kad majka odvoji decu od oca...

ariela

Aktivan član
Poruka
1.483
Moj dobar prijatelj je vec par godina u problemima sa zenom s kojom je u braku 13 god. Imaju dvoje dece u uzrastu od 9 i 11 god. Izmedju njih nema komunikacije, ona je jednostavno osoba koja radi sve sto hoce i moze joj se jer je situirana vise od njega i toj deci pruza apsolutno sve. Moj prijatelj ima osrednja primanja nedovoljna da bi deci priustio odmor u Italiji ili recimo Diznilend vec samo poneku igracku i setnju po mestu gde zivi...Deca su se potpuno okrenula ka majci, njega su izolovali i nikuda vise ne idu zajedno...Njemu se obraca samo kad za tu decu treba platiti skolarinu ili nesto sto i nije neophodno ali jednostavno mu uzima novac...On ne bezi da placa za decu ali ga boli sto kao otac nema apsolutno nikakvog mesta u njihovim zivotima...Po prirodi je miran i povucen, isuvise ciste i iskrene duse i zao mi je sto tako prolazi...Vidim da se u sebi jede i cesto ima zdravstvene probleme ali ne ume ili ne sme da s njom udje u neku raspravu pa ona radi stvarno sta hoce. Ne znam ni sama vise kako bi mu pomogla...ovo pisem eto tek da se cita kakvu gresku prave oni koji su do juce bili u porodicnom zivotu i koji se iz ko zna kojih razloga vise ne vole...Zar deca treba da budu zrtve toga? Zar ih treba zloupotrebiti da bi se onoj drugoj strani zadao bol? Sta god da je mislim da je veoma gresno i samo se nadam da ce istina jednom da izbije na videlo da je on castan covek ali karakterno jako slab da se sa jednom takvom osobom hvata ukostac...Bojim se da ne daj Boze ta deca spoznaju istinu jednom kad on ne bude vise ziv, jer ovo za njega nije zivot...
 
Oni su jos u braku ili nisu? Ne razumem.
A sta je do sad radio sa decom? Mislim, da novac zaista moze da privuce decu ali vrlo kratkotrajno. Npr. moje dete od svih najvise voli moju mamu, koja nema mogucnosti, da mu finansijski nesto pruzi ali se zato sa njom najbolje zabavlja, dok mu moja prijateljica i nije nesto bas jako draga osoba, a non stop mu kupuje skupe poklone i daje mu novac (ali mu je draga njena jednogodisnja cerka :)) ).
 
Ни мени није јасно. Јесу ли они разведени?
Ако су разведени да ли заиста мислиш да мама не треба да их води у Дизниленд (а има могућности) само зато што тата не може да им приушти исто?

Слажем се да има родитеља који се боре за наколносат деце после развода, али колико год та мама покушавала да ''одвоји'' децу од тате, ту постоји и тата који не треба да осустаје од деце! Можда их не може одвести у Дизниленд, али може их одвести на пецање, на камповање поред реке (каква ли је то тек авантура за клинце!)...постоји много начина на који он може да им се приближи...
Не може одговорност бити само њена. На њему је брига да та деца осећају да имају оца и да знају да их отац воли.
 
Sta god da je mislim da je veoma gresno i samo se nadam da ce istina jednom da izbije na videlo da je on castan covek ali karakterno jako slab da se sa jednom takvom osobom hvata ukostac...Bojim se da ne daj Boze ta deca spoznaju istinu jednom kad on ne bude vise ziv, jer ovo za njega nije zivot...

Верујем да је добар човек, али да би неко био родитељ он мора да буде борац, а не слабић.
 
Znas kako nije lako odvojiti decu od jednog roditelja.Deca vole i majku i oca podjedanko,a to ko ima vise para,uospte ne mora da bude bitno.Mislim da bi njemu trebalo da bude drago sto eto njegova bivsa zena ima mogucnosti da deci pruzi sve ono sto ne moze on.On treba da se bori za ljubav i paznju svoje dece,da razgovora sa njima,da im bude prijatelj.Nije bitno gde ce da ih vodi,sta ce da im kupi.......nego to je samo izgovor za to sto nema snage.Pa moj bivsi muz ima bezbroj puta vise para od mene..pa sta?Nasa cerka zivi samnom,voli ona svog oca mnogo,ali ipak sam joj ja mozda na prvom mestu.......savetujem ti da mu kazes da je bolje da sada pocne da se bori za njihovu ljubav,nego ceka........oni ce odrsti,navici se na zivot bez njega.........i bice kasno.
 
Znam dosta primera gde jedan roditelj pokusavajuci da sebe opravda i prikaze u najlepsem mogucem svetlu krivicu za razvod svaljuje na onog drugog. E taj roditelj se deci prikazuje kao djavo.
Koliko je to pogresno najpre uvide deca kada poodrastu i postanu svesni svojih komleksa kao i razloga zbog cega ih imaju. Tada prosto prezru onog roditelja koji im je do tada bio sve i sva.
 
Deca od 9 i 11godina nisu mala. Ako je on sa njima do sada imao pravi odnos, a sada to nastavlja, to im niko ne moze uzeti. Do sada su mogli imati bezbroj zajednickih razgovora ,druzenja, trenutaka srecnih, tuznih, PRAVU LJUDSKU SUSTINSKU komunikaciju. Ako toga nije bilo, onda je zaista kasno.
 
Harmony:
Deca od 9 i 11godina nisu mala. Ako je on sa njima do sada imao pravi odnos, a sada to nastavlja, to im niko ne moze uzeti. Do sada su mogli imati bezbroj zajednickih razgovora ,druzenja, trenutaka srecnih, tuznih, PRAVU LJUDSKU SUSTINSKU komunikaciju. Ako toga nije bilo, onda je zaista kasno.
Da li to govoris iz licnog iskustva?
Iskustva koja ja znam su mnogo drugacija.
 
Mnogo je teze kasnije,kada deca odrastu ostvariti sa njima odnos.Naviknu se da budu bez oca u ovom slucaju,mozda cak i pocnu da ga optuzuju zato sto nije bio uz njih,i tesko je posle ostvariti normalnu komunikaciju.To je kao da sada tebi dodje neko,ko nije bio tu zaista dugo,i pozeli da odjednom sazna sve o tebi,da ti bude najbolji prijatelj,da mu ti otvoris dusu.....e pa i ovo je isto tako.Kada oni odrastu,postanu formirane licnosti i prihvate to da nemaju dobar odnos sa ocem,sigurno mu nece trcati u zagrljaj onda kada on to pozeli,mozda ce ga cak i odbaciti......
 
rdeki:
Da li to govoris iz licnog iskustva?
Iskustva koja ja znam su mnogo drugacija.
Srecom nemam iskustva sa razvodom, ali pisem sa roditeljskim iskustvom. Slazem se da razvod otezava stvar – u situaciji kada covek pati, kada preispituje i svoju ulogu u citavom problemu, kada ga ljudi osudjuju, sazaljevaju ili preziru ( a cesto cak i rodjena deca) nije lako biti «na visini zadatka»

Kada sam napisala da su deca od 9 i 11 godina vec velika, to pisem kao majka sina od 12 godina.
Da, mi imamo pravi, sustinski odnos dve licnosti zato sto smo mnogo vremena proveli zajedno, zato sto delimo trenutke radosti, tuge, dosade, zabave, a NE ZATO STO SAM MU JA MAJKA. Nije cinjenica da sam ga rodila presudna u nasem odnosu, isti takav odnos sa njim ima i moj muz, dakle OTAC! Vazno je da arielin prijatelj pre svega odbaci taj mit da je odnos sa majkom sam po sebi nesto vrednije nego odnos sa ocem.

U tim godinama odnos sa ocem ne zavisi toliko od majcinog tumacenja, jer je uspostavljen licni kontakt sa detetom, dete vec ima sopstveno iskustvo sa ocem. Ako toga nema i ako je dete dobijalo samo hranu, higijenu, novac i brigu o ocenama situacija je teza, ali ipak nije kasno.

Cesto se roditelji koji imaju starateljstvo nad decom zale da oni moraju i da kaznjavaju i da zabranjuju i da kritikuju, dok drugi roditelj moze uvek da bude prijatan i zabavan, tako da je ovaj covek u prednosti u odnosu na bivsu zenu.
 
Hellen pise da mu za kvalitetno druzenje sa decom nije potrebno mnogo novca. Ja se, naravno, slazem.

Ne treba mu novac da iznajme neki DVD, da naprave kokice i da se zajedno smeju.

Ne treba mu neki novac da ih odvede na piknik, bazen u bioskop.

Ne treba samo ni da se zabavljaju (to bi bila vestacka situacija), treba nesto i da RADE zajedno – mogu zajedno da naprave palacinke ili da zajedno operu kola, pa da posle odu na sladoled...

Dete zeli da bude pitano kako se OSECA (Mogu li nekako da ti pomognem? Imas li problema u ljubavi? U skoli? Sta volis?...)

Dete zeli da bude pitano za MISLJENJE (Zlato, sta mislis da li da kupim ove pantalone, da li mi dobro stoje? Komentarisanje nekih programa sa TV-a, opusteno komentarisanje desavanja kod rodjaka ili prijatelja, onako opusteno, kao usput...)

Dete pre svega zeli da vidi RADOST svog roditelja kada se sretnu, a ne slomljenog i ogorcenog coveka koji ogovara njegovu majku. Dete ne zeli oca koji samog sebe sazaljeva i smatra nemocnim. Nije dete osoba koja u toj situaciji treba da tesi roditelja, jer je i samo izgubilo tlo pod nogama, jer i njemu samom treba podrska.

Ono sto je ipak najvaznije, to je da dete oseca da je PONOS svog roditelja ( a za to uvek ima razloga), da je voljeno i prihvaceno takvo kakvo jeste i da mu se to KAZE i POKAZE!!! Taj osecaj vaznosti i to samopouzdanje su poklon za ceo zivot. Sa tim ne mogu da se takmice svi diznilendi ovog sveta.

Sada je pravi trenutak dok su u godinama kada zele sve ovo, sa 18 ili 20 je kasno.

(izvinjavam se na duzini posta, ako neko uopste bude imao strpljenja da ga procita...)
 
ariela:
On ne bezi da placa za decu ali ga boli sto kao otac nema apsolutno nikakvog mesta u njihovim zivotima...

je on castan covek ali ...karakterno jako slab...da se sa jednom takvom osobom hvata ukostac...Bojim se da ne daj Boze ta deca spoznaju istinu jednom kad on ne bude vise ziv, jer ovo za njega nije zivot...

Ako se bude sazaljevao, predao i cekao da njegova bivsa zena resi njegov problem, onda zaista od svega toga nece biti nista. Kazes treba da se "uhvati u kostac sa JEDNOM TAKVOM OSOBOM", a trebalo bi da se vise koncentrise na obnavljanje odnosa sa decom, nego na obracun sa njom.

Ovako kako pises ispada da je on jadan i nemocan, a da su sa druge strane zla zena i zla deca. Kazes da ce on pre umreti od tuge, nego sto ce nesto preduzeti. Covek koji zeli da zivi dostojanstveno i koji zeli da ZASLUZI postovanje i ljubav svoje dece nema prava na toliku slabost.

Njegova deca imaju jos vecu potrebu za njim, nego on za njima, ali on suvise sazaljeva sebe, da bi to mogao da vidi.
 
rdeki:
Znam dosta primera gde jedan roditelj pokusavajuci da sebe opravda i prikaze u najlepsem mogucem svetlu krivicu za razvod svaljuje na onog drugog. E taj roditelj se deci prikazuje kao djavo.
Naravno da nije lako, ali "ogovarani" roditelj mora da odluci da li ce se boriti za naklonost svog deteta ili ce se predati.
U tom slucaju ce se oboje smuciti detetu - jedan zbog zlobe, a drugi zbog slabosti, a tako je svima u tim godinama potrebna sigurnost i podrska.
 
ariela:
Ne znam ni sama vise kako bi mu pomogla...ovo pisem eto tek da se cita kakvu gresku prave oni koji su do juce bili u porodicnom zivotu i koji se iz ko zna kojih razloga vise ne vole...
Moram da te pitam nesto, ali nemoj da se naljutis;)

Da li si nam ovu pricu ispricala da bismo ga i mi zalili ili ces mu npr dati da procita ove komentare i odgovore. Koliko sam primetila svi se odgovori svode na to da on mora da se aktivira.

Da li ces ga podstaci da nesto preduzme ili ces i dalje biti u ulozi njegove utesiteljke?
 
on ne ume sa svojom decom da se zabavi.
alergična sam na te razvedene muškarce, koji gle, večiti nemaju dovoljno novca!
a sigurna sam da se viđa sa nekom ženom i izvodi je;)
a i možda želi da ta ista žena nasedne na negovu jadnu priču i da mu da neki dinar, evro dolar i funtu?
jel neko o tome mislio?
jao povraća mi se na takve....
 
Хармони, свака част на стрпљењу и разложности! Праве ствари си написала!


А ево мало и личног искуства: када сам се развела моја деца су била јако мала (3 и 4 године). У прво време, када су одлазиле на викенд код тате ја сам страховала да ћу ''их изгубити'', на неки начин.... Наиме, тата их је сваки пут водио у Мек, па у циркус, па све тако на нека места, која ја нисам могла често да им приуштим. Код тате нису морале да перу зубе, нису морале да лежу на време, могле су да једу само слаткише по цео дан...И искрено, помало сам се прибојавала да ће оне можда због тога једнога дана пожелети да живе са њим, јер им је он све допуштао и испуњавао сваку жељу.
Међутим, врло брзо сам увидела да деци није ТО оно што им је неопходно, да она још како ТРАЖЕ ограничења и контролу, и схватила сам да нема потребе да се плашим. Њихов однос са татом је такве врсте, однос са мном је другачији, оне су прихватиле ту разлику, Тату воле, радо одлазе код њега, али знам да не треба да ривализирам са њим, и мирна сам.
Ја имам свој приступ, он има свој, а оне нас обоје воле, сваког на другачији начин.
 
Harmony:
Vazno je da arielin prijatelj pre svega odbaci taj mit da je odnos sa majkom sam po sebi nesto vrednije nego odnos sa ocem.
Mnogo vaznije je da taj mit odbaci majka, i da se sa svoje strane ne trudi da kvari odnos svoje dece sa ocem.

Harmony:
U tim godinama odnos sa ocem ne zavisi toliko od majcinog tumacenja, jer je uspostavljen licni kontakt sa detetom, dete vec ima sopstveno iskustvo sa ocem. Ako toga nema i ako je dete dobijalo samo hranu, higijenu, novac i brigu o ocenama situacija je teza, ali ipak nije kasno.
Vidis, bio sam dete razvedenih roditelja, a danas sam otac dve devojcice od 13 i 9 godina.
Sa stanovista deteta razvedenih roditelja znam sta je meni falilo u mom odnosu sa mojim ocem.
Kao razvedeni otac, iako znam sta mojoj deci fali, nisam u stanju da izgradim sa njima onakav odnos kakav bih zeleo da bude, i sa tim ama bas nikakve veze nema odnos kakav sam imao sa njima pre razvoda i koji je bio sasvim kakav treba da bude.

Harmony:
Cesto se roditelji koji imaju starateljstvo nad decom zale da oni moraju i da kaznjavaju i da zabranjuju i da kritikuju, dok drugi roditelj moze uvek da bude prijatan i zabavan, tako da je ovaj covek u prednosti u odnosu na bivsu zenu.
Da, ali onda taj drugi roditelj nema bas nikakvog uticaja na vaspitanje svoje dece - a to bas ume da zaboli.
 
Harmony:
Naravno da nije lako, ali "ogovarani" roditelj mora da odluci da li ce se boriti za naklonost svog deteta ili ce se predati.
U tom slucaju ce se oboje smuciti detetu - jedan zbog zlobe, a drugi zbog slabosti, a tako je svima u tim godinama potrebna sigurnost i podrska.
E to ti je sada mac sa dve ostrice.
Da li zamarati dete pricama pokusavajuci da dokazes da si prav? Pritom moras voditi racuna da u svom opravdavanju ne optuzis mamu i da u celoj prici ostanes hladne glave.
Ili jednostavno, da se pravis kao da nesto ni ne cujes - i ides dalje...?

Znas, svi mi znamo kako treba postupiti u nekoj situacji. Ali, kada se u istoj situaciji zaista nadjes, pa kada ti proradi adrenalin zbog nacinjene nepravde, vrlo je tesko odreagovati kako zelis i kako treba.

Znas li kako me zaboli kada cujem od mojih cerki pricu da sam ih ja napustio, pa je mama morala da pronadje drugog, kada vrlo dobro znam da to nije bilo tako. Da li im trebam reci: "Mama je prvo pronasla drugog, pa sam onda ja morao da odem."?
Znam, trebam im hladne glave objasniti da ih ja nisam napustio, da ja, eto, samo ne zivim sa njima, ali uvek mogu racunati na mene - i one moraju znati da se uvek mogu osloniti na mene.
Ali... Kako to da prihvate ako im se stalno servira prica kako jadna mama nikada nema para, a tate nema kada treba dati 700 dinara za ekskurziju, iako daje mnogo vise za alimentaciju (sto deca ne znaju)?
Da, pokusam ja sve to da objasnim hladne glave, i delimicno i uspem... ali, knedla u grlu radi li radi...

Imas tu milion i milion primera... i trebas biti vrlo jak.
 
pajamaca:
on ne ume sa svojom decom da se zabavi.
alergična sam na te razvedene muškarce, koji gle, večiti nemaju dovoljno novca!
a sigurna sam da se viđa sa nekom ženom i izvodi je;)
Znas sta... Ima gi razni...

Zamisli sada ovo. Razveli su se zato sto je bez obzira na decu ona nasla drugog i ona je htela razvod.
Kada su se razveli on placa alimentaciju koja je u visini prosecne plate u Srbiji. Kada plati racune njemu za zivot ostaje 300 dinara dnevno (za hranu). Da li treba da se obuce, da se obuje, da se opere? Ima li prava na svoj novi zivot? Kako?
 
rdeki:
E to ti je sada mac sa dve ostrice.
Da li zamarati dete pricama pokusavajuci da dokazes da si prav? Pritom moras voditi racuna da u svom opravdavanju ne optuzis mamu i da u celoj prici ostanes hladne glave.
Ili jednostavno, da se pravis kao da nesto ni ne cujes - i ides dalje...?
Ako ikako mozes da im kazes istinu, mislim da treba da je znaju. Pokusaj da ne napadas mamu jer one u njoj vide svoju sigurnost, ali nadji snage da im mirno kazes (kada one to pomenu ) da nije bila tvoja zelja da ih napustis i da zelis da im dajes novca koliko im treba i koliko mozes.

Meni te price lice na testiranje sa njihove strane. One su dozivele da misle da si ih ti napustio, da mama ima novog decka i da im je tesko da nadju svoje mesto u toj situaciji.Cini mi se da one vape za tim da ih razuveris.One zele da cuju da to sto im majka govori o tebi nije istina, jer im ona indirektno govori da ih ti ne volis. Njima je POTREBNO da znaju da ih volis i da ih nisi napustio zato sto si tako hteo. Njima je vazno da znaju da ZELIS da im das novac, da zelis da imaju ono sto im treba, da zelis da im bude dobro, da su ti NAJVAZNIJE NA SVETU.

Koliko god ti patis, njima je jos teze. Budi uz njih, potrebni ste jedni drugima.

Nije ti lako, ali bori se, covece! Imas za koga da se boris!

Od srca ti zelim da povratis poverenje svojih devojcica :P!
 
Rdeki je taja koji lepo i toplo pise o svojim devojcicama ( videti "decje bisere"). I mislim da je to sto ne saopstava deci istinu, ma kako ga bolelo, rezultat brige da im ne narusi svet u kome je mama najbolja mama na plalneti. Suvise su male za to saznanje. A kada porastu da mogu razumeti, razgovarace o svemu, pa i o tome zasto su se roditelji razveli. Zatim, posteno bi bilo da je mama rekla da je prestala da voli tatu i da je pocela da voli cika-Miku pa je zato tata (sumnjam da bi se neka odvazila da kaze "MORAO da ode" ) otisao.
I sad, ti uvrezeni stereotipi : ako muskarac daje pare - "dajem njoj za sminku a dete zapusteno", ili zena koja dobija novac od bivseg muza - "bednik, za rodjeno dete zali"...
Da li vam je nekad razvedena drugarica ili komsinica pokazala sta je "onaj" kupio detetu? Da li ste cule komentar "Necu da bacim, samo da pokazem kakvu krpu je uzeo!" Ili "Pa, da, bolje da mu je kupio -pa sad neka preskupa igracka - nego da je dao da imam za dete!" Garantovano jeste!
 
Meni su uvek tuzne takve price.
Zalim decu.
Ostaje nejasno jel` oni zive i dalje zvanicno u braku pa im je takav brak ili su razvedeni.

Recimo da su razvedeni... kada se strasti tj svadje smire (izmedju roditelja) i kada svako pocne da zivi svoj zivot, medju njima mora postojati nekakva saradnja oko dece upravo zbog dece.

Tvoj prijatelj ima prava da vidja svoju decu i neka to pravo i trazi. Ne vidim sta ga u tome sprecava.
Neka tvoj prijatelj placa kolko mu je odredjeno da placa ako ne moze vise da da (a kod nas je ta suma vrlo skromna), a deca ce njegovu ljubav osetiti, to je najvaznije!

Ja imam primere u siroj porodici normalnog razvoja dece posle razvoda roditelja.
 
Neka ih voli; neka bude siguran da oni znaju da su najvaznija stvar u njegovom zivotu (ne da oni to podrazumevaju jer on to podrazumeva vec neka bude siguran da oni to znaju). Neka prihvati da on nije najvaznija star u njihovom zivotu ali da je to normalno; no neka bude deo njihovog zivota i neka tro nikako ne propusti.
Ako je toga do sad bilo, ako toga i odsad bude - nikakve mamine pare, nikakva podmicivanja, ogovaranja ili price nece decu izolovati i udaljiti od njega; deca uvek shvate, deca uvek znaju kada su voljena i gde su voljena. Bez greske.
 

Back
Top