Tisucu nasa rech?

Silent Bob:
Bre je Turska rec i znaci budala.
Hiljada je Grcka, a za tisucu ne znam...

На старословенском се каже "тишонц".

У Душановом законику се каже "тисућу".

Та реч је словенског порекла и користила се у средњовековној Србији. Данас њени деривативи се користе у Чешкој, Пољској, Словачкој, Хрватској... Ми смо једноставно током времена почели да користимо грчку реч и то је то....
 
Не, ми смо криви што нам је слађе све што је туђе. Тисућу је словенска реч, и Руси кажу тысяча. Те квази патриоте што се љуте када чују речи типа тисућу, столеће или стољеће или пак рајчица немају беле везе са животом. Ово за рајчицу тј. парадајз је тако једноставно да је невероватно. Парадајз је рајско поврће, дакле Рај - рајчица, а како се оно на енглеском каже Рај? Кажем, туђе слађе.
 
tommy gun:
Sad se setim da u Dushanovom zakonu pise Tisucu a to je danas hravatska rech....ne razumem zasto to je ustvari nasha bre rech....


Re: Najveca greska u Srpskoj istoriji
Dolazak Karađorđevića.tj..Apis, Crna ruka,Gavrilo Princip,Jugoslavija,Komunizam,Sloba,Radikalizam... ......

Srbiju se treba ugledati na Grčku- pravoslavna zemlja okrenuta ka zapadu sa jakom demokratsko- patriotskom istorijom

Silent Bob Bre je Turska rec i znaci budala.
Hiljada je Grcka, a za tisucu ne znam...

Mnogo smo se "ugledali" na Vizantiju, sve smo najgore karakterne osobine pokupili od njih, a oni se danas ugledaju na - zapad. Hmm..."jaka pravoslavna zemlja"..koja slavi Božić 25. decembra...
Ma, ima Crow pravo....
 
tommy gun:
Sad se setim da u Dushanovom zakonu pise Tisucu a to je danas hravatska rech....ne razumem zasto to je ustvari nasha bre rech....

Zato sto starih sebara - Slovena sada vise skoro da nema.
Zato sto su danasnji Srbi bugarizovani.

U danasnjoj srpskoj naciji koja je sastavljena od 10 naroda, najjaca je bugarska komponenta, bugarski i makedonski doseljenici u Srbiju posto su stari Srbi napustili Srbiju i otisli u danasnju Vojvodinu, u Velikoj Seobi Srbalja 1690. godine.
 
Caesar11:
Јесте и српска само што је изумрла код нас у позном средњем веку и више се не користи.
Константин Филозоф:
„И тако сам (деспот Стефан) гоњаше тисућу и двојица дигоше десетина тисућа. Од тада ухватише од овога (Стефана) страх и трепет".
Отац српске писмености:
„Што су гођ људи на овом свету измислили, ништа се не може испоредити с писмом. Пријатељу или знанцу своме, који је на далеко преко бијелог свијета, послати мисли своје на комаду артије; читати, што су други писали прије две иљаде година, и написати да могу други послије неколико иљада година читати; то је наука, која ум љуцки готово превазилази, и могло би се рећи, да је овај, који је први њу измислио био више Бог него човек."
 
lj_950:
Константин Филозоф:
„И тако сам (деспот Стефан) гоњаше тисућу и двојица дигоше десетина тисућа. Од тада ухватише од овога (Стефана) страх и трепет".
Отац српске писмености:
„Што су гођ људи на овом свету измислили, ништа се не може испоредити с писмом. Пријатељу или знанцу своме, који је на далеко преко бијелог свијета, послати мисли своје на комаду артије; читати, што су други писали прије две иљаде година, и написати да могу други послије неколико иљада година читати; то је наука, која ум љуцки готово превазилази, и могло би се рећи, да је овај, који је први њу измислио био више Бог него човек."

Видиш, нисам знао да је Свети Константин Философ користио... Онда би се ваљда могло рећи да је само архаизам у питању. Како било, српска реч је у сваком случају.
 
Или замислите када би неки Србин данас рекао: ''сатник'' уместо: ''капетан''!

...А чувена Јеванђелска глава о капетану, бише насловљена са: ''О стнце'' у старим нашим рукописима.

Поред неких лепих ствари, чобанин из Тршића је направио и велику штету...
 
Добро де, то је већ претеривање. Не желим њихове зрноједе, гласовире и остале хибриде...
Проблем је у томе што се у нашем је језику нанело толико страних речи а да нисмо у право време нашли алтернативу за њих. За све је крив немар србиста, који су једноставно дозволили да се то деси, тако да је сада доста тешко и на крају крајева немогуће превести неке речи, било би то силовање језика као што је био случај у Хрвата.
 
Caesar11:
Видиш, нисам знао да је Свети Константин Философ користио... Онда би се ваљда могло рећи да је само архаизам у питању. Како било, српска реч је у сваком случају.

I nije koristio...Ne postoji sv. Konstantin Filosof..Izmiksovao si dva čoveka u jednog...
Postoji sv. Ćirilo koji je zapravo Konstantin Filozof, a ovaj Despotov Konstantin, koga pogrešno zovete Filozofom, je Kostenečki, i koliko znam nije kanonizovan.
 
tommy gun:
mi nemamo svoje reci
imamo Citap,Cao,Cilim nije nasa rech,Sarma nije nasha hrana......

Nije. Sarma je azijsko jelo od slatkog kupusa i ovčetine, koju smo mi prilagodili svom ukusu i umotali je u madjarski kiseli kupus sa filom od svinjetine,ili junetine.
Naša jela su: kajmak i gibanica. Ima i treće koje je neka teška glupost, pa sam je kao takvu i zaboravila.
 
tommy gun:
mi nemamo svoje reci
imamo Citap,Cao,Cilim nije nasa rech,Sarma nije nasha hrana......

Па нисмо ми ишли да освајамо Турску, Персију, Француску, Немачку и друге земље, они су нас јахали. Немамо ми реч за шраф јер га нисмо ми измислили него Немци...у човече сад сам се зезнуо, како то да небески народ нема алтернативу, пардон замену за шраф :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 
Bi2:
Nije. Sarma je azijsko jelo od slatkog kupusa i ovčetine, koju smo mi prilagodili svom ukusu i umotali je u madjarski kiseli kupus sa filom od svinjetine,ili junetine.
Naša jela su: kajmak i gibanica. Ima i treće koje je neka teška glupost, pa sam je kao takvu i zaboravila.

Колико знам сарме, мусаке, буреци и сл. су пореклом из Персије, као и ратлук, чини ми се, само су преко Османлија дошли до нас.
А ми имамо зато цицвару и качамак, шта ћеш више :razz: :razz: :wink:
 
Svetopelek:
Zato sto starih sebara - Slovena sada vise skoro da nema.
Zato sto su danasnji Srbi bugarizovani.

U danasnjoj srpskoj naciji koja je sastavljena od 10 naroda, najjaca je bugarska komponenta, bugarski i makedonski doseljenici u Srbiju posto su stari Srbi napustili Srbiju i otisli u danasnju Vojvodinu, u Velikoj Seobi Srbalja 1690. godine.

Ja mislim da su i rumunizovani, i moldavisani, a ponajvise pokinezeni, jer te komponente imaju snaznu potporu od svih 150 naroda od kojih je nastala srpska nacija
 
Rujevit:
Па нисмо ми ишли да освајамо Турску, Персију, Француску, Немачку и друге земље, они су нас јахали. Немамо ми реч за шраф јер га нисмо ми измислили него Немци...у човече сад сам се зезнуо, како то да небески народ нема алтернативу, пардон замену за шраф :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

..zavrtanj..
 

Back
Top