zakon o obrazovanju

mad dog

Početnik
Poruka
8
Interesuje me misljenje ljudi o novom zakonu o obrazovanju.Zanima me da li su ljudi svesni toga da ce novi sistem skolstva napraviti debile od nase dece koja ce biti osposobljena samo za manuelne poslove.Meni bar je ocigledno da je to sve velika ujdurma kako bi lakse "Veliki" zavladali nama.Zar treba deca da nam budu kao Ameri koji ne znaju ni gde se nalazi recimo Kenija a kamoli koji je njen glavni grad.Usko specijalizovati coveka za samo jedan posao znaci od njega napraviti ovcu kojom ce se lako manipulisati i koja nece pitati:"Sta je Sa Kosovom" vec ce mu biti dovoljno da cuje Vesti i da slepo poveruje u sve sto mu serviraju.Ljudi probudite se pa taj ceo program je finansiran od strane Djerdje {ne Dzordza} Sorosa a mislim da je svima poznata njegova "ljubav" za Srbe. Izvinjavam se ako vam sve ovo zvuci konfuzno ali jako se iznerviram kad razmisljam o ovoj temi.Bojim se da je Orvel kad je pisao "'84" imao "napad" vidovitosti!
 
Hvala bogu da ima jos razumnih ljudi. Mislila sam da sam sama sa takvim razmisljanjem. Igrom slucaja imam priliku da vidim dete koje se vec skoluje po tim zakonima i uopste mu se ne pise dobro. Osudjeno je samo na zanat, a to sto je pametno i vredno okacimo na ekser. Stvar je u tome, a tako ce biti i kod nas, da ako budes imao para moci ces da mu platis skolstvo onakvo kakvo bi trebalo da bude. Ja stvarno neznam sta je sa ovim nasim ljudima. Jeste nasa skola teska ali je i cenjena, neka i to zanemarimo ali nikako nemozemo da zanemarimo to da su deca koja su takvu skolu zavrsila jednostavno punija znanjem i duhom. Ovako ce ih napraviti debilima, toliko ce usko da gledaju na sve stvari da ce to biti strasno. Znaci, jedino nama roditeljima preostaje da uticemo na njih i njihovo interesovanje, a koliko je to u nasoj moci zavisi od deteta do deteta.
 
Jeste nasa skola teska ali je i cenjena, neka i to zanemarimo ali nikako nemozemo da zanemarimo to da su deca koja su takvu skolu zavrsila jednostavno punija znanjem i duhom.

Slazem se za duh i slazem se da to sto su nas muchili razvija pamet ali da izlazimo sa znanjem bas i nije kad pogledas srazmerno onome koliko sedis u skoli. meni je skola bila muka i sto rekli skola ce uvek da bude muka jer je to nesto sto se MORA a dobro. Po meni i treba zadrzati dosta toga samo malo olabaviti mozda, i podsticati nesto tipa timski rad, diskusije i SL (sto se jako retko radi!) a sto mi se cini da fali posle na faksu. i u zivotu

Ovako ce ih napraviti debilima, toliko ce usko da gledaju na sve stvari da ce to biti strasno. Znaci, jedino nama roditeljima preostaje da uticemo na njih i njihovo interesovanje, a koliko je to u nasoj moci zavisi od deteta do deteta.[/quote]

sta tu moze da se uradi
 
mad dog:
Interesuje me misljenje ljudi o novom zakonu o obrazovanju.Zanima me da li su ljudi svesni toga da ce novi sistem skolstva napraviti debile od nase dece koja ce biti osposobljena samo za manuelne poslove.Meni bar je ocigledno da je to sve velika ujdurma kako bi lakse "Veliki" zavladali nama.Zar treba deca da nam budu kao Ameri koji ne znaju ni gde se nalazi recimo Kenija a kamoli koji je njen glavni grad.Usko specijalizovati coveka za samo jedan posao znaci od njega napraviti ovcu kojom ce se lako manipulisati i koja nece pitati:"Sta je Sa Kosovom" vec ce mu biti dovoljno da cuje Vesti i da slepo poveruje u sve sto mu serviraju.Ljudi probudite se pa taj ceo program je finansiran od strane Djerdje {ne Dzordza} Sorosa a mislim da je svima poznata njegova "ljubav" za Srbe. Izvinjavam se ako vam sve ovo zvuci konfuzno ali jako se iznerviram kad razmisljam o ovoj temi.Bojim se da je Orvel kad je pisao "'84" imao "napad" vidovitosti!

Zasto im tako zdusno pomazemo u tome.
Vecina je roditelja presretna. Samo da im se decica ne muce nego da sto lakse zavrse. Pre svega oni prave debile od njih. Onaj ko je svestan neka spasava svoju decu. Udruzimo se i borimo se!
 
Od rođenja pa do škole roditelji prave debile od svoje dece. Onda ih preuzimaju lažni pedagozi koje zanima samo plata. Mada po potrebi(kada zahtevaju povećanje svojih primanja) pričaju kako su oni neophodni, kako oni stvaraju ljude i sl. Učiteljice, uglavnom neobrazovane naprave još veću štetu, a onda mali nevaspitani debili dođu kod nastavnika koji zaista imaju velikih problema da ih smire jer su se klinci navadili na nerad i zezanje na času. Poklanjanje ocena je standardna procedura i odogovara svima jer dobre ocene govore o "kvalitetu" nastavnika i direktora. Školski inspektori su takođe banda mafijaška koja ne radi svoj posao. Sećam se debele svinje koja je izašla ispred mene iz svoje kancelarije labrnje i prstiju umazanih kolačima. Znao sam da od nje ne mogu da očekujem ništa i bio sam u pravu. Naravno, znamo ko je na vlasti i kome odgovaraju mali nepismneni debili. Po školama su decu naučili samo jednoj stvari koja je u moje vreme bila nezamisliva, a to je da se tužakaju. U moje vreme nisi ni pomišljao da odeš kod direktora,a verovatno nisi ni imao zakonskih prava. Danas učenici kasne na časove jer čekaju ispred direktorove kancelarije da prijave drugove i drugarice. Ako ih školiju za drukare naše obrazovne ustanove su zaista u vrhu.
 
Pantelija, tako sam se nasmejala,istina je.Daci kasne na casove jer cekaju na red ispred kancelarije direktora da bi tuzakali, ali ne samo drugove, nego i one malobrojne nastavnike koji nisu deo kriminalno interesne grupe koja vlada svakom skolom.Oni za to budu nagradeni, onako maleni, dok im jos ni R ne moze da izade na usta.To su ti ti novi ciljevi u obrazovanju.
Mozda nisi nikad usao u zbornicu, a trebao si.Tako debela svinja umazane labrnje ne bi istrcala pred tebe, nego bi zatekao citav copor kako umace njuske u istu tacnu na sred stola.
 
Moram jos malo da komentarisem Pantelijin sarmantni i pronicljivi tekst.

Nastavnici ne vole da daju lazne ocene.Ali ko pokusa da zavede red dobije po glavi.
Prvo od direktora.Direktor strepi od nezadovoljnih roditelja.Roditelj se uvek zali na ocenu,a nezadovoljan roditelj moze dovesti inspekciju.Direktora bas briga za ocene, decu i nastavu, ali inspektor ce prvo baciti pogled na te NEBITNE ocene, a onda ce zaviriti u direktorovu fioku, racune, dokumentaciju i eto stete.Sad direktor ima da casti jos jednog inspektora.
Tako kriminalno delovanje jednog coveka urusi citavu skolu.Nema pravih ocena, dakle nema nastave, dakle nema discipline.

Svi pedagozi koje sam upoznala bili su, kako da se izrazim, ograniceni. To su oni sto su hteli da postanu psiholozi,ali nisu prosli na testu inteligencije i opste kulture.
Svaki mudar direktor insistirace da pored sebe ima pedagoga, a nikako psihologa.Pedagog je njegovo
verno, kako da kazem, pomagalo.
 
Interesuje me misljenje ljudi o novom zakonu o obrazovanju.Zanima me da li su ljudi svesni toga da ce novi sistem skolstva napraviti debile od nase dece koja ce biti osposobljena samo za manuelne poslove.Meni bar je ocigledno da je to sve velika ujdurma kako bi lakse "Veliki" zavladali nama.Zar treba deca da nam budu kao Ameri koji ne znaju ni gde se nalazi recimo Kenija a kamoli koji je njen glavni grad.Usko specijalizovati coveka za samo jedan posao znaci od njega napraviti ovcu kojom ce se lako manipulisati i koja nece pitati:"Sta je Sa Kosovom" vec ce mu biti dovoljno da cuje Vesti i da slepo poveruje u sve sto mu serviraju.Ljudi probudite se pa taj ceo program je finansiran od strane Djerdje {ne Dzordza} Sorosa a mislim da je svima poznata njegova "ljubav" za Srbe. Izvinjavam se ako vam sve ovo zvuci konfuzno ali jako se iznerviram kad razmisljam o ovoj temi.Bojim se da je Orvel kad je pisao "'84" imao "napad" vidovitosti!

Slazem se u potpunosti, u C.G. je cak ukinuta logika kao predmet a gradivo desetkovano po pitanju biologije i hemije, katastrofa.

Pantelija, stanje je relativno, ja imam srecu da idem u skolu u malom mestu gde je 90% profesora zaista zainteresovano da te nauci, da pronadesh vishe i da se zaista potrudish u skoli ali ne zarad ocena vec zarad znanja.

Veliki problem nasheg skolstva je u tome sto mi npr. ucimo fiziku 9 godina sa gimazijom, ali na kraju kada odemo jako malo znamo, jer gradivo je cisto teorijsko i nema nikakvih vezbi koje bi ga ucinile zanimljivim!
 
Nastavnici ne vole da daju lazne ocene.Ali ko pokusa da zavede red dobije po glavi.
Prvo od direktora.Direktor strepi od nezadovoljnih roditelja.Roditelj se uvek zali na ocenu,a nezadovoljan roditelj moze dovesti inspekciju.Direktora bas briga za ocene, decu i nastavu, ali inspektor ce prvo baciti pogled na te NEBITNE ocene, a onda ce zaviriti u direktorovu fioku, racune, dokumentaciju i eto stete.Sad direktor ima da casti jos jednog inspektora.
Tako kriminalno delovanje jednog coveka urusi citavu skolu.Nema pravih ocena, dakle nema nastave, dakle nema discipline.

Svi pedagozi koje sam upoznala bili su, kako da se izrazim, ograniceni. To su oni sto su hteli da postanu psiholozi,ali nisu prosli na testu inteligencije i opste kulture.
Svaki mudar direktor insistirace da pored sebe ima pedagoga, a nikako psihologa.Pedagog je njegovo
verno, kako da kazem, pomagalo.

U velikoj meri se slažem, mada mi se u Vašoj prethodnoj poruci ne svidja izraz "debela svinja" u kontekstu u kom je upotrebljena.
Radim kao nastavnik, i najlakše bi mi bilo da dajem dobre ocene, a na znanju da ne insistiram. I radim za platu, jer od toga živim. :dash::dash:Pa zašto ne bismo svi to radili. To od nas očekuju i učenici (nesvesni da su oni oštećeni), roditelji jer im je lakše da probleme ignorišu ili prebace odgovornost na druge, nego da ih rešavaju, direktori, inspektori, vlast da ih manje košta,... Pa šta je to što nas još drži u snazi da insistiramo na očuvanju časti profesije? Zašto je velikom broju prosvetnih radnika još uvek stalo da iza njihove ocene ide i odgovarajuće znanje?
A zakon o obrazovanju dovodi do toga da nam deca izlaze iz škole gluplja nego što su u nju ušla, ali zato prepotentnija i od filmskih zvezda.
jedino što mogu reći o tome da se omakne i poneko dete koje u školi ostvari cilj zbog kojeg je pohadja, jesu nastavnici koji još poštuju sopstvenu profesionalnu reputaciju u saradnji sa retkim roditeljima kojima je, bez obzira koliko obaveza imaju još uvek prioritet briga o deci i njihovoj budućnosti, čitaj obrazovanju.
 
Nastavnici ne vole da daju lazne ocene.Ali ko pokusa da zavede red dobije po glavi.
Prvo od direktora.Direktor strepi od nezadovoljnih roditelja.Roditelj se uvek zali na ocenu,a nezadovoljan roditelj moze dovesti inspekciju.Direktora bas briga za ocene, decu i nastavu, ali inspektor ce prvo baciti pogled na te NEBITNE ocene, a onda ce zaviriti u direktorovu fioku, racune, dokumentaciju i eto stete.Sad direktor ima da casti jos jednog inspektora.
Tako kriminalno delovanje jednog coveka urusi citavu skolu.Nema pravih ocena, dakle nema nastave, dakle nema discipline.

Svi pedagozi koje sam upoznala bili su, kako da se izrazim, ograniceni. To su oni sto su hteli da postanu psiholozi,ali nisu prosli na testu inteligencije i opste kulture.
Svaki mudar direktor insistirace da pored sebe ima pedagoga, a nikako psihologa.Pedagog je njegovo
verno, kako da kazem, pomagalo.
U velikoj meri se slažem, mada mi se u Vašoj prethodnoj poruci ne svidja izraz "debela svinja" u kontekstu u kom je upotrebljena.
Radim kao nastavnik, i najlakše bi mi bilo da dajem dobre ocene, a na znanju da ne insistiram. I radim za platu, jer od toga živim. Pa zašto ne bismo svi to radili. To od nas očekuju i učenici (nesvesni da su oni oštećeni), roditelji jer im je lakše da probleme ignorišu ili prebace odgovornost na druge, nego da ih rešavaju, direktori, inspektori, vlast da ih manje košta,... Pa šta je to što nas još drži u snazi da insistiramo na očuvanju časti profesije? Zašto je velikom broju prosvetnih radnika još uvek stalo da iza njihove ocene ide i odgovarajuće znanje?
A zakon o obrazovanju dovodi do toga da nam deca izlaze iz škole gluplja nego što su u nju ušla, ali zato prepotentnija i od filmskih zvezda.
jedino što mogu reći o tome da se omakne i poneko dete koje u školi ostvari cilj zbog kojeg je pohadja, jesu nastavnici koji još poštuju sopstvenu profesionalnu reputaciju u saradnji sa retkim roditeljima kojima je, bez obzira koliko obaveza imaju još uvek prioritet briga o deci i njihovoj budućnosti, čitaj obrazovanju.
 
A zakon o obrazovanju dovodi do toga da nam deca izlaze iz škole gluplja nego što su u nju ušla, ali zato prepotentnija i od filmskih zvezda.
jedino što mogu reći o tome da se omakne i poneko dete koje u školi ostvari cilj zbog kojeg je pohadja, jesu nastavnici koji još poštuju sopstvenu profesionalnu reputaciju u saradnji sa retkim roditeljima kojima je, bez obzira koliko obaveza imaju još uvek prioritet briga o deci i njihovoj budućnosti, čitaj obrazovanju.

Apsolutno saglasna...
 
'A zakon o obrazovanju dovodi do toga da nam deca izlaze iz skole gluplja nego sto su u nju usla, ali zato prepotentnija i od filmskih zvezda."

Deca sa laznim osmehom i samopouzdanjem bez pokrica.
Sunder Bobovi kojima poslodavci mogu brisati podove svojih kompanija.
Ako je ovaj ishod bio i cilj, nema vise sta da se kaze.
 
Ne znam sta je bio cilj, ali svaki ministar prosvete misli da je od njega svet poceo... Hoce od nas da naprave jeftinu radnu snagu, Juznu Koreju u sred Evrope, a ovi nasi - da ih ne imenujem- samo klimaju glavom, po sistemu "Lako cemo ovo kasnije, daj sad...". Uzasavam se "Bolonje" i ostalih takvih ideja...
 
Ne znam sta je bio cilj, ali svaki ministar prosvete misli da je od njega svet poceo... Hoce od nas da naprave jeftinu radnu snagu, Juznu Koreju u sred Evrope, a ovi nasi - da ih ne imenujem- samo klimaju glavom, po sistemu "Lako cemo ovo kasnije, daj sad...". Uzasavam se "Bolonje" i ostalih takvih ideja...

Bagra pokvarena (kao direktor shkole) ...
 
Ne radi se tu samo o reformi obrazovanja, radi se o potpunom razaranju svakog sistema vrednosti, sto vec uveliko mozemo videti na delu mi, koji radimo u prosveti (ako smo u stanju to da vidimo)! Naime, Ucenik i njegovo zadovoljstvo skolom su na takvom pijedestalu, da profesori (kao personal) predstavljaju samo nekakav servis, koji ima za cilj da tu uslugu pruzi uceniku i njegovom roditelju. A cilj vecine pomenutih je samo ocena, i nista vise! Dakle, bilo kakva zahtevnost u pogledu znanja i strogost u ocenjivanju su, naravno, nepozeljni - ne bih da ponavljam ono sto je vec prethodno receno...
Najgora stvar u svemu tome je anarhija koja je zavladala onog trenutka kada je sve stavljeno pod znak pitanja: ko koga treba da ocenjuje, cije misljenje je merodavno it.d. Ciljam na to da rad profesora danas ocenjuju 1) direktori, 2) inspekcije, 3) roditelji, 4) ucenicki parlamenti - citaj, sami ucenici. Stice se utisak da nismo mi ti koji donosimo znanje i koji imamo kompetenciju da ih ocenjujemo, nego obrnuto. Svi poznaju nase predmete i nas posao bolje od nas. Manipulacije svih vrsta su postale moguce otkako se sav nas rad dovodi u pitanje. Stavise, nepoverenje i zluradost pojedinih rukovodstava skola dolazi dotle, da se uvodjenje kamera u dvorista prosirilo na uvodjenje istih u hodnike i ucionice (naravno, mali broj je o tome obavesten)!!! Kada govorite o Orvelu, potpuno razumem o cemu pricate...
S druge strane, ti isti ucenici kojima se daje za pravo da n a s ocenjuju, osim sto umesto knjiga citaju zutu stampu, slusaju turbo-folk, uzimaju droge i sl, nemaju nikalo skrupula i radi ocene ili zbog licne antipatije prema profesoru, spremni su na sve i svasta! Ogradjujem se, deo ucenika ne bih svrstala u ovu grupu, ali takvi, po pravilu, ne smeju da se oglase i nemim posmatranjem situacije postaju saucesnici...
Da li je uopste moguce zaustaviti ovaj (smisljeni) proces degradacije i skola, i omladine koja se u njima skoluje, a takodje takvo omalovazavanje nastavnika i profesora - da li neko u to veruje?!?
 
Slazem se u svemu.
Poslednjih godina nacinjene su neke kozmeticke promene, kako bi obrazovni sistem posecao na nesto zapadnjacko, prava ucenika, gradansko vaspitanje, ucenicki parlament itd.Iznutra se trulez jos vise raskomotio.Uvedene su sve mere koje ogranicavaju prava profesora, a da ucenik profesoru moze da kaze "dabogda ocelavio", pa i da bije profesora i nikom nista.Profesor cak mora i da sakriva ovakve dogadaje da ne bi bio kaznjen i otpusten sa posla kao los pedagog.
Ukratko, prihvaceno je sve ono sto u osnovi ne narusava kriminogeni,korupcijski i neljudski poredak i vlast u prosvetnom sistemu i sire.Osim toga, profesori su svedeni na vrece za udaranje, amortizer na kojem deca mogu bez posledica iskaljivati nagomilani drustveni bes, svoj i svojih roditelja, a politicari ih svojim izjavama i podsticu u tome.
Kad bi se samo uvela neka sustinska promena, na primer, kad bi se profesori oslobodili ocenjivanja, a uveli polugodisnji i zavrsni testovi znanja,a istovremeno dovele u red i ogranicile u vlasti pedagosko upravne sluzbe koje oduzimaju odeljenja uspesnim profesorima i dodeljuju ih manje uspesnim cim primete da neciji rad odskace u kvalitetu, kako bi se sve opet dovelo u red, bedni prosek.
Za cas bi utihnula sva nevaspitana, beskrupulozna, agresivna deca, a skromnost i marljivost dosli bi na cenu.Profesori bi povratili cast i mogli bi da cene svoj rad, jer bi od toga imali i neke koristi.
 
Poslednja izmena:
"...a da ucenik profesoru moze da kaze "dabogda ocelavio", pa i da bije profesora i nikom nista.Profesor cak mora i da sakriva ovakve dogadaje da ne bi bio kaznjen i otpusten sa posla kao los pedagog."

Slažem se. Ne samo na osnovu onoga što čujem i vidim oko sebe, već i na osnovu onoga što sam lično doživela. Imam učenika, koji mi je u sred kontrolne vežbe, pri opomeni za prepisivanje, rekao "opalim te malo". Nisam ćutala. Ispričala sam dogadjaj kolegama, koji, takodje, imaju problema sa dotičnim, ali umesto razumevanja, podrške i zaštite, dobila sam od jednog dela kolega sažaljenje, a ostalima je to bio dobar vic. Ne treba da govorim o tome da je 10. juna imao 12 nedovoljnih ocena, ali je ostao na popravnom samo iz dva predmeta od kojih je jedan moj.
Ponekad se pitam da li je on to od ostalih dobio nagradu za svoju dosetku.
 
Deca se imitiraju samo svoje roditelje i njima fascinantne osobe iz svog socijalnog okruzenja,vec se u skoli opredele za nekog uzor-profesora, imitiraju njegov govor, boju glasa, gestikulaciju i sve sto on radi.
Cesto je to badza koji sa dnevnikom u ruci pijan tetura skolskim hodnicima.
Jos da dodam da je on obicno predsednik skolskog odbora, ili sindikata, a zaposlio je i direktorku skole.
 
Poslednja izmena:
Bogami, OKODKU, čitajući Vaše postove na raznim temama, i ovaj poslednji, učini mi se da radite u mojoj školi. Nekako, kad je čovek svedok stvari koje ne bi trebalo da se dogadjaju, oseti stid u ime počinioca, pa misli da se tako nešto dogadja samo tu i nigde više. Sad tek vidim da toga ima još i osećanja su mi ponešana. Lakše mi je kad nismo sami u problemu, ali me hvata panika kad vidim koliko su se ružne stvari zapatile u prosveti. Šta će tek biti kad današnji djaci počnu da odlučuju o koeficijentima svojih bivših profesora?:sad2:
 
Postoje neki dnevni listovi koji se vise od ostalih bave skolskim temama.
U jednom takvom je pre par nedelja opisan slucaj decaka koji je posao u prvi razred,ali veliku i malu nuzdu vrsi dok sedi u skolskoj klupi.Nakon nekoliko nedelja,a nakon sto je trazila pomoc i od pedagoske sluzbe,uciteljica je svakom roditelju svog novog odeljenja poslala pismo u kome ih upoznaje sa smradom u kome njihova deca provode prve skolske dane.Novinaru se cepa srce dok se uzivljava u osecanja jadnog decaka cija je nevolja posredstvom nehumanog pisma jedne zle uciteljice dospela u javnost,a narocito ne propusta da pomene da je jadni decak rom i da osvetli problem i sa te strane.
Sintagma na kojoj je izrastao citav clanak je "los pedagog "( zla uciteljica ), a druga "decak rom"i tako se to ponavlja kroz citav tekst, iako to sto neko kaki u gace nema s tim mozda narucenim sintagmama nikakve veze.
A danas se taj isti list prodaje naslovom "profesor tukao ucenika na ulici".
Posle se vidi da je to jedan univerzitetski profesor cija je kola kamenicama napala banda osnovaca na povratku iz skole ,sto im je uobicajena zabava.Desilo se medutim da je u kolima ovaj put sedeo profesor fizickog,pa kad je voda bande krenuo da bezi, ovaj je jurnuo za njim stigao ga i oborio, a decaku je krenula krv na nos.
Sad tu stupaju na scenu ogorceni roditelji koje je rasplakani nasilnik pozvao telefonom i tako dalje.
Eto, nasilje je iz skola izaslo na ulicu.Istina se moze sakriti samo njenom potpunom negacijom.
Ako morate sakriti istinu da ucenici biju profesore,necete uspeti u tome ako u novinama osvane naslov "ucenici ne biju profesore" Morate stalno ponavljati:"profesori biju ucenike", kao danas.
 
Poslednja izmena:
pa licno mislim da je resenje u novcanom kaznjavanju ucenickih prekrsaja... mozda zvuci apsurdno ali u zapadnoj evropi( u nekim drzavama) se ovo primenjuje.
pa ako su nas kazne naterale da vezemo pojaseve mislim i da bi ovo donekele resilo problem discipline!!
 

Back
Top