Viktor Peljevin

falanster

Obećava
Poruka
61
Hteo bih da pitam-video sam šta su ljudi ovde u Srbiji čitaju našeg pisaca Pelevina(ili Peljevina).Kako je vama?On je poznat u Rusiji kako u svetu.Svaki put kad izlazi njegova nova knjiga ovo je dogažaj.Svi su dugo raspravljaju.Da li vas interesuje?
 
Prochitao sam Svetu Knjigu Vukodlaka.. i ..wow.

Nabavio sam i ostale, al nisam stigao njima da se pozabavim..

nego.. lik je za tu knjigu smislio neku sci-fi prichu... zatim je propleo svojim razmishljanjima o filozofiji, (aktulnoj) politici, religiji, nauci, knjizevnosti.. modernim filmovima, igricama... Izuzetno nachitan pisac i pishe bogatim jezikom koji nije prepotentan.

ne verujem da bi iko mogao da shvati bash sve shto je rekao, jer previshe dotiche.. ali svako ce naci neshto..

ja jesam..

fenomenalan pisac.
 
Najinteresantnije šta to šta pisano u ovoj knjge nije sci-fi priča. U Rusiji niko ne zna šta su rade sarabnici FSB, ali mislim niko neće biti iznenađen ako soznaće da su imaju vukodlaka.Sve šta Pelevin piše sve je postoja u stvari. I nafta i bogatstvo i još svako.To nije sci-fi ali ruska moderna stvarnost, kad niko ne zna šta nas čeka kakva naša budućnost ko smo i šta smo.
 
Citala sam Capajev i praznina. Bilo mi je zabavno da citam o ucesnicima revolucije i kokainu ali nisam zavrsila knjigu - prestala je da mi bude zabavna oko polovine. Svejedno, mislim da je taj Peljevin izuzetno pametan tip.
Sad sam procitala Venedikta Jerofejeva, "Moskva Petuski" i bas me je dirnula - verovatno zato sto sam i sama ljubitelj dobre kapljice ;)
Da li postoji neka ruska spisateljica koja nije prevedena na srpski, a koju bi nam ti preporucio?
 
Moram da te kažem ako nisi znaš da u dvadesete godine i pre i јоš zatim kokain slobodno kupovali u apotekama.Nije bio je droga samo lek.Sada nama smešno ali tako je.u Rusiji ima dosta pisateljnica(tako?)ali me se čini nije jednu neću preporučati za prevod.Obočno čitam muškaraca. :) Žene su pričaju za ljubav ali čitaju ih samo žene. :D
 
falanster:
Moram da te kažem ako nisi znaš da u dvadesete godine i pre i јоš zatim kokain slobodno kupovali u apotekama.Nije bio je droga samo lek.Sada nama smešno ali tako je.u Rusiji ima dosta pisateljnica(tako?)ali me se čini nije jednu neću preporučati za prevod.Obočno čitam muškaraca. :) Žene su pričaju za ljubav ali čitaju ih samo žene. :D

OK :)

(meni ipak bolje zvuci zena-pisac)
 
Dobri su linkovi - uopste je super sto ima toliko ruske knjizevnosti na netu.
Citala sam razgovor sa Tokarevom - deluje simpaticno. Spominje Marininu - policajku koja pise krimice. Da li citao neki od tih krimica? Izgleda da je "Rekvijem" najpopularniji... krimici su dobri za ucenje jezika.

(Ovo mi je kao neko ispitivanje ruskog trzista - posle cu da narucim knjige.
Da li si ti knjizar? Mogla bi da pazarim kod tebe :) )
 
jel viktor?...ako je viktor....... onda sam čuo za njega...moj čale liferuje sa drugarima ruske pisce, nemam pojma što im se baš oni sviđaju...čvorovići iz parkića hahahaah (sad me je tek rus sve razumeo)........akunjina čitaju i neku knjigu o tome da li je jesenjin ubijen ili nije, pa siužbe...ludilo.....zavere.... to sam čuo usput kako pričaju preko telefona...
 
moonja:
jel viktor?...ako je viktor....... onda sam čuo za njega...moj čale liferuje sa drugarima ruske pisce, nemam pojma što im se baš oni sviđaju...čvorovići iz parkića hahahaah (sad me je tek rus sve razumeo)........akunjina čitaju i neku knjigu o tome da li je jesenjin ubijen ili nije, pa siužbe...ludilo.....zavere.... to sam čuo usput kako pričaju preko telefona...

:lol:
 
Ja sam knjžar jeste :) i ne samo to :) A koji danas najpopularniji pisac u Srbiji!?Šta se tiče krimica‚kad sam počao da učim srpski moja učiteljka je rekla da trebalo bih me čitati krimica ili još može ljudavni knjge.Kaže to dobro za jezik.Ali nikad nisam čitao ih.
 
Mnogi ruski kritičari kažu da u prošle godine najzanimljivij roman bio je „Sanjkja“ mladog pisaca Zahara Prilepina.Ovaj roman nekoliko puta ulazio je u spisak za premiravanje največih knjižnih premija.Priča o jednom mladiče članu zabranjene radikalne stranke .’’Sanjkja’’ –tako je njega zove njegova baka umesto Sanjka(Aleksandr).Više svega knjiga liči na roman Maksima Gorjkog ’’Majka’’ samo akcija se dešava u savremenoj Rusiji sa svima osobitostima.
 
Kaze se "knjizevna nagrada".

Da li mozes molim te da mi objasnis ovu recenicu?

"Прилепин является одним из руководителей нижегородского отделения Национал-Большевистской Партии, принимал участие во многих акциях."

Taj tip je poprilicno opasan, jel'da?
 
Prilepin(znam ga, video sam nekoliko puta)normalan covek, oženjen ima tri dece, bio je u drugom ratu u Čečnje.Sta se tiče Национал- Большевисткой партии (НБП), to je duga priča. Osnovač i predsednik onaj stranke čuven pisac Eduard Limonov. NBP je postoja već skoro 13 godine i moram da te kažem ova stranka nije radikalna kako terroristička u pogledu krvava kao neki vahabiti. Jednostavno sad u Rusiji strankama veoma težko biti u opozicii i dobiti neku zvanični papir nemoguće. Zbog toga stranka neče učestvovati u izborima.I stranka mora samo baviti mitingima i još nekim marginalnim radom.Znaš li bio u nas takav poznat muzičar Sergej Kurjohin?Isto tako bio član NBP.Još Egor Letov isto.
 
Hvala ti - bas si mi rekao ono sto sam htela da znam :)

Daj da isceprkam jos neka pitanja kad vec imamo on- line atasea za kulturu i odnose sa inostranstvom :)

Reci mi, kakva je situacija u Rusiji sa piratima? Ranije su mi drugari iz Rusije donosili sve i svasta: programe, filmove, muziku i sve je bilo smesno jeftino, a sad, navodno, i vi uvodite copyright?

I da li je tacno da je u Rusiji tesko doci do engleskih knjiga (tj. engleskih i americkih izdanja)? Da li su knjige u Rusiji skupe?
 
falanster:
Ja sam knjžar jeste :) i ne samo to :) A koji danas najpopularniji pisac u Srbiji!?Šta se tiče krimica‚kad sam počao da učim srpski moja učiteljka je rekla da trebalo bih me čitati krimica ili još može ljudavni knjge.Kaže to dobro za jezik.Ali nikad nisam čitao ih.

Pa ja bas ne pratim noviju srpsku knjizevnost, ima nekoliko mladjih ljudi koje sam citala: Vladimir Tasic (dobio je nagradu za roman "Kisa i hartija", iako se meni vise svideo roman "Poslednji dar"), on je, cini mi se, stvarno talentovan; mislim da je jako popularan Marko Vidojkovic (citala sam bestseler "Kanze", jako je zabavno, pogotovo za mladje citaoce, ali u stvari nije nista posebno), dobre pesme pise Milena Markovic... Nadam se da ce ti se javiti neki bolje informisani ljudi... :)
Cao, za sada.
 
Sa piratima sve u redu :) ranije bilo vise pa i sad dosta.Obicno ljudi su koriste piratsko ali neki programe mora da kupuyu licenzija.ja sam koristim pravi antivirus zbog toga sta piratski radi samo nedelju.Engleski knjige imamo dosta.dosta internet prodavnice i tamo ima sve.Srpske knjige uzmem sa neta.Knjige u Rusiji jeftinije nego u Evrope.Koliko košta knjige u Srbiji?150-250 rublja ili više.(1 rub~2.5 dinara)
 

Back
Top