Pri kupovini

limunada

Buduća legenda
Poruka
32.285
digitalaca,koje sve karakteristike covjek treba da gleda,osim cijene naravno...? Pri tom mislim na amatersko fotografisanje...
Malo sam sad razgledala na netu,i sto vise gledam ,manje znam...:) Ima toliko modela,i svi na prvi pogled djeluju zadovoljavajuce...
Sta je jos bitno za ocjenu osim onih megapiksela? I u cemu je razlika izmedju optickog i digitalnog zuma? Da li je bolje da ima samo opticki ili kombinaciju? Da li ima jos neka "caka" na koju treba obratiti paznju?

Unaprijed hvala na odgovorima...
 
limunada:
digitalaca,koje sve karakteristike covjek treba da gleda,osim cijene naravno...? Pri tom mislim na amatersko fotografisanje...
Malo sam sad razgledala na netu,i sto vise gledam ,manje znam...:) Ima toliko modela,i svi na prvi pogled djeluju zadovoljavajuce...
Sta je jos bitno za ocjenu osim onih megapiksela? I u cemu je razlika izmedju optickog i digitalnog zuma? Da li je bolje da ima samo opticki ili kombinaciju? Da li ima jos neka "caka" na koju treba obratiti paznju?

Unaprijed hvala na odgovorima...

Pretpostavljam da ti treba neki mali , kompaktni aparat za u dzep........ali ne rece koliko novca planiras da odvojis.
Zavisi opet koliko su ti bitne manualne komande ili zelis samo da pucas u automatskom modu.

Mpx su najmanje bitni u celoj prici, digitalni zum nebitan, ne obracaj paznju da to.
 
klika:
Pretpostavljam da ti treba neki mali , kompaktni aparat za u dzep........ali ne rece koliko novca planiras da odvojis.
Zavisi opet koliko su ti bitne manualne komande ili zelis samo da pucas u automatskom modu.

Mpx su najmanje bitni u celoj prici, digitalni zum nebitan, ne obracaj paznju da to.

planiram maksimalno 150-200 eura...samo mi je bitno da slike budu ostre i jasne,i na blizinu i daljinu,i po svjetlu i po noci...malo trazim...:) sto se tice komandi,po mogucnosti uglavnom automatski,mada to nije toliko bitno...
 
Ne znam da li si razmišljala o tome, ali kad kupuješ digitalni foto-aparat uglavnom moraš da računaš i na dodatni trošak za memorijsku karticu (recimo 512MB), baterije (2 do 4 komada), punjač i eventualno neku futrolu.
 
laa-laa:
Ne znam da li si razmišljala o tome, ali kad kupuješ digitalni foto-aparat uglavnom moraš da računaš i na dodatni trošak za memorijsku karticu (recimo 512MB), baterije (2 do 4 komada), punjač i eventualno neku futrolu.

da,znam za to...mada,nemam pojma o cijenama,jos uvijek...:wink:

sad nadjoh jedan dobar sajt,koji objasnjava ovo sto ja pitam:

http://www.telfon.net/dig/foto_nabava.php

ali opet ne znam za koji konkretno da se odlucim...:) mada,sudeci po izboru koji imam ovde kod mene u prodavnicama...uglavnom kodak i olimpus...
 
opet ja...mozda sam malo dosadna...ali suzih izbor na : fuji s 5600,canon a 610,olimpus fe 200...pod uslovom da uopste uspijem da ih nadjem...sta biste mi preporucili,iz iskustva...?:wink:
 
Ja bi fuji.
canon je dobar, ali nema opticki zum 10 puta sto fuji ima.
olimpus fe 200 - nemam pojma sta taj aparat ima od optike, megapiksela i dr., ali ako nema jaci opticki zum od fujija, ja ga ne bih kupovao.
 
A610 je dosta dobar, ali je i poveliki. Ja imam A620 (sasvim isti, samo više piksela) i zadovoljna sam, a i veličina mi odgovara, ali ako želiš da ga nosaš po džepovima nećeš moći.
Koristi 4 baterije (zato je i malo teži), ali je autonomija izuzetna, napravim svu silu slika sa jednim punjenjem, a iskreno tako "težak" i veliki, a dobro ergonomski prilagođen meni sasvim lijepo leži u ruci.
Dobro je i to što ima pristojan auto, ali i manuelni mod rada, pa će ti biti duže interesantan.
Kvalitetom slike sam prilično zadovoljna (nisam profesionalac, samo malo zahtjevniji amater).
I da - onaj displej koji se rotira je super koristan. :)

Ma, s njim sigurno nećeš pogriješiti (ako ga uspiješ naći, jer ga više ne proizvode). Naravno, valjalo bi da da pročitaš testove tih aparata koje si izabrala, pa da vidiš koja od prednosti svakog od njih tebi nešto znači, a šta od mana baš ne bi mogla da podneseš.
 
limunada:
opet ja...mozda sam malo dosadna...ali suzih izbor na : fuji s 5600,canon a 610,olimpus fe 200...pod uslovom da uopste uspijem da ih nadjem...sta biste mi preporucili,iz iskustva...?:wink:
Vidi ovako za nekih 15 20k dinara imash brdo aparatica koji ce Ti za start bit ok,hm za start za prvih dve tri godine shta ja znam.Imaj u vidu da aparati u toj klasi nisu vrhunsa izrada ali se moze naci dobrih, nije da Te plashim, znash.Ali ovako Gledaj: koliko traje baterija,kolio istih trosh i dobija se uz njega eventualno, koje memorijske kartice korist iako to sad vishe nije bitno, cene su se izjednachile>gledaj garanciu koliku daju, u Olympusovom sluchaju je to obichno dve godine shto nije loshe! Gledaj(za to morash lichno videti aparat) kako se LCDdisplay vidi na suncu, cheso je kod losijih nemogucevideti ishta na jakom svetlu tj jakom suncu!, kvaitet izrade tela aparata, pozeljno Aluminijum ili jacha plastika bar!(puno znachi veruj mi!), optiku ALI NE KOLIKI ZOOM IMA!>bolje dobar a manji zoom nego veci a loshiji
...I ima tu sto stvari ali u rangu oko 250 evrica moze se fino pazariti
Imash na www.axelfoto.com shta da vidish...solidan izbor aparata a i dobre cene ali procunjaj i po gradu,razgledaj,njushkaj prichaj sa ljudima ali se ne zaleci!cene aparat padaju dobro i variraju od radnje do radnje...i da treba da reshish volish li vece aparate ili za u dzep.,tj malo manje?I da znas bolji su veci!
Uh pa ne znam shta drugo reci koliko videh na axelfoto, imash u ponudi canon a610 sa 512 Mb karticom za 210 evra, fuji 5600 za250valjda ili Fuji/NISHTA MANJE DOBAR VERUJ MI! , a nekih 130 140, e550...E sad za Olympusa ali ne kod njih dve tri varijante od koji h je najboljaFE 200, uz koji dobijesh punjac sa baterijama, ali ne i karticu za koji izdvojish josh ~ 2000 i aparat 20...i to je to ili jeftinije varijante FE 170,180, 190...ZA 150 200 EVRICA GRUBO.E to ti je to ako imash
ajd neku dilemu i ako si iz NS zovi pa da vidimo ako mogu da pomognem HOCU
Ajd pozd 8)
 
laa-laa@ hvala na iscrpnom opisu...:wink: nesto tako bi i meni odgovaralo...ulazi u uzi izbor... i klika me je definitivno ubijedio...:)

ghost @ nisam iz novog sada...ali takodje hvala na info...

da rezimiramo,znaci,bitno je znati i koliko traju baterije i koje memorijske kartice koristi...ali imam jos jedno pitanje ...posto kazete da je najbitnija "optika",koji se tu parametri gledaju...je li to ono "zizna daljina" i "osjetljivost" i kako i po cemu znati da li ce fotografije u mraku biti jasne,npr....?:confused:
 
limunada:
laa-laa@ hvala na iscrpnom opisu...:wink: nesto tako bi i meni odgovaralo...ulazi u uzi izbor... i klika me je definitivno ubijedio...:)

ghost @ nisam iz novog sada...ali takodje hvala na info...

da rezimiramo,znaci,bitno je znati i koliko traju baterije i koje memorijske kartice koristi...ali imam jos jedno pitanje ...posto kazete da je najbitnija "optika",koji se tu parametri gledaju...je li to ono "zizna daljina" i "osjetljivost" i kako i po cemu znati da li ce fotografije u mraku biti jasne,npr....?:confused:
Vidi ovako kod te kalse digitalaca da to znachi i raspon zizne daljine tj ZOOM, ali i konstrukcija sochiva shto ce Ti neki test dobro pokazati...najbolja varijanta je Čodaberesh dva tri FA, odesh na RAZLICHITE STRANE da vidish testove tj.mishljenja jer nije redak sluchaj da odredjeni sajtovi forsiraju odredjene frme...Da se vratimo na temu: Jako ti je bitan raspon zizbne daljine ali ne i shto veci zoom jer sa vecim zoomom, telepolozajem(to je ona veca vrednost)obichno dobijash onu drugu vredost loshiju...Shto u praxi znachi: zoom od 38-380 mm je u najshirem polozaju 38 mm a u naj tele polozaju 380...A veruj mi da taj manji broj/SHIROKI polozaj puno znachi...GLEDAJ DA JE BAR 35 mm iako i to nije bash idealno...E sad vidi josh neshto Canon tu nije losh zaista ni Fuji ali ni Olympus nije za baciti...ZA KLIKU: JESI L TI KORISTIO OLYJA RANIJE?BEZ UVREDE AL JA JESAM I NE VIDIM RAZLOG SHTO BI BIO LOSHAKUPOVINA BAR U OVOJ KLASI...
A za Tebe limunada: za nocno snimanje treba gledati kako se koji aparat ponasha pri kojoj osetljivost!obicho se u ovoj NIZOJ/SREDNJOJ klasi shum prilichno vidi na vecim osetljivostima tj ISO vrednostima...Gde Ti je od vece koristi stativ i daljinski okidach nego bilo shta drugo...A stativ nije mnogo skup za tako neki aparatic veruj mi!
E sad za kraj :pazi nije ubedjivanje ni nishta ali evo Ti argumenti za canon i Olyja fe 200 recimo
Canon a630 recimoili 610 610 je oko 210 evra a 630 260
oba imaju pokretan ekran, 4 x zoom 35-140 6190 je 5 Mpix a 630 8, oba koriste sd kartice , punjive baterije AA frmat, koje kuoujesh dodatno...
Dobre stvari su solidan MOVIE CLIP, pokretan ekran, dobro oblikovano telo lepo lezi u ruci,isl.
a za Olyja Dobijash metalno telo, 6 Mpix, zoom 5x,28-140, Li punjivu bateriju...Iako nisu nehto menjali dve godine garancije shto posebno mnogo znachi ako prodash aparat posle nekog vremena VISHE VREDI! A veruj mi da Oly daje extra sliku...Znachi njegovi plusevi su:metalno telo,dobra optika,Li baterija,
A tu je i Fuji...vidi nemoj da me pogreshno shvatish ja ne forsiram Olyja samo pokushavam da Te uputim da pristupish problemu na vishe nachina...Ja sa dotichnim apaartom nemam iskustva pa mozda i greshim ali ovo shto videh u specifikacijama deluje ok
RAZMISLI DOBRO IZBOR JE SAMO TVOJ
AKo hocesh diskusiju ili savet javi se na pp pa mozesh da pitash shta god sve shto znam na raspolaganju sam
Uf oduzih a opet nije sve recheno :roll:
chujemo se javi kad pazarish i shatako ne ranioje :wink:
 
ghost in the shell:
ZA KLIKU: JESI L TI KORISTIO OLYJA RANIJE?BEZ UVREDE AL JA JESAM I NE VIDIM RAZLOG SHTO BI BIO LOSHAKUPOVINA BAR U OVOJ KLASI...

Nema nikakve uvrede, preporucio sam Fuji, a i ranije to naglasvao, daju najvise za ulozen novac, imaju odlicnu optiku i sa njima nema greske.

U klasi, bar ovim nizim da ne idemo sada u DSLR aparate, Fuji jednostavno zadnjih nekoliko godina zadaje standarde po pitanju odnos cena/kvalitet.
Nece pogresiti ni sa Canonom........

Evo jedan od gomile predloga, za samo 135 eura Fuji E550, manualne komande i mnogo stosta sto ce zadovoljiti tvoje potrebe.........semplovi na http://www.pbase.com/cameras/fujifilm/finepix_e550_zoom ........malo starija verzija aparata ali za ove pare.........
Ili mozda A 600 za 150 eura........

Uostalom, neka se postavljac teme jos malo bolje raspita........ima gomila sajtova na temu foto aparata..........
 
Limunado, zaboravih pomenuti, A610-A620 imaju jako dobar video mod, pa ako ti je i to važno...
Da me ne napadnu sad sa svih strana - naravno da ne kupuješ fotoaparat da bi snimala klipove, ali nekad stvarno dobro dođe da zabilježiš koju minutu.
 
hvala na predlozima...samo jos jedno pitanjce...zanima me sta znaci ono...osjetljivost ISO 200,400 itd...da li je bolje da ima vise ovih brojki .npr...1200 i da li to ima veze sa jasnocom slike u mraku...kako ja laicki zakljucih...:) izvinjavam se ako su pitanja glupa...
 
ISO jeste osetljivost na svetlost i "kao" je bolje da su vrednosti vece,ali realno, samo je bolje kod Fuji FinePix s6500, govorim o aparatima koji nisu DSLR klasa.
Veca ISO osetljivost se koristi u uslovima slabijeg osvetljenja, ali ako se pretera sa vrednoscu slika biva zrnasta i detalji se gube.
Kako je s6500 oko 380 evrica, i nije u cenovnom rangu koji trazis, uopste se ne moras nesto mnogo obazirati na ISO vrednost kod drugih aparata.
Kada bi slikala sa ISO 1200 te slike bi bile potpuno neupotrebljive.
 
Kod fotoaparata je sve bitno
- broj megapixela,
- velicina senzora,
- proizvodjac senzora,
- proizvodjac optike,
- kvalitet optike,
- osetljivost(na koju ako povecas racunaj da ce ti koristiti kod DSLR-a a kod ostalih slabo sta vredi),
- opticki zum(digitalni je kropovanje pa ga i ne pominjem,nema koristi),
- otvor blende(bar 2.8 ili nizi broj odnosno veci otvor),
- ekspozicija(kod kvalitetnijih je raspon veci,na pr. od 30-1/4000 i ima bulb a kod losijih manjiraspon bez bulb opcije),
- nacin procesiranja,
- raspon optickog zum-a(sto siri ugao to veca upotrebljivost ali onda se javlja mana u drugim situacijama.pa ne postoje uzalud kod DSLR-a odvojeno objektivi namenjeni odredjenim uglovnim rasponima),
- modovi rada(makro,full manual,....),
- ......

Ali posto ti ulazes 150-200 neces moci na mnoge stvari bas da obratis paznju previse!
Bitno je da odaberes shodno nameni.Uvek postoji verzija za malo vise para(sto ide u nedogled ali se isplati ponekad uzeti kredit).
Inace vecina profesionalaca ne koristi samo DSLR vec ima bar jedan koji je iz klase UZ ili kompakt(klase kod aparata su veliki problem pa se neke preplicu).Ima puno toga ali se treba vezati za karakteristike i najvaznije kvalitet fotografije pa je najbolje da pogledas sta daju aparati tvojih drugara jer ti u radnji nece slikati svakim aparatom i dati na uvid a veruj mi to je najveca stvar jer mi svi ovde govorimo o fotografiji a nemamo isto oko za te stvari,nemamo iste poglede na umetnost fotografisanja,nemamo isti ogled na upotrebljivost slika i .....).
Na primer puno ovde pominju povecanje ISO vrednosti(osetljivosti).ja na primer na aparatima koji ne spadaju u DSLR ne bih prihvatao ni jednu fotku na ISO 400 ali ima ljudi koji kazu a zasto.Ti negde malo pogledaj pa sam proceni jer kad aparat kupis ako pogresis sam ces se kajati a ne sa nama!

Pozdrav
 
Limunada:Vid' ovako:dobro Ti je rekao Mikar,sve je to bitno ali ne i presudno...jedna od bitnih stvari koje niko ne pomenu je da aparat ima PREGLEDAN I JASAN MENI!Drugar uzeo Mercury 'ajde da zanemarimo kvalitet slike ali meni...UZAS : KOMPAS TI TREBA! Naravno o Mercuryju ne treba iz drugih razloga ni razmishljati al kao primer navedoh...A Tvoje pitanje kontam skroz i odogovor je sl.: te vece ISO brojke mogu biti od koristi ali se ne oslanjaj previshe:znachi to Ti je varijanta kad bash ne mozesh drugachije da se snadjesh :nema dovoljno svetla a ne mozesh da koristish blic iz nekog razloga*deshava se veruj mi), preduga expozicija ce dati uzas rezultate, jer ce zadrhtatai ruka 99,9 %...e onda stavish ISO na max stavish na aperture priority ili manuelno pa ta expozicija bude dosta kraca/podnoshljivija...A reshenje je opet govorim STATIV!Koji Ti je investicija od 20 evra mozda i manje za manji aparatic. A za "normalne"ISO vrednosti da slazem se da je kod te klase oko 4oo neki maximum ali chesto moze i on OK proci zavisi od drugih okolnosti kada se shoom jache a kada slabije ispoljava a kada ne... ma otidji na Dizajn zonu dobicesh sve odgovore na pitanja : tehnicke podatke, literaturu, informacije o mestu gde i shta kupiti kao i reshenje ili bar savet za konkretni problem...Ima josh par foruma ali ovaj je ubedljivo najjaci na domacim prostorima.
 
danez:
Kada bi slikala sa ISO 1200 te slike bi bile potpuno neupotrebljive.

ovo je ok ako hoce da stampa slike...
medjutim, slike koje se kace na net cak i u 1600 sa S5600 mogu da prodju....
mrzi me trenutno da kacim neki primer, ali uradicu to sutra - prekosutra....
 
Hej,drustvo,da vam javim sta kupih...Nisam bas zadovoljna,ali nadam se da nisam puno promasila...:confused: I u vezi kupovine fotoaparata vrijedi izgleda ona da je teorija jedno,a praksa drugo...Naime,bila sam bas odlucila da kupim canon a 610,ali njega nigdje nisam mogla naci (govorim o NS,posto sam tu trazila),a fuji s5600 mi je nekako bio glomazan i nezgrapan,tako da kupih canon a 540...Na kraju,kao sto to obicno biva,poslije kupovine u jednoj maloj prodavnicici slucajno naletih na ovaj a 610,ali mu je cijena bez kartice bila 250 eura...pa me to malo tjesi...:) Hvala vam svima sto ste sa mnom "mucili muke" i nadam se da cu javiti povoljne rezultate u praksi...:wink:
 

Back
Top