Pripreme za pravni faks

Pravosudni ili poslovni smer?

  • pravosudni

  • poslovni


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
I ja trazim po netu informacije i najvise sam otkrio sa ove teme gde su studenti. I mene su na faksu oladili za zbirku i tako to. Koliko ja znam,istorija bi trebala da predstavlja veci problem nego srpski,ali videcemo. Jel znas mozda iz kojih tacno knjiga treba da se sprema deo iz istorije? nikako da dodjem do te informacije
 
Vujawolf:
I ja trazim po netu informacije i najvise sam otkrio sa ove teme gde su studenti. I mene su na faksu oladili za zbirku i tako to. Koliko ja znam,istorija bi trebala da predstavlja veci problem nego srpski,ali videcemo. Jel znas mozda iz kojih tacno knjiga treba da se sprema deo iz istorije? nikako da dodjem do te informacije
Pa istorija 1-4 za dj smer gimnazije...
 
da, za istoriju se sprema iz knjiga istorije za gimnaziju od 1 do 4, a za srpski imas citanke i tako to. ima na sajtu pravnog fakulteta tacno koje knjige kojih autora se koriste. meni ce istorija sigurno biti problem jer sam je u srednjoj imao samo u prve dve godine (ucim ekonomsku)
 
Ma,ako se sedne na vreme sve to moze da se nauci. Jedino je problem ako budu zavlacili manje vazne stvari i godine. A ako bude nesto normalno,trebalo bi da bude ok. Primetio sam da sto se tice istorije,svi kazu da je najbitnija knjiga iz prve godine,i da se tu redovno daje najvise pitanja,a da iz drugih bude po neko
 
Ja sam provezbala par testova iz ranijih generacija i sto se tice istorije-najvise je 1. godine, iz 2. uglavnom Nemanjici, a iz 4. mirovne konferencije. Srpski nije tezak, barem knjizevnost-daju citat i treba da se pogodi iz kog je to dela ili koji lik to izgovara, a od gramatike- odnos recenica, stilske figure (2-3 pitanja), da se pogodi u kom su padezu odredjene reci u recenici (obicno 2 pitanja), provera pravopisa (2 pitanja). Ma taj prijemni ispit i nije toliko tezak kada se pogleda sta nam je Bolonja donela! Vise nema prenosa ispita...i ako ti jedan ostane-obnavljas godinu. Takodje nema promene ispitivaca...bice tesko!
P.S. Kada sam bila na faxu (u novembru) u onoj skriptarnici, zena mi rece da da informatori i materijal za pripremu izlazi tek u martu!!! Da li je mozda neko cuo nesto o pripremnoj nastavi (koliko kosta i koliko traje)?
 
Ne znam kada pocinje i koliko traje,ali kako pricaju to ce biti negde u maju ili malo ranije. Obicno krecu kasnije od ostalih fakulteta,mada nigde nema pouzdanih informacija. I ja sam bio skoro do fakulteta i rekli su da materijal za upis izlazi tek krajem
marta,pocetkom aprila. A svakako da ce biti teze zbog Bolonje,pogotovo zbog poena i naravno ispita,ali isto tako vec u drugoj se bira smer i to ce zavisiti od uspeha
 
ja mislim da zbog Bolonje biti lakse a ne teze; neces morati da se spremas za ispit kao lud vec se dolazak na predavanje i vezbe boduje sto je za mene ok zato sto bih svejedno dolazio na predavanja i vezbe, naravno da ce i ispit morati da se spremi ali nece biti tesko kao sto bi bilo da nema Bolonje. bar ja tako mislim
 
sinoc sam se cula sa kumom koja je je brucos na pravnom..kaze cura da je tesko...i da ih bolonja zeznula..i ja sam mislila da ce biti lakse ali eto....kaze da neki profesori ne uzimaju u obzir kolokvijume..i da ipak moras spremati celu knjigu za ispit...da napomenem da ona nije od onoh koji se provlace na faxu...
 
iwan88:
ja mislim da zbog Bolonje biti lakse a ne teze; neces morati da se spremas za ispit kao lud vec se dolazak na predavanje i vezbe boduje sto je za mene ok zato sto bih svejedno dolazio na predavanja i vezbe, naravno da ce i ispit morati da se spremi ali nece biti tesko kao sto bi bilo da nema Bolonje. bar ja tako mislim
Bilo bi lepo da je tako stvarno, ali od rodjaka koji je brucos sam cula da ti bodovi nemaju nikakav znacaj! Kada dodje ispitni rok-polazes pred profesorom. Cula sam da su uveli i kartice koje provuces kada ulazis u amfiteatar tako da tacno znaju kada si bio na predavanju.
 
aleksandrica_k:
Bilo bi lepo da je tako stvarno, ali od rodjaka koji je brucos sam cula da ti bodovi nemaju nikakav znacaj! Kada dodje ispitni rok-polazes pred profesorom. Cula sam da su uveli i kartice koje provuces kada ulazis u amfiteatar tako da tacno znaju kada si bio na predavanju.
ma to das karticu nekom ko ce da ide na predavanje i on ti provuce..to je bar lako..
 
iako mozda na papiru bolonja izgleda lakse,ne verujem da je tako i u praksi. Jer,ipak to su sve stari profesori. A ne mozes ti nekom ko dugo radi na jedan nacin,da odjednom promenis sistem rada. Da bi se stvarno radilo po bolonji,treba da prodje vreme. A ne vidim nista lose u tim karticama. Mada je vaznije da ides na vezbe,nego na predavanja
 
andja_stay_cool:
ma to das karticu nekom ko ce da ide na predavanje i on ti provuce..to je bar lako..

Aha, nemoj da brines, imaju kamere iznad aparata. Sto se Bolonje tice, ona postoji samo u tome sto nema prenosenja ispita. U prvoj godini ne mozes ni jedan ispit da polozis iz delova. A ti poeni i ostalo..........ha,ha,ha........Sve je isto kao pre. DA bi izasao na ispit morao si i pre da imas potpis od profesora, a sad su uveli da potpis vazi 30 bodova i rekli kako bez 30 bodova ne mozes da izadjes na ispit. Vezbe i kolokvijumi? Ja sam na vezbama i kolokvijumima (redovne vezbe imas samo jedne posto ne mogu da ti obezbede iz svih predmeta) izvukla skoro najvisu ocenu, ali ipak u utorak izlazim na ispit, isto kao i svi oni koji nisu radili kolokvijum.
 
Kad ste vec kod teme pravnog ja se jos uvek dvoumim da li da ga upisem,pogotovo sto 4,5 god nakon zavrsetka srednje nista ne ucim.Plasim se da je pravni preveliki zalogaj a opet imam neopisivu zelju da probam.Imam 24 god,da nije kasno za mene?????
 
ja sam spremila bezbroj ucenika za prijemni iz srpskog za prava. ako nekog interesuje, moze slobodno da mi ostavi poruku.

Inace, po Bolonji se nista nisu promenili na faxu, samo je jos teze...

ono sto se ranije ucilo 2 semestra, sada se uci samo 1, a kriterijum je isti i nigde se ne boduje nista, ni kolokvijumi, ni vezbe... totalno sam razocarana. kao i uvek, samo lova resava stvar...
 

Back
Top