DEMOKRATIJA ili DIKTATURA?

Da li smatrate da je bolji oblik vladavine DEMOKRATIJA ili DIKTATURA?

  • Demokratija

  • Diktatura

  • Nisam siguran


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

shaddow

Iskusan
Poruka
5.155
Približavaju se parlamentarni izbori. Često se čuje da postoje neke "demokratske" stranke, kao i one koje to nisu. Najčešće zameraju radikalima da ustvari nisu demokratski opredeljeni, što onda ostavlja drugu krajnost, a to je zalaganje za diktaturu, kao društveno uređenje. Radikali se, međutim, brane i kažu da su ustvari i oni stranka demokratske orijentacije, negirajući pri tome demokratičnost stranaka tzv. "demokratskog bloka". Čini se da se ne zna baš jasno ko se zalaže za demokratsko uređenje, a ko ima pretenzije za uvođenje diktature. Deklarativno izgleda da su svi demokrate, ali možemo postaviti pitanje kakva je situacija u stvarnosti.

Dakle, na ovom mestu ne bih želeo da ulazim u to koja je stranka demokratska, a koja to nije, jer se to najčešće pretvori u potpuno besmisleno prepucavanje.
Interesuje me VAŠE MIŠLJENJE o tome da li smatrate da je bolje društveno uređenje demokratija, ili smatrate da je ipak za jednu državu i narod u njoj bolje da se uspostavi diktatura kao oblik vladavine.

Takođe, bilo bi veoma interesantno čuti vaše mišljenje o tome, šta vi podrazumevate pod demokratijom, a šta pod diktaturom.

Dakle, kada kažem demokratija, mislim....
Kada kažem diktatura, mislim...

Unapred hvala na odgovorima.
 
Ако тренутно уређење у Србији сматрамо деморатским,онда ја не знам разлику између диктатуре и демократије.

Тренутни статус Србије је вазалски у односу на земље које су то вазалство и озваничиле после NATO ''хуманитарне интервенције'',назвавши га ''демократским уређењем''(замислите,демократија на силу преко бомбардовања,отимања и пљачкања).Створен је само привид,као у време Титовог комунизма,да људи заиста нешто бирају.А,шта бирају,то ни сами не знају.Народ у Србији је после ''демокрадских'' промена као ћурка ударена по глави,па не зна ни где иде нити може да дође себи...
Дакле,народ има права да бира,али само оне који добију квалификацију од стране врховног светског демократора.Ако то није одобрено,онда је он непожељан и аутоматски дисквалификован у старту.

И у таквој ''демократији'' народу остаје да бира између постављеног политичара ''демокраде'' бр.1,постављеног ''демокраде'' бр.2,постављеног ''демокраде'' бр.3,...постављеног ''демокраде'' бр.X....итд.Али,у сваком случају има право да бира ко ће му наметати туђу вољу и креирати економију,правосуђе,просвету,здравство,војску,полицију,границе и све оно што је важно за један људски и живот читавог народа.
 
shaddow:
Mislim da pitanje ni najmanje nije glupo. Lično poznajem nekoliko ljudi koji veruju da je demokratija naveće zlo i smatraju da je diktatura jedini mogući oblik vladavine. Dakle, mišljenja su podeljena, pa me u skladu sa tim zanima i vaše mišljenje.
То мора да мисле на ову ''демократију'' која нам је наметнута?
 
@jedite kod Joa

Izvini, ali nisi mi odgovorio na pitanje. Pitanje je bilo šta je bolji oblik vladavine, demokratija ili diktatura, kao i šta ti podrazumevaš pod jednim i pod drugim.
Cenim tvoje izlaganje o uticaju stranog faktora, ali bih voleo da čujem i šta misliš o postavljenom pitanju.

Pozdrav!
 
Tema ima nekog smisla i vredi raspravljati o njoj,ali anketa nije i cini mi se kao besmislena.Razlog takvog nacina razmisljanja kada sam bar ja pitanju,lezi u tome sto svaki normalan,politicki,istorijski i kulturoloski obrazovan covek zna najosnovnije stvari o diktaturi i demakratiji.
Tu dileme nema i demokratija nema alternativu.Ali se postavlja pitanje sta podrazumevamo pod diktaturom.Nikada se ni sa jednim pojedincem ne bih slozio da komunisticki sistem sa jednopartijskim sistemom predstavlja diktaturu.Po mom misljenju i komunizam je neka vrsta demokratije i mozda jedan od najdemokratskijih sistema.
Kada izgovorim rec diktatura na prvo sto pomislim je fasizam i nacional-socijalizam.Jer ta dva sistema su veoma ogranicena po pitanju prava koje ljudi nose u tim sistemima.A najveca prava imaju pripadnici tog naroda i te nacije.Za druge ljude,druge boje koze i vere,postoje posebana prava i pravila.(u svakom slucaju niza nego prava pripadnika odredjenog naroda u kome vlada fasizam/naciona-socijlalizam).
Da bi objasnio zasto komunizam ne smatram diktatorskim sistemom obraticu se nekim istorijskim cinjenicama i objasniti kako partija pre svega funkcionise.
Iako postoji jedna partija,takodje postoji i hijerarhija u okviru nje na cijem su celu samo najsposobniji.Zato ljudi grese kada kazu da su Lenjin,Staljin,Tito,Milosevic,Mao Ce Tung...bili diktatori.Na celo partije nikada ne moze da dodje neko ko nema podrsku kriticne mase odnosno neko koga ljudi ne izaberu za vodju.Fidel Kastro,Tito i ostali dosli su na celo partije posle rata i kao najzasluzniji za oslobodjenje naroda. Taj isti narod ih j kao takve prihvatio.Ne doduse na neposrednim izborima ali ipak da bi neko vodio drzavu treba da ima sposobnost i harizmu.
Misljenje mnogih je, da kada jedan takav covek u komunistickom sistemu dodje na celo drzave,nije zagarantovano da ce sa cela partije i drzave otici ako se pokaze kao bezidejan,ako njegove odluke pocinju da stete samoj drzavi.Protiv takvih stvari se treba boriti i pokazalo se da neki komunisticki lideri dobijaju oblik diktatora.Neki od njih su osetili bes naroda i na svojoj kozi.
Ali zasto se okretati tako losim primerima.Liberalniji komunizam i reformisanje sistema pokazalo je da partiju i drzavu pocinje da vodi vise ljudi i da su smenjivi.Jedan od takvih primera je sigurno i Kina koja je u ekonoskom,politickom i kadrovskom smislu pokazala da se ljudi i te kako biraju u okviru partije i da postoji razlicit nacin razmisljanja ali ne i destruktivni kakav je kapitalizam.
Moja parola je od obicnog clana,do njenog cela
Izvinite bas sam se raspisao pogodi me tema...:wink:
 
Opet kažem, ne mislim da je anketa glupa, jer poznajem dosta ljudi koji bi se opredelili za jednu, ali i dosta ljudi koji bi se opredelili za drugu opciju.

Ono što me ovde zanima jeste, za koju se opciju zalažete i koje su, po vašem mišljenju, odlike demokratije, a šta su odlike diktature?
 
Pa normalno demokratija.............ali u svom obliku stvaranja i nadogradjivanja, kako sebe tako i svega sto cini narod kome pripadas, sacuvati i negovati temelje svoje postojanosti i ugradjivanjem u iste svega onog sto su savremeni tokovi, tokovi koji te nece brisati kao pojedinca ili narod vec ti pomoci u daljoj nadogradnji svih stvorenih moralnih i drugih vrednosti..................
Jednom recju, demokratija sa ponosom, dostojanstvom a ne poltronstvom, servilnoscu i prihvatanjem realnosti ma kakva ona bila, ma kakva realnost bila ona treba da ti otvori oci a ne da ti savije kicmu sa pozadinom bez gaca...................
Ma skonto si ti.............................bemga......valjda jesi...........a mozda ............
 
Markelja:
Imali ste i jedno i drugo uredjenje kroz istorju i blizu i dalju. Na osnovu neke logike se valjda moze zakljuciti sta je bolje. A ti tvoji prijatelji da nisu iz "Obraza" i "nacionalnog fronta", itd....

Ne, to su obični ljudi, koji ne pripadaju nikakvoj organizaciji takvog tipa, ali neki od njih jesu članovi određen stranke (namerno neću reći koje).
 
opanak:
Pa normalno demokratija.............ali u svom obliku stvaranja i nadogradjivanja, kako sebe tako i svega sto cini narod kome pripadas, sacuvati i negovati temelje svoje postojanosti i ugradjivanjem u iste svega onog sto su savremeni tokovi, tokovi koji te nece brisati kao pojedinca ili narod vec ti pomoci u daljoj nadogradnji svih stvorenih moralnih i drugih vrednosti..................
Jednom recju, demokratija sa ponosom, dostojanstvom a ne poltronstvom, servilnoscu i prihvatanjem realnosti ma kakva ona bila, ma kakva realnost bila ona treba da ti otvori oci a ne da ti savije kicmu sa pozadinom bez gaca...................
Ma skonto si ti.............................bemga......valjda jesi...........a mozda ............

Malo mi nije jasno... Misliš da demokratija podrazumeva "brisanje sebe kao pojedinca ili naroda" i da je povezana sa "poltronstvom"?
 
Искрено,не знам шта да ти кажем у вези демократије,јер од како знам за себе живим у диктатури ове или оне врсте.А,демократију нигде још нисам видео на делу,нити сам чуо да негде постоји.

Тако да,мислим,да је разлика у демократији и диктатури занемарљива.Демократија испада да је само прикривена и неозваничена диктатура.

Демократија је у преводу владавина народа.И то је вид диктатуре.Док год буде нечија владавина,биће и диктатура.Јер у свакој владавини има наметања нечије воље.

За мене би најбоље уређење било оно у којем не би постојао овакав систем вредности.Већ систем у којем би важила правила ''не убиј'', ''не укради'', ''не чини прељубу'',...А,сад ако неко каже да је то већ одавно забрањено,и ја кажем да јесте само су те забране уведене како би се сачувао систем у којем је човек приморан да робује.Дакле,уведене су такве забране како би човек унутар система и дање био роб новца и свега онога што он симболизује.

Па,онда да ти одговорим на питање...Ако бих морао да бирам између оваквог система,који називамо демократијом,и класичне диктатуре,изабрао бих ''класику'' јер је мање подложна утицају ''страног фактора''.
 
jedite_kod_Joa:
Па,онда да ти одговорим на питање...Ако бих морао да бирам између оваквог система,који називамо демократијом,и класичне диктатуре,изабрао бих ''класику'' јер је мање подложна утицају ''страног фактора''.

Dakle, ako sam dobro razumeo, smatraš da je demokratiju nemoguće ostvariti u stvarnosti i zbog toga se zalažeš za diktaturu?
 
shaddow:
Opet kažem, ne mislim da je anketa glupa, jer poznajem dosta ljudi koji bi se opredelili za jednu, ali i dosta ljudi koji bi se opredelili za drugu opciju.

Ono što me ovde zanima jeste, za koju se opciju zalažete i koje su, po vašem mišljenju, odlike demokratije, a šta su odlike diktature?
E to je vec onda druga prica.Onda nije stvar u idejama koje se podrazumevaju pod demokratijom i diktaturom,vec su ljudi dosta ograniceni po pitanju izbora izmedju te dve opcije.Kao sto sam i gore naveo neki i komunizam podrazumevaju kao diktaturu i izjednacavaju sa fasizmom. :confused: I tokom istorije pokazalo se licemerje liberalnog kapitalizma i "zapadnih zemalja" koje su sprovodile tu poltiku, kako su tretirale pojedine levicarske zemlje pre a kako posle ll sv rata.
Ja mislim da u tome prednjaci Amerika i njeni evropski poltroni koji satanizujuci neke ideologije i nazivajuci ih diktatorskim stvaraju klimu u kojoj bi ljudi verovali samo jednoj strani odnosno istina bi bila samo jedna.
Kako su nacisti nekada govorli:Visestruko ponovljena laz postaje istina!Ono sto mene zanima u celoj ovoj prici je...sta ti podrazumevas pod diktaturom a sta pod demokratijom?
 
shaddow:
@B.A.L

Namerno nisam napisao šta ja podrazumevam pod tim, niti sam izneo svoj stav po tom pitanju, jer bi to uticalo na rezultate ankete.
Prvenstveno želim da čujem vaše mišljenje.
Ali sve u svemu kako anketa bude odmicala moraces da das i svoj stav.Ovde si bacio kosku a mi da se svadjamo ko ce da je glodje... :-D
 
Demokratija u idealnom drustvu i narodu koji je (treniran) i navikao na istu....

a sto se tice srpskog drustva....diktatura i samo diktatura.....

zasto?

Zato sto diktator nema razloga da krade VECNO (sto je najveci problem ove drzave), kao sto je to slucaj sa "srpskim demokratama" koji imaju do novih izbora da ugrabe sto se ugrabiti moze, a onda je red na nove demokrate i tako sve u krug u nedogled....znaci samim tim da diktator nije preopterecen kradjom i vremenom koliko mu je ostalo na vlasti, on ce kad tad poceti da radi za dobrobit naroda i drzave.
 
B.A.L.:
Ali sve u svemu kako anketa bude odmicala moraces da das i svoj stav.Ovde si bacio kosku a mi da se svadjamo ko ce da je glodje... :-D
Naravno da ću izneti i svoj stav. Kada sam postavljao anketu trudio sam se da budem što više nepristrasan. Dakle, zaista me zanima vaše mišljenje.
A i temu sam koncipirao tako da bude što manje svađe. Dakle, nema potreba za svađom.
Svako ima mogućnost da iznese svoj stav i da ga obrazloži.

A evo, kada smo već i kod tog pitanja, ...
... da li ste spremni da uvažite drugačije mišljenje. Da li je to odlika demokratije ili diktature?
 
ХЕРЦ:
...a sto se tice srpskog drustva....diktatura i samo diktatura.....

Interesantno razmišljanje. Dakle, misliš da ne možemo govoriti o demokratiji kao o univerzalnom pojmu, već opravdanost njenog uvođenja zvisi od društva do društva.

I sad se ja pitam, a zašto su neki drugi narodi bolji od nas? Zašto kod njih može da opstane demokratija, a kod nas ne?
 
Тачно.
Узми наш пример.Објективно,да ли нам је дозвољено да уведемо демократију?

То ти је као рачунар без ''фајервола'' и анти-вирусне заштите...Ако постанеш транспарентан до краја,очерупаће те и раскомадати.
 
Samanta_:
Ovo sto se danas zove DEMOKRATIJA u Srbiji = DIKTATURA

Tako da bilo sta glasa covek dolazi rezultat DIKTARURA. :lol:

Nisam mislio na situaciju isključivo u Srbiji, već na dva različita društvena uređenja.

Drugo, ako kažeš da je ovo što se u Srbiji danas zove demokratija, ustvari diktatura, onda je situacija jasna. Iz toga sledi da je u Srbiji trenutno na snazi diktatura, ali to nas ne sprečava da se izjasnimo da li bi možda bilo bolje, ili ne, da bude demokratija.
 

Back
Top