Indenticni svjetovi...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

-Air Stefan-

Aktivan član
Poruka
1.895
Ovako za pocetak ne znam da li ce vam se ova tema svidjeti, jer ako ne slobodno glasajte da se zatvori, ako mislite da ne valja ili ne pripada ovom podforumu o SF-u.
Otvorio sam ovu temu jer mislim da je Tema o indenticnim svjetovima kao sto je ovaj u kome mi zivimo, ali sa drugacijim ili istim nacinom zivota, istim likovima ali mozda razlicitog oblika samog sebe ili drugih osoba, jako zanimljiva misterija 21 vijeka. Zato slobodno pisite ako mislite da vrijedi, da razmjenjujete misljenja o ovoj temi. :-D
 
Prvo da razriješimo nešto iz pravila koja važe za lepa naša srpska jezika: kaže se identični a ne indentični.

A sada nešto o postavci ove teme. Nešto takvo, kako si ti to opisao, apsolutno je nemoguće. Svjetovi ispunjeni istim likovima ali sa potpuno drugačijim načinima života nisu mogući. Negdje u ovom forumu već je rečeno da je svaki pojedinac 5 do 10 posto genetski kodiran a sve ostalo je uticaj sredine, okolnosti i uslova života itd. Svaka razlika u sredini u kojoj jedinka odrasta dovešće do neke promjene u samoj jedinki pa, da bi na kraju dobili dvije identične jedinke iz istog početnog materijala, uticaji razlika sredine morali bi da se međusobno poništavaju, a šansa za tako nešto je minimalna. Gruba procjena je da su šanse za samo jednu jedinku otprilike 10 na minus 15. I sve to moralo bi se desiti svakoj jedinki (recimo 10 milijardi jedinki) na svijetu, da bi imali sve jedinke iste na dva svijeta. Kakve su šanse za takonešto: (10 na minus 15) na (10 na 10). Ako nekome nije jasno, da prevedemo:
1 : 10000000000000000000000000 Koja nula više ili manje, ne mijenja na stvari.

Naučna fantastika bavi se mnogim stvarima koje danas nisu moguće, ali, ključna riječ je NAUČNA. Po ko zna koji put ponavljam da se dobra i loša NF djela lako prepoznaju. Dobra NF djela nikada otvoreno ne protivriječe naučnim činjenicama i pretpostavkama onog trenutka kada nastaju. Zbog stalnog napretka nauke može se desiti da kasnije nešto "ne štima" ali, ni jedan ozbiljan SF autor neće napisati nikakav roman sa vjerovatnoćom datom u prethodnom pasusu.
 
Dobro vjerovatno si u pravu, ali sta ako grijesis, mislim mozda postoji neka druga dimenzija u kojoj mi zivimo ili smo zivjeli razlicit ili mozda slican naci zivota u drugom obliku ili istom. Uostalom nije istina da nijedan SF autor nece napisati roman o necemu slicnom poput ovoga jer ja mislim da je sigurno vec napisano(predpostavljam), ali znam da je snimljeno nekoliko filmova koji se bave ovom temom pa zasto ne bi bio napisan i roman.
Dobra NF djela nikada otvoreno ne protivriječe naučnim činjenicama...
I jos ovo mislim da u nauci nema potpunih cinjenica, jer moze doci dan kada ce nekoliko gotovo dokazanih pojava...od strane nauke se dokazati da nije tako kao sto cinjenice tvrde. Nadam se da razumijes sta hocu da kazem, sto ne znaci da ti nisi u pravu ali i neiskljucuje moje misljenje.
 
Ako citiraš, citiraj cijelu misao a ne samo jedan dio. Ja sam lijepo napisao (citiram samog sebe)
Dobra NF djela nikada otvoreno ne protivriječe naučnim činjenicama i pretpostavkama onog trenutka kada nastaju.

Filmovi i knjige nisu i nikada nisu bili isto. To što se o nečemu snimaju filmovi ništa ne znači za književnost. A dobrih SF filmova je veoma malo (ja se mogu sjetiti svega par dobrih) i svi su snimljeni prema velikim djelima SF književnosti. Niskobudžetna (a često i visokobudžetna) petparačka filmska produkcija je na nivou roto romana koje na kiosku kupuješ za par dinara.
 
Da dodam na ono o procentima, negde sam čuo da je naša ličnost određena 60% genima, 20% roditeljima (porodičnim odnosima u detinjstvu) i 20% okolinom.

Paraleni svetovi jesu obrađivani u SF-u i čini mi se da ima i solidnih knjiga sa tom tematikom.
Jedna od ideja je da postoji neodređeno mnogo paralelnih svetova koji variraju sve mogućnosti, pa se neki razlikuju samo u detaljima a neki baš mnogo.
Ima i ideje (SF) da je putovanje kroz vreme nemoguće u istom kosmosu, ali je moguće otići u prošlost nekog paralelnog univerzuma. Tako je izbegnut paradoks, jer original čovek ostaje u prošlosti svog kosmosa i ne može sam sebe da ubije niti izmeni svoju sudbinu, ali može svoje kopije u nekom paralelnom, ako naiđe na sličan kosmos.
 
Naravno da su paralelni svjetovi obrađeni u SF-u. Ali, ovdje se radi o paralelnim svjetovima koji sadrže potpuno iste ličnosti u potpuno drugačijoj sredini. Ova pretpostavka je apsolutno neodrživa i ne znam ni jedno ozbiljno djelo s takvim elementima. Ne tvrdim da nešto takvo ne postoji (daleko sam od toga da pročitam baš sve iz SF-a), samo da je to neozbiljno.
 
Sada sam malo pažljivije pročitao uvodnu poruku i video da sadrži nelogičnost.
...Tema o indenticnim svjetovima kao sto je ovaj u kome mi zivimo, ali sa drugacijim nacinom zivota...

Ako je nešto identično ne može biti različito, to je nonsens.
Master je u pravu, nije moguće da isti ljudi postoje u različitim uslovima života. Različite okolnosti bi različito uticala na formiranje ličnosti, pa makar bili genetski potpuno isti.
A i o čemu bi pisac pisao kada bi u dva sveta sve bilo isto? Zašto izmišljati drugi svet?
 
Dobro, prihvatam moju gresku u uvodnom djelu pa sam je ispravio.
...Tema o indenticnim svjetovima kao sto je ovaj u kome mi zivimo, ali sa drugacijim ili istim nacinom zivota...
, ali ipak zar je nemoguce da u drugoj dimenziji ako ona uopste postoji sto je i jedna od tema koja ulazi u ovu ne zivi neko ko postoji u nasem svjetu a zivi drugacije u paralelnom svjetu(drugoj dimenziji). Kad sam rekao Indenticnim to spada najvise na ljude u tom svjetu a ne svjet i njegova okolina. Bilo bi glupo da ako paralelni svjetovi postoje da je svaki isti, i da se u svakom odvija isti nacin zivota to je sasvim nelogicno ali priznajem nije i nemoguce. Zar nije logicnije da paralelni svet nasem sadrzi iste likove u razlicitim uslovima zivota, mislim kakav bi se mogao napisati roman o jednom covjeku koji se nalazi i u njegovom paralelnom svjetu ako zivi isti nacin zivota kao i originalu.
 
Заболе ме глава од вас :lol:

Bilo bi glupo da ako paralelni svjetovi postoje da je svaki isti, i da se u svakom odvija isti nacin zivota to je sasvim nelogicno ali priznajem nije i nemoguce

Нелогични и немогуће по мени :))) Јер то онда није нека друга димензија, већ чиста копија једног јединог света/палнете/начина живота, па логичким размишљањем можеш доћи до закључка да се све те димензије садрже у једној. Што сам паметан :lol:

Zar nije logicnije da paralelni svet nasem sadrzi iste likove u razlicitim uslovima zivota, mislim kakav bi se mogao napisati roman o jednom covjeku koji se nalazi i u njegovom paralelnom svjetu ako zivi isti nacin zivota kao i originalu.

Па то онда нису исти ликови. Може се тај лик звати Жика у оба света, али Жика у једном је богат, а у другом сиромашан, те самим тим није исти. Уосталом, Дан и Мастер су лепо рекли:

Master je u pravu, nije moguće da isti ljudi postoje u različitim uslovima života. Različite okolnosti bi različito uticala na formiranje ličnosti, pa makar bili genetski potpuno isti.
 
Mislim da smo o ovome dovoljno rekli. Da parafraziram Lenjina: čitati, čitati, čitati

Pitali jednom prilikom Lenjina da li je bolje imati ženu ili ljubavnicu. On kaže: dobro je imati obe. Žena misli da si kod ljubavnice, ljubavnica misli da si kod žene, a ti u čitaonici učiš, učiš i učiš.
 
Dobro ajde ali zamisli scenu iz ovoga filma: Jednom liku zena umire, i on se potom nekom spravom koju je sam napravio teleportuje u paralelni svet gdje nalazi istog sebe, sa zivom zenom u srecnom braku. Tamo zeli da ostane da bi ponovo zaveo njegovu mrtvu zenu u drugome svjetu ali ne uspjeva da se prilagodi njihovom nacinu zivota koji je pod drugim okolnostima. Zato se vraca i prihvata stvarnost kakva ustvari jeste.
I molim te mi reci posto su mnoga djela napisana o na slicnim temama:
o čemu bi pisac pisao kada bi u dva sveta sve bilo isto?
 
Nemam vremena za neko vece ucesce u ovoj temi, samo sto je Master spomenuo da razmotrimo malo terminologiju.
U mom cetvrt veka dugom druzenju sa SF-om jos nisam naisao na termin "INDENTICNI SVETOVI" niti mi je jasno sta to znaci.
A moj prirucni Oxford dictionary za termin "indent" kaze sledece...

indent - zapoceti liniju pisanja ili stampe dalje od ivice papira u odnosu na druge linije.
indent (poslovno) - zvanicna narudzba opreme ili materijala
indentation - trag ili oznaka na ivici ili povrsini.

U naucnoj fantastici postoji terminologija posvecena ovoj temi i ona govori o "paralelnim svetovima", "paralelnim univerzumima", "alternativnim stvarnostima", "multiverzumima"...no na "Indenticne svetove" jos nisam naisao, pa cak ni na ''identicne svetove''.

Evo samo jedan brzi pregled nekih od najznacajnijih pisanih dela Naucne & Epske Fantastike koja se bave ovom temom, pa ko hoce da raspravlja o tome preporucujem da se procita nesto od toga... kako je sada aktuelan Kingov "Dark Tower" serijal to mogu preporuciti za pocetak

PS. najstarije delo sa tom temom nisam naveo jos iz 1666. to ide kao pitanje za kviz.
 
Paralelni svetovi u SF knjizevnosti - kratak, nekompletni pregled dela:

- Murray Leinster's story "Sidewise in Time"
- H. Beam Piper, the author of the Paratime series
- Fredric Brown's "What Mad Universe"
- Isaac Asimov's novel The Gods Themselves
- K.A. Applegate's series, Everworld.
- Stephen King's series The Dark Tower
- Robert A. Heinlein's novel The Number of the Beast
- S. M. Stirling's novel Conquistador
-The Wheel of Time series
- Diana Wynne Jones' Chrestomanci novel. The Magid series; Deep Secret and the The Merlin Conspiracy . The Derkholm series: Dark Lord of Derkholm and its sequel Year of the Griffin
- John DeChancie's Castle Perilous series
- Stephen R. Donaldson's Mordant's Need series and Chronicles of Thomas Covenant series.
- H.G. Wells wrote what is apparently the first explicit paratime novel, Men Like Gods
- C.S. Lewis' classic Chronicles of Narnia series
- Phillip Pullman's His Dark Materials series
- L. Neil Smith's The Probability Broach series
- James P. Hogan's Paths to Otherwhere,
- Sergey Lukyanenko's novel Rough Draft
- I, Q - Star Trek novel by Peter David and John de Lancie
- D.J. MacHale's Pendragon series
- Robert J Sawyer's Neanderthal Parallax series.
- Chronicles of Amber series by Roger Zelazny.....

Znaci...sine igumane...knjigu u ruke...pa prvo razmotri sta su vec ljudi rekli na tu temu, pre nego sto pocnes dalje da otkrivas ''toplu vodu''.
 
Eto što ti je galaktički bibliotekar. Šta bi tek bilo da čovjek ima vremena pa da da potpuni spisak. I nemoj da te kratkoća ovog spiska zavara. Neki od naslova sastoje se od desetak ili više knjiga. Obrati pažnju na ključnu riječ serijal na kraju skoro svakog naslova.
 
Hiper V in action.

Ja nisam skoro nista razumeo sta je hteo da pokrene sa tim identicnim svetovima.
Ako su identicni, zasto uopste da se nesto diskutuje o njima?
Znaci, SVE je isto...proslost, sadasnjost..
Svaka ziva jedinka je ista, i bila ista i ostace ista.
Znaci, tema se ladno moze preimenovati u KLONIRANI UNIVERZUM.

Verujem da taj svet postoji, i znam gde je. U istoj tacki, u istom vremenu, pa gde god se te kordinate u bitisanju nalazile. Kloniranih svetova ima koliko ima zivih i svesnih entiteta u istom.
Svako ima svoje vidjenje istog sveta koji se nalazi tu, na za nas sviju istim prostor/vremenskim kordinatama.
Eto, zagazih u filozofiju, ali nikakav drugi (pametno/ozbiljni) komentar na temu mi ne pada na um.

Toliko.
:)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top