Najbolja LINUX distribucija...

cvele2

Ističe se
Poruka
2.133
...je po vama koja?
Čitaosam nešto o Freespire distribuciji i mogu reći da nije loš. Čak šta više dosta je identičan Windowsu po mnogim stvarima.
Imam UBUNTU distribuciju, ali mi se uopšte ne dopada. Prvo nije KDE okruženje, drugo ne mogu da instaliram ni jedan program (ne znam kako) i treće suviše je težak za korišćenje i snalaženje (bar meni).
 
cvele2:
...je po vama koja?
Čitaosam nešto o Freespire distribuciji i mogu reći da nije loš. Čak šta više dosta je identičan Windowsu po mnogim stvarima.
Imam UBUNTU distribuciju, ali mi se uopšte ne dopada. Prvo nije KDE okruženje, drugo ne mogu da instaliram ni jedan program (ne znam kako) i treće suviše je težak za korišćenje i snalaženje (bar meni).

Ja koristim ubuntu i veoma sam zadovoljan.
KDE mozes da instaliras preko ili odmah da instaliras kubuntu.
Za programe ides na Applications pa Add/Remove programs(za to ti treba intenet.
Ako neke programe i imas skinute onda koristis terminal.
I uopste nije tezak za snalazenje i koriscenje. Uostalom nadji neko uputstvo na netu.

Evo uputstva za moju verziju: http://ubuntuguide.org/wiki/Dapper
 
E a šta sam čitao o distribuciji LINESPIRE.... Naime oni su se u početku zvali LINEDOWS, što mnogo liči na WINDOWS. I sada Microsoft pokrene sudski postupak o nelegalnom korišćenju postojećeg imena, a sud ih je glat odbio sa izgovorom da Microsoft nije prvi koji je tako nazvao svoj OS i da ovi nisu ništa ukrali od njih. Onda je Microsoft pokretao neke kampanje protiv LINEDOWS-a i kada ni to nije pomoglo, uhvatili se ljudi za novčanik i dali su autorima ove linux distribucije oko 20.000.000$ samo da ovi promene naziv svog linuxa!!!!! I ovi prihvate ponudu i sad se on umesto LINEDOWS zove LINESPIRE.

Zamislite dokle je Microsoft sve spreman da ode samo da sačuva svoj brend i očisti konkurenciju.

A ova linux distribucija se nije zvala džabe LINEDOWS. Tako su je krstili jer pored toga što dosta liči na WINDOWS, slično se i ponaša. Ima "My Computer, My Documents" i te slične stvari, plus neki Microsoftovi proizvodi mogu da se pokrenu, što je stvarno veliki novitet priznaćete.
 
cvele2:
E imam i onaj KNOPPIX verziju 3 valjda. Pa.....nije loš, samo što ne mogu da mu pokrenem modem (ADSL) i još neke sitnije zamerke tu i tamo...

Ja imam nekoliko linux distribucija i to su sledece: Kanotix(ne znam koji), Knoppix 3.6, Knoppix 4.0, Suse 10(ima nekoh problema), PC Linux, Gentoo Linux 2006.1, Kubuntu 5.10, Kubuntu 6.06, Ubuntu 5.10, Ubuntu 6.06, Ubuntu 6.10, Edubuntu 6.06.

I voleo bih da nabavim jos...
 
cvele2:
E a šta sam čitao o distribuciji LINESPIRE.... Naime oni su se u početku zvali LINEDOWS, što mnogo liči na WINDOWS. I sada Microsoft pokrene sudski postupak o nelegalnom korišćenju postojećeg imena, a sud ih je glat odbio sa izgovorom da Microsoft nije prvi koji je tako nazvao svoj OS i da ovi nisu ništa ukrali od njih. Onda je Microsoft pokretao neke kampanje protiv LINEDOWS-a i kada ni to nije pomoglo, uhvatili se ljudi za novčanik i dali su autorima ove linux distribucije oko 20.000.000$ samo da ovi promene naziv svog linuxa!!!!! I ovi prihvate ponudu i sad se on umesto LINEDOWS zove LINESPIRE.

Zamislite dokle je Microsoft sve spreman da ode samo da sačuva svoj brend i očisti konkurenciju.

A ova linux distribucija se nije zvala džabe LINEDOWS. Tako su je krstili jer pored toga što dosta liči na WINDOWS, slično se i ponaša. Ima "My Computer, My Documents" i te slične stvari, plus neki Microsoftovi proizvodi mogu da se pokrenu, što je stvarno veliki novitet priznaćete.

Zaboravio si da kažeš par bitnih detalja vezanih za Linspire... Recimo, Linspire u sebi uključuje neslobodan softver, koji se u sistem instalira bez mogućnosti izbora korisnika da li želi da ga instalira ili ne. To povlači i cenu za Linspire distribuciju od 50$ za download, odnosno 60$ ako naručite na kućnu adresu.
Tim postupkom su izgubili moje interesovanje, iako sam im se years ago divio zbog njihovih pobeda na sudu protiv giganta iz Redmonda... ali sad nisu mnogo bolji od njega :(

Inače, koristio sam SUSE od verzije 9.2, do 10ke. isprobao sam još neke distroe (sve Ubuntu verzije), ali sam se zadržao na Kubuntu-u. I love KDE :)
 
cvele2:
...je po vama koja?
Čitaosam nešto o Freespire distribuciji i mogu reći da nije loš. Čak šta više dosta je identičan Windowsu po mnogim stvarima.
Imam UBUNTU distribuciju, ali mi se uopšte ne dopada. Prvo nije KDE okruženje, drugo ne mogu da instaliram ni jedan program (ne znam kako) i treće suviše je težak za korišćenje i snalaženje (bar meni).

Ubuntu je jedan od najlaksih Linuxa koje sam u zivotu video.Koristim ga vec duze vreme,ima super user podrsku u vidu foruma,Ubuntu Wiki i da ne nabrajam dalje. Jedino ti moze biti problem ako ne volis GNOME okruzenje (ja ga licno volim vise nego KDE) ali onda mozes instalirati Kubuntu,on ti ima KDE.
Za instaliranje programa,to je najlakse od svega.Imas stvar koja se zove Synaptic Package Manager,i preko njega instaliras sve programe.Kliknes na System-->Administration-->Synaptic Package Manager.Startovace ti se novi prozor,treba da ukucas svoju root sifru.U tom prozoru imas Search preko kojeg mozes da ukucas program koji ti treba i da ga instaliras.Dobra stvar ovoga je sto ti instalira i svaki dependacies koji neki program zahteva.
Jedina mana koju Synaptic nema,to su instalacije codeca za slusanje muzike,gledanje filmova,DC++ program,Skype itd,a to mozes sve da instaliras ako uzmes program koji se zove Automatix2.Necu ti ostavljati linkove do svega sto sam ti napisao google je tvoj prijatelj :)
 
Ok, cekam odgovor.
Nego Knoppix, a? On je poprilicno lagan za upotrebu(mada i nisam ga nesto puno koristio) i plus dolazi sa mnostvom programa. Da nisam imao problema sa instalacijom verovatno bih ga ostavio na PC-u. Sad evo koristim ubuntu i bas sam zadovoljan.
 
Ne moze se tek tako generalizovati pitanje koji je distro najbolji, ako si pocetnik odgovarace ti Ubuntu i svi njegovi derivati, Suse i recimo Mandriva; ako ti treba OS za slabiju masinu onda uzmes Vector linux, Damn Small Linux (DSL), Puppy, DeLi...;ako si vec stari vuk onda Slackware, Debian, Redhat i njegovi derivati i sl. Knoppix (inace baziran na Debianu, kao i Ubuntu) i druge live distribucije sluze da bi se covek upoznao sa linuxom a da ne mora da instalira nista na HDD, mada slabe vajde od njih posto ne verujem da ce prepoznati bas sve uradjaje na kompjuteru tako da konstatacija tipa "koristim Knoppix" deluje malo smesno, jer u stvari koristis Windows , a Knoppix ubacis u CD drajv s vremena na vreme pa radis u live distrou. Ja bih pocetnicima predlozio Kubuntu (Ubuntu sa KDE okruzenjem). Ako si pocetnik a imas slabu masinu onda Xubuntu. A ako ti je Ubuntu tezak i nemozes da se snadjes na njemu onda ostani na Windowsu. :grin:
 
Lepo si ti sve napisao, samo mala ispravka: Nisam ni rekao da koristim Knoppix već da sam se susretao sa njime. A inače imao sam Ubuntu jedno vreme instaliran na računaru i nije mi se baš dopao, tj. nisam umeo da se snađem u njemu. Zato sam ga obrisao, ali evo čekam Kubuntu da dođe i njega neću da brišem.
 

Back
Top