TOLERANCIJA- da ili kod albanac-srbin dijaloga

adem_ks:
citam teme vezane za kosovo, i razmisljam, kao ja nisam odavde, KO su ovi sto razgovaraju ovde. da li postoji ZID koji odvaja ove narode da se ne pobiju medjusobno ili se takvi samo ovde NALAZE.
izbegla sam sa Kosova pre 7 i po godina i od tada nisam vise bila tamo,to je grozno.Ali bez obzira na sve to NE MRZIM!Volela bih da komuniciram sa Albancima,ali kako kad ja ne mogu da odem u svoj grad,nemogu da setam mojim gradom.S kim onda i o cemu ja mogu da pricam!
 
queen_kleo:
izbegla sam sa Kosova pre 7 i po godina i od tada nisam vise bila tamo,to je grozno.Ali bez obzira na sve to NE MRZIM!Volela bih da komuniciram sa Albancima,ali kako kad ja ne mogu da odem u svoj grad,nemogu da setam mojim gradom.S kim onda i o cemu ja mogu da pricam!

To sto si pobegla sa Kosove pre 7 i nesto godina je kriv Millosevic i njegovi istomisljenici i svi vi koji ste ga slepo pratili.
Ne razumem zasto sad ne bih ti mogla doci i posjetiti grad gde si zivjela? Ima puno srba sto zive na Kosove ili koji dolaze za posjetu i piju kafu po kaficima i restoranima i niko ih ne dira nit ih pogleda.
Znam ja da ima strasne dezinformacije u vezi sa Albancima i Kosove, ali ako Ti licno mislis svojom glavom i vjerujes svojim ochima, onda ajde slobodno dodji umesto da slusas te bez veze dezinformacije od strahih bolesnih i mrzovoljnih ljudi poput ove otrovne zmije Iskandera ovde.
Najozbilnije ti kazem da mozes slobodno da dodjes. Pusti ti tipove sto ne mogu da zive bez mrznje i bez krvi.
 
queen_kleo:
izbegla sam sa Kosova pre 7 i po godina i od tada nisam vise bila tamo,to je grozno.Ali bez obzira na sve to NE MRZIM!Volela bih da komuniciram sa Albancima,ali kako kad ja ne mogu da odem u svoj grad,nemogu da setam mojim gradom.S kim onda i o cemu ja mogu da pricam!
mozda i mozes, ali trebas pokusati... ja znam puno njih koji/e setaju...
 
King Lir:
To sto si pobegla sa Kosove pre 7 i nesto godina je kriv Millosevic i njegovi istomisljenici i svi vi koji ste ga slepo pratili.
Ne razumem zasto sad ne bih ti mogla doci i posjetiti grad gde si zivjela? Ima puno srba sto zive na Kosove ili koji dolaze za posjetu i piju kafu po kaficima i restoranima i niko ih ne dira nit ih pogleda.
Znam ja da ima strasne dezinformacije u vezi sa Albancima i Kosove, ali ako Ti licno mislis svojom glavom i vjerujes svojim ochima, onda ajde slobodno dodji umesto da slusas te bez veze dezinformacije od strahih bolesnih i mrzovoljnih ljudi poput ove otrovne zmije Iskandera ovde.
Najozbilnije ti kazem da mozes slobodno da dodjes. Pusti ti tipove sto ne mogu da zive bez mrznje i bez krvi.


Ja sam jedan od tih koji setaju i popiju kafu u Pristini, ali da se ne lazemo radi se samo o uzem centru grada, koji je pun stranaca, policije, vojske.
Jos nisam cuo za nekog srbina koji je slobodno isao po drugim naseljima, Suncanom, Ulpijani, Vranjevcu, a da ne spominjem pijacu ili daleko bilo da mora da ode u bolnicu, tu bi mu se izgubio svaki trag.
 
adem_ks:
pa mislim da smo mi trazili da bude normalno po nekom "vecem" standardu normalno, a ne po vasem, kao ono rusi nekada poljacima i sta ja znam kome "ja te oslobodil ja te *ebal" ili kako vec to ide... sada smo svi ISTI...
Za sada mislim da si normalna osoba sa kojom može realno da se diskutuje...
Ja bih stvarno voleo da mi neko od Vas objasni koji su to vaši standardi, a koje inače niste imali na Kosmetu. Koja od zagarantovanih prava niste imali i šta bi to bilo preko već postojećih prava, čime bi ste vi , tada, bili zadovoljni?
Ako me uveriš u to - javno ću na ovom forumu da kažem da su šiptari u pravu i da lično odustajem od Kosmeta u sastavu Srbije.
 
adem_ks:
to sto vas ne interesuje kosovo, to je nesto drugo, ili vas interesuje cisto kao tema oko koje mozemo da se "svadjamo". svako moze doci na kosovo, od BG. do mitrovice oko 20 e. kosta povratna karta, moze sici u severnom delu grada, medju svojima, videti izbliza stanje, i onda ces se zapitati, ".. a o cemu sam ja hteo da govorim...", cak mozes i doci na "jug" ja cu ga povesti bilo kuda, kao sto sam neke "vodio", da bi posle rekli"... pa i nije tako strasno, naprotiv..." ali treba biti spreman na "lose" iznenadjenje...

931 ubijenih SRBA na Kosovu za proteklih 7 godina! To je 310 troclanih SRPSKIH porodica! A koliko Siptara u istom periodu? Ne racunajmo one koje ste sami pobili jer nisu bili lojalni...
 
Evo jednog pogleda izbliza: sada je sve fino, lepo tralala dok posmatraju stranci, sta ce dati siptarima, neku vrstu nepotpune nezavisnosti ili kako god to budu nazvali, nemam pojma....ali, cim to raspodele kako im volja i uvedu neke "zakone" kojima ce regulisati status nas Srba koji smo ostali bice -jedan po jedan, pa na klanje... Sada pricate neke price haha, to mozete da servirate onima koji vas ne znaju, tolerancija blablabla...dok gleda Veliki Brat....
 
Da, veliko je pitanje šta bi se desilo da stranci odu. Nažalost, stvari se kreću upravo u tom smeru - zamena UNMIK-a EULEX-om ustvari znači smanjenje broja stranih službenika, a s druge strane i daleko manju zaštitu jer će oni imati daleko manja ovlašćenja, a pri tom slabo imaju i sredstva za eventualnu prinudu.
 
931 ubijenih SRBA na Kosovu za proteklih 7 godina! To je 310 troclanih SRPSKIH porodica! A koliko Siptara u istom periodu? Ne racunajmo one koje ste sami pobili jer nisu bili lojalni...

da nazalost to je veliki broj ali kada bi pogledali statistiku po godinama moglo bi se videti da u poslednjih 3-4 godine mozda nema ni jednog slucaja(mozda gresim ali ako gresim ispravite me) jer vecina tih ubistava desila se 1999 i 2000 godine sto je za zaljenje ali posle svakog rata nazalost je tako,vecina se sveti manjini a bogami i kriminalci se pokazu jer i u srbiji posle svih ratova se povecao kriminal.
 
Dajte ljudi, ne obrcite iste teme na svakom blogu. Ja sam ziveo 20 godina u Pristini
i odselio sam se poodavno. interesuje me postoji li jos uvek bioskop "Vllaznimi" i
nekadasnja picerija preko puta. Stanovao sam u Mikro Naselju (Ulpijana) C1,
2. ulaz stan 6.
Ima li ikoga da posalje koju sliku iz Pristine? Dajte slike Gimnazije (ondasnje)
"Ivo Lola Ribar", da pokazem deci gde sam se skolovao...
Dajte SLiKE, ljudi!!! Ne obrcite stalno ko je kriv - niko nije kriv, slicne stvari se desavaju
kroz istoriju svuda po svetu, drzave menjaju granice, zemlja menja vlasnike....
Najvise bih ja voleo da i dalje tece med i mleko, jer je zivot u inostranstvu nesto sto
su retki sa ovog foruma okusili, a verujte mi, koliko se god dobro adaptirali vecito vam
ostaje rupa u srcu i osecaj da vam je u bespovrat otisao najbolji deo zivota.
Ali sta da se radi,to je sudbina. Niti ce se ovo stanje promeniti jer apsolutno ne zavisi
od nas (odnosno vas koji ste u Srbiji ili na Kosovu) vec od Amera i globalnih planova
jacih, stoga dajte smirite strasti. A sto se tice dijaloga - ocigledno je da se on, ma koiko
"kljakav", vodi na ovim forumima pa makar i uz povremene psovke i vredjanja.
Glavni je problem JEZiCKA BARiJERA!
Kad se vrbalno neuspostavi kontakt, nema se dobra predstava o kulturi i mentalitetu suprotnih strana.
Stoga, (sada cu da se pravim pametan), savet Srbima:
Ne mislite da su Albanci GLUPi, moguce je samo da ne umeju da se dovoljno jasno
i gramaticki cisto izaze na Srpskom.
Savet Albancima:
na nekim od foruma primetio sam da sebe velicate kao mladu i intelektualnu, modernu
i kosmopolitsku naciju, a s druge strane u besu koristite sintagme kao: "Vi Srbi gori ste
od Cigana". To je direktno odlicje nekulture i rasizma.
p.s Ja nisam Rom i ne vracajte mi odgovore tipa "Sta je, Cigo, sta si se uzjogunio?"
Hvala.
Dajte slike Pristine.
Hvala jos jednom, ako se neko smiluje da ih okaci negde.
 
na ovoj temi o toleranciji svim srbima cestitam ovaj pravoslavni praznik.
Hvala.
Dajte slike Pristine.
Hvala jos jednom, ako se neko smiluje da ih okaci negde.
Otvoriću posebnu temu za slike, kao i tekuće događaje u Prištini.
Hvala.
Nego imam pitanje, a zanimame odgovor iz tvog ugla. Gde se dedose oni Srbi od vremena I svetskog rata do danas? Znas da je broj Srba tamo bio znacajno veci kao i da je zemlja uglavnom bila srpska.
Da li je realno da su se oni odselili sami od sebe?
Neki su se odselili zbog pritiska, odnosno straha, a dosta je otišlo i iz ekonomskih razloga. Kosovo je uvek bilo najsiromašniji deo države, ljudi su prosto hteli da žive bolje. Isto važi i za Albance - i oni su se rasuli po svetu. Njihov broj se nije smanjivao zbog visokog nataliteta.
 
Srbi nemaju mogućnosti tamo da se bilo kome svete.

nisi u pravu. ne znam tacan broj, ali u severnom delu mitrovice, ne racunajuci "tri solitera" i bosnjak mahalu, ima oko 300-400 albanaca koji svakodnevno koriste autobus da bi dosli u juzni deo. polazi oko 07 h i povratak je oko 18-19 h ne znam tacno. ako zakasnis propada nastava u skoli ili radni dan, isto tako u povratku, ako nisi na vreme onda se snalazi kod druga i sl. bilo je incidenata, ali srecom ne tako cestih u zadnje vreme. oni grozni incidenti [sa vise zrtava] su se desili dok je albanaca bilo rastrkanih po severnom delu, sada su u tkz. enklavama u severnom delu. zatim ima par sela u okolini [severne] mitrovice, nastanjena iskljucivo albanskim zivljem i.... ali mirnije je, recimo na celom kosovu, do nekog izliva patriotizma, ili necije bolesne zelje da se kosovo ponovo dovede na naslovne strane. hteo sam reci da sanse za incidente imaju i jedni i drugi, gnjilane,strpce i jos nekamesta su skoro mesovita, i niko ne obraca paznju na one "druge". ponekad pogledam neku emisiju o suzivotu, mahom ucestvuju samo osobe iz enklava, srbi okruzeni albancima, i albanci okruzeni srbima, i glavni problem i jednih i drugih je sloboda kretanja i ekonmska situacija. ali mladi su obicno sa dovoljno optimizma da ce biti bolje.
skoro bila neka emisija sa srbima iz mitrovice, i novinari doveli dva-tri mladica kod mene u komsiluku [lep kafic] deca odusevljena, ali najvise jer po "pricama" ovde jedu srbe za dorucak. i ja kada kazem nekom mom zemljaku da sam bio na pice u kafic kod tehnicke, oni ne veruju da se tako nesto desilo, a ja ostao ziv. malo ga oduzio, ne volim dukacke postove, ali jos samo da kazem, bilo bi svima bolje kada bi se mi sa kosova brinuli o nama uz pomoc medjunarodne zajednice bez pomoci sa strane
 

Back
Top