Microsoft tiranije

Pre svega drago mi je da sam naišao na istomišljenjike.
To sa licenciranjem po meni lično nije u redu. Bill Gejts koristi monopol koji ima da izvuče što je više para moguće. To bi bilo kao kada bi Teslini potomci (ako ih ima) sada uzimali pare za licencu od korišćenja struje. Ako neko ne plati, gasi mu se struja!! Dobro to se i sada primenjuje, ali ne na taj način!
Bill Gejts je svestan toga da je Windows jedna osnovna i neophodna stvar za računare, tj. bez njega se "ne može" i zato zna da će mu svi plaćati kako on odredi i sada što da uzme pare jednom ako može stalno?!!!! TO TOTALNO NIJE U REDU!!!!!!!!

Mogao bi Microsoft lako da pukne, samo kada bi korisnici širom sveta videli lepše i bolje strane Linuxa, mada ljudi nisu mnogo navikli na promene, pogotovo na zapadu gde imaju dosta para pa im plaćanje licence nije problem. A i u Srbiji. Mnogo je onih koji su jedva nešto malo prinaučili Windows i sad da im serviraš Linux! Pa oteraće te u tri lepe P.M.!!
 
Vidi, za nista sto si rekao nisi u pravu, po meni, osim za ono sa zamenom hardverskih komponenti koje uticu na OS.
Sto se tice toga da je M$ "nas'o pa zas'o" i delje kako on voli, tu je stvar jednostavno takva. Moze mu se. A treba se zapitati, zasto mu se moze. Pa zbog toga sto njegov proizvod je sa lakocom zauzeo mesto na racunarima sirom globusa, donoseci enormne pogodnosti, ako gledamo unazad na cisti DOS. vremenom se toliko ustalio, "uvukao pod kozu" da se sad veoma tesko odreci i traziti drugi OS.
Ne zaboravi i na ogromnu armiju developera koji pisu programe i dizajniraju za ogromnu armiju kosirnika. Tu ogromnu kolicinu rada i resursa, nikakav Linux ne moze da proguta ako bi se nekim cudom i pocelo desavati opste "preobracenje". Pogotovo za kratko vreme. A kako vreme promice, MS$ se sve vise ucvrscuje i momenat "zamene" nepobitno prolazi, zapravo je prosao.
Tvrdnje da Linux moze sve sto i Windows su deplasirane - jednostavno nije tacno. Bez obzira sto se moze koristiti surogat OS koji simulira Windows, jer i tada neki kompajleri nece raditi, neki alati nece raditi. Da ne pominjemo 64-bitne programe koji se tek pisu a verzije za Linux ko zna da li ce ikada izaci...
Da ne pominjem velike i srednje firme, zamena OS, pisanje novih aplikativnih softvera, "vremenska rupa" prelaska na novo, angazovanje IT profesionalaca radi instalacije i odrazvanja, premali broj progamera za pisanje postojecih aplikacija itd.itd.itd.... nedostatak drajvera za sve novije hardvere...da ne nabrajam sve hipoteticke probleme, sveopste bezanije iz saka M$

Uostalom, ovo nije tema komparacije Linux-Windows, vec nesto drugo-dominacija i arogancija MS$ ali koja ima podlogu - izvrsno plasiran i rasporstranjen OS i to je realnost. Moze im se.

Ono sto zaista nije fer ni malo je problem kad se menja hardver a licenca se ne moze ponovo upotrebiti. Mislim da su i oni svesni toga i da ce se na tom polju jos menjati stvari.

Mene vise brine sto u kuci imam 7 racunara pa izgleda da cu za svaki morati da kupim licencu. Ne znam da li ce Vista imati neku "zbirnu licencu" za vise racunara odjednom, ali i tada ostaje problem ako mi se jedna od njih pokvari disk - kakva ce tu tek biti zavrzlama.

Ali ponavljam, Linux nije realno i ostvarivo globalno resenje, niti je to ijedan OS za sada.
Eno Kinezi napisase svoj Windows pa sta bi od projekta - da li cela Kina vozi taj OS? Mislim da je projekat u dubokoj hibernaciji.

Sve to M$ znaju i zato mozemo samo ocekivati da ce malo smeksati. Sto se mene tice, samo da se ispravi budalastina prilikom zamene hardvera i moze se disati. To sto hoce pare, moracu im dati.
To sto ovde lamentiramo nad sudbinom je jedna stvar ali treba priznati da su nas "stegli za jajca" i zestoko zavrcu a mi mozemo samo da stiskamo zube i nadamo se malom olabavljenju (problem zamene hardvera)
 
bojan p:

baš me zanima.

i mene isto....
nego nije mi jasna ona prica oko crkavanja hdd-a i instalacije win.....
pa valjda dobijes disk za XP-om uz taj racunar.....
sem toga, ako bi ti se to desilo sa Linuxom, znas sta bi ti rekao onaj sto radi tamo na tvoj zahtev da se to instalira? pa rekao bi ti "PFFFFFFFFF".....i nastavio da igra MineSwepper :)
 
Ma recimo hoces da zamenis disk od 1TB na onaj od 80TB :)
Moras reinstalisati sistem...
A pade mi na pamet, sta bi sa "ghostingom"? Nedavno sam za svoj glavni racunar kupio dva diska od 300GB umesto ranija dva od 80GB Da ne bih sve instalisao ponovo sto je za mene nocna mora zbog gomile alata i razvojnih okruzenja, napravio sam "ghost" C diska od 80GB. Instalisao sam nova dva diska i jednostavno vratio na novi C ono "ghostovano". Radi kao da sam iz samog starta na novi disk instalisao sve...
Mozda se time moze resiti problem barem zamene diska, sto se tice licence u vezi hardvera?
 
codemaker:
Ma recimo hoces da zamenis disk od 1TB na onaj od 80TB :)
Moras reinstalisati sistem...
A pade mi na pamet, sta bi sa "ghostingom"? Nedavno sam za svoj glavni racunar kupio dva diska od 300GB umesto ranija dva od 80GB Da ne bih sve instalisao ponovo sto je za mene nocna mora zbog gomile alata i razvojnih okruzenja, napravio sam "ghost" C diska od 80GB. Instalisao sam nova dva diska i jednostavno vratio na novi C ono "ghostovano". Radi kao da sam iz samog starta na novi disk instalisao sve...
Mozda se time moze resiti problem barem zamene diska, sto se tice licence u vezi hardvera?
Mislim da Ghost particije to neće moći da reši kod Viste jer bi to bio jedan od načina zaobilaženja licence, zamisli Codemaker da se umesto Windowsa prodaju Ghost-ovi particija sa Windowsom :) lol :)
 
Oberšrt...... što se tiče onog pffffffffffffff ,od strane servisera , veruj mi da takav serviser uskoro neće moći dobiti posao na takvom radnom mestu .
Codemaker slažem se sa tobom u vezi MS-a , ali svi mi znamo da MS nije sve to stekao tokom noći pa ga tako i tokom noći ga ne može izgubiti a i znamo da će se ONI opirati strahovito i na sve moguće načine, ali koliko vidim ima promena u načinu razmišljanja ljudi koji se bave informatikom i računarima. Naravno da ništa preko noći ne može da zameni windows ma koliko okoreli Linuxaši vikali protiv njega . Ne slažem se sa tobom u vezi da je vreme i mogućnost da se nešto učini kasno , nikada nije kasno . Nemam nameru da pljujem po MS niti da povlađujem linuxu ali je očigledna činjenica da Linux zajednica iz godine u godinu postaje sve veća i veća . Pokazatelji su jasni : sve više i više računara je u ponudi sa direktno instaliranim linuxom koji imaju dobar grafički interfejs i to računari svih tipova i svih namena . Kada neko poželi da kupi tu konfiguraciju zbog niže cene i kaže da bi želeo da ima Windows tada dobije odgovor da mora da kupi licencni windows od 100 evrića , što se mnogim kupcima naravno ne sviđa pa onda ili odustaju ili kupe sa postojećim OS . Na zapadu se u mnogim mestima otvaraju škole za učenje na rad na Linux-u , meni se čini da sam nedavno u oglasima video i jednu takvu školu i kod nas. Inače lično poznajem dosta ljudi koji se bave informatikom i znam dosta njih koji na svojim računarima drže i jedan od ovih free OS sistema , rade sa njima . Što se tiče pratećeg softvera za Linux tu si definitivno u pravu nema ga mnogo ne toliko kao za Windowse , ali ga ima dovoljno i postoje i profesionalni i specijalizovani programi za rad u velikom broju oblasti .
Vreme će svakako pokazati svoje
 
A da , da ne zaboravim sve to što se radi u Linuxu će morati pre ili kasnije da podrže i oni koji prave hardverske komponente sa svojim softverom za Linux (drajveri) pa zatim i proizvođači igrica koji ulažu ogromne sume u programiranje istih da bi se oni svi vrteli samo pod Windowsom , i tu po meni i leži i zec .
Mnogo je otpora u samoj zajednici programera , jer nikome se ne uči programiranje ponovo da bi pisao programe pod Linuxom , a već je tu nova generacija programera koja već to radi i u Linuxu vidi svoju mogućnost za programiranje pošto je Windows pokriven sa sviju strana (prenatrpan) dobrim programima koji se jako malo ili sporo mogu poboljšavati. Najjednostavnije je reći "Ne mogu" ili "ne moram" umesto sesti i učiti ponovno programiranje :( , ali mislim da svemu tome dolazi polako ali sigurno kraj , mnogo je mladih programera koji "traže svoje mesto pod suncem" , i jednostavno ne vide svoju budućnost u programiranju programa koji rade pod DOS i windowsom.
 
E da , da vam ispričam nešto što mi se dešava u zadnje vreme , priča je veoma intuitivna i tera čoveka na razmišljanje o legalnosti softvera i njegovo ponašanje prema konkurentskim firmama na internetu , tera i na razmišljanje o pravnim problemima koje će se odnositi na sve one restrikcije koje MS zavodi na internetu prema konkurentskim firmama.A priča je sledeća:
Od nedavno sam instalirao IE 7na win Xp sp2 naravno legalan u firmi , naravno pokupio ga je automatski kao update , prva stavka koju sam primetio da više nemože da se otvori web stranica iz windows eksplorera već automatski se otvara IE7 , pod dva primetio sam ubrzo da mi se neke stranice koje sam ranije posećivao više ne otvaraju (inače u pitanju su free zajednice vezane za linux i free softver , da bi ovih dana kulminiralo kada sam pokušavao da otvorim stranicu za LIneSpire i (Lindows) , pojavila mi se poruka da ta internet stranica pokušava da mi zatvori Browser i pitala me je da li želim da zatvorim stranicu , dugmići Yes or No , Klasična poruka od IE7 je u pitanju nije nikakav AD ili slično provereno 100% , A malopre sam poželeo da skinem Operu 9 na kompjuter i videlo se lepo stranica kako se učitava i polako počela da se otvara kada je sve nestalo i napisalo kao da nemože da otvori stranicu , bla bla ..... trutj
Tako da sam rešio da skinem IE7 i vratim stari i dobri IE6 , pošto mi Mozila Firefox radi bez problema.
 
Obersturmfuehrer:
ja tako radio ghost pre dve nedelje i sve pokvario :):):) odlepio norton, nije se snasao sa particijama....
sreca da sam napravio backup....
Mene je Norton toliko puta zayebao u zivotu (pocev od onog za cisti DOS) da mi ne pada ni na pamet da instalisem bilo sta od te firme. Nekada davno sam veoma cenio sve sto Peter Norton radi i njegova firma, ali posle je postalo, barem za mene, preopasno sto se tice integriteta sistema....
 
snejks:
E da , da vam ispričam nešto što mi se dešava u zadnje vreme , priča je veoma intuitivna i tera čoveka na razmišljanje o legalnosti softvera i njegovo ponašanje prema konkurentskim firmama na internetu , tera i na razmišljanje o pravnim problemima koje će se odnositi na sve one restrikcije koje MS zavodi na internetu prema konkurentskim firmama.A priča je sledeća:
Od nedavno sam instalirao IE 7na win Xp sp2 naravno legalan u firmi , naravno pokupio ga je automatski kao update , prva stavka koju sam primetio da više nemože da se otvori web stranica iz windows eksplorera već automatski se otvara IE7 , pod dva primetio sam ubrzo da mi se neke stranice koje sam ranije posećivao više ne otvaraju (inače u pitanju su free zajednice vezane za linux i free softver , da bi ovih dana kulminiralo kada sam pokušavao da otvorim stranicu za LIneSpire i (Lindows) , pojavila mi se poruka da ta internet stranica pokušava da mi zatvori Browser i pitala me je da li želim da zatvorim stranicu , dugmići Yes or No , Klasična poruka od IE7 je u pitanju nije nikakav AD ili slično provereno 100% , A malopre sam poželeo da skinem Operu 9 na kompjuter i videlo se lepo stranica kako se učitava i polako počela da se otvara kada je sve nestalo i napisalo kao da nemože da otvori stranicu , bla bla ..... trutj
Tako da sam rešio da skinem IE7 i vratim stari i dobri IE6 , pošto mi Mozila Firefox radi bez problema.

Da, bice tu jos kojekakvih problema.
Sve nesto imam osecaj, da ce M$, pritisnut grajom ljudi oko glupe logike licenciranja, oko cene a i mozda pritiskom Linuxa i evidentnjim otimanjem kolaca od strane ..Nix OS, poceti da razmislja o zaokretu, pa time sebi obezbediti prvo mesto za narednu deceniju...
Na primer, da dozvole XP free licence a da Vista bude - jednom plati, instalisi koliko hoces puta, za za uzvrat da smisle nesto od cega ce opet reke para da se slivaju do Redmonda.

A sto se tice te konkurencije, zvuci neverovatno ali sve je moguce....
I na kraju, jedna ogromna populacija mladih ljudi u svetu, uglavnom koristi racunar za igre i surf. Posto te igre uglavnom su pisane za Windows, tu je mozda i sansa Linuxa kad bi ubedio proizvodjace da pisu i za Linux OS. Tada bi se vrh ledenog brega odlomio, pocela bi najpre mala a kasnije sve veca lavina prelaska na Linux.
na Windows bi ostali samo firme koje su jako mnogo ulozile u infrastrukturu i razvoj aplikacija, pa im se ne bi isplatilo. Ali, prva pukotina u Windows gradjevini bi se pojavila.

Da se razumemo, i meni kao bilio kome drugom bi dobro dosla konkurencija OS. Pa cene padaju, pa poboljsanja pljuste pa mi ceskaju yayca da kupim bas njihov OS... Milina.... A biram svaki kompajler u dve verzije Windows-Linux... e ondak bi se druga pesmapevala iz Redmonda, mozda cak i neko srpsko kolce zasviralo... :)
 
... Molim postavljaca teme, da promeni naziv teme ili neka je ispravi u "Microshit tiranija" ili "Microsoft tiranije" -ovako je nedefinisana, pa ne znamo tacno da li zapravo diskutujemo o pravoj stvari.. :)
 
Naravno a onda bi tu imao i šanse i APLE sa svojim računarima i profesionalnim programima za rad koji su ponekada mnogo kvalitetniji od programa koji su pisani za windows :)



Offtopic :
Mislim da bi svi trebalo da se dobro razmislimo o svemu i da damo naša mišljenja o svemu tome , ali da se vodi neka zdrava rasprava , a ne neka od rasprava tipa MS Vs Linux , jer kao takva ona bi nam bila nepotrebna , nama treba jedna ozbiljna tema i razgovor o sistemima ali ne tipa ovo je sranje ono je sranje , već zašto je ovo dobro i zašto je ono lošee . Mislim da među posterima ima dovoljno tolerancije za jedan miran i sređen razgovor i da nije potrebno nikakvo potpaljivanje vatre . A i jedna takva tema bi i mogla da se zalepi.
 
Bilo bi lepo kada bi postojala mogućnost izbora (seća li se neko OS/2?), ali izbor OS-a zavisi od aplikacija koje koristiš. Ako aplikacija radi samo pod jedinim OS-om, onda baš i nemaš neki izbor, zar ne? U MS slučaju, sve ono što je napisano korišćnjem Office paketa, onda .NET je siguran način da Windows OS ne nestane preko noći bez obzira na način licenciranja.

Problem sa pisanjem igara za Linux, a i većinu aplikacija, krije se u tome što psihiloški nije lako ubediti nekoga da kupi igru (aplikaciju) koja košta kada je sam OS i većina osnovnih aplikacija na njemu besplatna.
 
Obersturmfuehrer:
i mene isto....
nego nije mi jasna ona prica oko crkavanja hdd-a i instalacije win.....
pa valjda dobijes disk za XP-om uz taj racunar.....


Dobijes CD sa driverima i upakovanim XP om-kao sopska salata.Ja sam pazario lap-top i dobio recovery CD sa svim driverima i WIN XP home koji me je kostao 6.200 dinara (cena lap topa bi bila manja za toliko da je lap top bio bez OS-ali satro nisu imali taj model bez OS) .Ako mi rikne lap-top i ne moze da se popravi taj CD je bezvredan jer radi samo na tom modelu lap topa i na lap topu sa tim serijskim brojem ploce ili ko zna cega.Provereno.
 
Dobijes CD sa driverima i upakovanim XP om-kao sopska salata.Ja sam pazario lap-top i dobio recovery CD sa svim driverima i WIN XP home koji me je kostao 6.200 dinara (cena lap topa bi bila manja za toliko da je lap top bio bez OS-ali satro nisu imali taj model bez OS) .Ako mi rikne lap-top i ne moze da se popravi taj CD je bezvredan jer radi samo na tom modelu lap topa i na lap topu sa tim serijskim brojem ploce ili ko zna cega.Provereno.

Pa ne bi trebalo koliko ja znam za sada su na xp-u tri instalacije wina dozvoljene , jedino ako je to online aktivacija u pittanju e tada bas nisam siguran u to.
 
snejks:
Pa ne bi trebalo koliko ja znam za sada su na xp-u tri instalacije wina dozvoljene , jedino ako je to online aktivacija u pittanju e tada bas nisam siguran u to.

Kur moj su dozvoljene.Kada se na suvo otvori CD u exploreru imaju samo neki fajlovi koje su necitljivi.Tek kad se bootne CD, krece instalacija i to u pozadini.Jedino pita hoces li ceo disk da obrises ili particiju na kojoj je vec windows...Nista, ni serijski broj,ni aktivacija, nista.To je taj lap top, taj model, taj serijski broj-ide.Isti laptop,isti model, druga masina-nece.Provereno.Pokusano.Ne dao Bog da izgubim CD.Morao bih da jurim drivere po netu...A instaliram XP Zika edition i da se oprostim od 6200 dindzi koje mi je oteo prevarant iz Redmonda...

Mislim, to je prevara o kojoj govori ovaj covek sto je postavio temu.Kao kad bi pioneer prodavao muziku za kola koja rade samo u golfu 4, godiste 2004 sa brojem sasije -24923-0942-304923-094.Promenis kola i hoces da prebacis muziku tamo-kita.


I, da.Na dupetu lap topa je nalepnica sa serijskim brojem tog xp da cica Bili tj njegovi zbirovi mogu da vide da li sam nakon njegove prevare stavio piratsku kopiju jer sam izgubio cd i zbog toga njegovo dete nema leba da jede...
 
Taj Windows si kupio uz notebook, tako da to možeš da posmatraš kao jedan proizvod, nema registracije, nema aktivacije i sve je tu od drivera što može da ti zatreba. Dakle nema dva proizvoda nego samo jedan. Ukoliko ti je treba Windows onda si trebao da ga kupiš odvojeno od notebooka i instaliraj ga na koji god računar hoćeš, s tim da imaš u tom slučaju aktivaiciju i registraciju.
 

Slične teme


Back
Top