kad smo vec kod pucanja...

DruidIzRethome

Aktivan član
Poruka
1.053
ima josh jedan pravoslavni obichaj 8)

Zapaljena adventistička crkva
8. januar 2007. | 12:27 -> 18:50 | Izvor: B92, FoNet, Beta
Sombor -- Hram Hrišćanske adventističke crkve u Staparu u opštini Sombor, zapaljen je jutros između 4 i 5 sati ujutru. Tadić osudio paljenje.

U saopštenju te crkve se navodi da su izgoreli inventar na crkvenom oltaru i više klupa u hramu. "To su indicije da je požar podmetnut. To nije prvo nasrtanje na naš hram u ovoj opštini, posebno u mestu Sivac, gde su takvi nasrtaji učestali", ukazuje se u saopštenju.

Somborska policija saopštiće naknadno detalje o sinoćnjem požaru u Hrišćanskoj adventističkoj crkvi, zato što nema podataka o tome, rečeno je danas Beti.

U vatrogasnoj ekipi iz Sombora navode da je reč o požaru manjeg intenziteta, za čije je gašenje utrošeno 200 litara vode.

U saopštenju koje je potpisao predsednik Glavnog odbora Jugoistočne evropske unije Hrišćanske adventističke crkve Miodrag Živanović, navodi se da činjenica da je izgoreo inventar na oltaru i više klupa ukazuje da je podmetanje požara pažljivo pripremano.

Ukazuje se i da to nije prvo nastranje na hramu tom mestu, ali da mere za zaštitu nisu preduzimane iako su napadi prijavljivani.
"Da li je ovo odgovor na božićnu poruku patrijarha Pavla, koji je na najradosniji hrišćanske praznik Božić pozvao na mir i toleranciju", zapitao je Živanović u saopštenju.

Sredinom decembra više objekata manjih verskih zajednica bilo je napadnuto, a te crkve su više puta i ranije bile mete napada.

Inače, prema poslednjem popisu iz 2002, pripadnika tzv. netradicionalnih religija u Srbiji ima 0,2 odsto, odnosno nešto manje od 20.000 ljudi, pa je nejasno i otkud potreba da se tako mali broj ljudi napada.

Tadić osudio paljenje

Predsednik Srbije Boris Tadić danas je najoštrije osudio paljenje Hrišćanske adventističke crkve, koje se dogodilo na drugi dan pravoslavnog Božića, saopštila je Pres služba predsednika Srbije.

"Predsednik je zabrinut i zbog tvrdnji sveštenstva te crkve da se ovakvi nasrtaji učestalo dešavaju, a da organi reda ne reaguju", dodaje se u saopštenju.

Boris Tadić zahteva da se počinioci što pre otkriju i kazne, kao i da nadležni organi odmah preduzmu sve neophodne mere kako se ovakvi vandalski napadi ne bi ponavljali.

Radulović: Teško anticivilizacijsko delo

Ministar vera Srbije Milan Radulović je izjavio da je noćašnji napad na Adventističku crkvu teško anticivilizacijsko delo, ozbiljan krivični prekršaj i napad na ljudske slobode.

"To nije samo napad na tuđu imovinu koju je neko sticao, gradio, čuvao i koju koristi. To je napad na ljudske slobode, napad na one slobode koje su zajamčene ustavom i koje je Zakon o crkvama i verskim zajednicima precizno opisao", rekao je Radulović.

CRCD: Neodgovarajuće reakcije države

I Centar za razvoj civilnog društva najoštrije je osudio napad na Adventističku crkvu i ocenio da neodgovarajuće reakcije državnih organa podstiču takve incidente.

"Uništavanje inventara ove crkve, koje se ne dešava prvi put i ne samo u ovom mestu, još jedan je od vidova ugrožavanja verskih sloboda koje su garantovane Ustavom Srbije i Zakonom o crkvama i verskim zajednicama", navodi se u saopštenju CRCD-a.

CRCD je ocenio da incident u Staparu još jednom pokazuje da manjine u Srbiji ne uživaju dovoljno efikasnu krivičnopravnu zaštitu.
 
DruidIzRethome:
ima josh jedan pravoslavni obichaj 8)
И није ти нека фора. А ако је ово поента, онда је - глупо.

Наравно, да је ово за сваку осуду.

Али мислим да ви неки у ствари једва чекате тако нешто да бисте само показали: "ето, какви су Срби".

А уопште не капирате да такве ствари не раде ни Срби, нити било који народ, већ одређене групе, у држави, из неких интереса.
 
Ne znam kolika je mržnja i zaslepljenost da uništava verske objekte. Pre nekih 14 dana je opet u Novom Sadu bilo srušeno par spomenika na katoličkom groblju na Futoškom putu. Ja nisam vernik, niti se bojim nečega onozemaljskog, ali uništavati takve objekte i skrnaviti grobove, stvarno nemam reči. Problem je što policiji dugo treba da pohvataju takve frikove. Lično sam za postavljanje kamera na takva mesta, pa da se rešimo gamadi jednom za svagda...
 
Obersturmfuehrer:
ne mrzim ja i ne vredjam nikoga...kako ono ti kazes - nemoj da banalizujes...
ovo sto sam ja gore napisao je, nazalost, vecinsko misljenje na ovom forumu....
Е, па, морам мало и ја да банализујем, кад и ви то некад радите.

Не знам је ли већинско, али - моје није. И што си онда нашао баш мене да цитираш?
 
Obersturmfuehrer:
pa, tvoj post je bio pogodani za citat....narocito ono "ne rade to Srbi"....
Да ли ти схваташ у ком сам ја смислу то рекла? Свакако не да бих казала како то "за Србе није замисливо", и сличне мантре оних, доиста "турбо-срба" .

Него, прво, јер не сматрам да онај ко је шовиниста у ствари припада било којој нацији сем - шовинстичкој.

А и онај ко је у стању да пали верски објекат икојој другој сем - вандалској. Ако се ради о усамљеним појединцима, што у неким случајевима није искључено.
(Или евентуално неко коме је испран мозак пропагандом)

Али ја мислим да овакве ствари, генерално, и у већини случајева заправо раде - припадници неких - служби.

И овде, а и свуда у свету.

А, како сам рекла, ради одређених интереса.
У овом случају, подизања тензије, и распиривања верске нетрпељивости...
(А увек има оних којима је дизање тензија потребно)

Јел' сад нешто јасније?
 
Norma Kampl:
Да ли ти схваташ у ком сам ја смислу то рекла? Свакако не да бих казала како то "за Србе није замисливо", и сличне мантре оних, доиста "турбо-срба" .

ma, meni ne moras da objasnjavas, ja shvatam....
 
idi decko kod Tadica i reci mu sve to. Nek ti se covek izvini, pa nastavi da mirno zivis u Vojvodini. Zao mi je sto vas kakvih ima u mom okruzenju...
Voleo bih i ja licno da ti objasnim sve i naravno da ti se izvinim za patnje koje prozivljavas...
Znam, nije ti lako da kao nacionalna manjina zivis u ovako surovoj zemlji.
Mozda je idak bolje da, ako si Madjar (a razmisljas ovako) da uzmes tu licnu kartu (madjarsku) koju je tvoja otadzbina dala svakom Madjaru u Vojvodini (bas onda kada je nama uvela vize) i predjes da zivis tamo... Ako si hrvat idi u njhov konzulat, uzmi pasos i pali odavde...
...ili sacekaj da tvoji politicki lideri u Srbiji zavrse stampanje pasosa Vojvodine pa ce ti srce biti na mestu...
Narkomane bolesni !!!
 

Back
Top