Papa zadovoljan odnosom Iranaca prema Devici Mariji i Isusu Hristu

Istocni Vetar

Domaćin
Poruka
4.571
Poglavar Rimokatoličke crkve, papa Benedikt XVI, u sredu je u razgovoru s iranskim ministrom inostranih poslova Manučerom Motakijem izrazio zadovoljstvo zbog osećanja koja Iranci gaje prema Devici Mariji i Isusu Hristu.

Tokom privatne audijencije u trajanju od 45 minuta, Motaki je papi predao pismo iranskog predsednika Mahmuda Ahmadinežada, na kojem se papa zahvalio.

Pravda bez vere u Boga i mir bez pravde nisu mogući, istakao je papa.

On je podsetio da Iran i Vatikan održavaju odnose već pedeset godina i da su im potrebni „božja svetlost“ i etičke vrednosti koje leže u osnovi mira.

„Treba da pomognemo da se postigne pravičan mir u Libanu, Palestini i Iraku“, naglasio je.

„Vatikan je spreman da s Islamskom Republikom Iranom sarađuje na očuvanju zajedničkih vrednosti velikih religija i ispuni zajedničku dužnost pred Bogom pomažući ljudskom rodu da se izbavi iz sadašnjih nedaća. U tom pogledu treba da se angažujemo praktično i realistično.“
Papa Benedikt XVI istakao je da ceni versku toleranciju u Iranu.

„U svojstvu kardinala obavljao sam korisne razgovore s iranskim ambasadorima u Vatikanu. Uočio sam njihovo osećanje odgovornosti za humanitarne principe i smatram da bi to mogla biti dobra osnova za saradnju Irana i Vatikana.

Molim vas, prenesite moje pozdrave predsedniku Ahmadinežadu“, rekao je.

Sastanku su prisustvovali i potpredsednik Irana i direktor Iranske organizacije za kulturnu baštinu, ručni rad i turizam Esfandijar Rahim Mašei, predstavnik hrišćanske i jermenske zajednice u iranskom parlamentu George Vartanjan i bivši ambasador u Vatikanu hodžatoleslam Mostafa Borudžerdi.
 

Back
Top