IZBORNI SISTEM

Fraud.jpg
 
filatelista:
Srbija, jedna izborna jedinica
Jedan čovek jedan glas, to ti je valjda do sad sve jasno
Cenzus 5%
Preliva se od najjačeg ka slabijem sve ono što u parlament ne uđe.
Да. Али, зар не би било још боље да уопште нема тог цензуса? Или да је он нижи? Зар не би слика била вернија?
 
Norma Kampl:
Да. Али, зар не би било још боље да уопште нема тог цензуса? Или да је он нижи? Зар не би слика била вернија?
Vidiš, dok sam bio mlađi mislio da je vrhunac demokratije 1 izborna jedinica bez cenzusa, ali ni to nije rešenje. I ovako imamo dosta neozbiljnu političku scenu. To bi bio cirkus.
Imaš po meni dva dobra sistema
Većinski gde bi 2 prvoplasirana odlazila u 2 krug i koji više osvoji, dobija taj mandat
Prednosti, stabilan sistem, malo stranaka i jednostranačke vlade-najčešće, Tu bi se takođe birao čovek, ne stranka.
Drugi, da se Srbija podeli na izborne jedinice sa proporcionalnim sistemom kako bi regionalne stranke koje su recimo jake u nekoj sredini mogle ući u Parlament. Recimo neki pokreti iz Šumadije, Vojvodine itd.
 
filatelista:
Vidiš, dok sam bio mlađi mislio da je vrhunac demokratije 1 izborna jedinica bez cenzusa, ali ni to nije rešenje. I ovako imamo dosta neozbiljnu političku scenu. To bi bio cirkus.
Imaš po meni dva dobra sistema
Većinski gde bi 2 prvoplasirana odlazila u 2 krug i koji više osvoji, dobija taj mandat
Prednosti, stabilan sistem, malo stranaka i jednostranačke vlade-najčešće, Tu bi se takođe birao čovek, ne stranka.
Drugi, da se Srbija podeli na izborne jedinice sa proporcionalnim sistemom kako bi regionalne stranke koje su recimo jake u nekoj sredini mogle ući u Parlament. Recimo neki pokreti iz Šumadije, Vojvodine itd.
Ma jok, sitem je dobar, cenzus od 5% je sasvim korektan, dok su stranke nac. manjina dodatno povlascene. Izborni zakon je prihvatljiv za sve, drugo je pitanje sto su nam stranke vise za cirkus nego za skupstinu.
A ti tvoji predlozi su vise za predsednicke nego parlamentarne izbore (pogotovo prvi, dok je drugi primereniji federaciji)
 
filatelista:
Vidiš, dok sam bio mlađi mislio da je vrhunac demokratije 1 izborna jedinica bez cenzusa, ali ni to nije rešenje. I ovako imamo dosta neozbiljnu političku scenu. To bi bio cirkus.
Imaš po meni dva dobra sistema
Većinski gde bi 2 prvoplasirana odlazila u 2 krug i koji više osvoji, dobija taj mandat
Prednosti, stabilan sistem, malo stranaka i jednostranačke vlade-najčešće, Tu bi se takođe birao čovek, ne stranka.
Drugi, da se Srbija podeli na izborne jedinice sa proporcionalnim sistemom kako bi regionalne stranke koje su recimo jake u nekoj sredini mogle ući u Parlament. Recimo neki pokreti iz Šumadije, Vojvodine itd.

To u mnogome objašnjava veliki broj mandata SRS-a ....
Verovatno su na taj način u "starom" sazivu dobili desetak mesta?
 
L.1:
To u mnogome objašnjava veliki broj mandata SRS-a ....
Verovatno su na taj način u "starom" sazivu dobili desetak mesta?
Broj mandata je svima isti. Radikali imaju mandata koliko imaju glasova. Nema misterije.
Sad da li postoji način, posebno u ovoj ovako podeljenoj Srbiji da radikalima i pored milionske podrške srežeš broj mandata na 40-50, postoji sigurno. Ali nije korektno.
Izborna matematika je čudo.
 
L.1:
To u mnogome objašnjava veliki broj mandata SRS-a ....
Verovatno su na taj način u "starom" sazivu dobili desetak mesta?

Мислиш да велики број мандата нема везе са простом чињеницом да је СРС освојила 27% гласова а другопласирана ДСС свега 17%, а?
 
Salvantis:
Ma jok, sitem je dobar, cenzus od 5% je sasvim korektan, dok su stranke nac. manjina dodatno povlascene. Izborni zakon je prihvatljiv za sve, drugo je pitanje sto su nam stranke vise za cirkus nego za skupstinu.
A ti tvoji predlozi su vise za predsednicke nego parlamentarne izbore (pogotovo prvi, dok je drugi primereniji federaciji)

Slažem se da je ovaj najprihvatljiviji za sve.
Prvi mi se dopada jer bi se glasalo za čoveka, ne za stranku, i ima još mnogo prednosti.
Drugi je recimo u upotrebi u Hr, tako da nije nužno da je federacija u pitanju.
Bio je u upotrebi u Srbiji jedno vreme.
 
Čekaj Filatelisto,
Glasovi se broje na mesnim izbornim jedinicama,na opštinskim i gradskim .....i sve to posle ide u RIK .
moguće je da tu dođe do prelivanja glasova, onako usput...
 
L.1:
Čekaj Filatelisto,
Glasovi se broje na mesnim izbornim jedinicama,na opštinskim i gradskim .....i sve to posle ide u RIK .
moguće je da tu dođe do prelivanja glasova, onako usput...
A ti misliš da neko nešto "preliva" dok ne dođu do RIK
Ja sam do sad radio 7-8 izbornih ciklusa i to ti sa sigurnošću mogu potvrditi.
Ima sigurno još ljudi koji mogu da potvrde.
Broje se glasovi na tvom biračkom mestu, sastavlja se zapisnik i daje se prvim četvero prema osvojenim glasovima. U džak se stavljaju glasovi i tu se ubacuje kontrolni listi i šalje u gradsku izbornu komisiju. Nosi obično predsednik biračkog mesta. Oni broje to sve još jedanput. Nema šanse da se nešto mulja.
Ako hoćeš da ti ispričam kako su SPS-ovci krali i muljali, duga bi to bila noć, ali smo prerasli te pubertetske bolesti.
 
Norma Kampl:
Да. Али, зар не би било још боље да уопште нема тог цензуса? Или да је он нижи? Зар не би слика била вернија?

pa kako imamo 250 poslanika
a parlamentarni sistem
a manje od 7 miliona...

mislim, glupo je!

al kad su vec njih 250 tu
moglo bi i 0.4% da bude cenzus


ja sam da se smanji broj poslanika na 50
il da se predje na vecinski sistem.

proporcijalni je poshteniji
al parlament onda izgubi smisao.

stranka ima 1 odredjeni % glasova
pa nam ne treba ni 1 poslanik!

recimo, radikali nose 0.36
ds 0.31
dss 0.18
ldp 0.08
g17+ 0.06

...


bude glasanje za zakon,
sloze se radikali i dss, 0.36+0.18=0.54
i zakon je usvojen

nikakvu svrhu nema onih 250 ebivetra u skupshtini!

al ako je vecinski
sa 250 jedinice... onda glasash za choveka za kog mislish da ce da bude tvoj predstavnik i da predlaze zakone, glasa, odluchuje u tvoju korist...

najgluplje su bile one izborne kradje da je proporcijalni, a da poslaniku pripada mandat :D
ono to jeste bio kriminal... al opet...
da se dozvoli takva nebuloza... :D :D :D koja smo mi zemlja...
 

Back
Top