60?

joca111

Aktivan član
Poruka
1.725
Zasto je osnovna jedinica za vreme nastala kada su trajanje dana podelili sa 24 *3600 , ako je tako nastala uopste?
I onda ,ako jeste ovako nastala, zasto se deli sa 60 svaki sat, pa svaki minut opet sa 60, zasto ne sa 100, to je sigurno tvorevina coveka, zar ne?
Zapravo najmanja "konstantna" jedinica vremena je koliko ja vidim 1 dan, zar ne, kako su ostale, manje jedinice nastale?
 
Verovatno ima neke veze sa geometrijom!!
A covek je, valjda zbog deset prstiju, uveo ovaj dekadni sistem koji mi i koristimo, zato valjda nije binarni, heksalni...
Zasto ga nije primenio i na segmentaciju kod jedinice vremena i uglova u geometriji, vec je koristio ovaj HEKSADEKADNI, ako se tako zove uopste!!:):)
 
Jos nesto, da ne otvaram novu temu, zasto je covek ubacio 0 u brojeve, zar nije mogao da ubaci neku cifru novu za broj 10, onda bi imali broj 100 sadasnji, sa samo 2 cifre?
Nadam se da nije konfuzno ovo pitanje!!
Mozda su hteli nekako da u niz brojeva ubace i 0 pa im je to neki kompromis bio!
 
Ma nije problem engleski, nego sto nikad nece da mi otvara hiperlinkove sa krstarice, cak i kada prekopiram sam gore na address i ubacim i www on nece da ga nadje!
Ako mozes stnco da prekopiras clanak taj ovde u post! :)
 
stnco:
Mislim ovo, da sam i ja ponudio neki sajt, kao sto to on radi stalno.
Inace na sajtu HowStuffWorks ima svega i svacega.

:)
pa ne mislis valjda da je to lose....
ok mozda previse delim sajtove, ali sto da ne, neki sajt ce sigurno da ponudi mnogo vise informacija i resursa nego ja iz glave....
 
koliko sam ja shvatila sve to ima veze sa geometrijom, i to je nastalo jos u vreme vavilonaca...i zapravo napravili su sistem koji je njima ''zgodan'' za racunanje...(ne mislim na pocetak sa 10...kasnije 6, 8 i 12)
to je prvo sto smo razmatrali na astronomiji...zanimljivosti da bi nas privukli za kasnije...

elem.. na osnovu posmatranja kretanja sunca, i na osnovu posmatranja pojava u prirodi vavilonci su zakljucili da se nakon 360 dana zatvara jedan prirodni ciklus nakon cega pocinje novi tjs ''godina'' (kasnije to bude 365 dana). u jednoj godini mesec kroz svoje faze prodje 12 puta, jer jedan prolaz kroz faze traje oko 30 dana. A taj broj 12 je ''zgodan'' jer se lepo, bez ostatka, deli sa 1, 2, 3, 4 i 6. znaci godina od 360 dana lepo se deli sa 12 na 30 dana koliko traje jedan prolaz meseca kroz sve svoje faze itd. za racunanje vremena koristili su lunarni kalendar pa im je ovo bilo od vaznosti.

posto su godinu podelili na 12 delova onda si i ''dan'' podelili isto na 12 delova. analogno tome i noc je takodje podeljena na 12 delova sto znaci da se jedan dan sastoji od 24 dela, a svaki deo je ''sat'' pa je sve to ponovo bilo ''zgodno''...
prividno sunce obidje zemlju za jedan dan. jedan dan traje 24 casa sto znaci da sunce za jedan sat prevali put od 15 stepeni (360:24)...

i podela kruga na 360 delova potice od vavilonaca. posto je njihova godina imala 360 dana, a za tih godinu dana zatvori se jedan prirodni krug, odna je i geometrijski krug podeljen na 360 delova. a i ova podela imala je neke ''zgodne'' osobine. 360 se lepo deli sa 2 na 180 i sa 4 na 90.
90 se opet moze podeliti na 3 dela. i postoji i druga podela 360 tjs. sa 60, a 60 je zgodno jer jednakostranicni trougao ima uglove od 60 stepeni. po analogiji svaki stepen se opet deli na 60 delova, tj. na minute, a svaki minut na 60 sekundi.

a taj broj 60, je opet zgodan, cak zgodniji od 12 jer se deli sa 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20 i 30 pa se s njim lako racuna. i onda se preslo na metod racunanja sa 60...
pa se sve to pored geometrije koristi i u vremenu...

zgodno...:roll:
 
joca111:
Jos nesto, da ne otvaram novu temu, zasto je covek ubacio 0 u brojeve, zar nije mogao da ubaci neku cifru novu za broj 10, onda bi imali broj 100 sadasnji, sa samo 2 cifre?
Nadam se da nije konfuzno ovo pitanje!!
Mozda su hteli nekako da u niz brojeva ubace i 0 pa im je to neki kompromis bio!

valjda je sve to samo stil pisanja...najlaksi...
da je ubacio za svako novo u nadi da pojednostavi, desilo bi se isto kao sa kineskom ''azbukom'' (btw, kako je oni zovu??? ) ili ne?
onda bi morao i za 20 novi znak, 30,40,50...i za 100...itd...
 
Jeele, broj 20 ne bi bio nov , samo ne bi imao cifru 2 prvo vec 1 , a druga cifra bi bila ona koja menja broj 10, tako da bi smo imali da svi dvocireni brojevi sa pocetnom cifrom 1 su brojevi 2. desetice skupa prirodnih brojeva!
Mada mislim da je upravo ovo doprinelo tome da imamo ovakav sistem, mi nemamo brojeve 1, 23 , 567, … , vec su svi ti brojevi zapravo 0……..01, 0……023, 0……0567
Sto znaci da je broj 1 zapravo 0*10 na Nti ( gde N bekonacno) + 0*10 na( N-1) + ……0*10 na 1 + 1 * 10 na 0! I tako se dobijaju svi brojevi I bez ovoga bi bio sistem potpuno drugaciji I ipak neprakticniji!
 
E , stvarno mi je ovo palo na pamet ,da se zbog meseci 12, i dan deli na 12 i 12 casova koji predstavljaju dan i noc! I da je geometrija povezana sa krugom Sunca oko Zemlje! Pokusao sam da razmisljam kako bi rzmisljali ti prvi naucnici! Ali bilo mi glupo da kazem da je zbog toga jer posle sam izgubio nit kod podele casova na 60 min. , jer tu nisam video smisao, i dalje ne vidim, zasto bi iko zbog toga sto je svaki ugao u jednakostranicnom trouglu 60 stepeni to primenio na podelu svakog sata, a da ne pricamo da se sekunde dele na desetinke, a ne na 60inke, mada su oni realno gledano tesko tada mogli da mere desetinke, a i 10inka nema neko ime novo! :)
Iskreno, sve ovo oko podele na 60 mi izgleda malo sumnjivo, bez rezona, ali ako je tako rekao profesor onda cu samo reci da ili ja ne kapiram logiku po kojoj se bas sa 60 sve deli ili Vavilonci nisu bili bas dosledni i prakticni cim stepen nisu delili na 360 min. i min. na 360 sek.!Mozda je zbog onih deljivosti broja 60, mada sve te osobine ima i 360, i vise!:)

Iskreno mislim da su oni i u vremenu i u geometriji kao implikaciji podele vremena, izmesali dve prirodne brojne podele, godinu na 360 dana i godinu na 12 meseci i da je svaka podela uglova i vremena zapravo mesavina ove dve podele!
 
Pitam se kada ce se ovde prikljuciti, hmmmm, nama bliske kolege i dati svoje misljenje o simbolici ovih brojeva? ;)

Oh, hvala na onom linku. Konacno sam saznao sta znaci AM i PM. :D Mada kad bolje razmislim to sam mogao i sam odavno. :)
 
Obersturmfuehrer:
:)
pa ne mislis valjda da je to lose....
ok mozda previse delim sajtove, ali sto da ne, neki sajt ce sigurno da ponudi mnogo vise informacija i resursa nego ja iz glave....
Ma ne, naprotiv. To me bas odusevljava, a verovatno ne samo mene. Ja nisam bas dugo na Internetu tako da ne znam gde sta ima. I zato mi je drago kad vidim da ima ljudi koji se lako snalaze sa vim mogucim temama i kako ih lako pronalaze kad treba.
 
joca111:
Ma nije problem engleski, nego sto nikad nece da mi otvara hiperlinkove sa krstarice, cak i kada prekopiram sam gore na address i ubacim i www on nece da ga nadje!
Ako mozes stnco da prekopiras clanak taj ovde u post! :)
Evo sada cu da vidim sta sam uradio. Click:
Why are there 24 hours in a day?
No one really knows. However, the tradition goes back a long way. Take, for example, this quote from Encyclopedia Britannica:

The earliest known sundial still preserved is an Egyptian shadow clock of green schist dating at least from the 8th century BC. It consists of a straight base with a raised crosspiece at one end. The base, on which is inscribed a scale of six time divisions, is placed in an east-west direction with the crosspiece at the east end in the morning and the west end in the afternoon. The shadow of the crosspiece on this base indicates the time. Clocks of this kind are still in use in primitive parts of Egypt.
The Babylonians seem to be the ones who started the six fetish, but it is not clear why.
Why are there 60 minutes in an hour and 60 seconds in a minute?
Again, it is unclear. It is known, however, that Egyptians once used a calendar that had 12 30-day months, giving them 360 days. This is believed to be the reason why we now divide circles into 360 degrees. Dividing 360 by 6 gives you 60, and 60 is also a base number in the Babylonian math system.

O, evo ga. Nije bas u onom formatu kao na sajtu ali snalazi se kako znas.
 
A pa evo ga razlog, Vaviloncima je u osnovi matematickog sistema bio broj 60 a ne 10 kao kod nas, jer oni nisu imali arapske brojeve da se njima koriste!
Sve ostalo je jeele mnogo bolje obrazlozila od njih!
 
stnco:
Evo sada cu da vidim sta sam uradio. Click:
Why are there 24 hours in a day?
............................................

O, evo ga. Nije bas u onom formatu kao na sajtu ali snalazi se kako znas.
Ponekad se čudim šta ti i ja tražimo ovde medju ovom decom? To ti dodje isto kao kada bi se moja baba Gína pojavila i sa nama dvojicom pričala o kinematici a čudila se bojleru kada se pojavio.:lol:
 
v.v.ilic:
Ponekad se čudim šta ti i ja tražimo ovde medju ovom decom? To ti dodje isto kao kada bi se moja baba Gína pojavila i sa nama dvojicom pričala o kinematici a čudila se bojleru kada se pojavio.:lol:
Covek se uci dok je ziv. Odkako sam na forumu, mnogo interesantnih stvari sam naucio iz raznih oblasti. Cak mnogo toga oko baratanja sa ovom spravom ispred mene. @proximo mi je preko PP-a neke stvari razjasnio. Ova "deca", kako ti kazes, su zeljni znanja i mnogi mnogo znaju iz raznih i savremenih naucnih oblasti. Zato samo citaj, bez ustezanja pitaj i uzivaj. :D
 
stnco:
Covek se uci dok je ziv. Odkako sam na forumu, mnogo interesantnih stvari sam naucio iz raznih oblasti. Cak mnogo toga oko baratanja sa ovom spravom ispred mene. @proximo mi je preko PP-a neke stvari razjasnio. Ova "deca", kako ti kazes, su zeljni znanja i mnogi mnogo znaju iz raznih i savremenih naucnih oblasti. Zato samo citaj, bez ustezanja pitaj i uzivaj. :D
Ja neću više da učim!!!:cry: :cry: :cry: Hoću da se odmaram od ove civilizacije. Džaba se uči kad oni koji odličuju o našim sudbinama ne poštuju nauku i njena dostignuća. A lepo mi moja baba Gína pričala bajke. Ja ih posle čitao i oblikovao život. Onda dodje stvarnost i puče balon. Neću više da učim, svašta me je život naučio.:evil:
 
v.v.ilic:
Ja neću više da učim!!!:cry: :cry: :cry: Hoću da se odmaram od ove civilizacije. Džaba se uči kad oni koji odličuju o našim sudbinama ne poštuju nauku i njena dostignuća. A lepo mi moja baba Gína pričala bajke. Ja ih posle čitao i oblikovao život. Onda dodje stvarnost i puče balon. Neću više da učim, svašta me je život naučio.:evil:
Nista onda, vrati se ponovo na baba Ginine bajke i obnovi ih. Treba ce ti veruj mi. Bice valjda unuka, pa da im pricas pred spavanje. Ja sam usavrsio Crvenpaku. Ovo nije stamparska greska, vec izraz jedne trogodisnjakinje, ostao iz vremena dvogodisnjakinje.
 

Back
Top