LE MONDE: JOVANOVIĆ BI MOGAO DA IGRA PRESUDNU ULOGU U FORMIRANJU VLADE

Eraserhead

Ističe se
Poruka
2.374
LE MONDE: JOVANOVIĆ BI MOGAO DA IGRA PRESUDNU ULOGU U FORMIRANJU VLADE



Ugledni francuski list Le Monde u jučerašnjem broju ocenio je da bi Čedomir Jovanović mogao da igra presudnu ulogu u formiranju buduće vlade Srbije. Objavljujemo prevod tog teksta kojim je predstavljena politička biografija Jovanovića.

Politička sličnost je deklarisana. Fizička sličnost je neverovatna. Ista kratka kosa i sivkasti zalisci pre vremena, ista energija za vreme političkih skupova, isti kapacitet za okupljanje mladih i starih glasača. Čedomir Jovanović (35) korača putem Zorana Đinđića, reformatorskog premijera ubijenog 12 marta 2003, nekoliko meseci posle izručenja Slobodana Miloševića Medjunarodnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju.

Na čelu Liberalno demokratske Partije (LDP) koju je napravio u Novembru 2005, Čedomir Jovanović će verovatno preći cenzus od 5%, a mogao bi da igra i ulogu u formiranju nove demokratske vlade posle izbora.

I pored toga sto je mlad, Jovanović nije početnik na političkoj sceni Srbije. Za vreme demonstacija 1996-1997 koje su uzdrmale režim Slobodana Miloševića, “Čeda” Jovanović se već istakao. Za vreme ta tri meseca, stotine hiljada demonstranata su defilovali ulicama velikih gradova Srbije, tražeći od Slobodana Miloševića da prizna pobedu opozicije na lokalnim izborima koje je hteo da pokrade. Mlade demonstrantkinje su dizale parole trazeći da ih oženi “Čeda” Jovanović, taj “lepi klinac” koji je vodio, sa drugima, studentski protest (…)

Taj pokret, čiji je Zoran Đinđić bio jedan od pokretača, bio je samo najava zemljotresa koji će srušiti režim Slobodana Miloševića jedne oktobarske noći 2000. Čedomir Jovanović je tada radio u senci svog mentora. Najmlađi poslanik u parlamentu 2001, pa potpredsednik vlade posle smrti premijera i predsednika Demokratke stranke. Bio je i jedan od ključnih ljudi u hapšenju i izručenju Slobodana Miloševića u Hag. Okrivljen od strane jednog dela političke štampe da je učestvovao u mutnim ranjama, odgovorio je - “Prljave su mi ruke zato sto čistim Srbiju!”

Danas, Čedomir Jovanović se glasno i jasno deklariše kao naslednik Zorana Đinđića: velike ekonomske i socijalne reforme, civilno društvo i ubrzani hod prema Evropi. Njegove bivše kolege iz Demokratske stranke mu osporavaju ekskluzivnost tog nasledja. “Neki novi vetar duva na potičkoj sceni Srbije”, smatra, sa druge strane sociolog Miljenko Dereta.
 
ZORAN ĐINĐIĆ:
Moj prioritet je da uklonim sve prepreke koje vode ka ubrzanom vraćanju zemlje u Evropu, ne razmišljajući da li su te prepreke na opravdan ili neopravdan način postavljene.

Ako neko misli da će zaustaviti sprovođenje zakona time što će mene ukloniti onda se grdno vara, jer ja nisam sistem.

Sistem će funkcionisati i dalje i niko neće dobiti amnestiju tako što će ukloniti jednog ili dva funkcionera države.

Naš cilj je, i mi našu zemlju vidimo da 2004. godine bude zvanični kandidat za Evropsku uniju, da 2010. godine bude ravnopravni član Evropske unije. Sve prepreke na tom putu ćemo uklanjati, bilo da se zovu Milošević, da se zovu ustavi, bilo da se zovu zakoni. Ne postoji ni jedna prepreka koja može da nas zaustavi na tom putu. Kao čoveka koga drže pod vodom 50 godina, u njegovoj želji da dođe do vazduha, do kiseonika, tako i Srbiju ne može ništa da zaustavi na tom putu do kiseonika, a to je Evropa, to je porodica demokratskih, modernih, razvijenih zemalja.

Nema više spavanja. Vreme je za akciju. Spavaćete kada odete u penziju.

Čeda Jovanović:
Prljave su mi ruke zato sto čistim Srbiju!

Mnogi od nas su to ukapirali :)

www.kapiraj.org
 
cedaijadrugarinikadveci3wx.jpg


taj “lepi klinac” koji je vodio, sa drugima, studentski protest (…)


miljenkodereta1nk.jpg


sociolog* Miljenko Dereta.

_________________________________________________________________________
*Миљенко Дерета је пропали редитељ, кога су реформски телетабиси накнадно произвели у социолога, ваљда им тако звучи "ученије".
 
Strela:
cedaijadrugarinikadveci3wx.jpg


taj “lepi klinac” koji je vodio, sa drugima, studentski protest (…)


miljenkodereta1nk.jpg


sociolog* Miljenko Dereta.

_________________________________________________________________________
*Миљенко Дерета је пропали редитељ, кога су реформски телетабиси накнадно произвели у социолога, ваљда им тако звучи "ученије".

ha ha vid mu zube ko raspored casova :lol:
 

Back
Top