УСТАШКИ ТЕРОР НАКОН 1945.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Strela

Elita
Poruka
17.244
Podsećajući na neke od zločina ustaške emigracije u Jugoslaviji, izdvajamo:

*1959. godina: Anto Šermet, pripadnik HNO iz Nemačke, zapalio poljoprivredno dobro “Bugar” kod Bihaća. Uhvaćen je i osuđen na osam godina zatvora.

*1963. godine, u leto, u Jugoslaviju su ubačeni Josip Oblak, Ilija Tolić, Branko Podrug, Rade Stojić, Vlado Leko, Krešimir Perković, Stanko Zdrilić, Mirko Fumić i Dražen Tapašnji koji su 20. jula podmetnuli eksploziv na pruzi Rijeka-Zagreb. Svi su otkiveni i osuđeni na zatvorske kazne od 7 do 14 godina.

*1967. godine: Krajem juna u SFRJ su ubačena petrica ustaša iz Francuske, koji su izvršili nekoliko terorističkih akcija. Ivan Cindrić, Jozo Vujović, Jozo Dedić i Luka Kraljević, svi pripadnici “Hrvatskog revolucionarnog bratstva”. Uhapšeni su i osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.

*1968. godine ustaški terorista Miljenko Hrkač 13. jula podmetnuo je razornu eksplozivnu napravu u beogradski bioskop “20. oktobar”, I usmrtio radnika Savu Ćučurevića, 76 ljudi je tom prilikom ranjeno, a studentkinja Magdalena Novaković ostala je bez obe noge. U drugoj diverziji iste godine 25. septembra, takođe je više ljudi povređeno.


*1970. godina: U SFRJ je ilegalno ubačena 19-člana teroristička ustaška grupa iz Australije, SR Nemačke i Austrije, koja je u svojim diverzantskim akcijama ranila 15 i ubila 13 jugoslovenskih građana. Grupu su predvodila braća Andrić, Ambrozije i Adolf.

*1973.godina: Izvršena diverzija u garderobi glavne železničke stanice u Beogradu. U eksploziji poginulo jedno lice, dok je osam teže povređeno. Eksplozija izvršena po “ugledu” na onu u beogradskom bioskopu “20. oktobar” koju je, nekoliko godina ranije, podmetnuo ustaša Miljenko Hrkač.

*1975. godina: U junu te godine u SFRJ ubačeno dvoje ustaša iz Nemačke, koje je uputio Dane Šare sa zadatkom da izvrše nekoliko diverzantskih akcija u kojima je više ljudi poginulo ili je ranjeno. Terorista, Vinko Barišić i zapadnonemačka državljanka Barbara Plachetka su uhvaćeni i osuđeni na 20, odnosno 11 godina zatvora.

*1977. godina: Godina koja je ostala upamćena po zlu (brojne terorističke akcije ustaša u SFRJ i u inostranstvu), nazvana i godina ustaše Luburića,koji je bio jedan od glavnih nalogodavaca ustaške emigracije.

*1981. godine: U Imotskom su uhapšene ustaše Ante Kavlej, Nikola Malenica, Ivan Sočo i Tomo Pavlov, koji su iz nemačke u SFRJ stigli kako bi izvršili više diverzantskih akcija. Kod njih je, prilikom hapšenja, pronađena veća količina oružja i eksploziva.

*1982. godina: U nekoliko restorana na moru (“Smokva” na Pagu, “Galeb” u Rijeci, TO u Šibeniku i u Zadru) u kojima je ranjeno desetak gostiju, a nekoliko ih je smrtno stradalo. Organizatori akcije i izvršioci su ustaški emigranti iz Nemačke.

*1983. godina: Krajem decembra u Vinkovcima podmetnut eksploziv na železničkoj stanici, a samo nekoliko meseci ranije, eksplodirala je i benzinska pumpa u Slavonskom brodu. U eksplozijama, za koje je utvrđeno da su delo ustaških emigranata (koji su uspeli da pobegnu), srećom, osim veće štete na objektima, nije niko stradao.
 
INOSTRANSTVO
ZLOČINI U KONZULATIMA

Iako je inostranstvo, posle II Sv. Rata, mnogim ustaškim zločincima pružilo utočošte i dom, zločincima to nije smetalo da nastave sa svojim ustaškim delovanjima, pa i tamo čine diverzije. Od više stotina terorističkih ustaških akcija, izdvajamo desetak:

*1961. godine, 29. novembra, izvršen upad i polupan sav inventar Konzulata SFRJ u Štutgartu, a mesec dana kasnije bačena plastična bomba na jugoslovensko diplomatsko predstavništvo u Marselju.

*Naredne godine, u novembru, ustaše su napale predstavništvo SFRJ u Bonu, ubili službenika Momčila Popovića i ranili Stanu Dovgan.

*U Štutgartu je krajem avgusta 1966. ubijen službenik našeg Konzulata Savo Milanović, zbog koga je atentator Franjo Gereta, pripadnik “Hrvatskog revolucionarnog bratstva” pravosnažno osuđen u SR Nemačkoj na osam godina robije. Iste godine, u Frankfurtu je ubijen jugoslovenski građanin Stipe Medvidović, samo zato što je odbio da na rever svog kaputa stavi ustašku značku.

*U Zapadnom Berlinu je 30. juna 1969. izvršen oružani napad na Vojnu misiju SFRJ, u kojoj je teško ranjen šef Misije Anton Kolendić.

*U Stokholmu je, 7. aprila 1971. ubijen ambasador SFRJ Vladimir Rolović i ranjena službenica Mira Štempihar. Atentatori su uhvaćeni i pravosnažno osuđeni u Švedskoj.

*U Lionu je 29. marta 1975. teško ranjen iz vatrenog oružja jugoslovenski vice konzul Mladen Đogović, na koga su pucale ustaše Dane Šarec, Ante Butković i Tomo Naletić, koji nikada nisu uhapšeni.

*1977. godinu obeležilo je stotinak terorističkih akcija emigranskih ustaša, koji su ubistva, ranjavanja, eksplozije, itd. činili pretežno u inostranstvu. Najviše akcija izveli su ustaše “Laburićevci”, koji su, između ostalog,u Čikagu držali kao taoce osam službenika Konzulata SR Nemačke radi puštanja na slobodu ustaše Stjepana Bilandžića, dok su u u Njujorku podmetnuli bombu u prostorijama jugoslovenske turističke agencije u kojoj je troje ljudi teže povređeno, a materijalna šteta je bila ogromna.

* Narednih nekoliko godina, za svim ovim i mnogim drugim ustaškim akcijama koje autori knjige “Smrt je njihov zanat” pominju u svom delu, ne zaostaju brojne terorističke akcije po jugoslovenskim klubovima. Koje su ustaše minirale, nanoseći im štetu i u kojima su stradale mnoge nevine žrtve.

*8. februara 1979. australijska policija u Sidneju uhapsila sedam ustaških terorista kod kojih je pronašla veću količinu oružja i otrov namenjen za napade na jedan iseljenički klub u Kabramati, dvoranu u Sidneju u kojoj je trebalo da se održi kocert grupe pevača iz Jugoslavije, stan jugoslovenskog generalnog konzula i trovanje sidnejskog vodovoda. Šestoricu ustaških terorista sidnejska policija uspela je da uhapsi, dok je Vrco Verkez pobegao. Osuđeni su na po 15 godina zatvora.

* Dana 3. juna 1980. ustaše podmetnule eksploziv u muzej ispred Kipa slobode u Njujorku i tom prilikom je Kip dobrim delom oštećen. Iste godine, u novembru, ispaljena su dva metka ispred kuće sudije Maksvela koji je predsedavao u suđenju grupi ustaških terorista uhapšenih nekoliko meseci ranije.

* U Minhenu, 9. avgusta 1981. eksplodirala bomba u kući Rolfa Šulca, poznatog izdavača, zbog štampanja Dedijerove knjige o Titu. Izvršilac je Petar Penava, član HDP.

*Naredne 1982. podmetnut eksploziv u zgradi firme “Renk” u Ausburgu, u kojoj se nalazi klub naših građana na privremenom radu u inostranstvu, a dva meseca kasnije,bomba je od strane ustaških terorista podmetnuta i pred ulaznim vratima predstavništva JAT u Njujorku.

* 26. jula 1983. u Štokholmu, članovi HDP provalili u prostorije “Geneksa 2 i izvršili napad na predstavništvo SFRJ u Švedskoj, da bi već 7. avgusta u Karlsruheru bio ubijen Jugosloven Jusuf Tatar. Njegove ubice, Damirko Šišnjak i Božo Vukušić osuđeni su na doživotnu robiju. Pred sudom, obojica su rekla da su mislili da je Tatar bio agent jugoslovenske državne bezbednosti i “važan” za Jugoslaviju, a takve, kako to nalažu pravila ustaštva, “prve treba ukloniti”.
 
Свака част, Стрело, ето, када се поређа шта раде и шта су радили усташе - онда престаје сваки даљи коментар. Ово су подаци, како претпостављам из књиге "Смрт је њихов занат"?

Ту би књигу оном топу од човека Тадићу требало послати пре него што буде направио још неку глупост и још неку бламажу представљајући нашу земљу.

Иначе, гледам на усташкој ТВ рекламе за књиге, хах, изашла је књига у оквиру едиције ХРВАТСКИ ВЕЛИКАНИ - НИКОЛА ТЕСЛА... ето и овоме је допринео исти Борис Тадић.
Очима не могу да га видим!

Са Хрватском НЕ ТРЕБА ИМАТИ БИЛО КАКВЕ ВЕЗЕ!
 
eremita:
Са Хрватском НЕ ТРЕБА ИМАТИ БИЛО КАКВЕ ВЕЗЕ!
Ne slazem se.
Treba imati veze, ali treba postaviti stvari na svoje mesto.

Moramo izvuci pouke iz proslosti i sada, za razliku od ranijih "izmirivanja" moramo insistirati da mi nismo krivi za to sto nas oni patoloski mrze.
Isto tako, moramo biti svesni da je kod njih na vlasti ustaski rezim (na celu sa Mesicem) koji laznim pricama o srpskoj agresiji na svoje rodne gradove siri i raspiruje mrznju prema Srbima.
Mora nam postati jasno da sa njima mozemo graditi neku vrstu poslovnih odnosa, ali da nekih prisnijih kontakata ne sme da bude.
 
Ovakve teme treba da postoje bez obzira sto ce ih neko stalno gasiti. jer istina treba da izadje na videlo. Jeste i tako treba da bude. Svi zele da se mi samo bavimo sobom i svojim greskama a pri tom nam skrecu paznju sa pravih uzroka posledica koje mi danas ispastamo. Pozzz
 
rdeki:
Ne slazem se.
Treba imati veze, ali treba postaviti stvari na svoje mesto.

Moramo izvuci pouke iz proslosti i sada, za razliku od ranijih "izmirivanja" moramo insistirati da mi nismo krivi za to sto nas oni patoloski mrze.
Isto tako, moramo biti svesni da je kod njih na vlasti ustaski rezim (na celu sa Mesicem) koji laznim pricama o srpskoj agresiji na svoje rodne gradove siri i raspiruje mrznju prema Srbima.
Mora nam postati jasno da sa njima mozemo graditi neku vrstu poslovnih odnosa, ali da nekih prisnijih kontakata ne sme da bude.
...ne samo vlast,nego i televizija......svaka emisija....o "DOMOVINSKOM RATU"......stalno mora da se pominje.....poslovna saradnja je najbolje rešenje,da izgladimo odnose međusobno.......evo već kada sam gledao na HRT-u pre mesec dana,mi ćemo da kupimo od hrvata njihove tramvaje.....sad nisam siguran da li će oni da kupe naše autobuse......ipak rasna mržnja koja je vrlo ispoljena kod jih,neće tako lako nestati......
 
Mafijaš:
...ne samo vlast,nego i televizija......svaka emisija....o "DOMOVINSKOM RATU"......stalno mora da se pominje.....poslovna saradnja je najbolje rešenje,da izgladimo odnose međusobno.......evo već kada sam gledao na HRT-u pre mesec dana,mi ćemo da kupimo od hrvata njihove tramvaje.....sad nisam siguran da li će oni da kupe naše autobuse......ipak rasna mržnja koja je vrlo ispoljena kod jih,neće tako lako nestati......

Tako je. Ljudi patoloski mrze Srbe i sa njima ekonomsku saradnju treba svesti na minimum...Mada kad bolje razmislim treba pustiti narod neka ga muzu, jer ocigledno Jasenovac i Oluja nisu bili dovoljni pokazatelji odnosa Hrvata prema Srbima. Sve im se svodi na mrznju protiv Srba. I pored bolje ekonomije i politickog uspjeha, kompleks nize vrjednosti nije nestao. Opet se vracaju Srbima i nas krive za sve njihove nedace. Opet osjecaju da sve u svemu zaostaju za nama. Nesto im opet fali a nama ne i svjesni su toga. Znaju da nista nisu svojim rukama stvorili vec su uvjek zavisli od drugih. Bilo da se radi o ratu pa su zavislili od Hitlera ili NATO-a ili u ekonomiji kada su zavisili od pomoci srpskih banaka nakon kraha njihove stedionice i tokom Juge kada su zavisili od raznih monopola koje su njima i Slovencima Tito&Co. dali. Da i ne govorim o razlikama u ulaganju po republikama...U jezickom smislu zaostaju zato sto znaju da su jezik uzeli od Srba sto je Natko Nodilo i sam priznao. Zbog toga mjenjaju jezik, uvode nove rjeci i izbacuju stare u nadi da ce jednog dana moci da potpuno promjenu jezik i time se rjese vezanosti za srpski. U kulturnom smislu zaostaju za nama posto su svjesni da oni svoje kulture nemaju. Nasu nipodistavaju zato sto svoju nemaju, i iako nasa kultura sama po sebi nije nesto posebno, oni su svjesni da je ta kultura ipak nasa i da mi s' ponosom mozemo da pricamo o NASIM narodnim pjesmama, guslarima, kolima, nosnjama i tradicijama. Oni nemaju ni svoje junake ni narodne pjesme a obicaji njihovi su se izgubili u naletu Katolicke Crkve koja je pokusavala da iskorjeni sve sto je bilo drugacije od Katolicizma. Sve sto oni imaju nije njihovo! Oni pokatoliceni Srbi (dobar dio Hrvata) su morali da pobjegnu od svoje proslosti i tradicije a nisu imali nista vrjedno pomena da prihvate. Zato danas ima Hrvata koji nose Licke noznje i nazivaju ih svojima, a u proslosti su Srpske Junacke Pjesme izdavali kao Hrvatske Junacke Pjesme dok su jezik usvojili pa ga nazvali Hrvatskim. Oni samo iz bjesa ismijavaju srpsku tradiciju, srpske narodne pjesme i gusle. Znaju da oni nemaju to pa im je jedina utjeha da nase napadaju. Oni nemaju istoriju, bar ne tako slavnu kakva je nasa, i znaju da oni nemaju svoga Milosa Obilica. Znaju da nemaju svog Cara Dusana. Znaju da nemaju svoju Kosovsku Bitku "termopilske klance kako to rece Ducic. Oni su svjesni da smo ispred njih u kulturnom smislu i u maniji da obuzdaju osjecaje inferiornosti, bjesa i ljubomore, unistavaju pravoslavne crkve, ismijavaju srpsku tradiciju i istoriju i negiraju sopstvene izlive bjesa i necovjecnosti iz proslosti. Ta mrznje je rezultat ovih osjecanja i zbog te mrznje su ostali iza nas i zbog te mrznje ce i dalje biti iza Srbije i Srba. Njihovi sportisti mozda izginu na terenu protiv nas i zbog svoje mrznje oni protiv nas igraju bolje nego protiv ostalih, medjutim opet na kraju mi obicno zavrsimo kao pobjednici jer nasa pobjeda ne dolazi iz mrznje vec iz cinjenice da smo BOLJI od njih. Mi smo kroz istoriju imali bolje pisce, pjesnike, naucnike i sportiste. Upravo zbog mrznje i svjesnosti da su inferiorni oni pokusavaju dokazati da Tesla nije bio Srbin; Da kultura i istorija Dubrovnika pripadaju njima; Da je Hrvatska imala preko 300 raznih banova i kraljeva; Da je Napoleon rekao onu svoju recenicu (jedinica na koju je napoleon mislio je bila sastavljena od Srba sa Korduna); Da Hrvatska nije dio Balkana. Zato sto znaju da smo bolji oni se neprestano vracaju nama i pokusavaju nesto dokazati mjesto da se okrenu tom njihovom voljenom Zapadu i jednom i za sva vremena odvoje sebe i nikad vise ne zatraze nista, od Srba.
 
Znamo mi ovo sve,bar vecina nas,ne mora Strela da nas podseca. Sad ce ovde si da se sjate i da razglabaju,da se utrkuju ko ima vise informacija.
Ima moj cale prijatelja ciji je sin nastrado u Zagrebu na odluzenju vojnog roka. Zvanicna istraga dala je neke SMESNE rezultate...kao,udavio se u Savi ili neka slicna glupost.Znali su odmah da su ga ustase ubile. Tamo krajem sedamdesetih godina.
Strelo,a Ljuba? Sta je Ljuba radio? :lol:
 
eremita:
Иначе, гледам на усташкој ТВ рекламе за књиге, хах, изашла је књига у оквиру едиције ХРВАТСКИ ВЕЛИКАНИ - НИКОЛА ТЕСЛА... ето и овоме је допринео исти Борис Тадић.
Очима не могу да га видим!

tadic doprineo tome?
pa jel si ti potpuno poludeo, pao na zemlju pre dve godine ili sta je vec tvoj problem?
 
Obersturmfuehrer:
tadic doprineo tome?
pa jel si ti potpuno poludeo, pao na zemlju pre dve godine ili sta je vec tvoj problem?

Нисам ја председник Србије - него он,
нисам ја ишао у село Смиљане Месићу на поклоњење - него он,
нисам ја дао легалитат усташким лажима - него он !
 
Obersturmfuehrer:
ali kakve veze on ima sa teslom??
ni on, a ni oni pre njega a verovatno ni oni posle njega nisu prstom mrdnuli da urade bilo sta po tom pitanju....trpati tu tadica kao izuzetka je smesno....a pogotovo reci "doprineo"

Нема потребе да се правиш "тоша". Једна је политичка порука ако те јавно позове усташа Месић у село Смиљане на прославу годишњице "хрватског великана" Николе Тесле - А ТИ НЕ ОДЕШ ... а сасвим друга је политичка порука АКО КАО ЛУДАК ОДЕШ И ДОПРИНЕСЕШ СВОЈИМ ПРИСУСТВОМ ЊИХОВИМ ЛАЖИМА.
 
Korner zastavica:
KOliko su i jedni i drugi poceli da svojataju Teslu,meni je muka pri samom pomenu njegovog imena. Niko ga maltene nije pominjao 60 godina i sada su se odjednom svi setili Tesle!

Зашто пишеш без везе, у Бг. у Крунској улици од кад знам за себе постоји Музеј Николе Тесле - а на овој теми га помињем само зато што је Борис Тадић и њему слични допринео оваквом положају Србије - ОДМАХ ИЗА ТОГА ОТВОРЕН ЈЕ НОВИ "МУЗЕЈ" У ЈАСЕНОВЦУ У КОМЕ СЕ ПОТПУНО МИНИМИЗИРАЈУ ЖРТВЕ И КРИВОТВОРЕ ЧИЊЕНИЦЕ ОКО УСТАШКОГ ГЕНОЦИДА - а та пи*да од председника Србије НИЈЕ РЕАГОВАЛА !
 
eremita,da postoji muzej...u koji niko nije dolazio 50 godina.
Ajde batali me molim te. Neces ti da mi drzis predavanja o Tesli. Muka mi je od citavog tog prepucvanja.
Tako je pocelo i sa Bozicem,slavama,srpskom novom godinom...svi odjednom BUAAAAAA!!!

Ni Srbija,ni Hrvatska za zivota NISTA nisu uradile za Teslu,tako da je on sa te strane MNOGO vise Amerikanac nego bilo sta drugo!
 
Mafijaš:
...ne samo vlast,nego i televizija......svaka emisija....o "DOMOVINSKOM RATU"......stalno mora da se pominje.....poslovna saradnja je najbolje rešenje,da izgladimo odnose međusobno.......evo već kada sam gledao na HRT-u pre mesec dana,mi ćemo da kupimo od hrvata njihove tramvaje.....sad nisam siguran da li će oni da kupe naše autobuse......ipak rasna mržnja koja je vrlo ispoljena kod jih,neće tako lako nestati......

nagutao sam se ja vaše "ljubavi" na ovom forumu da uh :evil: :evil:
 
Korner zastavica:
eremita,da postoji muzej...u koji niko nije dolazio 50 godina.
Ajde batali me molim te. Neces ti da mi drzis predavanja o Tesli. Muka mi je od citavog tog prepucvanja.
Tako je pocelo i sa Bozicem,slavama,srpskom novom godinom...svi odjednom BUAAAAAA!!!

Ni Srbija,ni Hrvatska za zivota NISTA nisu uradile za Teslu,tako da je on sa te strane MNOGO vise Amerikanac nego bilo sta drugo!

:lol: :lol: :lol:
konačko netko sa mozgom razmišlja na ovom forumu a ne d.petom kao eremita&co
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top