Odlikovanja

A-man

Aktivan član
Poruka
1.532
Ajd mi recite, bas nesto gledam (neki film) ...
Sta predstavljaju ona znamenja k'o na ovoj slici? Odlikovanja, zvanja kako se zasluzuju, koje zemlje ih praktikuju itd.? Vidim da niko nema ispod 20-tak tih... a "tek obuko uniformu".
 
Kao sto vidis na ovoj slici ordenje ima uz samu medalju i malu plocicu (u desnom uglu) koja se kaci na uniformu.
 

Prilozi

  • Orden.jpg
    Orden.jpg
    26,8 KB · Pregleda: 5
Tacno je za trakicu, ali druga stvar je bitna... Sistem dodele odlikovanja je svuda isti... za svaki orden u svetu dobija se i ta trakica za uniformu... To je uvedeno zbog prakticnih razloga... Svaki orden ima razlicitu trakicu i slazu se po znacaju... Po pravilu trake se ne nose ako ih je manje od jednog reda, odnosno tri!

To je sto se tice ordenja...

U stranim zemljama situacija se donekle komplikuje jer oni dodeljuju trakice za svaku vojnu vezbu, seminar, kurs, skolu, godisnjicu itd... Tako da su te trakice direktan odraz vremena provedenog u Vojsci, iskustva, predjenih kilometara, odslusanih casova... mada moze biti i vremena provedenog u nekom magacinu.... pohadjanja vojnih sletova, parada, ispracaja u penziju...

U principu... i ima i nema logike... Vazno je da je uniforma lepa i sarena... a faca sto kamenija... strog, ali pravican... formula uspeha model JNA!

ps Idi Amin je toliko bio opsednut ordenjem da ja pored onog koje je dobijao, kacio i ono koje je kupovao po raznim antikvarnicama i buvljacima...


Toliko! Pozdrav!
 
@MaliGaleb

Apsolutno tachno.....Te trachice inache predstavljaju ordenje u malom, praktichki.To su raznorazne medalje i ordenje dodeljene i od drugih zemalja za razne zasluge u saradnji sa drugim armijama, uchestvovanju u raznim vojnim misijama,UN, razne ratne kampanje (USA), itd.

Bitno je kao shto rece MaliGaleb....shto sharenije, veci baja.


Pozzzz
 
Ja sam naslijedio ordenje kapetana korvete=majora mornarice. I on je imao 4 medalje za desetogodisnjice ali mislim da nije bilo za njih trakica. Ovaj gore je ucestvovao u pustinjskoj oluji i oslobadjanju kuwajt sitija. Na sajtu Us army imas prikaz koja trakica zasto sluzi i kako se mogla dobiti.
 

Back
Top