Душанов законик / Dushan's Code

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Caesar11

Početnik
Poruka
47
Batricevic on Legal Transplants: The Case of Medieval Serbia

Ana Batricevic, University of Belgrade, has posted a paper on SSRN: Legal Transplants and the Code of Serbian Tsar Stephan Dushan: A Comparative Study. Here's the abstract:

This Comparative Study investigates the spontaneous convergence of law in the cultural and social milieu of medieval Serbia under the reign of Tsar Stephan Urosh IV Dushan (1331-1355). It argues that legal transplants, as a means of this convergence in the Code of Dushan, constitute a fruitful source of medieval Serbia's legal development. The process of legal transplantation has long been the subject of a polarized debate in international academic circles and has generated opposing approaches to the transfer of legal regulations or entire systems of law from one country to another. The approach to diffusion herein comprises a synthesis of multiple methodologies of comparative law (and jurisprudence on the whole) supplemented with the routes of non-legal disciplines. Such interdisciplinary approach facilitates an exhaustive insight into legal transplants and their applicability as a concept of legal development. This Comparative Study offers a systematic rationalization for legal transplants in Middle-age Serbia and draws some general tendencies with regard to the overall diffusion of law.

Available at SSRN: http://ssrn.com/abstract=953277
 
Drago mi je sto se neko setio da proucava doba cara Dusana i da izvlaci neke pouke iz toga. Sve u svemu, poenta njegovog zakonika je da je Srbima uvek trebala jaka ruka i da cim se dozvoli da svako vodi politiku po svom nahodjenju, propadne nam sve sto smo stvarali i pocnemo da ratujemo. Da Dusana nisu otrovali, mozda bi sada bili normalna drzava a najverovatnije ne bi bili ni 500 godina pod Turcima jer je on prvi video sta nam sledi ako se dovuku na Balkan pa se prvi u Evropi sukobio sa njima. Posle njegove smrti sve je krenulo nizbrdo i stigli smo gde smo stigli- na dno dna.
 
Ja:
Drago mi je sto se neko setio da proucava doba cara Dusana i da izvlaci neke pouke iz toga. Sve u svemu, poenta njegovog zakonika je da je Srbima uvek trebala jaka ruka i da cim se dozvoli da svako vodi politiku po svom nahodjenju, propadne nam sve sto smo stvarali i pocnemo da ratujemo. Da Dusana nisu otrovali, mozda bi sada bili normalna drzava a najverovatnije ne bi bili ni 500 godina pod Turcima jer je on prvi video sta nam sledi ako se dovuku na Balkan pa se prvi u Evropi sukobio sa njima. Posle njegove smrti sve je krenulo nizbrdo i stigli smo gde smo stigli- na dno dna.[/QUOTE]

Moj istomišljenik...:wink:

Da, dodam...A, šta misliš ko ga je otrovao ?
 
Ko ga je otrovao? Pretpostavlja se da su ga otrovali Vizantinci jer su oni imali najvise interesa. Ali opet, on je sa svih strana imao neprijatelje ali meni se vise cini da ga nije otrovao niko sa strane vec da je to uradio neko od srpske vlastele. Npr. Vukasin- jos u toku Dusanove vladavine je imao jak uticaj na dvoru a posle je vrlo brzo postao Urosev savladar. Pitam se samo da li bi to mogao da uradi dok je Dusan bio ziv... Sta ti mislis?
 
Ja:
Ko ga je otrovao? Pretpostavlja se da su ga otrovali Vizantinci jer su oni imali najvise interesa. Ali opet, on je sa svih strana imao neprijatelje ali meni se vise cini da ga nije otrovao niko sa strane vec da je to uradio neko od srpske vlastele. Npr. Vukasin- jos u toku Dusanove vladavine je imao jak uticaj na dvoru a posle je vrlo brzo postao Urosev savladar. Pitam se samo da li bi to mogao da uradi dok je Dusan bio ziv... Sta ti mislis?
Da,Vizantinci su imali najviše interesa, ali nisu mogli da mu bućkaju po šerpama..:lol:
Znači li to da su imali insajdera?
Kako to misliš, da Vukašin postane Dušanov savladar? Nemoguće ! Dušan je valjda dokazao da mu nije potreban pomoćnik.
A, što svi drvlje i kamenje na Vukašina?

Samo da dodam -"Posle njegove smrti sve je krenulo nizbrdo i stigli smo gde smo stigli- na dno dna." Ovo je zaključak, sa kojim se slažem.

P.S. :lol: :lol: :lol: nešto mnogo "dodajem" večeras...
 
Bi2:
Ajde ? A, jel se uči na faxu da je imao svog dotura, kuvare,sluge? Nije mogao neko tek tako da mu pridje sa otrovom. Drži Dule pi ovo vince...:lol:

Btw, kad smo kod Dušana, po starom kalendaru sutra je dan njegove smrti.
Nije spominjao ili se ja ne sećam, ali jeste spominjao kusače hrane, čak sam saznala da Maršal kao titula ne postoji to je drug Tito izmislio za sebe!!!
 
Money_makes_the_world_go_:
Nije spominjao ili se ja ne sećam, ali jeste spominjao kusače hrane, čak sam saznala da Maršal kao titula ne postoji to je drug Tito izmislio za sebe!!!

Izvini, na kom to fakultetu se šire tolika znanja? Na pitanje "ko",odgovara se sa "gde"? Kako je Tito izmislio, nije titula nego vojni čin, i za ruske oficire taj čin? Ču li ti za maršala Birjuzova, Tolbuhina? Za te ulice barem. Nije Tito izmislio taj čin, nego je uveo taj čin u našu vojsku. Naravno, samo za sebe.
I sad si me kao ubedila sa tolikom vikom?
 
Bi2:
Izvini, na kom to fakultetu se šire tolika znanja? Na pitanje "ko",odgovara se sa "gde"? Kako je Tito izmislio, nije titula nego vojni čin, i za ruske oficire taj čin? Ču li ti za maršala Birjuzova, Tolbuhina? Za te ulice barem. Nije Tito izmislio taj čin, nego je uveo taj čin u našu vojsku. Naravno, samo za sebe.
I sad si me kao ubedila sa tolikom vikom?
E nisam ja kriva što me pogrešno uče, što se ti dernjaš, bože!Okud ja znam dal je tačno pa ja ne znam gde sam šuplja...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top