Belgijski ovčar - Malinoa

Zdravo svima! :-D
Ovo nije reklama, nego informacija za sve ljubitelje Malinoa gde mogu da dobiju sve potrebne informacije i profesionalne savete o dresuri, karakteru i ostalih bitnih kriterijuma jednog Malinoa.Jer mnogi ljudi misle da su informisani, ali uvek im se pruze prilike i situacije gde se vidi da nisu bili posavetovani kako treba. Ipak je Malinoi pas sa karakterom koji treba da se uvazava i ceni. Mnogi ljudi ignorisu psihologiju psa i njegovo shvatanje, nase znanje nije steknuto u Srbiji nego po evropskim zemljama i po razlicitim radnim terenima i intervencijama gde se dokazalo kako je puno bolje nastupati s njima. Zainteresovani ljubitelji ove rase mogu uvek da nam se obrate za prave savete, jer ljudima treba objasniti sve detaljnije o ovoj specificnoj rasi. :D
 

Prilozi

  • DARY jecin.JPG
    DARY jecin.JPG
    23,7 KB · Pregleda: 58
  • tince_000.jpg
    tince_000.jpg
    75,2 KB · Pregleda: 53
Hej nisam imao vremena da citam tekst ali sam zadovoljan sto neko mozda moze da mi pomogne.
Imam psa, zove se Bak, nisam imao prilike da ga parim, nemam za njega papire ali ako covek otvori enciklopediju pod nazivom "Malinoa", vidi mog psa. Ima 7 godina i iako sam puno radi sa psima u ambulanti i na pansionu, to je verovatno najbolji pas koga sam upoznao, pa bih voleo da imam njegove stence, ako neko moze da mi pomogne neka se javi na e-mail ili na 0641358828

Hvala puno...
Nadam se da cemo imati prilike jos da pricamo!
 
Malinoa,super neshto,chak sam i ja nabavio shtene koje sam za nekoliko meseci nauchio vishe od 30 komandi,stvarno su jako inteligentni i saradljivi.Nego...zanima me da li iko zna od chega,kada i kako su nastali,nisam nigde to uspeo da nadjem
Donamileva,super su ti shtenci,poz
 
Malinoa,super neshto,chak sam i ja nabavio shtene koje sam za nekoliko meseci nauchio vishe od 30 komandi,stvarno su jako inteligentni i saradljivi.Nego...zanima me da li iko zna od chega,kada i kako su nastali,nisam nigde to uspeo da nadjem
Donamileva,super su ti shtenci,poz
evo ja sam nasla nesto malo na internetu....:);)

Ime je dobio po mestu Malines, flamanski Mecheln. Tamo su uzgajali kratkodakog ovčara, koji je 1891. godine ušao u belgijski pasminski standard. Tada su mu odredili i današnju boju koja mora biti smeđe crvena.
 
Eye'sBurn evo jos nesto sam nasla.....

Ovaj veliki ovcarski pas, plemenit i elegantan, po nekima vodi poreklo od pastirskih pasa Centralne Evrope. Neki pak misle da je nastao ukrstanjem rasa lokalnih mastifa i "skotski jelenji hrt", lovaca na jelene, koje su flamanski monasi doveli iz Engleske u XIII veku.Belgijski
ovcar moze doduse vec da se vidi na gravirima tog doba, na dvoru burgonjskih i habsburskih
vojvoda.(ovo sam nasla o belgijskim ovcarima i mislim da se to odnosi i na malinou....)
A evo sto sam nasla za konkretno malinou: Malinoa je nastao ukrstanjem ovcarskih pasa grube i kratke dlake, selektovan od strane uzgajivaca oblasti Malines. :-):-)
 
pa vidi se da je glava pljunuti nemački ovčar... kad bih ja pravio rasu ne bih dozvolio tolike sličnosti sa nekom od rasa koje ukrštam

To su dve potpuno zasebne rase koje su nastale na slicnom podneblju i u iste namene, slicno kao recimo sarplaninac, bosanski tornjak i krashki ovcar ili posavac, balkanac i trobojac u bivsoj Jugoslaviji. Druga bi stvar bila da su u pitanju vestacke tvorevine tipa cehoslovackog vucijeg psa, dobermana ili bulterijera, recimo. Inace, malinoa je kod nas najzastupljeniji i najpoznatiji belgijski ovcar ali nije i jedini. Po standardu su skoro isti a razlikuju se samo po boji i duzini dlake jos nekoliko varijeteta (sad mi samo terviren i lakenoa padaju na pamet) a nesto je manji shiperki.
 
Original postavio dragojIo
pa vidi se da je glava pljunuti nemački ovčar... kad bih ja pravio rasu ne bih dozvolio tolike sličnosti sa nekom od rasa koje ukrštam

Pa da verovatno bi trebalo nakalemiti 4 repa i bar 9 nogu da bi se razlikovao
Belgijski ovčari
Na tlu Belgije, krajem 1800-tih godina, bio je prisutan veliki broj ovčarskih pasa čiji je tip jako varirao što se naročito primećivalo po pitanju dužine i boje dlake. U nastojanju da se tipovi pasa što više ujednače, formirala se grupa odgajivača sa velikim entuzijazmom koja će kasnije izabrati Prof. A. Reul sa Veterinarske škole iz Kureghema za stručnog vođu uzgoja ove rase. Njegovo ime se sa pravom uzima kao ime pravog pionira i osnivača belgijskog ovčara.

Rasa je zvanično rođena između 1891. i 1897. godine.
Klub za belgijske ovčare je osnovan 29. septembra 1897. u Briselu a već 15. novembra iste godine, u Kureghemu, Prof. A. Reul uspeva da organizuje okupljanje od 117 pasa koji će kasnije poslužiti u izboru najboljih primeraka i produžetku uspešne selekcije ove rase. U godinama koje su sledele, program uzgoja belgijskih ovčara je bio veoma intenzivan i uključivao je brojna ukrštanja od kojih su neka bila u veoma bliskom srodstvu.

Prvi detaljan standard je objavljen 3. aprila 1892. godine od strane briselskog kluba koji opisuje jednu rasu i tri varijeteta dlake.
Prvi belgijski ovčari su registrovani 1901. godine u uzgojnu knjigu Kraljevskog st. Hubert udruženja (L.O.S.H.).

U godinama koje su sledele, primarni zadak odgajivača ove rase pasa je bio ujednačavanje tipa i korigovanje mana. Tek 1910. godine moglo se reći da je tip i temperament belgijskih ovčara uspostavljen

Kroz istoriju, od samog početka stvaranja ove rase, vodile su se žučne rasprave po pitanju različitih varijeteta. Sa druge strane, nikad nije bilo rasprave i razilaženja u mišljenjima vezanih za morfologiju, temperament i prikladnost za rad.

Dužina, izgled i boja dlake razdvajaju belgijske ovčare u 4 priznata varijeteta:
groenendael (duga, ravna dlaka crne boje), tervueren (duga, ravna dlaka boje meda sa crnim vrhovima i crnom maskom), malinoa (kratka, ravna dlaka boje meda i sa crnom maskom) i laekenoa (srednje duga, oštra dlaka boje meda).
Na izložbama, Međunarodna kinološka federacija (FCI) sudi svaki varijetet odvojeno tako da svaki ima pravon na zaseban C.A.C., C.A.C.I.B. ili rezervu istih.
Ukrštanje različitih varijeteta je zabranjeno osim pod posebnim okolnostima kada se zabrana može ukloniti ali samo uz saglasnost odgovarajućeg zvaničnog pasminskog veća.



Opšti izgled i veličina
Belgijski ovčari su psi srednje veličine koji su harmonično proporcionalni sa suhim i jakim mišićima. Dužina tela je jednaka visini merenoj do grebena.
Zahvaljujući harmoniji svog tela i visoko nošenoj glavi ova rasa odaje izgled elegantne snage.

Visina merena od tla do grebena:
Idealna prosečna visina za mužjake: 62 cm
za ženke: 58 cm.
Limiti se kreću do 2 cm niže i 4 cm više od prosečne visine.

Težina:
mužjaci oko 25-30 kg.
ženke oko 20-25 kg.

Idealne dimenzije za odraslog mužjaka visine 62 cm:
dužina tela: 62 cm.
dužina glave: 25 cm.
dužina njuške: 12,5 - 13 cm.


Temperament
Aktivan pas koji je uvek na oprezu, eksplozivne energije, uvek spreman na akciju. Pored urođene sposobnosti da brani stado ova rasa takođe poseduje visokocenjene kvalitete najboljeg odbrambenog psa.
Prilikom suđenja ove rase, potrebno je uzeti u obzir miran i hrabar temperament belgijskog ovčara.

'Savet
Ovoj rasi je potrebno mirno okruženje i redovne šetnje i istrčavanje. Dugodlaki varijeteti zahtevaju četkanje najmanje jednom sedmično.

(vrhunski radni pas namjenjen za IPO, KNPV,SchH, Ring Sport, Police K9, Obedience & Agility)
"Belgijski ovčar je skladno proporcioniran, inteligentan, otporan, kvadratičan pas, naviknut na život pod vedrim nebom, građen da može odolijevati nepogodama godišnjih doba i atmosferskim promjenama tako čestim u klimi Belgije.Skladnošću svojih oblika, ponosnim držanjem glave, pas belgijski ovčar treba ostavljati utisak one elegantne čvrstine koja je postala osobinom selekcionarnih predstavnika radne pasmine."
(Izvod iz FCI standarda - Standard br. 15 ).

Belgijski ovčar - malinois je jedan od četiri tipa belgijskih ovčara. Ostale varijante su tervuren (dugodlaki belgijski ovčar riđe dlake), groenendael (dugodlaki belgijski ovčar crne dlake) i laekenois (oštrodlaki belgijski ovčar).
Belgijski ovčar - malinois svojim porjeklom je okolice grada Malinesa u Belgiji, pa je tako dobio i svoje ime.
Za raliku od predhodnih tipova, malinois je belgijski ovčar kratke dlake crvenkastosmeđe boje i crnom maskom.

Malinois je izvrstan sportski radni pas koji plijeni svojom brzinom, eksplozivnošću željom za radom, hrabrošću i oštrinom kada je to potrebno. U kući i dvorištu stalno je u pokretu i budno motri i čuva svoj teritorij.
Zbog svoje pokretljivosti, brzine izdržljivosti i prvenstveno selekcije kao radne pasmine ovi psi gotovo da i nemaju problema sa muskulaturom i displazijom kukova, kao neke druge športske radne pasmine.

Malinois je zbog svojih karakteristika vrlo popularan u svijetu radne kinologije, što dokazuju brojni odlični rezultati koje ta pasmina bilježi na različitim svjetskim natjecanjima sportskih radnih pasa. (IPO, SchH, Obedience, Agility, Ring Sport).

Na posljednja četiri svjetska prvenstva za sve pasmine (FCI - IPO3) pobjednici su bili psi belgijski ovčari malinois.
Također malinois je zbog svojih radnih karakteristika sve popularniji pas u vojsci i policiji gdje se koristi za različite namjene ( za osiguranje skupova i objekata, za traženje droga, protueksplozijsku zaštitu, tragačko-pretresačku djelatnost i dr.)

Postoje belgijske, francuske i nizozemske krvne linije koje se donekle razlikuju po karakteru
.
Inace malinoa ti je zvanicni sluzbeni pas policije svih zemalja EU, koriste ga i marinci, a kod nas zandarmerija, mada ga ima i vojska.
Ove moje dve ale (Dona i Baja) su zaista izuzetni cuvari, nase dvoriste je nedodirljivo, i oni prema strancima -a to su svi osim nas cetvoro, dok sa druge strane trebalo ih je videti kako Dona vuce sanke na kojima su moja deca i Baja prave zive igracke. Svako ko ima dvoriste koje zeli da bude odlicno cuvano , ko zeli psa koji se naucen rodio i koji samo sto ne prica sa vama, psa koji ume da voli i da se raduje kao covek to je praci izbor.
PS San svakog psa je da bar pet minuta bude malinoa.
 
Evo da dodam i ovo
Belgijski kratkodlaki ovčar (Malinois)
Belgijski ovčar - malinois svojim porjeklom je okolice grada Malinesa u Belgiji, pa je tako dobio i svoje ime.
Za raliku od ostalih tipova, malinois je belgijski ovčar kratke dlake crvenkastosmeđe boje i crnom maskom.
Malinois je izvrstan sportski radni pas koji plijeni svojom brzinom, eksplozivnošću željom za radom, hrabrošću i oštrinom kada je to potrebno. U kući i dvorištu stalno je u pokretu i budno motri i čuva svoj teritorij.
Zbog svoje pokretljivosti, brzine izdržljivosti i prvenstveno selekcije kao radne pasmine ovi psi gotovo da i nemaju problema sa muskulaturom i displazijom kukova, kao neke druge športske radne pasmine.
Malinois je zbog svojih karakteristika vrlo popularan u svijetu radne kinologije, što dokazuju brojni odlični rezultati koje ta pasmina bilježi na različitim svjetskim natjecanjima sportskih radnih pasa. (IPO, SchH, Obedience, Agility, Ring Sport).
Također malinois je zbog svojih radnih karakteristika sve popularniji pas u vojsci i policiji gdje se koristi za različite namjene ( za osiguranje skupova i objekata, za traženje droga, protueksplozijsku zaštitu, tragačko-pretresačku djelatnost i dr.)
 
dona tvoj gornji copy paste citat ima 4652 karaktera bez razmaka, a sa razmakom 5450! po pravilniku krstarice dozvoljeno je da kopirani tekst ima do 2000 (!) karaktera. no nadam se da te neće banovati. nisi mislila ništa loše

elem, rasa je ok, lepši su od nemačkog ovčara, ali to što ima istu glavu kao mnogo poznatija rasa, kvari doživljaj...
 
dona tvoj gornji copy paste citat ima 4652 karaktera bez razmaka, a sa razmakom 5450! po pravilniku krstarice dozvoljeno je da kopirani tekst ima do 2000 (!) karaktera. no nadam se da te neće banovati. nisi mislila ništa loše

elem, rasa je ok, lepši su od nemačkog ovčara, ali to što ima istu glavu kao mnogo poznatija rasa, kvari doživljaj

Stvarno nisam mislila nista lose samo sam imala nameru da sto viise ljudi upozna ove prpametne pse.
Iskreno se nadam da i drugima to ne smeta (valjda zato i nisam banovana).
Sto se glave tice da podseca podseca, ali po gradji tela mnogo je slicniji dobermanu. Ipak po svojim intelektualnim karakteristikama nema mu premca. Iako nije gfizicki impozantanm kao molosui naprimer, do sada nismo sreli u setnji nijednog psa koji im u brzini i kondiciji moze da parira.
Izuzetni su u svakom pogledu.
 
Inace, baja je jedno čudilo, štetnik neviđenih razmera, sve što čovek može da zamisli da je neuništivo uz Baju nije. Ratzumem ja i mladost i pubertet što bi se u filmu reklo, ali da uništi u potpunosti čekić i vrata od garaže nisam očekivala. Kad je mnogo hladno on spava u kućici koju mu stavimo u garažu,a li pošto je sin svoje majke kućicu je davno prejjjjebao-n ajpre su stradali elementi krova pa sve ostalo. Kako u garaži stoji i neki alat, kosilica za travu je ostala bez kabla, kotao za grejkanje napadan je kao ljuti neprijatelj. Garaža namizgleda kao da se očekuje popalava-sve je podignuto jako visokom, samo što ne počnemo da vešamo na kuke sa plafona bušilice i busilice i sl. Četke, četkice metle i sl ne postojke. Uborbi sa tim okrutnim neprijateljima, Baja je izašao kao pobednik. Kulminacija je bila kada je iz kolica onih majstorskih nekakao ni sama me znam kako uspeo da neoborivši kolica izvadi džak sa cementom i razbuca ga na sve strane, a pošto je izgleda bio u stvaralačkom zanosu i džak sa tresetom za cveće je pokleknuo pod Bajinim zubima.
Sa druge strane, postoji ozbiljna opasnost da nmu otpadne rep jer isti nije predviđen da trpi onolike amplitude kao Baja veselo maše. Uskoro ću postaviti nove slike
 

Back
Top