Njegova mračna tkanja (Filip Pulman)

peleplay

Aktivan član
Poruka
1.323
Verujem da je bar neko od vas procitao Njegova mracna tkanja (Severna svetlost, Cudotvorni noz, Cilibarski durbin) i da je na vas ostavilo veliki utisak. Proslo je vec puno vremena otkako sam procitao trilogiju ali mi uopste ne izlazi iz glave. Pokusavao sam da iz raznih uglova sagledam sta je to Pulman uradio kada je ostavio tako jak utisak. Da li je u pitanju to sto se dotakao mnogih zivotnih istina, nasih osecanja, nase svesti ili necega sto je najbitnije - smisla zivota?

Neoborivo je dokazao da je ljubav ipak iznad svega i da pobedjuje pohlepu koja se javlja kod nekih ljudi. Takodje pokazao je koliko nase zelje mogu da naude drugima ako su vece od nekih ljudskih okvira shvatanja i da bez tih zelja uopste necemo naci svoj cilj u zivotu, ali cemo zbog njih najcesce biti proganjani ili u najmanju ruku neshvaceni. Pokazao je i kako zivot prema mnogima ume da bude nepravedan, ali i da nas put zavisi od nas samih. Da ne spominjem da se dotakao "duhovnih pitanja" i mnogih drugih motiva o kojima bi mogli ceo zivot da raspravljamo...

Pridruzite mi se u diskusiji da jednom za svagda razjasnimo poruku ovog dela jer je zaista duboko skrivena iza svih ovih motiva koji su predstavljeni u prvom planu.

Smatram da je ovo delo pokusaj da se objasni smisao zivota i nasa uloga u njemu (odnosno kako nase zelje, osobine, osecanja i potrebe uticu na svet u kome zivimo).
Sta vi mislite?
 
jeele, da li mozes barem da mi kazes koja je osecanja probudila kod tebe? Moja su bas pomesana, ali mislim da preovladava tuga, zalost, saosecanje, praznina... takoreci da nema svetlih iako u knjizi ima puno lepih motiva... meni su nekako ostali urezani mracni... mogu slobodno reci da posle svega preovladava pozamasna kolicina gorcine iako delo nije bas svo crno...

takodje, koji su ti dogadjaji, motivi ili bilo sta drugo iz knjige ostali urezani u pamcenju...?

Prosto ne mogu da poverujem koliko knjiga realisticno prenosi osecanja, dogadjaje i mesta... prosto sam se osetio prisutnim...

p.s. Zar je moguce da niko vise nije procitao knjigu ili ne zeli da se pridruzi? mislim da je tema bas zanimljiva i ima puno prostora za razne tacke gledista...
 
Mislim da se knjiga ostavlja toliki utisak na ljude zato sto ti kroz "deciju pricicu" progura jako ozbiljne teme (i cudne ideje). Ako se secate, crkva je losa, andjeo je pun mrznje, a bog je nesposobni starac koji nije u mogucnosti ni sebe da odrzi u zivotu. To su ipak neke malo teze teme. takodje razni likovi u knjizi tacno definisu odredjenu vrstu ljudi: medvedi, vestice (meni omiljene :) )
Jako svidele ideje o vezi izmedju daimona i ljudi.
Sve u svemu (zacin C) jako zanimljiva knjiga. ;)
 
Sto se foruma tice, vidim da su pokretana sva pitanja koja i mene muce tako da sam mogao da vidim i cujem drugacija misljenja :D Posle citanja tih tema opet smo na pocetku. Tamo su citaoci pokusali da objasne mesta neodredjenosti na svoj nacin, ali niko nema neki siguran dokaz da je bas njegov odgovor pravi - sve se svodi na pretpostavke. Posle svega smatram da je ocito da su u knjizi, gde god je bilo moguce, ostavljena mesta neodredjenosti bas da bi se ljudi naterali na razmisljanje i kako bi malo preispitali svoje stavove. Svakako se vidi da su samo ljudi koji su shvatili ovu knjigu malo vise filozofski (onako kako bi je po mom misljenju i trebalo shvatiti) uhvatili posla da raspravljaju o njoj. Njihovi postupci dokazuju da je trilogija izuzetno ostvarenje i da je samo ljudi sa uskim vidicima i minimalnom zeljom za citanjem i razmisljanjem nece shvatiti i reci ce da je glupa i dosadna. Tako ja gledam na celu stvar, a svakako bih svima preporucio da procitaju i teme na tom forumu (nadam se da znate engleski) pa da malo razglabamo. Jednostavno mi se ne svidja da drzim monologe. Vise bih voleo da dobijem neku povratnu informaciju ili barem reakciju ;) :D
 
Nikol Kidman i Denijel Kreg će se u 2007. godini, kao glavni akteri, zajedno pojaviti u dva filma - "Invazija" i "Severna svetlost".

‘Invazija’ (Invasion) je rimejk filma "Invazija otimača tela". U režiji Olivera Hiršbigela (Hitler: Poslednji dani), film govori o tajanstvenoj epidemiji koja menja ponašanje ljudskih bića. Nikol Kidman je psihijatrica iz Vašingtona koja otkriva da je epidemija vanzemaljskog porekla, i mora da se bori da bi zaštitila svog sina, koji možda igra ključnu ulogu u zaustavljanju neminovne invazije.

‘Severna svetlost’ (Golden Compass) je prvi deo trilogije bazirane na romanima Filipa Pulmana - "Njegovo mračno tkanje" (Severna svetlost, Čudotvorni nož, Ćilibarski durbin).

Film prati dvanestogodišnju devojčicu, Liru Belakvu, koja putuje daleko na sever da spasi svog najboljeg prijatelja. Ona se upušta u veliku avanturu i na svom putu susreće bića koja menjaju oblik, veštice, oklopne polarne medvede i razna druga stvorenja iz fantastičnog univerzuma.

Nikol Kidman igra misterioznu Gospodu Kulter koja u početku uzima Liru kao štićenicu, a vremenom otkriva svoju pravu prirodu i postaje jedan od njenih najvećih neprijatelja. Denijel Kreg igra Lorda Azriela, Lirinog ujaka, cenjenog naučnika i istraživača.

"Njegovo mračno tkanje" je najveći projekat studija New Line Cinema od trilogije "Gospodar Prstenova".

Denijel Kreg se, uprkos raznim špekulacijama u medijima, pokazao kao najuspešniji agent 007. "Kazino Rojal" je zaradio preko 530 miliona dolara čime je postao film sa najvećom zaradom u istoriji Džejms Bond serijala. Dosadašnji rekord je držao "Umri drugi put" sa zarađenih 430 miliona dolara.

"Invazija" u domaće bioskope stiže 20. septembra, a "Severna svetlost" 13. decembra.
 
Da li je moguce da ova tema lezi negde zaboravljena? Ma dajte, Filip Pulman i njegova triologija je verovatno jedan od najboljih SF stvari ikada napisan! Mislim, ako zanemarimo LOTR i HP-a... Je li neko odgledao Zlatni Kompas? Kakvi su utisci? Ja licno mislim da je film dosta suvoparan u odnosu na knjigu. Mislim, toliko sam ga cekala, a onda me je... smorio. Za razliku od knjige, koja nikada ne moze da smori.
Mislila sam da je problem u meni, sto ne mogu da gledam film, ali pocela sam sa citanjem knjige i... islo je...
Ne znam...
Vase misljenje?
 

Back
Top