Regionalizacija - za ili protiv.

AxeZ:
amarant:
Voleo bih da cujem razloge koji bi isli u prilog predlozenih resenja regionalizacije Srbije, kao i protivrazloge istih. Argumentovano.
Hvala.

A koja su to predlozena resenja i ko ih je predlozio?

Koliko je meni poznato, svaki od ponudjenih predloga moguceg novog ustava predvidja regionalizaciju. Razlike postoje i odnose se pre svega na sam nacin decentralizacije vlasti iz Beograda, kao i na stepen autonomije pojedinih regiona. Uglavnom svi predvidjaju postojanje 6 - 7 pokrajina sa visim stepenom autonomije u odnosu na Beograd.
 
Sve evropske drzave dale su (i daju) odredjenim podrucjima veci stepen autonomije u odnosu na centralnu vlast i njenu administraciju. To niposto ne znaci i njihovu samostalnost. Naprotiv, na pokrajine se prenose prava ali i obaveze koje one imaju namiriti iz svojih izvornih prihoda. Srbija, kao drzava koja tezi postovanju gradjanskih prava, mora teziti da i svim svojim gradjanima obezbedi ta ista prava na citavoj svojoj teritoriji. Naravno, pri tome bi trebalo voditi racuna o posebnostima i potrebama svake regije, od cega bi zavisio i stepen njene autonomije. Sadasnji, u svetu jedinstveni oblik teritorijalne organizacije sa (jos uvek) dve pokrajine, nedefinisanim statusom glavnog grada i potpuno teritorijalno neorganizovanim i podjarmljenim 'ostatkom' koji se podrazumeva kao tzv. 'uza Srbija' (iz miloste UZAS) jednostavno nije odrziv. Ukoliko Kosovo i Metohija budu i de jure oduzeti Srbiji, zanima me na sta bi licila ta drzava koja je samo jednom delu svoje teritorije dala kakvu-takvu autonomiju potpuno zanemarivsi realne potrebe ostalih regija i njihovih gradjana. Zato se licno zalazem za regionalizaciju koja bi svim gradjanima dala ista prava i time omogucila ravnomerniji privredni razvoj citave zemlje.
 
Srbija je u totalnom haosu pa zato mislim da bi regionalizacija pomogla da se napravi neki kakav takav red, jer bi se onda odgovornost podelila. Mada sumnjam da je to dovoljno. Kod nas su politicari ko primadone i sve dok se ne uozbilje, sve sto bude uradjeno bice falicno i morace da bude ponovljeno, a mi puno vremena nemamo. Ja jesam za regionalizaciju, ali da bude uradjeno kako treba.
 
Mislim da je sadasnji sistem lokalne samouprave veoma dobar, kao sistem decentralizacije, s tim sto bih povecao stepen samostalnosti pri realizaciji lokalnih budzeta, kao i to da se pojedina ministarstva (n.pr. MUP) finansiraju , dodatno, iz budzeta lokalnih organa uprave, sto bi bio pravedniji princip raspodele sredstava prema obimu izvrsenog posla.

Znaci regionalizacija NE(nije u nasoj tradiciji), sira lokalna samouprava DA!
 

Back
Top