Da li je Srbima nametnuta Republika ?

Pa na neki nacin i jeste bilo nametnuto,ali posle 60 godina ne vidim razlog ponovnog uvodjenja monarhije.
Sustinski ne vidim da bi se bilo sta promenilo uvodjenjem monarhije ni nabolje ni nagore.Jedino sto bi nastao razlog za nove svadje i podele u Srbiji,kao da ih nema dovoljno i kao da nemamo preca posla nego da par decenija razglabamo "za i protiv" umesto da se zasuku rukavi i da se radi.Ionako mnogo kasnimo.
 
A sta smo mi to imali od monarhije...?!:confused: Kralja i njegovu kliku,plemice,kapitaliste,burzoaziju,podelu na bogate i siromasne.Da ne napominjem da je svo bogatstvo koje je Kralj stekao zapravo novac radnika i seljaka kojima je odrao kozu sa ledja.Republika je jedan korak dalje ka humanijem i pravednijem drustvu,ali ne i jedini korak koje stanovnistvo treba da nacini.
 
B.A.L.:
A sta smo mi to imali od monarhije...?!:confused: Kralja i njegovu kliku,plemice,kapitaliste,burzoaziju,podelu na bogate i siromasne.Da ne napominjem da je svo bogatstvo koje je Kralj stekao zapravo novac radnika i seljaka kojima je odrao kozu sa ledja.Republika je jedan korak dalje ka humanijem i pravednijem drustvu,ali ne i jedini korak koje stanovnistvo treba da nacini.
То о краљу и краљевини је све приличан мит. А имали смо републику, да, да, баш хуману и праведну...
 
kami83:
Republika jeste nametnuta,kao skoro svuda u svetu,ali je i monarhija nametnuta,tako da ne vidim u cemu je dilema.

Ako je pitanje koji je sistem bolji- pa naravno Republika

Доказано је да, данас, нема неких правих аргумената против монархије.

АНема, морамо признати ни против републике.

Тако да је у ствари 1:1.

И све се своди само на неке личне афинитете, и субјективност. Да не кажем , "навијање".

Пошто је потпуно подједнако за једно или друго, ако хоћемо да будемо озбиљни, онда остаје да те наше афинитете пустимо више за необавезну и неоптерећујућу дискусију, без превише загрижености с било које стране.

Ја сам, ето - за монархију. Али то не сматрам нечим толико битним у животу, као кад се ради о неким другим погледима на свет.
 
Norma Kampl:
То о краљу и краљевини је све приличан мит. А имали смо републику, да, да, баш хуману и праведну...
Za vreme monarhije imali smo podelu na gospodu i kmetove.Pa je gospodin mogao da putuje gde god je hteo ,a kmet da proda kravu da bi isao na bilo kakvo putovanje.Uopste nije mit...od usvajanja Republike imali smo jedan od najpriznatijih pasosa na svetu,oslovljavali jedni druge sa druze i cak i u to smislu licnog obracanja bili ravnopravni.
Za vreme monarhije uvek je postojao neki moralni patuljak koji te je samo zbog finansijske moci gledao sa visine.
 
prof.Grof:
Tačno, tako misle i : Šveđani, Španci, Danci, Norvežani , Finci............

Narocito to misle Finci.......sa sve onom predsednicom sto lici na Konana O' Brajana...

Elem, u svum evropskim monarhija,odnos i znacaj politickih institucija je isti kao i u Republikama,tamo je monarh samo arhaicni izraz tradicije koji je izgubio svaki smisao... Jos je Dzon Lok pisao da politicka moc ne moze da bude nasledna,tako da je monarh kao sef drzave potpuno bespotrebno resenje...
 
B.A.L.:
Za vreme monarhije imali smo podelu na gospodu i kmetove.Pa je gospodin mogao da putuje gde god je hteo ,a kmet da proda kravu da bi isao na bilo kakvo putovanje.Uopste nije mit...od usvajanja Republike imali smo jedan od najpriznatijih pasosa na svetu,oslovljavali jedni druge sa druze i cak i u to smislu licnog obracanja bili ravnopravni.
Za vreme monarhije uvek je postojao neki moralni patuljak koji te je samo zbog finansijske moci gledao sa visine.
Nisam pristalica monarhije,ali ovo je cista glupost.Znas li ti kad je kmetstvo ukinuto?To sto ti opisujes je feudalni sistem koji je davno nestao.Ni kraljevina Srbija ni SHS nije pocivala na tom sistemu.Moderna monarhija kakva danas postoji u Evropi je nesto sasvim drugo.Kralj ima jedino reprezentativnu ulogu,nikakvu fakticku vlast.
A sto se tice "drugova" i jednakosti... postedi me tih prica molim te.
 
fortes:
Nisam pristalica monarhije,ali ovo je cista glupost.Znas li ti kad je kmetstvo ukinuto?To sto ti opisujes je feudalni sistem koji je davno nestao.Ni kraljevina Srbija ni SHS nije pocivala na tom sistemu.Moderna monarhija kakva danas postoji u Evropi je nesto sasvim drugo.Kralj ima jedino reprezentativnu ulogu,nikakvu fakticku vlast.
A sto se tice "drugova" i jednakosti... postedi me tih prica molim te.
Ej bre maloumnice,to sam rekao pezorativno...kao kada za nekoga danas kazem da je burzuj i kada danasnje medije nazivam burzoaskim.Mi od feudalnog sistema nismo dalje ni stigli.
A po tvom postu zakljucujem da nisi monarhista,ali vala nisi ni komunista.
Kralj sa reprezantativnom ulogom koristi pare koje je napljackao godinama od radnika i seljaka i sepuri se...da je pravde trebalo bi da padne nova konfiskacija.
 
krauterbox:
Kako "... kad je to nametnuta ..."?
Pa nije valjda Norma da misliš da je monarhija "prirodno stanje"?
А шта је уопште "природно стање"? Шта "вештачко"?

А, иначе, у ствари, која држава, у својим првим правим организованим почецима, није била нека врста монархије?
 
Norma Kampl: A шта је уопште "природно стање"?
To je stanje prije društvenog ugovora.
Norma Kampl: Шта "вештачко"?
To je sve ono što je došlo sa i poslije društvenog ugovora.
Norma Kampl: А, иначе, у ствари, која држава, у својим првим правим организованим почецима, није била нека врста монархије?
Nijedna .., ali mislim da smo se ipak nešto malo odmakli od tog početka.
 
B.A.L.:
A sta smo mi to imali od monarhije...?!:confused: Kralja i njegovu kliku,plemice,kapitaliste,burzoaziju,podelu na bogate i siromasne.Da ne napominjem da je svo bogatstvo koje je Kralj stekao zapravo novac radnika i seljaka kojima je odrao kozu sa ledja.Republika je jedan korak dalje ka humanijem i pravednijem drustvu,ali ne i jedini korak koje stanovnistvo treba da nacini.

Ako cemo sud o dva sistema drzave donositi na osnovu njihovih rezultata onda Monarhizam pobjedjuje "ladno". Pitanje je sta nam sada vise odgovara. Ja sam licno za Monarhiju iz jednostavnog razloga sto trenutno imamo kraljevsku porodicu koja je sastavni dio nase tradicije i istorije a koja u sadasnjem vremenu postoji izvan okvira drzavnog uredjenja a cjela njuena svrha je da bude na vrhu drzave, bar na papiru. Mislim da bi nesto dobili kada bi mjesto Predsjednika zamjenili Kraljem (ja bih se bolje osjecao a siguran sam da bi i vecina gradjana Srbije osjecala neku vrstu povratka na stare dobre dane). Kralj bi mogao biti simbolicna figura koja bi predstavljala nasu istoriju, tradiciju i drzavnost. Ovako Republika kao nesto nametnuto od strane Komunista nosi sa sobom negativnu konotaciju. Kao kad imas neko strano tjelo u sebi pa ti smeta, tako i Republika izgleda neprirodno i demagoski.
 

Back
Top