Ево мојих Јевреја: "НАТУРА КАРТА" !

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
ВЕРНИ ЧУВАРИ ГРАДА

Међу рабинима Јерусалима појавио се недавно захтев да се из вере изопште петорица рабина који су недавно присуствовали конференцији о холокаусту у Техерану где се масовно страдање Јевреја у 2.св.рату доводило у питање.

Припадају, у ширем смислу, оним Јеврејима које свет назива "ултра-ортодокснима" који се посебно могу видети у јерусалимској четврти Меа Шарим и веома су упадљиви по своме одевању. Он нису јединствени, по неким земаљским и теолошким питањима имају веома различите ставове.

"НАТУРА КАРТА" (НК) је међу њима најнеобичнија група, она оспорава постојање државе Израел док не дође Месија. Петорици њених рабина, који су на конференцији у Ирану седели у првом реду, придавана је тамо посебна пажња, али и публицитет, чему су се многи чудили па и згражавали.
Као никад до сада, од оснивања 1938. од стране рабина Хирша, ова заједница наилази на неразумевање и осуду, али захтева за забрану нема. Истиче се да за јеврејство ништа не може бити ниже и одвратније него то што они раде и заступају. Побожно одевени, а вређају Бога и потпомажу непријатеља. Ниједан Јевреј с њима не треба да има контакт нити да учествује у њиховим обредима. Неверицу изазивају речи њиховог рабина из Беча, Аријела Фридмана, по повратку из Техерана, да су за страдања сународника криви ционисти.

НК припадника, по процени, има око пет хиљада, посебно у Јерусалиму и Њујорку. Постојање државе Израел и њене војске одбија се најодлучније. Државе је било до пре две хиљаде година, на славу небеског Творца. Тако ће бити када се поново Откровењем сазна воља Божија и када ће му свет служити, успоставиће се његово царство. Спас Израиља је у Њему, а не у људској власти и сили. До тада, Јевреји треба да се баве проучавањем Торе, држе њених 248 заповести и 365 забрана, да се усавршавају у добрим делима.
Нека живе где су сада, окајавају грехе праотаца. Забрањено је напустити егзил, треба остати у туђим земљама и бити лојалан грађанин под влашћу других народа, јер тако стоји од вајкада у светим књигама. Ако се супротно ради, страшна казна, праведан гнев Божији, следи. Држава се НИЈЕ СМЕЛА оснивати док Свемогући, чије је име благословено, својом славом и сјајем не спасе народ свој изабрани. Зато је треба укинути што пре.

"Натура карта" тврди да је Теодор Херцл (1860-1904.) заснивањем ционизма (1897) учинио велику штету првенствено Јеврејима. Ради се о политичкој идеји, у нескладу је са Тором, Божијим законом. Отуда немир и ратови сналазе Израел непрестано од настанка. Херцл је за њих био "асимилован Јевреј", није познавао своју веру а нико га у народу није опуномоћио да га спашава из дијаспоре, прогања и ради на оснивању државе. Када је 1947.године Израел од УН основан, у Њујорку су неки рабини преклињали да се то не ради. Палестинци се подржавају у захтеву да се створи њихова држава, тек тада би наступио мир на Блиском истоку. Где год Палестинци по свету демонстрирају, придруже им се и "картисти". Они су на арапска подручја добродошли, никада им се није десила нека непријатност.
Чланови НК се у Израелу не осећају пријатно, мада су веома самоуверени. Живе са страним пасошима, не плаћају порез, не служе војску, чак се клоне и новчаница јер оне носе симболе од Бога нежељене државе.

У ортодоксном и хасидском блоку, коме припада око петина становништва земље, има и других покрета сличних погледа. Највећи од њих је Сатмар, настао још у 18.веку. У њујоршком Вилијамсбургу има педесетак хиљада ових хасида, поседују праву империју некретнина.

Арамејски израз "Натура карта" значи "Чувари града", мисли се на Јерусалим, до доласка Месије. Себе сматрају ретким правим чуварима вере и Божијег закона, други су за њих јеретици. Израелска држава прихвата њихово постојање као дела изузетно широке палете верских погледа којих је у јеврејству увек било. Опстанак државе не зависи од њих.


аутор: Живица Туцић
Божићни додатак-Култура,уметност,наука, 6.и7.јануар 2007.,број39 година 1.,стр.10
"Политика"
 
Ја сам већ раније овде писала како знам доста Јевреја који имају неке сличне погледе као ови НК а уопште не припадају тој, ни сличним групама, нити би се, настроже речено, могли назвати "ортодоксним".
Који су, напросто, дакле - противници ционизма. И сматрају Херцла негативним.

Да им је стварање државе Израел, у суштини - противјеврејска ствар.
 
Norma Kampl:

Па тиме да уопште постоје на свету Чивути који заиста разумеју и поштују Стари завет... као ови што чине... живео сам у уверењу да су они 99,99% сви ционисти - а ционисте уопште не волЕм...... 8-)
 
eremita:
Па тиме да уопште постоје на свету Чивути који заиста разумеју и поштују Стари завет... као ови што чине... живео сам у уверењу да су они 99,99% сви ционисти - а ционисте уопште не волЕм...... 8-)
Е, па, ето, ја ти кажем да их има.
(један пример - мој теча, Јеврејин, је рецимо, својевремено, иако рођен у Израелу (тачније, тадашњој Палестини), а касније и детињство провео у Израелу, као младић отишао оданде. (Сам каже - "Побегао из земље коју су", како он говори "подметнули Јеврејима", као заправо - нови вид уништавања Јевреја". А при том је остао Јеврејин, по националном (не толико и верском осећању, дакле, и то је супротно од уврежених стереотипа, могуће) иако се оженио мојој тетком, Српкињом. Али је заправо, по неким стварима, управо помало да тако кажем и "постао Србин".)


Сам овога, знам и многе друге примере.

А и уопште, можда имамо генерално неке мало стереотипне представе о Јеврејима као, рецимо, особито сложнима. Како сам већ раније помињала, ја лично сам била сведок рецимо, нетрпељивости појединих Сефарда према Ашкеназима и обратно.
(Но, то је мислим, и општепозната ствар).

Наравно, све су то конкретни, појединачни људи, и свак је прича за себе. Али ова нетрпељивост је, рецимо, нешто доиста невероватно.

А оно о "владању светом"... У вези с тим је је лепо неко својевремено и овде Јевреје ставио под знаке навода.

Они које ја понекад, такође у симболичном смислу, називам "сионски мудраци", не мислећи на Јевреје ко нацију, јер владари светом - немају нације.
 
Интересантно, био сам на једном јеврејском форуму и причао са неким људима, најинтересантнији су ми били Ционисти и Руски Јевреји.
ционисти се деле на Леве и Десне. Леви су на страни Клинтона, а десни на страни Шарона и Срба.
А када сам причао са дечком којем у кику пише Циониста, он се просто одушевио што сам из србије! Било ми ј енеобично и питам га како сад то , па Сорош, Олбрајтова ово, оно, они су јевреји.
Он ми рече баш овако:
"Сорош ти је доказ једне лоше особине Јеврејског народа. Чим се домогне великих пара попљује јудеизам и јеврејство, постане Хришћанин или Муслиман и заборави Израел. Он је обично ђубре"
Исто као богати срби.
Иначе још је причао како су они, јевреји из Русије правили демонстрације против агресије НАТо и слично, у САД и у Израелу.
Када сам га питао што волиш Србе, он рече:
"Мој деда, Јеврејин, био ј евојник црвене Армије, и био рањен код бањалуке. Ту га спасла Српкиња, и превијала пар дана док се нису вратили Руси. Он нам је свима причао о Црбима."
Ја га питам, а како онда остали руски Јевреји су на српској страни.
Он ми одговори:
"неки су на Српској страни неки нису на српској, али су против Хрвата, Муслимана и Албанаца, јер сви смо ми још у Русији учили исту историју као и наши Православни другови, и нама су причали 200 година како су нам срби браћа и пријатељи, и како су Хрвати били са Албанцима на страни Хитлера"
Пре неколико месеци гледам Руску ТВ и прича о Руским Јеврејима у Израелској војсци. Један се пресвлачи и скине горњи део, кад на грудима- Крст! Пита га водитељ и зеза се.
"па ти си Јевреј?"
- "јесам", збуењно одговара војник
-"па што носиш Крст око врата?"
- "А, то је Руски Православни крст!" одговара Израелски војник са погледом према водитњљу "шта питаш глупости, ти мора да си пао са Марса"
 




Уја......где сте......шта је ово.....ахахаха......нема нигде ових што сваког оног који има неке примедбе на понашање Израела и Чивута циониста одмах проглашавају за антисемиту, нацисту, фашисту и сличне глупости... а сада их нема: "Сви јунаци ником поникоше.......".......

Па где сте браниоци "лика и дела" Израела и Чивута - завукли сте се у мишје рупе и чекате да тема исцури......ахахаха.........

А ја сам, ето, најзад, нашао истомишљенике БАШ МЕЂУ ЈЕВРЕЈСКИМ РАБИНИМА!
 
eremita:




Уја......где сте......шта је ово.....ахахаха......нема нигде ових што сваког оног који има неке примедбе на понашање Израела и Чивута циониста одмах проглашавају за антисемиту, нацисту, фашисту и сличне глупости... а сада их нема: "Сви јунаци ником поникоше.......".......

Па где сте браниоци "лика и дела" Израела и Чивута - завукли сте се у мишје рупе и чекате да тема исцури......ахахаха.........

А ја сам, ето, најзад, нашао истомишљенике БАШ МЕЂУ ЈЕВРЕЈСКИМ РАБИНИМА!

Evo me, kao jednog od prozvanih. Tek sad, ustvari, videh temu. Ukratko, Mito (jer sam obrazlagao brdo puta zasto Jevreje smatram Srbima jednim od najblizih naroda, a tebe nije bilo ;) ), plasim se da na ovu temu podlezes raznim negativnmim stereotipima. Cionistima pridajes neka gotovo misticna svojstva, a nikako da prihvatis cinjenicu da je CIONIZAM (onaj Hercla, kasnije Zabotinskog i ostalih) ustvari tipican jevrejski nacionalisticki pokret XIX veka, kakvi su postojali po citavoj Evropi. Dakle, Hercl dodje ono sto i nas Miletic. I tu je bazicna ideologija nacija, kao i kod svih takvih pokreta. Raslojavanja podrazumevaju vec ideoloski upliv, kao i svuda (Aca je lepo protumacio razliku izmedju levih i desnih cionista). I ne znam sto te toliko odusevljavaju negatori Holokausta? Ovi mi lice na Cedu i Latinku, ta ekipa iz uvodnog teksta koja tvrdi da Jevreji i nisu ubijani, a ako i jesu, onda su sami krivi.

Inace, to NK-drustvance je, ako se ne varam, hasidsko (molim ispravku, ako gresim). A Hasidi bas i nisu poznati (ni medju samim Jevrejima) kao simbol verske tolerancije i postovanja cak i sekularnijih sunarodnika, a da o ostalim verama i ne govorimo (neka varijanta tamosnjih zilota). Naravno, pretpostavljam da su ovo ekstremisti medju Hasidima. Tako da je u ovom slucaju u pitanju, verovatno, neka varijanta religijskog fatalizma koji se u politickom smislu etablirao kao krajnje bizarna prica koja, de fakto, ide na ruku iskljucivo jevrejskim neprijateljima.
 
Оно што ја кажем (како сам и раније поменула) нема толико директне везе с овим рабинима. Него, општим стањем у врзи с државом Израел.

И, нико не спори да је у неким аспектима та држава чак и врло добра. Али, генерално - она је доиста у дубокој суштини - противјеврејска.

Шта су Јевреји заправо добили тиме? Перманентни рат, несигурност... Дакле, у суштини - нови, геноцид, само на други начин.

Наравно, читава ствар је далеко сложенија него што се то може анализирати на једном форуму, али, ја одиста знам многе Јевреје који слично овоме мисле.
 
Elvin:
samo me zanima kako bi reagovali oni koji se oduševljavaju tim rabinima, kada bi neki sveštenici spc-a prisustvovali hipotetičkoj konvenciji ante đapića koja se bavi 'pravom istinom' o jasenovcu i podržali zaključke...
Ја мислим да није у питању да ли се десио холокауст или не.Већ да је суштина та да постоје и њихови људи којима је јасно да оваква држава Израел,која је силом створена,не иде на руку ни самим Јеврејима ни Палестинцима.

Ако сами Немци признају да су извршили геноцид над њима,онда то више није спорна тема.

Међутим,то са Јасеновцем...Па управо се дешава нешто тако као што си навео.Хрватска званична политика не признаје геноцид над Србима и 10 пута умањује број побијених Срба(па и Јевреја,Рома,Муслимана).
 
jesi čitao ti uopšte uvodni post?

Међу рабинима Јерусалима појавио се недавно захтев да се из вере изопште петорица рабина који су недавно присуствовали конференцији о холокаусту у Техерану где се масовно страдање Јевреја у 2.св.рату доводило у питање.
:roll:
 
Elvin:
jesi čitao ti uopšte uvodni post?

Цитат:
Међу рабинима Јерусалима појавио се недавно захтев да се из вере изопште петорица рабина који су недавно присуствовали конференцији о холокаусту у Техерану где се масовно страдање Јевреја у 2.св.рату доводило у питање.


:roll:

Шта је било? Јесу ли и ове присталице НАТУРА КАРТА и њихови рабини антисемити, фашисти и нацисти ??? Ааааааааа...
хајде брже-боље позови Јоминија да укине ове "мрске рабине"......хехехе...


И прочитај целу тему а не само на парчиће па се ондаК у'ватиш "к'о пијан плота"...
 
Elvin:
pročitao sam sve. ako tebi prisustvovanje jednoj takvoj konvenciji nije pokazatelj da oni nisu baš svoji, ne znam šta da ti kažem. no, ionako nisam očekivao od tebe da budeš objektivan kad je reč o jevrejima. malko si se preforsirao nikolajem, pa tako nešto nije moguće...

Врло су паметни и објективни и поштују Стари завет... и свесни су тога да садашњи Израел уназад 2 000 година НИЈЕ њихова земља и то по Божијем ПРОМИСЛУ...
и траже да Палестинци добију своју државу Палестину... и презиру ЦИОНИСТЕ баш као и ја.....
 

Back
Top