bela kuga, kondomi, abortusi i ostalo

Svabov

Buduća legenda
Poruka
25.294
bela kuga postoji to je tacno....
zanima me stav forumasa o koriscenju kondoma i ostalih kontraceptivnnih sredstava.
zanima sta misle oni koji smatraj da je abortus ubistvo o koriscenju istih?
zanima me stav hriscana pravoslavaca o tome.
zanima me dali su oni nekad bili sa devojkom pre braka, i da li su izrodili decu?

tema je politicka, posto se tice bele kuge u srbiji.
 
Obersturmfuehrer:
bela kuga postoji to je tacno....

zanima sta misle oni koji smatraj da je abortus ubistvo o koriscenju istih?
zanima me stav hriscana pravoslavaca o tome.

tema je politicka, posto se tice bele kuge u srbiji.
У цитату сам оставила оно што сматрам да може бити предмет јавног разговора. Остало задире већ у интимне ствари (барем тако ја мислим, а наравно остављам слободу свакоме да одговори на који год део жели).

Дакле. Бела куга постоји. Абортус је убиство. Ја сам, дакле, против абортуса. Друга је ствар следеће: јесам и против - забране абортуса, јер то спада у оне забране које наносе више штете него користи. не бих да сад надугачко образлажем. Само ћу рећи да пре абортуса треба да постоји читав низ других мера, у вези са борбом против беле куге.

У ствари то је суштина: Борба против беле куге подразумева један свеобухватни, комплексни програм. За чије стварање и реализацију тог програма требало би да се пре свега брине држава, као и друге институције које по природи ствари имају везе с тим, директне и индиректне.

А можда је најапсурдније што такви програми заправо већ постоје. Али држава није заинтересована за њих. Не ради се ту само о недостатку материјалних средстава, него, као да уопште не постоји воља државе и друштва да ради на томе.

Што се тиче односа православних хришћана... - не знам шта конкретно мислиш. (Осим оног општег, да се сматра да људски живот настао у тренутку концепције тј. зачећа, те се самим тим његово прекидање сматра убиством. Али за овакво гледиште не мора се бити ни православан, ни хришћанин).
 
Obersturmfuehrer:
bela kuga postoji to je tacno....
zanima me stav forumasa o koriscenju kondoma i ostalih kontraceptivnnih sredstava.
zanima sta misle oni koji smatraj da je abortus ubistvo o koriscenju istih?
zanima me stav hriscana pravoslavaca o tome.
zanima me dali su oni nekad bili sa devojkom pre braka, i da li su izrodili decu?

tema je politicka, posto se tice bele kuge u srbiji.

Moj stav:
1. korisitim kondom, smatram ga najnormalnijom civilizacijskom pojavom i potrebom.
2. O abortusu sam već više puta pisao, niti je to ubistvo niti se to tako o tomemože govoriti. Odluka pripada samo majci i ocu (ako već nije pobegao) i nikom više.
3. Nemam stav oko toga, a da se to osvrće na religiju
4. Ja pre braka već godinama :lol: :lol:
 
koriscenje kotraceptivnih sredstava je stvar osvescenosti,higijene,odgovornosti i brige.
kondom je osnovmo sredstov za sticenje od polno prenosivih bolesti kao i za zastitu od trudnoce,uz sva ostala sredstva i moras biti ili glup ili lud da se hebes a da ne koristis nesto.moj stav.

ne smatram da je abortus ubistvo i nisam vernik i o tome sam na vise tema detaljno pisala.
 
Kondom sam prvi puta upotrebio pre dvadeset i kusur godina, zagrebacke firme "Ris".....
Iako je dosta presao, jos me dobro sluzi , iako se na nekim mestima prilicno istanjio od stalnog pranja........ :D

Planiram da kupim neki noviji model, ove godine, ali , ovi danasnji, nisu tog kvaliteta, kao nekada sto se pravio kondom.....ono je , bre , bilo , ko traktorska guma ......nepoderivo :wink:
 
qrton mi dodje ko nuzhno zlo, potreban mi je u pochetku, posle kad se "upoznam" sa partnerom koji cje mi. nit smo zarazheni nit imam 16god da ne mogu da se kontrolishem. i nisam glup ili lud. :roll:

ne bih abortusu davao bilo kakve oznake "ubistva", ali bih ga sveo na najmanju mogucju meru.
poshto zaista postoje sluchajevi kad je bolje da se dete ne rodi, ma koliko to odvratno zvuchalo.
ali mislim da je abortus nezasluzhena privilegija ljudi da odluchuju o zhivotima drugih.
suvishe kompleksno pitanje da bi jedan smer razmishljanja bio potpun.
 
meni josh nije jasno kakve ima veze sa belom kugom to dal mi koristimo kurtone ili ne.

bela kuga se mozhe povezati sa ekonomskom finansijskom socijalnom situacijom, ali bash i ne sa metodama kontracepcije. jedina povezanost je ako nema kontracepcije, nema ni bele kuge. :)
 
pazi sad foru da je koriscenje kondoma ubistvo. cije ubistvo? ubistvo zivota koji nije ni nastao? pa onda su sva kontraceptivna sredstva ubistvo...i svi ste ubice posto garantujem da niko ovde nije upraznjavao sex iskljucivo u cilju produzetka vrste...ili ocuvanja srpskog naroda...kako god...
abortus je u nekom smislu ubistvo...k'o sto je i ubrati cvet ili pojesti prase...nije da poredim, vec samo da docaram...
ali u smislu krivicnog zakonodavstva i smislu koji mu vi pridajete (sa lementom moralne osude) ne smatram da je u pitanju ubistvo (civeka) sve do odredjenog stupnja u razvoju embriona u kome se razvija svest...
 
Obersturmfuehrer:
zanima sta misle oni koji smatraj da je abortus ubistvo o koriscenju istih?
zanima me stav hriscana pravoslavaca o tome.
zanima me dali su oni nekad bili sa devojkom pre braka, i da li su izrodili decu


Ne razumem, zašto o tome pitaš pitaš pravoslavne hrišćane?
Pravoslavni hrišćani se oslanjaju na Novi zavet, tj.zakon, a tamo nigde ne stoji da li ili ne pre braka, to što ti pitaš može da se odnosi na Stari zakon koji je bio namenjen Jevrejima.
Hrist je kazao:" Evo dolazim ja, i donosim vam Novi zakon Oca moga", a taj zakon ukida "ono oko za oko..." i zasniva se na ljubavi i praštanju, tj. "ako vam neko udari šamar, okrenite mu i drugi obraz". Nigde ne piše o tome da li pre braka ili ne.
Možda si mislio na neki kanon, ne znam?
Abortus jeste ubistvo, a kontracepcija i sl. je valjda dobra preventiva da do ubistva ne dođe....
 
Obersturmfuehrer:
bela kuga postoji to je tacno....
zanima me stav forumasa o koriscenju kondoma i ostalih kontraceptivnnih sredstava.
zanima sta misle oni koji smatraj da je abortus ubistvo o koriscenju istih?
zanima me stav hriscana pravoslavaca o tome.
zanima me dali su oni nekad bili sa devojkom pre braka, i da li su izrodili decu?

tema je politicka, posto se tice bele kuge u srbiji.
Kondomi obavezno. Znam da su pilule za dan posle lose po reproduktivno zdravlje zena, jer su na bazi hormona.
Abortus- drzava treba da obezbedi DOBRE uslove za nezbrinutu decu pa se tek onda abortus moze smatrati ubistvom, jer su uslovi u kojima odrastaju ta deca cesto mnogo losi.
Da.
NE!
 
S_K_V_O:
pazi sad foru da je koriscenje kondoma ubistvo. cije ubistvo? ubistvo zivota koji nije ni nastao? pa onda su sva kontraceptivna sredstva ubistvo...i svi ste ubice posto garantujem da niko ovde nije upraznjavao sex iskljucivo u cilju produzetka vrste...ili ocuvanja srpskog naroda...kako god...
abortus je u nekom smislu ubistvo...k'o sto je i ubrati cvet ili pojesti prase...nije da poredim, vec samo da docaram...
ali u smislu krivicnog zakonodavstva i smislu koji mu vi pridajete (sa lementom moralne osude) ne smatram da je u pitanju ubistvo (civeka) sve do odredjenog stupnja u razvoju embriona u kome se razvija svest...
Коришћење кондома, и других средстава за контарацепцију, наравно није убиство.

Али, колико ја знам, рецимо РКЦ (не знам за друге) је и против употребе кондома.

Што се тиче брања цвећа - у ствари и то је убиство.Појести прасе? Не, наравно. Али, већ, заклати га...

Но, абортус ипак није упоредив с тим.
Људски живот је неприкосновен. Али од ког тренутканешто сматрамо - "животом"? Ја сам горе већ рекла - од зачећа. Дакле, по томе, абортус јесте убиство. Јер, све је већ садржано у тој првој ћелији. И за то се не мора бити ни хришћанин ни религиозан уопште.
Што то није регулисано и у законима, друга је прича.
(Иначе у неким правним ситуацијама, и нерођеном детету се признају извесна права).
 
Norma Kampl:
У цитату сам оставила оно што сматрам да може бити предмет јавног разговора. Остало задире већ у интимне ствари (барем тако ја мислим, а наравно остављам слободу свакоме да одговори на који год део жели).

Дакле. Бела куга постоји. Абортус је убиство. Ја сам, дакле, против абортуса. Друга је ствар следеће: јесам и против - забране абортуса, јер то спада у оне забране које наносе више штете него користи. не бих да сад надугачко образлажем. Само ћу рећи да пре абортуса треба да постоји читав низ других мера, у вези са борбом против беле куге.

У ствари то је суштина: Борба против беле куге подразумева један свеобухватни, комплексни програм. За чије стварање и реализацију тог програма требало би да се пре свега брине држава, као и друге институције које по природи ствари имају везе с тим, директне и индиректне.

А можда је најапсурдније што такви програми заправо већ постоје. Али држава није заинтересована за њих. Не ради се ту само о недостатку материјалних средстава, него, као да уопште не постоји воља државе и друштва да ради на томе.

Што се тиче односа православних хришћана... - не знам шта конкретно мислиш. (Осим оног општег, да се сматра да људски живот настао у тренутку концепције тј. зачећа, те се самим тим његово прекидање сматра убиством. Али за овакво гледиште не мора се бити ни православан, ни хришћанин).

Potpuno se slazem i smatram da je ovo jedini adekvatan odgovor na postavljeno pitanje.
 
Obersturmfuehrer:
bela kuga postoji to je tacno....
zanima me stav forumasa o koriscenju kondoma i ostalih kontraceptivnnih sredstava.
zanima sta misle oni koji smatraj da je abortus ubistvo o koriscenju istih?
zanima me stav hriscana pravoslavaca o tome.
zanima me dali su oni nekad bili sa devojkom pre braka, i da li su izrodili decu?

tema je politicka, posto se tice bele kuge u srbiji.

1) Bela kuga postoji i kod nas
2) Ne koristim kondom jer ne skačem na svašta.
3) Pa kondomi se mogu koristiti u razne svrhe - od one za koju su namenjeni do gadjanja prolaznika ako se pre toga napune vodom i vikneš "zipa bombica"
4) Polni odnos je odluka žene a želja muškarca. Abortus je odluka žene a strah ili želja muškarca! Silovanje je strah žene a volja muškarca. Pobačaj je najgora noćna mora za svaku ženu.
5) Gotovo sve religije se bakću moralom u gaćama i genitalijama. Da ne razglabamo šta se sve radilo i još uvek radi. Koliko je žena kreiralo religiju? Kako se žena tretirala u religijama?
6) Nemam pojma

7) A da je prebacim ovo kod Gazdarice?
 
ljudi moji, pa nemojte me sad zayebavati sad sa tim prasetom...podrazumeva se da se prvo kolje i tranzira i da sam na to mislila... :lol:
pa sta ako je sadrzan zivot? zivot je u neku ruku sadrzan i u kodu drugih celija, istina, one nemaju tu sposobnost da se razviju u jedinku... ali da bih nesto osudila potrebno je da je time nekome ucininjeno, aj da se tako izrazim, zlo...a ne mogu nekome da ucinim zlo ako ga nije svestan, ako ga ne oseca...
 
S_K_V_O:
ljudi moji, pa nemojte me sad zayebavati sad sa tim prasetom...podrazumeva se da se prvo kolje i tranzira i da sam na to mislila... :lol:
pa sta ako je sadrzan zivot? zivot je u neku ruku sadrzan i u kodu drugih celija, istina, one nemaju tu sposobnost da se razviju u jedinku... ali da bih nesto osudila potrebno je da je time nekome ucininjeno, aj da se tako izrazim, zlo...a ne mogu nekome da ucinim zlo ako ga nije svestan, ako ga ne oseca...
Да почнем од краја... Свест се јавља много раније. А уосталом, како то да се не може нанети зло неком "ako ga nije svestan, ako ga ne oseca.."? У ово спадају и рођени, а теже ментално заостали, у коми, и сличним стањима. А убити њих је, наравно, итекако злочин.

Свест, дакле није и не може бити мерило.

Затим, шта значи то "у неку руку садржан"? Потпуно неодређено, и нетачно. Поготово , и сама кажеш, "немају способност да се развију у јединку"
 

Back
Top