This is importante

Limun i sargarepa

Početnik
Poruka
46
slusajte ljudi citam literaturu, informisem se i to sve i puna mi je glava ljudi kako su poceli, gde su poceli, javljaju se i neke ideje, nesto bih mozda i pokrenuo ALI ALI kako tek tako da izadjem iz kuce i pokrenem posao razumete ne znam kakva iskustva imaju ljudi koji su poceli poslovanje ali iskreno ja bih npr. voleo da imam nekoga mentora koji bi me savetovao ili bar ucio od njega razumete kao kada bih hteo postati vodoinstalater moram naci majstora koji se time bavi i pitati ga kako da obavim posao tako i ovo ali nazalost nemam ga niti u familiji niti kod prijatelja niko se ne bavi poslovanjem niti ih nesto posebno interesuje a sto je najgore i ako ih interesuje nemaju znjanja a posebno iskustva da bi me posavetovali, udruzenja ne postoje osim nekim smesnih predavanja u sluzbi za zaposljavanje tako da pitanje glasi GDE BRE DA NADJEM SAGOVORNIKE I LJUDE OD KOJIH MOGU DA NAUCIM NESTO I SL. ?
 
Ne znam tacno kojim bi poslom da se bavis, ali mislim da mogu da ti pomognem.
Bavim se konsaltingom, otvaranjem kao i zatvaranjem(likvidacijom)preduzeca, svim pravnim i knjigovodstvenim uslugama - Agencija GAMA.
Pitaj sto te interesuje, za sada je besplatno
 
Slusajte ne znam da li neko kapira sta hocu da kazem ili ne fora je u tome sto ti mozes izaci na ulicu uzajmiti novac otvoriti radnju, ili dobiti ideju otici kod investiotra uzeti novac pokrenuti posao ili staviti hipoteku na imovinu pokretnuti posao itd. itd. ali fora je u tome sta da radi osoba koja je nova u tome razumete koja seta ulicom razmisljajuci o nekome poslu pa nije valjda da tek tako uzajmis novac i pokrenes posao, pa zubara prvo nauci da vadi zube pa onda otvori radnju, zidar nauci da zida pa pogodi posao, malo mi je nelogicno da neko tek tako uleti u svet poslovanja a da nigde ne ''NAUCI ZANAT'', postoje razne varijante koliko primecujem raditi kod nekoga pa pohvatati kako se neki posao vodi i sl. ali opet to bi znacilo da ti moras za svaki posao bit prvo radnik negde sto nikako nije pravilo a opet da bi usao u neki posao moras (primera radi prehrambena prodavnca) ti moras znati ko daje najeftiniju robu, gde kako razumete to je banalan primer ali jednostavno nekako ako ne poznajes posao ne mozes otvoriti prodavnicu a sad da pitas nekoga kako to radi (onaj ko vec primera vodi prodavnicu) tesko da ce ti reci jer bi time poboljsao konkurenciju i takoreci otkrio neke svoje cake tajne ili sta vec ima i varijanti otici u zavod za zaposljavanje i tamo ti daju predavanje od sat vremena koje mozes i procitati u nekoj literaturi i slicno itd. itd. ALI LJUDI zar se poslovodja ne uci kao svaki zanat zar pojedinac koji to hoce raditi MORA BITI SAMOUK (osim ako ne poznaje nekog poslovaodju ili mu je to neko iz familije pa ga uvede u posao ali ne pricam o tome vec o osobama koje NE MAJU KONTAKTA SA POSLODAVCIMA) da li se to teka tako ulece u kancelariju ono sa fudbalskog igralista primera dobijes ideju i odes trazis novac ili odes kod nekog privatnika sa idejom da ti pokrene posao zvuci nelogicno ali nekako ne vidim ni sam neki drugi nacin ZATO PITAM da li neko zna kako se ulazi i poslovanje ili ti KAKO STUPITI U KONTAKT SA PREDUZETNICIMA ILI TI KAKO NAUCITI ZANAT
 
Koliko vidim da neko ako je zlatna koka koja nosi jaja treba samo da ode kod preduzetnika. lovatora, biznismena ili koga vec hocete i predstavi se dobar dan dobar dan ja sam zlatna koka koja nosi zlatna jaja hocete li samnom da radite posao i da prodajemo ta jajca on kaze hocu po kojoj ceni padne dogovor i to je to u poslu si, ili ti hocu reci osoba mozda koja ima ideju ce sama nekako naci put ( ili nece ne znam) da sprovede tu svoju ideju nekako u realnost poslovanja ali osoba koja nema ideju a koja bi mozda iskoristila kontakte sa poslovnima ljudima i takoreci iskoriscavale tudje ideje ona mora da dojdje u kontakt sa tim poslodavcima, hm cudi me da ljude ne zanima ova tema toliko da li znaju odgovore na ova pitanja pa ih ne zanima ili se ne pitaju jednostavno ovo imaju neki svoj nacin da zapocnu posao ko zna pitanja je mnogo ;)
 
ŠTA ti hoćeš?
ZNANJE je, naravno, najbolje da u praksi savladaš (learn by doing). A moze i institucionalno, i vanisntitucionalno, i distance learning i mislim, na svakakve načine, on i off lline, networking, fakulteti, radionice, kursevi...
Finansiranje, prikupljanje novca za taj posao (ako je to pitanje) je 2. pitanje. Ili ti treba mentor, ne kapiram?
A koji zanat?
Probaj da kontaktiras neka esnafska udruženja, unije poslodavaca, opštine, regionalne i druge komore...idi na sajmove poput biznis baze, informiši se.


Što se mene tiče, najhrabriji pristup je "pravo u sridu" - slobodno kontaktiraj, ne ustručavaj se da baneš na vrata nenajavljen/a! Onaj ko neće da ti pomogne taj ti ni ne treba. A veruj mi da što je neko veći stručnjak, to pre izlazi u susret i ljubazniji je :)
(tako se, između ostalog, i razlikuju umišljejni i pravi, fejk i originali ;) )

što se zlatne koke tiče, xexexe...nije loše, važno je da IMAŠ VIZIJU :D
 
Znas samo zelja za biznisom nije dovoljna. Mnogi bi bili biznismeni, da je to tako. E ja hocu biznis, nemam ni para ni ideju. Sa idejom vec imas nesto. Ili sa parama.
I za takve ljude imas tzv. biznis inkubatore. Firme koje ce ti pomoci da stanes na noge, koje ce ti uzeti neku malu proviziju kada/ako uspes, i koje ce ti mozda cak i dati ideju ukoliko imas para. A pare vec niko nece da rizikuje. U svakom slucaju imas razne te biznis inkubatore, neke pokrajinske (timocka), neke IT (internet technologies), itd.
 
Dodaj da će vrlo lako da te biznismeni i preveslaju uzevši ti ideju , pa možeš da se dimiš do sutra.....

Poslovna etika u Srbiji je stvarno na nivou.....vidi se svakodnevno....

A za inkubatore i što sam čuo, nekako uvek neki uslovi koje običan čovek ne može da ispuni , ako ne poznaje nekog drugog neobičnog čoveka....Jedino da se odjavim iz Beograda i prijavim boravište na staroj planini.....
 
ZATO PITAM da li neko zna kako se ulazi i poslovanje ili ti KAKO STUPITI U KONTAKT SA PREDUZETNICIMA ILI TI KAKO NAUCITI ZANAT[/QUOTE]

Istina je da svi preduzetnici čuvaju svoje poslovanje i neće ti reći gde nabavljaju materijal,gde se reklamiraju , kako im idu poslovi, koliko zarađuju( ako ti kažu znaj da lažu ,osim ako su ti jako blizak rod a i onda je pitanje)gde plasiraju robu itd.Ako ih pitaš svi će kukati i svaku i najmanju prepreku i poteškoću naduvati.Mislim da sam dobro razumela da je to tvoj problem i da je to ono što te muči;
 
Ja sam ,zajedno sa suprugom,ljetos zapoceo posao vezan za preradu plastike posto sam vec dosta godina u slicnom poslu.Masinu smo pravili 4 godine najvise iz finansijskih razloga.Od firme u kojoj radim sam dobio zeleno svjetlo,znaci nesmeta im da radim posao slican njihovom i pomoc u nabavci repro materijala i distribuciji robe.To je stvarno velika pomoc.Sad smo dosli u situaciju da smo pojeli obrtni kapital-treba nabaviti materijal za sezonu a para nema.Imam neke ideje za pokretanje novih proizvoda i trazio sam pomoc na netu ali bez velikog uspijeha.Uglavnom pomoc nude ljudi koji nemogu puno pomoci.Mislim da ozbiljni poslovni ljudi ne provode vrijeme po forumima jer nemaju vremena za to ili i ako provode kad vide temu samo se nasmiju.Ne zeli niko da pomogne konkurenciju ma koliko je slaba ili sitna.Volio bih da nisam u pravu ali cini mi se da je kod nas takva situacija i da ce proci puno vremena da se to promijeni.Najbolje je postaviti sebi cilj i vjerovati u to sto radis i oslanjati se iskljucivo na vlastite snage.Pozdrav
 
Da pojednostavim ja to ovako primer hocu da otvorim proizvodnju namestaja odlucio sam se za to i kako cu ja saznati SVE ONO OSNOVNO sto zna konkurencija plasticno da otvorim radnju (od najjeftinijih masina, do materijala za obradu i sl ) znaci koliko ja vidim moram ili da se zaposlim da vidim kako se to radi (sto mi je besmisleno jer cu biti u prizvodnji i opet necu imati uvid gde se nabavlja materijal a i ako bih tako radio za svaki posao koji hocu da pokrenem onda bih puno vremena proveo samo trazeci posao) druga varijanta je da nekako spijuniram i osluskujem (ne zezam se stvarno mi nije jasno) vlasnika te neke proizvodnje koju hocu primera radi da otvorim skoro da imam sve sto i on ( predpostavimo da imam novac) ili da odem da pitam njega kako da nabavim sve to ( sto naravno nesto ce propustiti da mi kaze i time sam automatski za korak iza njega ili ti ko zna kolko koraka ) ili da pitam nekoga iz drugog grada to isto gde je najbolje nabaviti masine, materijal i sl ( slican odgovor predpostavljam da nece sve reci ) ili da zaposlim nekoga ko je radio slican takav posao ( a taj ako vec zna da radi on bi sam otvorio radnju zasto bi ga ja uzimao a drugo vlasnici ove proizvodnje namestaja koje ja pozajem su sami svoji strucnjaci znaci nemaju coveka koji to vodi umesto njih kao sto bih ja to trebao raditi niti su ga uzimali ikada) za one koje ja znam da imaju proizvodnju namestaja slucaj ide ovako: ili su radili u proizvodnji pa uvideli kako to ide pa nastavili , ili su imali neku svoju malu radionicu pa se razvili sto opet vraca na isto da bih trebao da odem da radim prvo negde da bih krenuo sto je besmisleno ako uzmemo primer da ja hocu da otvorim npr. i restoran, i prodavnicu prehrambene robe i piceriju i kafic i sl. razumete pa nelogicno je da ja sad idem svuda da radim da bih otvorio radnju a opet ljudi koji to sve vode znam neke nemaju osobu da im vodi svaki objekat posebno (jer nisu to neki veliki poslovi) vec sami to sve organizuju a pritom ja se zanimam za ta pitanja vec duze vreme i stvarno mi nije jasno kako da znam sve sto znaju vlasnici poslova onih koji me zanimaju (ali ne nista posebno samo ono osnovno za pocetak gde nabaviti najjeftinije masine materijal i slicno ne mora niko da otkriva tajne) i jos nesto ako svi uzimaju primer robu od istog dobavljaca (npr. trafike) pa u cemu se ogleda kvalitet tog vlasnika trafike od drugog samo u izboru lokacije i lokala ? a takav je primer i sa ostalima (salonom namestaja, automobila i sl. svima koji uzimaju robu pa je plasiraju ) kapiram da mozda neko uzme na crno ili preko neke veze (mada u ekonomiji su interesi bitni a ne veze koliko primecujem) ali dobavljac njemu je cilj da sa svima saradjuje a ne samo sa jednim trgovcem znaci ako svi nabave robu po istoj ceni od istog dobavljaca pa sto je to toliko komplikovano postaviti par kauca u salonu nemestaja i izabrati lokaciju ? stvarno nisam upoznat sa ovim informacijama ako neko zna izvor neka obavesti pozdrav a neka bude znam da ce vecina reci: pa pitas nekog ko se bavi time ili poznanike koji znaju kako nabaviti materijal i slicno ako je i to tacno zar to nije najbanalniji nacin ulaska u poslovanje najbesmisleniji da ne postoji neko organizovano mesto koje upucuje ljude u poslovanje i objasni im makar plasticno ( i nemojte mi spominjati skolu bio sam tamo toga nema ) nego ja moram da zapitkujem komsiju kako da otvorim posao ili poznanike da mi objasne nejasno mi je sve to
 
Joj kako ti komplikuješ?!
Kakvo bre mesto gde će ljude da obuče kako da posluju:shock:
Mesto gde ćeš da naučiš gde da nabavljaš sirovine?!
U tome i jeste sposobnost onoga koji se bavi poslom: osmisliti, isfinansirati, organizovati, pronaći, "ukrasti", inovirati, ukalkulisati, plasirati.....
To te niko neće naučiti, tačnije - niko ti ne može garantovati uspeh.
Ako si toliko neodlučan, zaposli se kod nekog i ne razmišljaj o privatnom poslu.
 
Limun i sargarepa:
kako cu ja saznati SVE ONO OSNOVNO sto zna konkurencija
Sve si rekao sa ovom rečenicom.Ako je nešto osnovno znanje znači da se bez njega ne može. A ako je konkurencija nije blesava da ti kažeZnači ti napraviš posao,godinama ga radiš i gradiš i onda dođe neko sa ulice i ti mu otkriješ sve svoje tajne da bi on otvorio isto to preko puta i upropastio ti sve ono što si sa mukom stekao.
Ne možeš da radiš posao o kome nemaš ni osnovnog znanja.Sam si rekao da su svi oko tebe koji su pokrenuli posao o tom poslu nešto i znali.A tebe mrzi da radiš za nekoga da bi ga stekao.
Lepo ti rekao DellBoy-mani se toga.
 
Ili pitaj nekoga ko zna i ko je spreman da ti to kaže. Ali da bi našao takvu osobu takođe treba da se "snađeš". U poslu ništa nije servirano gotovo na tanjiru, niti može da se kupi neka sveznajuća knjiga gde sve piše.
 
Ljudi kapiram bre ja da svako mora da se snadje sam nego me je samo interesovalo da mozda neko ne zna kako je sto lakse poceti neki posao kada pritom o njemu ne znas nista ( govorim o preduzetnistvu znate ono uzmes pare postavis ljude i rade :) a rekao sam zanat figurativno jer samtram preduzetnistvo takodje zanataom)
 
Limun i sargarepa:
Ljudi kapiram bre ja da svako mora da se snadje sam nego me je samo interesovalo da mozda neko ne zna kako je sto lakse poceti neki posao kada pritom o njemu ne znas nista ( govorim o preduzetnistvu znate ono uzmes pare postavis ljude i rade :) a rekao sam zanat figurativno jer samtram preduzetnistvo takodje zanataom)
Daj razmisli malo.Znači imaš recimo pare i rešiš da kreneš u posao.Odmah imaš niz stvari koje bez znanja ne možeš da rešiš.
Gde ćeš da radiš-Kako ćeš znati kakav i koliki poslivni prostor ti treba?Kako ga organizovati?Gde koja mašina stoji?Gde sa sirovinama? Koliko ti sirovina treba?Gde sa gotovim proizvodom?I još niz pitanja.
Posao ne znaš ali recimo uzmeš radnike koji znaju to da rade?-Kako ćeš ih organizovati?Kako upravljati sa njima kada vide da nemaš pojma?Kako ćeš znati da li rade dobro?Da troše odgovarajuće vreme za izradu proizvoda?Da ih odgovarajuće platiš?Da te ne kradu?Da uopšte znaju da rade?Da se neke stvari moraju tako raditi? I još niz pitanja.
Slapanje i ugovaranje poslova--Recimo sve si rešio i treba da plasiraš svoju robu.Normalno pri tome ti potencijalni kupac postavlja niz pitanja počev od karakteristika robe , opravdanosti cene ,do garancija.Kako ćeš odgovoriti kada nemaš pojma?I ko će sklopiti posao sa tobom kada vidi da nemaš pojma?Još ako pri tome ne znaš ni kako se vode poslovni razgovori.....
Recimo da za sve ove segmente uzmeš stručnjake i da ih platiš-Kako ćeš oceniti njihovu stručnost?Kako ćeš znati da vrede toliko koliko kažu?Kako će oni gledati na tebe koji nemaš pojma?Kako znaš da te neće prevariti?Kada su u pravu kada nisu?Oceniti njihov rad?
Dok savladaš ove probleme garantujem ti da si davno bankrotirao ma sa koliko para si krenuo.
Jel ti sada jasno?
 
Druze, zaposli se kod nekoga ko pravi namestaj........idi direktno kod poslodavca, i ponudi se , da radis , ako treba i volonterski......(nekada se to zvalo , segrt ).....ako si ozbiljan u nameri da budes svoj gazda, taj rad bi trebalo da shvatis kao neophodnu praksu.

Ovisno od tvojih sposobnosti, za krace ili duze vreme, pohvataces radom u firmi, sve finese.......od dobavljaca materijala, trzista, kupaca, nacina i organizacije proizvodnje.........

Samo to je pravi nacin, da u posao udjes spreman, da bi , kada ulozis svoje pare, sto manje rizikovao da ti posao ne ide kako si se nadao...........ako si sposoban, ti ces stecena znanja i iskustva jos unaprediti, razviti i samim tim na neki nacin osigurati uspesno poslovanje........

Naravno, kada ides da trazis posao , idi kod najboljih, jer od njih jedino i mozes da nesto naucis.....
 

Back
Top