Sistem civilizacijskog dostojanstva

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Civilizacijsko dostojanstvo (minimum) je zadovoljenje osnovnih egzistencijalnih potreba (hrana, stanište) svih pripadnika jedne civilizacije.Pri tome , ostvarenje ovih potreba treba da bude takvo da ne nanosi štetu i umanjenje zdravlja pojedinca (samo hleb i krastavci za jelo i memljiva i hladna prostorija za život)
----------------------
Mene ovde interesuju ideje koje vi imate o prednostima i manama, o putevima ostvarivanja ovakvog sistema, o vezanim karakteristikama koje će se morati obezbediti ili ispoljiti u ovakvom sistemu.....
----------------------
Ne interesuje me ubedjivanje forumske javnosti od strane bilo kog učesnika o valjanosti njegove ideje, kao ni preradjivanje ideja i zamisli u nešto što je "prihvatljivije" forumu ,Srbiji, ljudima.
----------------------
Pokažite najsmeliju kreativnost, prikažite sjaj svoje logike (znanja nisu bitna), preslikajte bogatstvo duha i ideja u post na ovoj temi.....
I najfantastičnije ideje , matrixi , Blejkov spoljni svet...... su više nego poželjni....
 
Pa sad... Nazvao si to dostojanstvom, ali da bi čovek zadovoljio svoje egzistencijalne potrebe, čini mi se da je to prvo čega treba da se odrekne.
Nešto kao idealan svet?

Recimo, svi se rađamo na istoj osnovi. To bi bio početak.
Da bi se to ostvarilo moramo, najpre, da ubijemo porodicu i uvedemo onaj sistem koji si pominjao, o grupnom vaspitavanju dece... Možda je to i pitanje vremena, ko zna... Već je delimično ostvareno.

Ali suština je, ipak, materijalna. Da bismo svi bili "dostojanstveni" u toj meri, potrebno je da imamo isti stepen materijalne sigurnosti. Ali šta se onda desi? Odrastemo, i pokažemo se kao manje vešti u očuvanju takvog jednog idealnog poretka (glupi smo, jednostavno), da li će sistem podržati ili ubiti takvog pojedinca?

Postoji i druga verzija. Kako bismo ovako zavisni od društva i potpuno potčinjeni grupnoj svesti bili više nego ponižena jedinka (gde je tu dostojanstvo?), možda je bolja verzija da se, jednostavno, ogradimo... Nađemo svoju pustinju. Ali bojim se da ne postoji toliko prostora na Zemlji...
Patak, pokušavaš li da osmisliš novi sistem? Podržavam takav potez, ma koliko smešno bilo ovde ga iznositi... Bilo je dosta ponavljanja.
Moram sada da učim o ovom starom, ali sutra možda nađem neku ideju :)
Ono što me buni je naslov... Da li je suština idealnog sveta humanost ili očuvanje pojedinačnih moralnih principa + prkos...
Dostojanstvo je odavno umrlo. Možda je trebalo i ranije.....
 
NE vezuj dostojanstvo iz naslova za sujetnost animalnog uredjenja koje postoji na zemlji.
Vezuj ga za nešto što TREBA da bude ispunjeno da bi bili poštovani kao civilizacija u normama kosmičkih razmera....

Ako pažljivije pogledaš mnoge "norme" ljudske humanosti su i nastale kao posledica pokrivanja slabosti i alavosti , ali i nemaštine (koja je posledica ili alavosti ili nerazvijenosti proizvodnih snaga do sada).

Oni koji mogu da razdvoje pojam dostojanstva od stereotipa gospodstva ili apsolutne slobode (koja ne postoji) i mogu da postuju na ovoj temi sa zadovoljavajućem učinkom.....

U vezi osmišljavanja novog sistema, on već postoji u mnogim varijantama, pa verovatno i moja varijanta nije nešto čudno....Ono što ja ovde hoću da vidim su vaše varijante....
Da imate čarobne šibice (kao u onom češkom romanu dečije literature) kojim bi menjali i postavljali svet, kako bi ga postavili....I ovoga puta , ako su iskrene , čak i teorije "kuće od čokolade, prozori od marmelade" su podržane........Naravno molim ostale da se usredsrede (koja reč???-koncentrišu) na svoju viziju , želju, zamisao , postavku , tezu, čak iako im se čini da je u nekom delu neizvodljiva....

Uputsvo je, da su igrice sugerisale mnoge sisteme valorizacije, jer to im je suština. OD "raj i pakao" do "screamers, dreamers, steamers". Medjutim , bez obzira da li je potekao od igrice ili samo deo potekao od igrice , ili je sve poteklo iz nečega što vama mnogo smeta i ne mora tako....da vidimo šta bi mogao da bude sistem u kome je ispoštovano osnovno animalno - jesti i piti i ugrejan biti.
 

Back
Top