Najveća greška u srpskoj istoriji

Ja. Klaudija

Početnik
Poruka
32
Sta je najveca greska u nasoj istoriji i ko ju je napravio? Koga mozemo da okrivimo za nase stanje? Danasnjica u Srbiji je samo posledica necijih postupaka i odluka. Da li je taj neko za vas Uros Nejaki, Vuk Brankovic, velikasi koji su posle kosovske bitke rascepkali zemlju, Obrenovici, Karadjordjevici, Gavrilo Princip, Nikola Pasic i njegov koncept Velike Jugoslavije koji realno nije mogao da opstane duze od jednog veka a i manje, Draza, Sloba... Ili je greska do naroda? Zanima me vase misljenje. Koga smatrate odgovornim za nase stanje?
 
Najveca greshka je shto smo stvarali Jugoslaviju posle 1.svetskog rata i ujedinjavali se sa Hrvatima.Da nismo sav tzv."velikosrpski hegemonizam"kako ga zovu,bio bi legitimno pravo pobednika a Hrvatska bi ostala nacionalna manjina sa odr.autnomijom u okviru Austo-Ugarske.Ko nam kriv kad smo budale.
 
Grešaka je bilo previše........a ko je odgovoran........hmmmmm
2.gif
:roll:
 
Ja:
Sta je najveca greska u nasoj istoriji i ko ju je napravio? Koga mozemo da okrivimo za nase stanje? Danasnjica u Srbiji je samo posledica necijih postupaka i odluka. Da li je taj neko za vas Uros Nejaki, Vuk Brankovic, velikasi koji su posle kosovske bitke rascepkali zemlju, Obrenovici, Karadjordjevici, Gavrilo Princip, Nikola Pasic i njegov koncept Velike Jugoslavije koji realno nije mogao da opstane duze od jednog veka a i manje, Draza, Sloba... Ili je greska do naroda? Zanima me vase misljenje. Koga smatrate odgovornim za nase stanje?

Mislim da je ovo presudno.
 
Вук Караџић је први донео комунизам у Србију. Иако је он то учинио на пољу језика, последице нису само језичке природе. Ова тема заслужује једну посебну студију, али у те последице, поред наметања револуционарног начина понашања, свакако спада и брзо клијање посејаног злог семена. Како су „Вуковом реформом" тадашње младе генерације нагло одсечене од светосавске традиције, то су се на духовном пољу нашле у безваздушном простору. Зато су биле подложне лошим утицајима. Отишавши на школовање у велике европске центре донеле су много лоших идеологија, од социjализма и комунизма до анархизма. Тако је, у извесном смислу, управо Вук Караџић духовни отац Светозара Марковића и његових другова.
(Милослав Самарџић, ТАЈНЕ „ВУКОВЕ РЕФОРМЕ“)
 
Јест, боље да смо остали Турска, да смо остали неписмени и затуцани и да никако нисмо дозволили европским струјама да стигну до нас....(да је то уопште било могуће!)


Шта је то била ''светосавска традиција'' у Србији пре Вука, а коју је Вук уништио. У чему се она огледала?

Узгред, Вук није био појединац ван времена и простора, да није било Вука, било би неког другог, Вук је само следио европска кретања....
 
lj_950:
Вук Караџић је први донео комунизам у Србију. Иако је он то учинио на пољу језика, последице нису само језичке природе. Ова тема заслужује једну посебну студију, али у те последице, поред наметања револуционарног начина понашања, свакако спада и брзо клијање посејаног злог семена. Како су „Вуковом реформом" тадашње младе генерације нагло одсечене од светосавске традиције, то су се на духовном пољу нашле у безваздушном простору. Зато су биле подложне лошим утицајима. Отишавши на школовање у велике европске центре донеле су много лоших идеологија, од социjализма и комунизма до анархизма. Тако је, у извесном смислу, управо Вук Караџић духовни отац Светозара Марковића и његових другова.
(Милослав Самарџић, ТАЈНЕ „ВУКОВЕ РЕФОРМЕ“)

Jao Zemljo, otvori se............:roll:
 
Šakal:
Hm...mislim da je to neka naša zla kob...kad dođe do promene u narodu...onda ćemo pametnije i birati one koji nas vode...
U tome i jeste problem. Mi jednostavno ne dozvoljavamo da nas neko vodi niti mu dajemo dosta vremena da uradi nesto po tom pitanju. Po mom misljenju, jesu u nekoj meri krivi pojedinci koje sam gore navela ali narod je taj kojem nista nije dobro. Postoje ograniceni pojedinci koji nadju dlaku u jajetu pa rese da ruse sve sto je stvoreno samo zato sto njima nesto ne odgovara. Sto je najgore, to se desava iznova i iznova ali nikom nije stalo da ucini nesto da to i prestane. Danas i ovce u oborima vode svoju politiku i hipotetisu o buducnosti. I kad bi izabrali nekog sposobnog vodju, malo mu to vredi kad dozvoljavamo da rec i dela budala budu jaci od njegovih.
 
ristob:
Mislim da nema naroda koji imaju toliku netrpeljivost prema svojim vođama i da niko nije pobio više svojih vođa nego Srbi. Verovatno naleđe od velikaša. Treba svi da poradimo na podizanju istinskih duhovnih vrednosti.
To je jako tacno ali malo je onih koji to shvataju. Ovde ima toliko toga da se popravi da prosto ne znas odakle bi trebalo da se krene. Ali mi verovatno nikada necemo krenuti. Prvo, jer jedni drugima zapinjemo noge a drugo, zato sto ne znamo ni gde. Greska je definitivno u nama. :grin:
 
Caesar11:
Кроз целу историју нам је највећа грешка што смо сви до једнога најпаметнији, свако се највише разуме у политику и никада не можемо да се сложимо.
Jos uvek ima "onih konja" (zbog kojih smo imali galopirajucu inflaciju), "onih majmuna i onih budala" itd. ali mozda postoji, ipak trunka nade da se slozimo. Ali po marfijevom zakonu ta godina ce sigurno biti godina apokalipse... :lol: :lol: :p
 

Back
Top