verbalni teror

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

the shezika

Primećen član
Banovan
Poruka
629
Mnogi ga koriste u svojim postovima, narocito u poslednje vreme. Ne znam sta je svrha ovog terora. Ne mogu da se otmem utisku da im posle 5 hiljada i nekog posta vec sve dosadno, sve vidjeno, i "procesljano" vise puta pa im jedino preostaje da verbalno terorisu neke nove clanove :sad: Ovaj post je namenjen svim "mladjim' clanovima ovog foruma koji pored virtuelnog imaju i stvarni zivot.


Preseci im put
Ako vidite kuda logika sagovornika vodi, možete mu otežati put raspravljajući o svakom zaključku i primeru. Ako ne može da pređe prvu prepreku kako će ikada dokazati da je u pravu? Većina do sada pomenutih tehnika se može primeniti u ovom smislu.
"Mislim da ne možemo nastaviti dok ne utvrdimo naučnu vrednost tvoje poslednje izjave."
"Ne vidim smisao rasprave o ovome dok ne pristignu svi relevantni podaci."


Poricanje očiglednog zaključka
Ovo je suprotno taktici Preseci im put. Umesto usputnog postavljanja prepreka, složite se sa svim što sagovornik kaže osim sa očiglednim zaključkom. Ovo je veoma frustrirajuće jer automatski skreće raspravu na epistemologiju ( kako znamo ono što znamo ). Generalno, sagovornik će radije pokuštati da objasni poentu na drugi način, pa se tehnika može ponavljati.
"Ne vidim kako si došao do tog zaključka."
"Slažem se sa svime što si rekao osim sa zaključkom. Mislim da nema smisla i ne mogu da ga prihvatim. Pokušavam, ali tvoj mozak izgleda radi na drugi način."




Taktike odlaganja
Ako se nađete u situaciji da morate da odgovorite na pitanje a ne znate kako, taktikama odlaganja možete kupiti vreme da smislite odgovarajući odgovor. Ove taktike su rizične jer ako ne smislite dobar odgovor, naći ćete se u još goroj situaciji.
 
Opiši odgovor
Dajte deskriptivne atribute eventualnog odgovora, a zatim napravite pauzu kao da očekujete odgovor, a za to vreme smisljajte pravi odgovor. Kada se ova tehnika ponavlja, izgledaće kao da vas sagovornik moli da date odgovor.
"Mislim da će odgovor na vaše pitanje pojasniti vašu zbunjenost kada se radi o ovoj temi. ( duga pauza ) Da li ste spremni?"
"Odlično pitanje, mislim da će vas odgovor zapanjiti. ( pauza )"
"Drago mi je da ste to pitali. Da li želite duži ili kraći odgovor?"


Opiši pitanje
Slično prethodnoj taktici, ali je fokus na pitanju.
"Ovo pitanje je može postaviti samo osoba .... uma."
"To je zanimljivo pitanje s obzirom da dolazi od vas. Zanimljivo, zanimljivo."
"U osnovi, vi pitate ......... " ( ponovite pitanje na različite načine uz pauzu između )


Dovedi pitanje u pitanje
"Zašto pitaš?"
"Otkud ti to?"
"Šta te navodi na takve zaključke?"


Moždani udar
Kompleksna izjava koja paralizuje mozak.
"Šta ako ono što ste zaključili nije isto ono što pod tim podrazumevate?"
"Tvoj problem je što razmišljaš u linearnom umesto u konfiguralnom diskursu."
"Nisam siguran da li ne mogu da se složim sa tim ili ne."
 
Salata od reči ( seskipedalianizam )
Ovo je recept za sofisticirano brbljanje. Sastojci: reči i rečenice koje zvuče filozofski, nejasni latinski termini, banalna narodna mudrost, žargon, fraze, poluistine... Lagano poprskajte sa nekoliko reči koje su naizgled povezane sa temom. Ovo će zvučati impresivno a da ne kažete ništa i dobićete vreme za razmislite o tome šta zapravo želite da kažete. U nekim slučajevima, i samo brbljanje može proći kao odgovor.
"U vezi sa deficitom saveznog budžeta, uznemirenosti građana i internacionalne politike, moramo uzeti u obzir da, u ovim okolnostima, ova zemlja mora da stane na svoje noge. Zar se ne slažete?"


Izvrni pitanje
( Ovo može biti sasvim regularna tehnika ako se ne koristi samo u svrhu odlaganja odgovora )
"A šta ti misliš da je odgovor?"
"A šta bi bilo da ti ja postavim slično pitanje?"
 
Ovo ili ono
Porecite da je tema ograničena na ono o čemu se govori. Redefinišite temu proširujući je na svoju omiljenu.
"To nije pitanje ... ili ..., već pre pitanje ( ono o čemu želite da govorite )."
"Da li ste za ili protiv smrtne kazne?" - "Ne mislim da je najvažnije pitanje da li je neko za ili protiv smrtne kazne. Pravo pitanje je kako rešiti problem koji imamo sa budžetskim deficitom. Predlažem da..."


X je jedna tema, Y je druga
Potvrdite temu i promenite je.
"X je svakako važno pitanje, ali isto tako i Y... "
"Pa, moja prošlost je svakako važno pitanje ali isto tako je važno razjasniti šta nam je činiti u narednom periodu. Da li znate da u sledećih pet dana..."
 
Opšti jeftini trikovi i iritanti


Hipotetička uvreda
"Uzmite ovaj primer: pretpostavimo da ste osoba koja je izuzetno glupa, ali želi da ispadne inteligentna. Koji bi bio vaš odgovor da ste na mom mestu?"
"Pretpostavimo da je činjenica da ste seksualno perverzni."


Kompliment kao uvreda
"Pa to je brilijantno s obzirom da si ti to rekao!"
"Danas izgledaš manje odbojno nego inače."
"Ko bi rekao da si sposoban za to..."
 
Selektivno citiranje. Iskoristiti stvarnu, izmišljenu ili hipotetičku izjavu iz nekog univerzalno pouzdanog izvora."Šta bi tvoj otac rekao da može sada da te čuje?""Kao što biblija kaže: Bog pomaže onima koji pomažu sebi.""Da je Albert Ajnštajn ovde, mislim da bi se složio sa mnom. Zar nije jednom rekao da ideja koja se isprva ne čini apsurdnom verovatno nije ni tačna?"


Odglumljeni Ad HominemPosebna vrsta "ovo će te naučiti" tehnike. Pretvorite ispravku koja se odnosi na ono o čemu govorite u direktan napad na vašu ličnost, posebno ako sagovornik nije u pravu. Umesto da ostanete na temi, počnite da se pravite da ste povređeni.
 
Пошто имам више од 5000 постова.....и стога немам приватни живот....ово није за мене....
Мораћу да почнем вербално да тероришем.
 
i ja sam zalutao...
da li je neki vid verbalnog terora... kad neko postavi 7 postova... jedan za drugim?
inache... bash volim ljude koje analiziraju 4umska piskaranja... bicje da imaju privatni zhivot, vishe nego oni koji pishu na istom...
 
Artinve:
i ja sam zalutao...
da li je neki vid verbalnog terora... kad neko postavi 7 postova... jedan za drugim?
inache... bash volim ljude koje analiziraju 4umska piskaranja... bicje da imaju privatni zhivot, vishe nego oni koji pishu na istom...

Zar mislis da je potrebno puno vremena da bi se doslo do ovog zakljucka?
 
@Karamazov psovanje je odlika nechije (ne)kulture i to nema puno veze sa postom. Meni je smesno jer u nekim segmentima ovog foruma nema samo iznosenja stavova vec iskljucivo nametanje svojih kao jedino ispravnih i mogucih i prepoznajem metode navedene u postu.
Mnogi clanovi svrate da se zezaju i prochtaju po nesto sto ih interesuje i onda nalete na tako neke koji se uhvate za rec ko "pijan plota" i unishte svaku char.
 
the shezika, jel to tebe neko verbalno izteroriso pa ovde kukas ??? to nije nista cudno, svi se verbalno terorisu, ne samo na forumu nego i u stvarnosti ... isterorisi i ti nekog ... misim to si vec uradila :lol: trebalo je procitati ovaj tvoj monolog :lol:
 
nemoj sad se ljutis/vredjas , mislim da je verbalni teror nemoguc nad nekom inteligentnom osobom (na prvi pogled mi delujes tako jer da nisi kontam da ne bi ni pisala sve ovo).Ja recimo taj 'verbalni teror' upotrebljavam kad shvatim da je moj sagovornik neki zatucanik kome ne moz da objasnis nesto na normalan nacin a on sam po sebi nije bas obdaren nekom inteligencijom.
P.S: da nisi mozda pisala na LJ i S , tamo ima toga kolko oces
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top