Buducnost pripada Kini ??

Istocni Vetar

Domaćin
Poruka
4.571
Kina je sve jaca i jaca..
Ekonomija ima veliki skok u poslednjih 30 godina..
Sada je to drzava koja ima najvise naucnika-inzinjera-tehnicara..
Kina je radionica sveta..
80% sve robe sto proda Wal-Mart je proizvedeno u Kini..
Amerikanci su proteklih godina ustedeli 600 milijardi dolara zahvaljujuci kupovine jeftine robe iz Kine..
Eksperti predvidjaju da ce vec 2020 vodece ekonomije sveta biti Kina i Indija..
Hoce li buducnost pripasti Kini?
Interesantan clanak...
http://bbs.chinadaily.com.cn/viewthread.php?tid=545185&extra=page=1
 
Dugo su krili i saopštili celokupnoj svetskoj javnosti da im je budžet fantastičnih 890 milijardi $. Amerika im samo duguje 330 milijardi $...., a gde su drugi !

Moram priznati , mada ih ne volim , da možemo da ih pomalo i iskoristimo u predstojećoj sudbonosnoj godini.Moramo iskoristiti njihovu moć, iskustvo ali i lukavstvo...

Skoro sam saznao da su oni imali pre 10 godina rod u vojsci koji su se zvali "pioniri". Imali su specijalni zadatak , da kada zarate odmah se predaju neprijatelju. Taj rod je imao oko 3 000 000 pripadnika. Pa ti sad vidi gde ćeš sa zarobljenicima tolikim.

Lukavstvo je najjače oružje.................
 
Sve se može kad se hoće, i da se zamuti i razbistri , kada si jak , složan, moćan. Evo kada bi se mi hrišćani ujedinili, bez crnaca, imali bi smo toliku snagu i moć da bi smo ceo svet vodili u prosperitet i blagostanje...

Kina bi bila daleko iza nas..............., ili je ne bi ni bilo !!!
 
Misljenje eksperata o problemima Zapada o Kini i Indiji..

The West - the greater part of Europe, the United States and several other countries united in formal unions and alliances, as well as in terms of civilizations and ideologies - has probably not noticed yet that the world is changing, and that this change is not to its benefit. But the Western political elite see very well that the world is changing, and faster than they anticipated.

China and India are expected to become the world's leading economies by 2020 rather than by 2050, as had been estimated previously. The Western political influence in the world has diminished owing to defeats in the Middle East, which experts describe as a lost region that is yet to come up with many unpleasant surprises. Latin America's challenges to the West are part of the general picture. And Europe's internal threats, which it cannot tackle (Kosovo, and the boiling discontent of Muslim and indigenous populations), are only intensifying the feeling of insecurity.
 
Či Ksiao Jin, Kineskinja na srpskoj estradi

Najviše voli da pjeva Cecine i Brenine pjesme. Nastane pravi lom kad zapjeva Cecine hitove ili Breninu "Sitnije, Cile, sitnije"... Uz srpski melos, obožava i našu kuhinju


NA taktove popularnih hitova Cece, Lepe Brene, Stoje, Ćane, provjereno raste oduševljenje kod brojnih ljubitelja turbo - folka, ali kada stihovi izlaze iz usta Kineskinje Či Ksiao Jin, poslije početne nevjerice uslijedi prava erupcija oduševljenja.

Dvadesetogodišnja Či Ksiao Jin ili popularnije, i Srbima mnogo lakše, Ćin Ćin u Banju Luku je došla krajem 2001. godine.

20061210190903-velika.jpg


- Moji roditelji su došli godinu dana prije mene i otvorili prodavnicu, a potom restoran. U početku mi je bilo teško, jer nisam znala jezik, ali sada je super - priča Ćin Ćin.

Nije joj, kaže, mnogo trebalo da savlada srpski jezik. Radeći kod roditelja u restoranu, najprije je naučila nazive jela.

Posao sa restoranom je slabo išao, pa su se selili od Prijedora, Omarske, preko Kozarca, da bi se prošle godine ponovo skrasili u najvećem gradu u Srpskoj, koji po veličini i broju stanovnika, u odnosu na rodno mjesto Ćin Ćin, predstavlja obični kvart.

- Živjela sam u gradu Hongzou, koji ima 6.000.000 stanovnika i nalazi se blizu Šangaja, ali ljepše je živjeti u "gradiću", kao što je Banja Luka, nego u milionskom gradu - kaže Ćin Ćin.

U februaru ove godine posljednji put je bila u rodnom gradu, a putovanje do Kine na relaciji Banja Luka - Sarajevo - Beograd - Pariz - Šangaj traje po 24 časa.

Obožava muziku i kaže da je srpski jezik uglavnom savladala slušajući naše pjesme. Nema namjeru da ozbiljno uplovi u muzičke vode, iako oduševljava sve koji je vide i čuju, a mikrofonom barata bolje nego štapićima za jelo.

- Uvijek sam voljela da pjevam, a na nagovor mojih prijatelja Nine i Baće, prije dvije godine sam počela da pjevam sa njima u bendu. Na početku je bilo smiješnih scena, jer neke riječi nisam izgovarala najbolje i nisam znala reći slovo "r" - priznaje Ćin Ćin i dodaje da se ona i Nina na svakom nastupu odlično zabave.

- Nema nekakve zarade, ali je svima zanimljivo da vide Kineskinju, a naročito da pjeva na srpskom, pa su sva mjesta gdje se pojavimo uvijek prepuna - kaže Ćin Ćin.

Najviše voli da pjeva Cecine i Brenine pjesme. Nastane pravi lom kad zapjeva Cecin hit "Grome moj" ili Breninu "Sitnije, Cile, sitnije".

Za pet godina boravka u Republici Srpskoj stekla je brojne prijatelje i nije, kaže, imala nikakvih problema zbog toga što je "kosooka".

- Ne znam kako bih provela dan da se ne vidim sa Dacom, Teom, Verom i njenim bratom Radovanom, koji je i meni kao brat - kaže Ćin Ćin.

Ona smatra da su naši ljudi mnogo opušteniji nego Kinezi i kroz smijeh dodaje da joj i prijatelj Radovan često kaže: "Mačko, samo opušteno!"

Želja joj je da bude prevodilac. Posao sa prodavnicom ide jako slabo, jer, kaže Ćin Ćin, Kinezi jedni drugima "spuštaju cijene". Zato je, veli, kineska roba tako jeftina, a zarada, pak, slaba.

Ne sumnjamo da će kao prevodilac imati bolju zaradu, a do tada će ova simpatična Kineskinja svojim stasom i glasom uveseljavati brojne posjetioce njenih muzičkih nastupa.

D. MOMIĆ


SARMA I ČVARCI

Ćin Ćin kaže da joj se srpska kuhinja sviđa više nego kineska. Spremanje srpske hrane, takođe, više joj leži.

- Volim sarmu, suvo meso, jagnjetinu, prasetinu, sir, kajmak, a obožavam čvarke - kaže Ćin Ćin i dodaje da joj je bilo malo neobično da uz svaki obrok jede hljeb.

- U Kini se, umjesto hljeba, jede riža. Ali, ovdje sam se brzo navikla i na hljeb - veli nam Či Ksiao Jin.

http://www.glassrpske.com/latn/?page=&kat=&vijest=12938
 
Jednostavno ne. Sve je to lepo, ali osim ako Kinezi ne razviju sistem hladne fuzije (sto i nije toliko nemoguce i pitanje je da li vec nije razvijen).
Svet ce za par desetina godina da bude drugacije mesto. Bar sto se tice glavne stvari za supersilu, a to je energija. Moje misljenje je da ce Rusi najlakse da pregrme sve, a samim tim i da ce oni biti najveca supersila. Stvar je u tome da ce od 2010. za koju je predvidjeno da ce potraznja premasiti potrosnju biti godina kada ce cena nafte krenuti u nebesa. Kako su ameri zaljubljeni u naftu (od toga bukvalno zavisi njihova cela ekonomija) oni ce biti najvise pogodjeni kao nacija, ali i svi mi zajedno sa njima tj. gradjani. za nekih 30-40 godina pri sadasnjoj potrosnji (da ne spominjemo razvoj indije i kine) bice potrosene sve naftne rezerve, 20 godina kasnije i sav gas, a zatim za 230 godina ugalj. E sad gas moze da se proizvodi, a postoje nacini da se ugalj prevede u naftu, ali nije sve tako jednostavno. Kolicine koje se trose svakodnevno na zemlji je nemoguce proizvesti. Dalje nafta nije samo neophodna kao gorivo vec i kao osnova za celu hemijsku industriju (detardzenti, djubriva, kiseline), a kroz hemijsku je neophodna i za veliki broj drugih, pre svega metalurgiju.
U svakom slucaju za nekih 10-20-30 godina bice velikih recesija, a verovatno i ratova, ako ne i nuklearni holokaust (da vas ne mracim sad mnogo).

To ce biti neka druga politicka klima u najboljem slucaju u kome ce vodecu rec imati onaj sa najvise energije i resursa, pre svega nafte. I tako mannibals u svom postu mozda i ne gresi.
 
Znas kao student zastite zivotne sredine slusam to non stop, ali i dalje ne verujem u to. Jos ako se izdigne nivo mora, to ce znaciti veca povrsina i automatski vise kise, visi nivo podvodnih voda itd. Tu su i reverzna osmoza i destilacija koje mogu da destiluju vodu, posle cije destilacije se ista mesa sa donekle zagadjenom i dobijemo cistu vodu. Ali znas sta je potrebno da bi ti procesi funkcionisali? Energija.
 
_guru_:
Znas kao student zastite zivotne sredine slusam to non stop, ali i dalje ne verujem u to. Jos ako se izdigne nivo mora, to ce znaciti veca povrsina i automatski vise kise, visi nivo podvodnih voda itd. Tu su i reverzna osmoza i destilacija koje mogu da destiluju vodu, posle cije destilacije se ista mesa sa donekle zagadjenom i dobijemo cistu vodu. Ali znas sta je potrebno da bi ti procesi funkcionisali? Energija.
Jeste ali ne znam da li si primetio da su globalna zagrevanja i suse sve veca i veca...pgledaj samo ovo i proslo leto u Evropi...
 

Back
Top