Tony Buzan

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Clyde_the_Glide:
Da li neko ima iskustva sa Buaznovim knjigama i kursevima: brzo citanje, mape uma i savrsheno pamcenje?

Ok su i prilicno korisne, ali sve zavisi sta te konkretno zanima :roll: :wink:
Ja licno smatram da svako ko se iole bavi nekim intelektualnim radom (tacnije - svi, jer svako mora da ide u skolu, ako nista drugo :wink: ) treba da ih procita ... tj barem ono s mapama uma i sl.
 
... kako misliš- šturo?
Mislim da knjiga ima sasvim dovoljno informacija za prosečnog čitaoca. Sve ostalo je subjektivni doživljaj, šta je kome dovoljno ili ne ... Doktoru psihologije verovatno nije :wink:
 
hehehe pa nisi naucio brze citanje zar ne?
ili mozda hvatas slikovne beleske?
Osim sto je gradivo zanimljivo ono je i veoma korisno, i utemeljeno je na istrazivanjima.
Problem je u tome sto je pravljeno za masovnu prodaju, usled cega je sadrzaj maksimalno redukovan i veoma lose organizovan, naizgled sredjen i do perfekcije poredjan.
Tu je prisutan i odredjen paradoks. Uputstvo za pravljenje najboljih beleski npr. je lose napravljeno i dosadno. Imas gomilu stvari pod 1,2,3 plus pod a,b,c... kao i gomilu nepotrebnih podataka koje te ubiju u pojam, a ono sto je sama sustina, diferencia specifica knjige je dato na jednak broj strana kao i sadrzaj ili "Uvod u sledece poglavlje-na 2 strane, a samo poglavlje na 4"
Ali to se uvek desava kad neka teorijska knjiga ima pretenziju na praksu i siroku publiku.
Ne kazem da je losa knjiga vec mi je zao sto nije bolje napisana.
Inace je to oblast koja me veoma zanima, a Buzanove knjige mi hvataju prasinu jer nisam uspela da (citaj!) NATERAM sebe da ih procitam do kraja.
 
"Brzo čitanje" nisam čitaLA (Elle je žensko ime, koliko se ja razumem u imena :wink: ), a ovo ostalo ... ne znam šta bih rekla, što već nisam. Te knjige i jesu pisane za široke mase i naravno da će sve biti predstavljeno na malo "prostiji" način. Očigledno imaš vrlo visoke kriterijume :wink: Ja na te stvari o kojima pišeš uopste nisam obraćala pažnju, knjige tog tipa inače i ne čitam od korica do korica tako da sam samo pokupila suštinu što se tematike tiče (doslovce samo no "šta je pisac hteo da kaže") i tu se (moja) priča oko toga završava. Smatram da je bitnija u ovom slučaju poenta cele priče, od ovih ostalih stvari o kojima pričaš - koje ja btw pre smatram formom, a ne za nešto što kvari bit same knjige. Ok, tvoje je mišljenje, ali mi očigledno pričamo o istoj stvari iz drugih uglova :wink:
 
Pa ti si samo pokupilA (izvini za ime ;) ) sustinu ...
A sustina tih knjiga nije da ti ostane u glavi vec da to primenis i u praksi
zato kazem da nisu ostvarile funkciju ...
Kriterijumi su opet stvar iskustva a ne filozofije, al nije ni bino cenim tvoje misljenje...
 
Pa ko kaže da nisam primenila ... ? :roll: Nije baš da crtam cvetiće i kućice, ali suštinski to je to. U krajnjoj liniji ne mora baš sve ni biti doslovce kako je opisano u knjizi(knjigama), zato sam i rekla da sam pokupila suštinu a to je primera radi, kako šematizovati naučeno ili dok učiš, kako odvojiti bitno od nebitnog ... TO su ključne stvari, bar za mene (a mislim i da, realno, to jeste jedino bitno u celoj toj priči), a ovo ostalo ...

O tome se radilo, no ja kao da pričam kineski a ti španski. Ne razumemo se uopšte :?
 
Knjige su dobro pisane a neko ko se ne potrudi da ih pazljivo procita ne moze ni da uspe da iskoristi tehnike koje se tamo pominju. Ja sam procitala knjigu Savrseno pamcenje, i koristim neke od tehnika opisane u toj knjizi. Funkcionise. Mape uma ne koristim jer ne umem da crtam i to mi oduzima puno vremena. Bez obzira sto tu nije ni bitno kako nacrtas, al jednostavno ne volim da vidim ruzan crtez, pa to ti je. Iznerviram se i nista od pamcenja
Odgovor na pitanje Luciferka je-da.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top