PEČURKE (bukovače, šampinjoni, lisičarke...) priprema, recepti, saveti...

anakin:
ima mnogo boljih vrsti pecuraka od sampinjona...a mi navikli da su nam samo to pecurke...
Bravo, ali naši ljudi ih slabo troše možda i zbog straha. Bezbedna vrsta koja se lako nalazi su bukovače, daleko ukusnije od šampinjona. I da ne teoretišem, evo najjednostavnijeg recepta. Bukovače (takođe samo obrisane) lagano probariti koliko da omekšaju. Procediti, posoliti i klasično pripremiti za pohovanje (brašno, jaja, prezle). Prže se kratko na dobro zagrejanom ulju, ocede na salveti i delju tople. Preko njih lepo ide sos od majoneza i kisele pavlake sa malo karija s vrha. Prste da poližeš. Očekujem izveštaje! 8)
 
Espanol:
NE! Ne treba ih ni prati vodom, samo lagano prebrisati krpom pre upotrebe. u protivnom nestane pola ukusa.

... Bukovače (takođe samo obrisane) lagano probariti koliko da omekšaju...
... mnogo sam, dosad, korisnih informacija "pokupila" od Espanola... onako iz senke.
Ne volim meso (a ni moja deca), tako da ga koristim za pripremu obroka samo u izuzetnim kombinacijama i vrlo, vrlo retko. S druge strane, ribu i pečurke... ne da volimo, nego možda i preterujemo!
E... sad, vrlo često u naše omiljene salate stavljam sveže, tanko nasečene šampinjone. Ne vidim način da bih to mogla da uradim, ako ih samo lagano prebrišem krpom... bez prethodnog temeljnog pranja. Tu mi nešto ne štima, pa molim Espanola da mi objasni.
Ako već, kod pripreme nekog jela, koristim bilo koje pečurke... koje prethodno malo probarim... šta se postiže time što ih pre barenja ne operem? Svakako barenjem (ma i laganim) više gube od punoće ukusa nego samim pranjem. U čemu je tu štos?
Kako uopšte da se ponašam sa pečurkama kad su mi potrebne "žive", a kako kad ih dalje obrađujem termički (kuvam, pohujem, pečem...)?
Pozdrav

... i HVALA na svemu dosad... i odsad' 8)
 
Omen:
Espanol:
NE! Ne treba ih ni prati vodom, samo lagano prebrisati krpom pre upotrebe. u protivnom nestane pola ukusa.

... Bukovače (takođe samo obrisane) lagano probariti koliko da omekšaju...
... mnogo sam, dosad, korisnih informacija "pokupila" od Espanola... onako iz senke.
Ne volim meso (a ni moja deca), tako da ga koristim za pripremu obroka samo u izuzetnim kombinacijama i vrlo, vrlo retko. S druge strane, ribu i pečurke... ne da volimo, nego možda i preterujemo!
E... sad, vrlo često u naše omiljene salate stavljam sveže, tanko nasečene šampinjone. Ne vidim način da bih to mogla da uradim, ako ih samo lagano prebrišem krpom... bez prethodnog temeljnog pranja. Tu mi nešto ne štima, pa molim Espanola da mi objasni.
Ako već, kod pripreme nekog jela, koristim bilo koje pečurke... koje prethodno malo probarim... šta se postiže time što ih pre barenja ne operem? Svakako barenjem (ma i laganim) više gube od punoće ukusa nego samim pranjem. U čemu je tu štos?
Kako uopšte da se ponašam sa pečurkama kad su mi potrebne "žive", a kako kad ih dalje obrađujem termički (kuvam, pohujem, pečem...)?
Pozdrav

... i HVALA na svemu dosad... i odsad' 8)
"Štos" je kupljen od italijanskih kuvara. Još dok sam se "ušunjavao" u kulinarstvo stvar su objasnili ovako: Na površini pečurke nalazi se fini aromatični sloj koji se trljanjem pod hladnom vodom skine. Ako se samo lagano obrišu i termički obrađuju (svejedno kuvanje, prženje) taj sloj se pod dejstvom temperature trenutno vezuje i daje pravi šmek. Kasnije sam se uverio da je zaista tako. Za korišćenje svežih zaista ne znam i ne smem da lupam. Nikad ih nisam koristio tako. :roll:
 
Šta se čeka! :lol:

Narode!... mogu da vam kažem da sam ovo spremala mali_milion puta, s raznoraznim začinskim kombinacijama, izostavljajući/dodajući i menjajući čak i osnovne sastojke: s piletinom, bez piletine sa soja šniclama (znam da ih Espanol baš "ne miriše" :? ), sa ovim ili onim pečurkama... AL' PRVI PUT - SAMO LAGANO OBRISANIM... bez pranja!
Dosad sam spremala "bapski"... onako od_oka... ali, kako sam već ponudila recept... sinoć sam pribeležila i upotrebljene količine. Pa, evo...

600 gr šampinjona
300 gr pilećih fileta (šnicle, belo meso)
300 gr dimljenog kačkavalja
4 jajeta
400 ml milerama
100 ml maslinovog ulja
srednja glavica crnog luka
suvog peršuna, celera, mirođije... origana

Dno đuvečare namazati maslinovim uljem i pokriti šeširićima šampinjona (udubljenjem od drški nagore), a u svako udubljenje staviti po malo milerama. "Poprskati" mešavinom začina i soli (po ukusu).
U međuvremenu, izlupane i posoljene pileće šnicle - na kratko isprevrtati na roštilju (ili u suvom tiganju), a drške od šampinjona naseckati i prodinstati s lukom.
Šnicle poređati preko šampinjona (opet nabaciti malo začinskog bilja) i narendati polovinu spremljenog kačkavalja. Sve ovo preliti dunstom, pa jajima umućenim s mileramom. Preko svega narendati ostatak kačkavalja i zapeći u rerni.

Prijatno vam bilo! 8)
 
Anonymous:
znachi postoji razlika kad su obrisani, ovako iz tvog iskustva..? ne rece, da ili ne?
Ako dobro kontam da je ovo replika na moj post, onda je i pitanje upućeno meni :roll:
Pošteno... "musaka" je bila - prste da poližeš... kao i uvek. Sad, da li zbog toga što sam šampinjone samo obrisala ili zato što sam je ipak JA spremila... :D
Šalu na stranu! Moraću taj postupak da primenim preko_nekoliko_puta ili, još bolje, da polovinu pečuraka lagano obrišem krpom a polovinu uobičajeno operem... spremim posebno ali na identičan način... probam. Hm!... i onda vam javim. OK?
 
Anonymous:
heheh eksperimetni :)
shta sa vrganjima ali nesto lako i da nije bas pohovanje :)
Najjednostavnija varijanta je da preko plotne staviš aluminijumsku foliju (da ne pereš kasnije istu) :lol: , vrganje obrišeš krpom, isečeš ako su veći na "šnicle" debljine 1 cm, vrlo tanko premažeš uljem i baciš da se peku. Soliš ih po pečenju da im so ne izvuče vlagu. Preko toga sedaju razni sosovi, moj omiljeni je pola/pola majoneza i kisele pavlake i na vrhu kari. Sledeća varijanta su vrganji sečeni na tanke trake u rižotu. Prijatno. :lol:
 
apotekarka:
Ta varijanta sa rižotom i mene zanima :)
Nije moguće! :lol: Evo, specijalno za apotekarku rižoto Espanol: :wink:
Veću glavicu crnog luka i dva čena belog iseckaš na najsitnije komadiće i dinstaš na ulju (po izboru)dok se lepo ne ucakli. U to dodaš na tanke trake seckane vrganje ili bukovače i dinstaš 2- 3 minuta, pa dobaciš šolju pirinča i mešaš sve dok lepo ne upije ulje. Ovo je vrlo važno da bi ostao "al dente" i da bi se lepo rastresao u finalu. Pretpostavljam da ti koristiš integralni (koji se duže kuva- provereno). Ja sam u poslednje vreme počeo da koristim neki koji se vabi "vitaminizirani" (na kilo)i stvarno je super. Ukoliko imaš gotovu domaću supu (najbolja varijanta) doliješ 2, 5 šolje u kojoj si merila pirinač, ako ne vodu. Važno je ne preterivati sa vodom, u protivnom se pirinač raspljeskavi i to više nije rižoto. Ako dolivaš vodu dodaješ kocku supe, bio začin ili omraženi mi "C", kašičicu karija i biber po želji. Ponekad u sve dobacim i malo graška, šargarepe (sitno seckane) i boranije. U tom slučaju doliti 3 šolje vode. Čim baci prvi ključ, pažljivo promešaš širokom lopaticom, smanjiš vatru i pustiš istiha da krčka. Kada voda ispari i pirinač počne da se lepo "rastresa", ubaciš ga u rernu zagrejanu na oko 170 stepeni i pustiš da se sa vrha prosuši. Povremeno ga protreseš (nema više mešanja- ne preteruj) :lol: . Stvar je za polizati prste. Preko svega ludo seda strugani parmezan. E sad, ima tu još štosova oko raznih preliva, ali da ne davim. Prijatno. :wink: :lol:
 
Anonymous:
hvala:)
ali kako obrisati vrganje kad su do kolena u blatu, tj donji deo stabla je skroz blatnjav
Stablo vrganja se ne koristi za pečenje, ali se od njega pravi lepa čorbica a za to može i da se opere.
Čorbicu praviš tako što u posudu staviš vrlo malo ulja i dobru kockicu butera. Preko toga, pre nego što se buter sasvim rastopi, baciš glavicu sitno seckanog crnog luka. Kad se luk ucakli dodaje se krupnije narendan koren vrganja (sve ovo važi i za šampinjone u kompletu sa gornjim delom). Dinsta se 4- 5 minuta, doda vrlo malo brašna i prelije vodom. U vodu se baci kockica supe ili neki od začina (BIO, C...). Sve na tihoj vatri krčka oko pola sata. U finalu se doda pola pakovanja pavlake, dobro izmešane sa malo mleka. Pred samo iznošenje sve se pospe sitno seckanim svežim peršunom. Biber po želji. Jedna od najlepših krem čorbica! :wink:
 
Anonymous:
hm
kako on upije ulje ovo na pocetku, kad je tvrd? ili dodas kuvani
Vrganji su čudna sorta. Znaju da narastu i do 5- 6 kilograma i budu mladi i meki, ali mogu da budu tvrdi i mnogo manji. Moraš da naučiš po boji kožice da ih sortiraš. Ako su tvrdi, recept je da ih pre prženja blanširaš. Znači isečeš na komade i baciš u ključalu vodu 1- 2 minuta. Zatim ih procediš dobro i sve dalje po gornjem receptu.
 

Back
Top