Besplatni Open Source Forumi - diskusija

Dejan

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.070
Kao i uvek, svi traze nesto sto ce im koristiti na njihovom Web Sajtu kao vid komunikacije izmedju korisnika sirom sveta, a da pritom ne razmisljaju o ceni proizvoda, uzmimo za primer Forume. Oni su oduvek bili zastupljeni na internetu, i svaki forum se razlikuje od drugog po svojim karatkeristikama, moze se razumeti kao mana ili kao prednost, u zavisnosti od foruma koji koristite. Samim time i njihova cena ce se razlikovati. Open Source sam po sebi je nesto sto daleko pospeshuje ove stvari.

Prilikom surfovanja internetom, uglavnom, mozete primetiti da su zastupljeni forumi phpBB, ali takodje moze da se doda i Simple Machine, i dosta drugih, nadam se da cete me dopuniti. Svojevremeno sam pratio deshavanja oko phpBB foruma, znamo da je zadnja verzija koja se koristi phpBB2, medjutim, izasla je i nova verzija phpBB3.

Malo sam potrosio vremena na ovu verziju foruma, i mogu vam reci, da su napravili jedan dosta solidan forum, koji chak moze da se takmichi i sa Vbulletin forumom a naravno i drugima koji se na zalost placaju. Interfejs je dosta bolje uradjen, isto tako setovanja sama unutar foruma i pravila koja mozete da definishete, bilo da se radi o obichnim registrovanim korisnicima, Moderatorima, Grupi, ili Administratorima. Isto tako u novoj verziji omoguceno je u upload-ovati fajlove sa vasheg rachunara na forum. U ranijoj verziji phpBB2 ovo nije bilo omoguceno, takodje nije bilo omoguceno ni poslati brzi odgovor, ili napraviti malo bolji profil korisnika i tako dalje, sve to u neku ruku je i moglo da se sredi dodavanjem Mod-ova koji su ljudi naknadno pravili za ovakve forume, ali ovaj put je drugachija pricha.

Forum phpBB3 kao naslednik phpBB2, uspesno se pokazao u radu. Ono sto vama preporuchujem, to jest onima koji koriste ovu vrstu foruma, ili su u ovim vodama, i pomalo prate ove stvari, da skinu i isprobaju, i sami daju svoje misljenje o njemu.

Download link: Ovde.

Ovde mozete slobodno da komentarishete, o postavljanju vasheg foruma na internetu i sama podeshavanja unutar njega, samo ukoliko je (besplatan - open source) forum, dakle normalna diskusija.
 
Da se samo nadovežem na The Legolasov post , par upozorenja skinovi sa phpbb2 90% moguće neće raditi na phpbb3 , zadnja verzija koju sam ja video od phpbb3 nije primala ni naša slova . Postoje par sajtova na koje možete hostovati svoje forum besplatno , nebih da ih sada navodim jer bi ispalo kao reklama za njih ali sve to možete pronaći i na google :)
 
Zaboravio sam da napomenem, ukoliko zelite da (isprobate) svoj forum mozete takodje da koristite besplatne hosting-e koji se nude na netu, pre kupovine Vasheg hosting paketa.
Snejks na ovoj temi mozesh slobodno da napishesh sajtove koji nude ovakav tip usluga, (besplatno).
 
Pozdrav drugari!!!
Drago mi je da vidim ovu temu na forumu krstarice.
Ono sto bih ja ovde hteo da pitam, a mozda moze da bude i posebna tema, je pitanje Chat skripti - posebno na srpskom jeziku - gde moze da se pronadje (ako uopste i moze).
Ja pokusavam da iskoristim jednu skriptu (phpOpenChat) na koju sam naishao (prevodim "language" file) pa cu da vam javim sta sam uradio.
Inace, ovo radim ultra amaterski - tj. ne razumem se nesto posebno u php i dr. - ali se cvrsto drzim logike i ne petljam mnogo po kodu!!!! Takodje bi bilo lepo da ako neko zna adrese za skidanje drugih skripti (na srpskom - ako ih ima) recimo za portal, male oglase, e-commerce itd.....
 
Nemogu nikako da se dokopam Srpskog prevoda za phpBB3. Razmisljam da li da krenem da prevodim ceo forum sam pa da im predam ceo prevod za ovu verziju, ali opet razmisljam sto posto je neko vec radio samo je pitanje gde se nalazi na internetu. Jel neko ima neke novosti, jel prevodio neko phpBB3-ku na Srpski od nashih ?
 
Hm, da. Prochitah i ja isto na njihovom oficijalnom sajtu. Razmisljao sam, mozda neko vec koristi ovu novu verziju, samime time mozda se neko i dosetio pa vec uradio ovo sto trazim, medjutim na google nista od pogodaka, a da idem na P2P mrezu pa da eksperimentishem i trazim da li je pravi (template) prevod ili ne, nemam nameru zbog virusa i ostalog, gubljenje vremena. Nista, morace da se prevodi.
 
Pozdrav ljudi, da li je neko nabavio prevod za phpbb3 ili je mozda neko do nekle stigao sa prevodom? Da li bi mogli da mo posaljete i jos nesto sto em muci, da li ste i vi imali problema kada ste ga instalirali da niste mogli da otvorite nov Forum ili Kategoriju. Ako ste imali ovaj probelm kako ste ga resili? Eto toliko pitanja od mene :)
 
Zavrsio sam sa osnovnim delom foruma koji korisnici gledaju.
Administracija control panela je delimichno prevedena, radovi su u toku.

Forum i kategorije:
Potrebno je kada se napravi forum i kategorija mora uneti i pravila eksiplicitna za taj forum i kategoriju kako bi se on uopste i video na forumu. U tome je caka.

Moj problem se sastoji sa backup-om baze, jer jednostavno ne omogucava opciju povratka baze koju sam sachuvao sto je daleko ozbiljniji problem. Ako se neko susretao sa ovime neka da predlog.
 
Kada bude zavrseno, bice upload-ovano na serveru Krstarice, u ovoj temi, i svi ce moci da skinu, do tada nista. Postojala je tema u phpBB oficijalnom forumu o tome da li ce biti prevodi i da li ce neko raditi iste prevode za phpBB3 Forum na Srpskom jezuku, medjutim odgovor je ne. Tako da cemo morati sami da se snalazimo.

Vec sam probao to sto si mi preporuchio, phpBB2 nimalo nije isti kao sto je phpBB3, ispostavilo se neuspeshno.
 
Ja bih vrlo rado pomogao, ali ne stojim bas nesto sa Engelskim. Mogao sam mozda da odradim ovaj korsinicki deo, posto tu ponesto znam sta bi gde trebalo da ide i to, ali u ovom njihovom admin panelu sadasnjem ne znam skoro nista, a i nisam strucan u tim izrazima kada treba da se nesto sto bolje prevede sa engleskog, ali ajde da to sada ostavimo po strani, meni odgovara i to tvoje dokle si stigao, a ako se bude to tvoje oduzilo, onda cu uzeti i prevoditi to sto znam polako sam. Sada me vise brine ova baza kada sam video da i ovo ne moze. Mislim nisam ja u to ni ulivao neke nade, ali ajde vredi pokusati. Sto da prevodimo dzaba kada nema opcije za povratak baze, a ako toga nema onda mi ovaj phpbb3 i ne vredi toliko.
 
Cudi me da to nisu stavili, sta mislis sta bi moglo da bude u pitanju? Ajde da ne moze da se vrati baza phpbb2 foruma, ali oni nemaju opciju, koliko sam ja video ni za povracanje baze phpbb3 foruma. Ne mogu da prihvatim da je to njihova greska, to je dosta vazno, da bi se previdelo, po mom je namerno uradjeno, samo mi nije jasno sto?
 
Ne, postoji opcija da se vrati baza ali se nista ne menja. Recimo testiram sve kako ide: Dignem na brzaka xampp, uredno sve htdocs, nova datoteka, instalacija..., par setovanja kao i obichno, sve to se uradi kako treba, napravi se par kategorija foruma, import-uje se Srpski jezik, i sve lepo radi, medjutim, sachuvam bazu celu, prilikom import-a dobijesh objasnjenje da je baza uspesno vracena u prethodno stanje, ali jednostavno ne vrati forum u prethodno stanje u tome je problem.
 
Ja bih preporucio Mambo/Joomla CMS (contetnt management system) koji je fantasticna stvar. Ja licno nisam neki poznavalac koda eto cisto amaterski prepravljam tako po neku liniju. Joomla je jedan fantastican CNS gde uz male prepravke moze da se odradi svasta (portal, community forum, obican sajt.....i jos puno toga)!!! Ko ima malo vremena moze da napravi fantastican sajt.
Ono sto mene odusevljava su komponente koje se dodaju i koji sajt cine stvarno prvoklasnim i izuzetno interaktivnim (komponente = forum, wikimambo, baner control, chat, newsletter i slicno.....)
Mislim da bi o Joomli trebala da postoji posebna tema posto to stvarno zasluzuje i sve je FREE

www.joomla.org - Na sajtu se nalazi i fantastican visual tutorial za prepravaljenje sablona. I skoro sve je prevedeno na ex-yu jezike (mislim na sadrzaj Joomla-e)!!!

Poz
 
Koliko je meni poznato, phpBB3 je jos uvek u fazi izrade, tj. nije izasla "final" verzija, vec "phpBB3 Release Candidate 5 (RC5) released" 24. avgust. A cini mi se da jos uvek ima gresaka. Najveci problem nastaje kada neko zeli da sa phpBB2 predje na phpBB3. Pretrazivanje foruma je onemoguceno u tom slucaju, nije u funkciji. Doduse, mozda su ispravili tu gresku ali mi se cini da phpBB3 jos uvek nema tako veliku podrsku, kao ni skinova za isti.
U svakom slucaju, od svih opensource foruma phpBB mi se najvise svidja. Bez obzira sto i nije tako siguran, tj. zasticen forum.
Ima i nekoliko phpBB grupa, koje su dopunjavale postojecu verziju. Predlazem da pogledate:
www.przemo.org (moj favorit)
http://phpbb2plus.phpbb2.de/
itd...
Obe verzije su super odradjene, sa gomilom dodataka (modova) za phpBB.
 

Back
Top