih to rekao realniji) ali sam primetio da nema malicioznosti od strane profesora u smislu da hoce da ti nadje ono sto ne znas samo da bi te oborio...ne zavisi ti ocena od toga kako je profesor raspolozen (kao sto je to slucaj na drzavnom...ovo nije fraza znam hiljade slucajeva da je to tako iz svog iskustva i od drugih).

Ja sam misljenja da ukoliko student hoce da uci moze stvarno mnogo da nauci na oba
faxa.SAmo sto na privatnom moze biti skoro siguran da ce znanje/neznanje biti fer ocenjeno.I ovo nije samo prazna prica,neki profesori su vec zbog toga izleteli sa faxa...

Sto se tice udzbenika,smatram da postoji neopravdana kritika privatnog faxa.
Postoji odredjen broj uzdbenika (stvarno,obligacije,gpp,gradjansko...) koji su isti kao na drzavnom,a i ovi nasi su sasvim dovoljno obimni (u zavisnosti od predmeta-krivicno je istina nesto manje,ali to je u skladu sa koncepcijom koju fax ima ,a to je posebno posvecivanje paznje poslovnom pravu).
Od oktobra fax ima novo sediste,tj. premesten je u zgradu gde je samo on smesten,a ne kao ranije sa jos nekoliko fax-ova.Fax sa tehnicke strane poseduje sve preduslove -ucionice,slusaonice,biblioteku,citaonicu,prostorije za studente(neki kafic) skriptarnicu,salu za komjutere).
Mislim da ce pravni fakultet union tek u buducnosti doziveti svoju pravu afirmaciju i da ce se poboljsati u svakom pogledu.Za sad je tek desetak ljudi diplomiralo (vecina se i zaposlila) tako da cemo imati kompletniju sliku u buducnosti...
 
I ja mislim da treba da bude svugde kao na privatnom...
Ciji mama i tata imaju dovoljno para da plate taj ce da dobije diplomu i postane sudija, advokat... (u svakom slucaju akademski gradjanin) bez i malo ulozenog rada i truda. A ko nema para, jbg, neka ide i cisti ulice bez obzira na to koliko je pametan, radan i spreman da ulozi u sebe
 
taj ko je pametan, radan, spreman i ko zeli da ulozi u sebe neka upadne na budzet :)....

inace isto to mozes i na privatnom....
btw. na drzavnom pogledaj koliko je skolarina i sta dobijas sa njom ??? jos malo pa ce babaseru da postave ispred wc da naplacuje usluge toaleta... sam ulazak u zgradu fakulteta me kosta sto udahnem vazduh unutar prostorija... privatni su za nijansu skuplji ..... shteta sto ih nije bilo kad sam ja upisivao, mada mozd aih je i bilo ali ja nisam smeo da upisem.... uhhhhh koliko se kajem... ali jbg sad mi je jos malo do kraja .. ne ide da se sad prebacujem....
 
cicos - macos:
Sto se stranih kompanija tice, pa to su mi rekli advokati koji rade po stranim kompanijama licno! :D Vezano za knjige, nisam rekla da su one pisane po meri, ali u usporedbi sa knjigama sa privatnog, mozes da naucis mnogo vise. Pa kad se setim da su pojedine kolege sa privatnog pocele da se ubedjuju sa mnom da kod nas vazi Osnovni krivicni zakon, a ne Krivicni zakonik i jos oni dobise lepe ocenice iz krivicnog, sve mi je bilo jasno. A tvoja konstatacija da onaj ko hoce da nauci, moze uvek, pa kako ovi sa privatnog da nauce vise, kada su im knjige tako oskudne? I tacno je da pojedine sa privatnog primaju na praksu i na rad po sudovima, ali u 90% slucajeva to su oni koji imaju vezu (opet licno iskustvo) i ima ih malo (bar jos uvek). A ako toliko ceznes za privatnim, niko ti ne brani da se prebacis na isti. ;)

hoces li mi molim te pojasniti koji to advokati rade po stranim kompanijama ???? strana kompanija ima svoje pravnike (neku advokatsku kancelariju) u sedistu kompanije tamo negde e sad... ta kancelarija saradjuje sa nekom ovde u srbiji i onda ih agnazuju na taj nacin...naravno ovo je u 90% slucajvea... ima i 10 % gde nij etako. a i svaka kompanija treba da ima nekog pravnika a ne advokata ..(to su dve razlicite stvari) advokat zastupa jos milon ljudi a pravnik samo tu kompaniju..... inace ponavaljam stranca boli dupe koju diplomu imas vec umes li da radis i da se uklopis ... njima je bitnije kako se uklapas u tim i imas li harizmu nego kakvu duplomu imas pa da ne kazem i kakav si pravniK :)...
Knjige nisu oskudne... gledao sam knjige sa privatnog... mogu reci da je izbaceno samo ono sto na drzavnom retko koji student i nauci vec preskace pa ide na srecu da li ce ga streifti to pitanje ili en :)... u tim knjigama ima sasvim dovoljno za neki temelj.
oni koji imaju vezu ??? opet licno iskustvo ?? :).. pa ti si puna licnih iskustava :)) bas zanimljivo ... daj da i ja steknem toliko iskustva.... ali nije bitno koga znam vec sta znam :)))) vec sam naveo razlog zasto milim da mi je kasno da se prebacim :)..tj. glupo


ii da..... izvinjavam se na milion pravopisnih gresaka pocev od permutacija, gutanja slova do zapete, tacke i ostalog ... ali kucam em brzo a i po ceo dan ucim tako da ne obracam paznju mnogo na to vec se odmaram ;)
 
Ja:
I ja mislim da treba da bude svugde kao na privatnom...
Ciji mama i tata imaju dovoljno para da plate taj ce da dobije diplomu i postane sudija, advokat... (u svakom slucaju akademski gradjanin) bez i malo ulozenog rada i truda. A ko nema para, jbg, neka ide i cisti ulice bez obzira na to koliko je pametan, radan i spreman da ulozi u sebe

Pisanjem gluposti bez argumenata neces ispasti pametan ...
Znaci,ovi sa drzavnog svi sami zarade za obnove,upise,knjige,prijave ispita ,oni nemaju mame i tate nego su svi sirocici,a i ako imaju onda im roditelji ne rade i nemaju da ima daju pare za sve to?...give me a break
I uopste nije tacno da je privatni toliko skuplji od drzavnog...ovde platis skolarinu i ne moras vise ni dinara da das .Na drzavnom se i prijave za ispit placaju ,i sv obrasci a da ne pominjem upie obnove,knjige,prijave,promene,odlaganja...ne znam dal su jos nesto uveli ...verovatno ce poceti da naplacuju ulazak u citaonicu posto su je renovirali posle 100 godina.

A ni ova druga pretpostavka ti nije tacna...izvestan broj studenata privatnog radi da bi platila studije (izmedju ostalog i ja) .
 
ja da sam isfrustriran drzavnim fakultetom verovarno bih se kao vecina takvih prebacio na privatni i tamo tih 36 ispita polozio bez problema. takodje ne zelim da se raspravaljam, nikog od vas nemam nameru da ubedjujem sta je bolje, ima onih koji ce to da ocene a cija rec je glavna, a ne sta ti, ja ili bilo ko treci misli.
 
koliko ja znam svuda u svetu se vise ceni kada zavrsis privatni fax zato se pitam kada ce kod nas da se otrezne i shvate da ne placas diplomu nego znanje,a na drzavnom stvarno niko ne kupuje diplomu pa i cene ispita se znaju,a ja znam bar petoro njih koji su dipl. dobili a knjigu videli nisu na istom tom drzavnom. na privatnom bar ne gledaju da li ti je tata sudija ili advokat pa da imas protekciju. od kad sam presla sa drzavnog shvatila sam da je mnogo bolje i ne smatram da na drzavnom dobijas vece obrazovanje i znanje. videce se kad pocnemo da radimo da li smo mi kupili diplome,a jos nesto sto se placanja tice, pa nas fax ispadne jeftiniji nego drzavni,o cemu onda pricamo.naravno da ja ne zelim nikoga da ubedjujem u to da je privatni fakultet bolji samo pricam kako sam ja prosla,a ucim kao da sam na drzavnom mozda i vise jer ne traze samo suvu teoriju nego moras i da razmisljas,a mislim da je teze poloziti ispit kada ne pricas samo iz knjige. vi kazete za obligacije,pa polazite ih kod Leposave Karamarkovic i Antic ce biti malo dete ili Hiber ko vec ispituje to sada. pozzz
 
Hajde da zanemarim sve postove pa da kazem. Zavisi sta hoces i koji privatni ili drzavni hoces...

Na tvom mestu bih isao ovom logikom: u zavisnosti od toga koja me oblast prava interesuje, raspitao bih se ko su profesori na tim katedrama, procitao njihove biografije, pa bih na osnovu toga odlucio... Ali, takodje bih pazio na to koliko su ti profesori dostupni na jednom i na drugom. Jer na osnovu toga cenis uslove.
Sve ostalo je na tebi, tj. od tvog odnosa prema ucenju, literaturi i nacinu iskoriscavanja onoga sto ti se pruza na jednom ili na drugom, zavisi sa kakvim ces znanjem izaci.

I ne slusaj predrasude. Postoje mnogi dokazi da one nisu tacne, kako za jedan , tako i za drugi tip fakulteta.
 
Drzavni,normalno. Zna se da privatne faksove upisuju oni koji ni u snovima ne bi mogli da upisu normalan faks,cast izuzecima. Mozda ima ljudi koji stvarno posteno uce i zele da upisu privatni faks zato sto misle da je bolji od drzavnog,ali cinjenica je da su u manjini. Ne znam za privatni pravni,ali za raf i tako te znam ko ih upisuje i da su to uglavnom ljudi koji ne pipnu nista u srednjoj,a hoce da studiraju.Plus finansijski momenat roditelja. Nikog ne osudjujem,ali to je realnost. Asto se tice inostranstva,naravno da su tamo privatni vise cenjeni,ali to je druga prica i drugi sistem. Kod nas treba jos mnogo vremena da prodje pre nego sto se to desi. Kad se drzava bude stabilizovala i kada se bude ustanovio sistem vrednosti,tada vise sam upis i skolarina na privatnom nece znaciti i njegov lak zavrsetak.Tada ce privatni srpski faksovi biti jaci od drzavnih. A do tada,zna se...
 
cena na nasem faxu izadje isto kao i na drzavnom kad saberes ispite,knjige itd. sto mi ne placamo nego je uracunato u cenu. a ne treba raspravljati o kupovinama diploma pa toga ima svuda i na svakom fakultetu i stvarno ima nas koji ucimo,a ne prolazimo na mame i tate.
 
connor:
Evo,diskreditovao si sebe iz dalje rasprave ovom recenicom...
Ja samo hocu da budem realan i ako si citao primetio si da ni u jednom trenutku nisam nikoga napadao,niti imam predrasude. A ti ako si tako pametan,diskredituj moje stavove,a ne jednu recenicu. I ako mozes da shvatis ja nisam pisao o privatnom pravnom,vec o privatnim fakultetima uopste,tako da ne mozes da me diskretidujes jer nisam ni usao u raspravu sa vama,niti me to interesuje. Ja nisam ostavio komentar da bi se raspravljao,a kamoli da bi lecio sopstvene frustracije. Ja nisam kriv sto je opste stanje tako na privatnim fakultetima. To ce se vremenom srediti kao sto sam i napisao. A posto se ovde ne moze normalno debatovati sa ljudima,a nemam nikakav interes da ubedjujem ljude u moje stavove,bar ne u okviru ove teme gde sam cisto dobronamerno ostavio komentar, necu ostavljati vise komentare na ovoj temi. A neka vreme pokaze ko je u pravu...
 

Back
Top