vrlo vazno pitanje

Mocart

Početnik
Poruka
45
Pitam se kako vaspitavati tj. odgajati dete u cilju da njegovi talenti dodju do punog izrazaja u mladosti i zrelom dobu ?
Mislim da je ovo jedno od kljucnih pitanja na koje svaki roditelj treba da nadje adekvatan odgovor jer od njega zavisi buducnost loze i uspeh u zivotima njihove dece.
 
Ja mislim, da se veliki talenti pojave u vrlo ranom dobu, sve ostalo je rad, rad i rad. Svi smo mi talentovani za vise stvari ali nismo podsticali te svoje talente, pa tako i nisu ni dosli do izrazaja.

Mislim, da detetu treba dozvoliti, da proba sve sto pozeli i kroz to ce se videti, sta mu odgovara i sta voli, pa ga onda podsticati, da radi na tome i nadgradjuje. A oni "pravi" talenti se vide odmah i tu onda nema dileme, samo usmeravati i podrzavati dete.
 
Не знам.
Ја сам мама једне изузетно талентоване ленштине (покупила такву генетику), а која има висок ниво аспирације, а недовољно воље да ради на свом таленту! И у сукобу је са самом собом, а и ја не могу да пронађем модел као да је подстичем а да је не притискам.
 
HELENA33:
buducnost loze zavisi od zapazanja talenta i njegovog punog izrazaja??? strashno...

Па јесте, у неку руку.
Да би био успешан у животу (а ту на првом месту подразумевам задовољан собом), мора да се бави оним што воли и што ће га испуњавати. Да би пронашао то мора пронаћи начина да се изрази, своје талнете, своје жеље, интересовања...и да се оствари у томе.
Ако он буде успешан као човек, ствараће и такву децу....

Знам примере врло паметних и таентованих људи који су због лењости и линије мањег отпора пропустили да се остваре, постали су незадовољни, џангризави људи који су кивни на цео свет што им није остварио снове...а као такви су и лоши родитељи....
 
Hellen:
Па јесте, у неку руку.
Да би био успешан у животу (а ту на првом месту подразумевам задовољан собом), мора да се бави оним што воли и што ће га испуњавати. Да би пронашао то мора пронаћи начина да се изрази, своје талнете, своје жеље, интересовања...и да се оствари у томе.
Ако он буде успешан као човек, ствараће и такву децу....

Знам примере врло паметних и таентованих људи који су због лењости и линије мањег отпора пропустили да се остваре, постали су незадовољни, џангризави људи који су кивни на цео свет што им није остварио снове...а као такви су и лоши родитељи....
ONI su loshi roditelji i to po tebi podrazumeva i neuspesnu decu??? i isto tako ce se taj NJIHOV neuspeh odraziti na celu lozu??? helen, ovakvu nebulozu zaista od tebe nisam ocekivala...
 
Harmony:
Dati sansu da proba sto vise stvari
ako nesto izrazito zeli, to podrzati
Ako se kasnije ispostavi da ipak nije za to talentovano, odustace i samo jer nece biti uspresno.


leukz_nl_bewegende_emoticons_3d_127.gif
 
Harmony:
Dati sansu da proba sto vise stvari
ako nesto izrazito zeli, to podrzati
Ako se kasnije ispostavi da ipak nije za to talentovano, odustace i samo jer nece biti uspresno.

То је то! Даш му да проба, осети, види ... само ће показати афинитете према нечему, али га не треба ни форсирати ни спутавати.
 
HELENA33:
ONI su loshi roditelji i to po tebi podrazumeva i neuspesnu decu??? i isto tako ce se taj NJIHOV neuspeh odraziti na celu lozu??? helen, ovakvu nebulozu zaista od tebe nisam ocekivala...

Па немој сад да буквализујеш.
Ја сам испричала онако како сам ја схватила те њене речи.
Какво васпитање и подстицај може да пружи родитељ који је незадовољан собом, неостварен, џангризав и киван на цео свет што му се снови нису остварили? Да ли ће тај родитељ имати довољно воље,стрпљења, ентузијазма и животног елана да га пренесе на своје дете?
 
А постоји и друга страна медаље, једнако лоше по дете: родитељ који није себе остварио покушава да се оствари кроз дете и амбиције везане за дете! То је тек страшно, а имам прилике да то често срећем!
 
Ali Hellen - 'buducnost loze' ?! MA daaaaj, molim te.....Covek je bukvalno izjavio da ceo porodicni genetski pul (buducnost loze!) zavisi od toga da vaspitavas dete tako da njegovi talenti dodju do izrazaja; od toga zavisi uspeh deteta i buducnost loze?! Ajde bre! Buducnost deteta zavisi od toga da li gajimo SRECNO, sigurno i voljeno dete, pa ako to dete bude suster ili doktor nauka, a srecno je, sigurno i voljeno - sve drugo gubi na bitnosti; a moze biti i suster talentovan za muziku, ne mora svirati nikad na akademiji a moze svirati za svoje drustvance i njegov zivot svakako ne zavisi od tog talenta, kao ni buducnost loze! Mislim - konstatacija je toliko besmislena da reci nemam. Buducnost porodicne loz ezavisi od razvijanja talenta deteta da se oni ispolje u punom kapacitetu?! Svasta.
 
WithdrawnWater:
Ali Hellen - 'buducnost loze' ?! MA daaaaj, molim te.....Covek je bukvalno izjavio da ceo porodicni genetski pul (buducnost loze!) zavisi od toga da vaspitavas dete tako da njegovi talenti dodju do izrazaja; od toga zavisi uspeh deteta i buducnost loze?! Ajde bre! Buducnost deteta zavisi od toga da li gajimo SRECNO, sigurno i voljeno dete, pa ako to dete bude suster ili doktor nauka, a srecno je, sigurno i voljeno - sve drugo gubi na bitnosti; a moze biti i suster talentovan za muziku, ne mora svirati nikad na akademiji a moze svirati za svoje drustvance i njegov zivot svakako ne zavisi od tog talenta, kao ni buducnost loze! Mislim - konstatacija je toliko besmislena da reci nemam. Buducnost porodicne loz ezavisi od razvijanja talenta deteta da se oni ispolje u punom kapacitetu?! Svasta.


Slazem se sa tobom, ali mislim, da ako dete odraste u sustera i da je time srecno i ispunjeno, ipak znaci, da je talentovan za sustera vise nego za muzicara. Neki su talentovani za sport, drugi za muziku, treci za neki rucni rad, tehniku, bilo sta. Tome treba slediti, a ne usmeravati dete u neka "perspektivna" zanimanja, ako nema nimalo talenta za njih. Ako je neko rodjen kuvar, zasto da se roditelji ugledaju na dete komsije, keje studira ekonomiju i koje ce verovatno da bude neki od direktore neke tamo banke. Rodjeni kuvar ce biti nesrecan u zanimanju ekonomiste i njegovo znanje nece doci do izrazaja. Zasto ne bi bio kuvar, kuvao dobra jela, sa kojima bi stvorio dobru klientelu i jednog dana imao lanac restorana? Ako je neko suster po srcu, sigurno nece raditi u nekoj maloj zabacenoj radnjici, nego ce otvoriti veliku radnju i praviti cipele po meri za bogatu klientelu. I? Uspesan je ili ne?
 
Па ја сам то схватила отприлике као Чоколадица.И не мислим, наравно, на 10 генерација унапред, као ''будућност лозе'', него на рецимо нашу децу и њихову децу...
А таленти, па нисам мислила да неко ко је талентован за музику мора да посане нови Моцарт, него да детету треба дати могућности да се испољи, подржати га да се пронађе у области која му највише одговара... Не ограничавати га, али исто тако и не форсирати га преко границе...

Шта сте се сви ухватили за реч ''лоза''?
Па објаснила сам шта како сам ја то схватила, можда он није на то мислио....

Опет кажем, ја то само тако преводим речи постављача теме.... А ко зна на шта је он мислио, не оглашава се....
 
Uspesan je ili ne?

Да додам - ја мислим да је успешан онај човек који је задовољан собом! А потпуно је небитно да ли ће имати ланац ресторана, или са љубављу и уживањем кувати у некој кафаници.
 
Није ова тема лоша, мало је нспретно формулисана, али стварно, и мене то мучи:
Како да усмеримо дете у оном правцу где ће најбоље испољити своје таленте и могућности, а да буде задовољан и да не осећа присилу.

Опет ја са својим проблемом и вежбањем инструмента! (Мада и друге маме кажу да имају сличне проблеме са децом кад је вежбање у питању.)

Ево, моја ћерка је одувек желела да буде ''певалица'', њен свет је од најранијих дана свет музике, она стално пева док се игра, док се купа, док ради домаће задатке из математике, увек! И поставила је себи циљ да пева на Евровозији! Певала је на неколико дечијих фестивала, и на бини, са микрофоном у рукама је на домаћем терену!
Са радошћу је кренула у музичку школу, али......!
Она је лееења, и мррррзи је да вежба инструмент, и мрзи је да ради домаћи из солфеђа, и неће да пева у хору, хоће само да буде солиста!

Има висок ниво аспирације, фантастичан таленат, али није спремна да уложи довољно рада!
Шта да радим?
(Иначе, ја нисам уопште толико амбициозна као мама, али штета да јој пропадне таленат ако га већ има, и ако је то већ оно што жели!)
 
Hellen:
Ево, моја ћерка је одувек желела да буде ''певалица'', њен свет је од најранијих дана свет музике, она стално пева док се игра, док се купа, док ради домаће задатке из математике, увек! И поставила је себи циљ да пева на Евровозији! Певала је на неколико дечијих фестивала, и на бини, са микрофоном у рукама је на домаћем терену!
Са радошћу је кренула у музичку школу, али......!
Она је лееења, и мррррзи је да вежба инструмент, и мрзи је да ради домаћи из солфеђа, и неће да пева у хору, хоће само да буде солиста!

Može da bude solista i bez muzičke škole ako neće da se bavi operskim pevanjem...a i ako joj to padne na pamet, solo pevanje se upisuje od šesnaeste godine pa nadalje...znam ljude koji su upisali i sa 20.

Čini mi se da si na drugoj temi pisala da nju u toj muzičkoj školi privlače nastupi ali za nastupe vremenom treba sve više raditi i tu na scenu stupa motivacija. Nisam kvalifikovana da procenjujem bilo šta, jedino što iz iskustva znam da svi iz moje generacije koji su odustali od muzičke škole uradili su to do četvrtog razreda osnovne...ako krene da škripi odmah na početku onda nije to to. A koliko je lenja za pevanje? Mislim, ne za pevušenje u svakoj prilici, nego kad treba da uvežba nešto zahtevnije.
 
Није лења за певање, него за вежбање гитаре (пошто мора да свира неки инструмент, нема соло певања у нижој музичкој), за домаћи из солфеђа...
Мислим, хоће она, али стално морам да је подсећам...више пута дневно...


Ил да је не давим музичком школом, него са сачекам још коју годину, купим јој мега-брус, гурнем јој микрофон у шаке и пустим је на Ибарску?! :lol: :lol:
 
Shade, izgleda da smo samo ti i ja shvatili tako! :)

Hellen (a i chokoladice): vidi ovako - ja sam strasno talentovana za muziku (ne sto ja to tako mislim, nego tako su mi rekli, izmerili su mi apsolutan sluh kad sam b8ila mala, sta god to bilo). Kad sam bila mala stalno sam pevala, imala sam razne fantazije kako hocu da snimim plocu itd, grabuljala sam po gitari jer sam bila lenja da vedzbam (zvuci ti poznato); takodje sam bila jako talentovana za sve manuelne poslove (znas ono - sklopiti, rasklopiti i na strasnom mestu postojati). Rekli su da sam strahovito retoricki nadarena i da bi trebalo da idem na pravo jer sam 'za to rodjena' (budibogsnama?!:shock: iako krv nije voda, tata je pravnik, mama je lekar). Elem, bilo je tu i tamo jos ponekih 'strasnih talenata' u mom zivotu (i vise nego poneki 'ne-talenat' priznajem, tipa matematike!:) ). U te talente spadali su sportovi sa loptom, moj san (koji i danas zivi u meni) je bio da izdam knjigu jer sam (po tudjoj i sopstvenoj proceni) bila izrazito talentovana sa recima ('reci su moje igracke' sto rece Balasevic). Sta reci? Deca su talentovana u tako mnogo stvari. U nekima naravno vise nego u drugima (ako imas apsolutan sluh, ili ako imas prestizne nagrade za pisanje jos od osnovne skole, i eminentni pisci ti kazu da time treba da se bavcis u zivotu, onda je valjda tako). A ipak, ko sto znas (sada) nisam postala ni pisac, ni muzicar, nisam izdala knjigu (mada nosim trecu nagradu za najbolju kratku pricu po oceni Albaharija, ali to se ne broji), nisam zavrsila na pravima (ocito!). Da li to (cokoladice) znaci da - nisam uspesna? Da li to znaci (Hellen) da nisam srecna? Ili da ce (pupupu!) moja loza biti ostecena i da je zbog toga nas porodicni genetski pul ugrozen? Ili to sve znaci da nerazvijanje (neinsistiranje mojih roditelja da razvijam sve svoje talente po cenu da ne budem srecna u tome ili po cenu da mi to predstavlja mucenje) nekako obelezava celu moju sadasnjost ili buducnost kao - neuspesnu i na neki nacin promasenu? Ja mislim da ne. Ja mislim da tvoje dete (da sva deca) ima sem muzickog i mnoge druge talente, da ce prosto preovladati u njenom zivotu onaj za koji bude imala dovoljno motiva da ga isprati i da ne oseti kao strahovito mucenje ulaganje energije u isti. PItaj Stefana Milenkovica da li su njega sto puta opominjali da svira? (To su ga cesto pitali) i shvatices da je njemu sviranje bilo igranje, da je njemu violina bila igracka i hobi i prijatelj i obaveza i radost i motiv i da je i onaj tezi deo podnosio bez roptanja jer je jednostavno to bilo nesto sto je zaista u sebi pronasao od malena kao svoju ljubav. Jedino sto ti kao roditelj treba (ili je trebalo do sad) da cinis jeste da pomognes detetu da ide za svojim talentom, da mu das priliku, da mu obezbedis mogucnost; i to je sve. Da ga volis, da ga cinis sigurnim da MOZE sve sto odluci da radi, ali da se raditi MORA, i da bez tog rada nema ni uspeha ni ostvarenja zelja. Deca koja ovo nauce prevazidju taj period adolescentne lenjosti, ili nikad ne zapadnu u njega, bar sto se njihove strasti prema necemu tice. Nema tu teranja, nema tu velike prisile; ako ima - onda batali. Nijedna se velika stvar nije rodila iz mucenja; vec iz strasti. ako tvoje dete i ne postane solo pevac, pa sta? Imace druge strasti, razvijace druge talente. Ni Anstajn nije bio talentovan za matematiku, kolko znam (vukao je jedva dvojku) pa ga pamti covecanstvo za sveta i veka, zar ne?
Dakle, ne bih se ja nesto mnogo uzbudjivala da ce tvojoj cerki nesto da 'propadne' - talenti zive u nama i sa nama; i nikad ne propadaju. Deci samo treba omoguciti put; ne treba za njih put birati niti ih putem goniti. Ni jedan talenat nikada nije procvetao na prisili. ako u njoj nema unugrasnje strasti i ambicije da vezba - dzaba sav talenat; onda to jednostavno nije njen put, i to je sve. I ne mislim da ce zbog toga biti ni manje uspesna ni manje srecna niti vasa loza necim ostecena.
 
Чекај, ти радиш посао који волиш, нашла си се у њему и у њему пронашла начин да испољиш своје таленте (наравно, не све, претпостављам да не певаш на послу:lol: )...значи ЈЕСИ УСПЕШНА! Пронашла си себе!!! То је суштина мог писања!

Радим са децом и видим како то често уме да бива... Дете свим срцем жели да упише књижевност, то је једино што га интересује у животу - тата га отера на електротехнику јер је он сам то завршио и добро зарађује од тога! Ево ти и пример нашег Аце...(уф, ал ми је пример!:roll: :lol: )
Или, дете има талента за нешто, воље, интересовања, али нема подршку код родитеља, или родитељ не уме то да препозна и да му да могућност да се оствари!
С друге стране има родитеља који се сами остварују преко детета, и на штету детета (Била је овде пре нека тема где мама каже: моја ћерка од 4-5 година је ''талентована за кастинг''... па их онда водају од једне до друге агенције и деца изгубе детињство да би се мама остварила!)

Ја рекох да нисам амбициозна мама. И управо се тога мало прибојавам. Знаш, моји родитељи, обоје просветари, имали су принцип да дете треба пустити, усадити му одговорност, и онда нема потребе за било каквим притисцима. Расле смо заиста без икаквих притисака. Али, ни један свој таленат нисам развила до краја. Никад ме нису ''мало јаче'' подржали, или чак мало натерали, ако је требало.
Била сам добра атлетичарка, могла сам постићи нешто, одустала сам код првих тежих ситуација, а они ништа...Подржали су ме у одсутајању, јер су увек били на мојој страни, шта год да одлучим.
Мој отац свира све могуће инструменте (сем дувачких), а ни један ме није научио! Ја сам хтела клавир, нисмо могли да га купимо, и ја сам одустала од учења, и ништа од свог знања није на мене пренео. Данас ми је криво што не свирам гитару или тамбурицу. Могао ми је бар мало и наметнути нешто, данас бих му била захвална.
Била сам екстра таленат за сликање, желела да упишем ликовну академију, али никада ме нису подстакли да идем на неке часове сликања, или тако нешто...
Стално су ме само пуштали да се играм, и да имам што мање ваншколских обавеза, да се не оптерећујем ...и ја мислим да је то ОК, али можда је ипак требало да некада покажу мало више истрајности, да ме мало погурају, да ме мало бар некад натерају.... Дивно је било тако слободно одрастати, али данас ми је жао што су неке стварти могле бити више искоришћене!
Могли су бити и мало амбициознији када сам ја у питању, данас бих вероватно и ја била амбициознија, и можда више постигла. (Мада сам, у суштини, ја задовољна собом..... јер сам ја увек задовољна малим! :wink: )

И због тога сма у дилеми око своје деце. Не бих да их преоптеретим, али не бих ни да после жале што су могле, а нису.
 

Slične teme


Back
Top