Belgijski ovčar - Malinoa

Тешко да нас мрзи да пишемо, та раса није баш честа и мало је људи има, колико сам приметила. Ја сам их виђала на полигону, на дресури и оне полицијске псе, али не знам много о њима. Знам да имају сјајне карактеристике и да су малтене најбољи материјал за рад. И оставили су на мене веома позитиван утисак.
Друго, поставили сте тему "шта знате о белгијским овчарима малиноа" а после тога питате за мужјака за парење. Мало збуњујуће, бар мени.
 
Mili:
Тешко да нас мрзи да пишемо, та раса није баш честа и мало је људи има, колико сам приметила. Ја сам их виђала на полигону, на дресури и оне полицијске псе, али не знам много о њима. Знам да имају сјајне карактеристике и да су малтене најбољи материјал за рад. И оставили су на мене веома позитиван утисак.
Друго, поставили сте тему "шта знате о белгијским овчарима малиноа" а после тога питате за мужјака за парење. Мало збуњујуће, бар мени.
Ma upravu si, loše sam sve napisala. Zapravo, ja imam ženku malinoa, i ne mogu da nađem mužijaka za parenje ( pa će da je uhvati takozvana nejebica). Međutim, nisam u potpunosti sigurna da je ona što se naravi tiče baš tipičan predstavnik rase, jer je ne čuvam od šteneta ( imala je 10 meseci kada sam počela da je čuvam a predhodno je bila strašno loše tretirana, batinjana non-stop), tako da je strasno nepoverljiva prema strancima, odlicno čuva dvoriste (mozda i previse dobro, pa ni u komšijsko niko ne sme da uđe). Izuzetno je pametna, ali i tvrdoglava. Recimo, za izuzetno kratko vreme je naucila da treba da hoda uvek sa moje leve strane dok se šeta i to uvek, ali baš uvek poštuje. Međutim, naše šetnje više liče na snimanje filma Kozara ( scena kad Nemci puštaju besne vučijake kroz šumu da nađu ranjenike). Ona tako seca, treba mi velika snaga da je zadržim pored sebe. Kad joj podviknem da ide pored, ona se pokunji, par sekundi poštuje to, pa onda ponovo seca, tako da to nisu šetnje već trke. Nikada prilikom šetnji nisam je pustila sa povoca jer na moj poziv da dođe do mene top neće-ustvari tu je u blizini,na metar dva od mene, ali dođe onda kada ona to hoće. Voli da se mazi, moju decu obožava, ali...
Mislim, volim ja nju, i ne bi je menjala nizašta na svetu. Mislim da je najbolji opis dotične Devojčice da je uključena u struju, jer ne ume da hoda, samo trči i skače- tako da iz mesta preskoči ogradu od dvorišta visoku 1,5m ode, promaje se (i kada neme tz. teranje) pa se kroz par sati na isti način vrati u dvorište. Znači ne beži od kuće za ozbiljno nego da se proskita i onda se vrati. To radi i kad je po ceo dan upuštena u prilično velikom dvorištu. Pošto me strah da nekog pri takvim lutanjima ne povredi, sada je čuvam u boksu, i puštam u dvorište samo pod mojim nadzorom ( ja sad čuvam psa čuvara umesto ona mene) i idemo uveče u šetnje (tj trke) Kako da je dovedem u red?( Kod mene je već godinu dana?)
 
У клубу за дресуру "Милиционар" можеш да нађеш мужјака за своју керушу, они имају малиное. А и сигурно знају неког одгајивача, јер је то радан пас коме је потребан радан испит да би могао да добије шампионат.
Пошто је то раса, као што сам рекла, веома прихватљива за дресуру, довољно је да уплатиш негде часове и полако кренеш са њом. Дресура се препоручује са навршених годину дана, што значи да је сад таман да се почне са тим. Ако немаш времена, питај некога ко се мало више разуме у то, да ти покаже пар ствари како да је доведеш у ред. Иначе, у дресури пси обавезно иду са леве стране водича, а код ње је то већ инстиктивно изражено, што је и добро. Пробај са металном огрлицом ткз. давилицом да је мало обуздаш што се тиче вучења. Огрлица се ставља тако да се провуче ланац кроз алкицу и та алкица мора да дође са леве стране у односу на другу алку и тако псу стави на врат, јер само тако се и затеже кад пас вуче. Могу да ти покажу и пет шоповима, мислим да они знају како се ставља. И кад крене да вуче, само је цимнеш ка себи и заповедиш "поред" или "к нози" или било како ти одговара али да запамти да тада мора да иде уз ногу. Врло брзо ће схватити да вучење није нимало пријатно за њу и престаће. Можеш чак и да ухватиш поводац са две руке, мало закорачиш левом ногом уназад и повучеш је нагло, али не прејако да се баш претури. То ће њој бити мало шок, али запамтиће лекцију.
Што се тиче скитања, препорука је да ипак затворите двориште да не може да прескочи ограду. Није добро кад пас скита и посебно кад осети да то може јер ће стално то да ради. Можда да је одведеш негде где можеш безбедно да је пустиш да се изигра, изјури, да је прође то. Навикни је на неку играчку, предмет, посебно ако играчка пушта звук у случају да крене да бежи негде, да притиснеш играчку и тиме је позовеш на игру.
 
Problem sa tvojim psom je sto nema neki posao da radi. Malinoe su radni psi koji bas i nisu najpogodniji samo za kucnog ljubimca. Najsrecniji su kad imaju neko zaduzenje. Veoma su hiperatkivni i temperamentni. Znam jednu zenu koja ima dva komada al ona ih redovno vodi na dresuru, a nekad dodju i sa nama na agility trening, u cemu su malinoe veoma uspesni. Mozete da bacite pogled i na sajt balkan kinology ; Tamo ima dosta vlasnika ove rase koji ce vam verovatno biti vise od pomoci od mene i koji imaju dosta iskustva sa malinoama. A ako ste mozda zainteresovani za agility ili ako ste u mogucstvu da dovedete svog psa do Mostanice (gde se za sada odrzavaju treninzi, a leti je na Uscu) pogledajte i to. A i tamo cete sigurno moci da nadjete muzijaka za parenje. Pozdrav!
 
Treba mi kuce za dvoriste ili bolje receno cuvar kuce.Cula da kucici rase Malino ili je to rasa Mali no ili kako se vec zovu uz malo dresure izvanredna za tako nesto.Da li neko zna nekog uzgajivaca i ima li neko iskustva sa njima.Ja neznam ni kako izgledaju.Svaka pomoc je dobro dosla.
 
Rasa je Malinoa,dosta lice na vucijake samo sto su zute boje sa crnim palezom,jako brzo uce i izuzetno su pametni psi.Ovo sam nasla na balkankinology sajtu :
Novo leglo je stiglo 1 maja. 2m + 6z
Brasa (JERBRANKAMP) + SANTO MAYKI

pozdrav

p.s. Све огласе убудуће или постујте на подфоруму "Мали огласи" или преко ПП-ова.
Хвала на разумевању.
 
Kao sto je rakla Minaa011 verovatno mislis na belgiskog ovcara - malinoa. Evo nekih linkova koje sam iskopao googlajuci a koji ce ti pomoci da nesto vise saznas o ovoj rasi:

http://www.bekijara.com/
http://www.vauvau.net/linkovi pasmine/belgijski_ovcar_malinoa.htm
http://free-sk.t-com.hr/Malinois-GR/

Takodje dosta ponuda mozes pronaci u ZOV-u. Ukoliko prvi put kupujes psa, onda pazljivo biraj, u zavisnosti za sta ces psa koristiti, uvek pse kupuj od renomiranih odgajivaca. Ukoliko ti pas treba za obezbedjenje onda trazi vrhunske radne pse, koji su se dokazali u dresuri, sto znaci da ces traziti stence od pasa cija oba roditelja imaju 3 stepen dresure. Ukoliko ti se pak vrsta svidja, i ukoliko ces ga izvoditi samo na izlozbe, bez nekih takmicenja u dresuri, onda uzmi eksterijerne pse, psi koji su lepsi, ali ne i pametniji, hrabriji. Ovo ti govorim jer se desava da prilikom kupovine sluzbenih pasa (rotvajler, doberman, nemacki ovcar, boxer, belgiski ovcar) ljudi uzimaju izlozbene pse koji su lepi, ali koji su na sumljiv nacin dosli do 1 stepena dresure ( to je obavezan stepen za sluzbene pse ), te kad dobiju krupnog i lepog psa ali plasljivog ili pak glupog, nefunkcionalnog za cuvara, onda kukaju. Ne mora ovo uvek da bude pravilo, ali u vecini slucajeva jeste.
 
Ja cuvam malinoa, zenku, ili bolje reci ona cuva nas i nase dvoriste. To su psi za koe mislim da ne treba nista da se treniraju i da bilo sta uce-oni su toliko pametni i sve iz prvog skapiraju da izgleda kao da su se nauceni rodili.
Da su agresivni-jesu, ali na nacin zbog kog ga ustvari i uzimas-ljudi mogu da setaju ulicim koliko hoce, cak i da stanu pored ograde naseg dvoristta, ona *moja Dona* je tu i gleda ih, gotovo prijateljski. Onog trenutka kada se taj neko uhvati za ogradu ona tako zalaje i skace na ogradu da je bilo slucajeva da ljudi padnu od straha. Inace, obrati paznju, mogu da skoce izuzetno mnogo-ova moja ladno je u stanju da preskoci opgradu od 1,5m visine. Kada mi cujemo da ona laje uvedemo tu osobu, ona je potpuno mirna i ne pokazuje ni najmanju zainteresovanost za nju-po sistemu eto javila sam vam, videli ste pa sad kako hocete.
To je pas koji non-stop trci-kao da je ukljucen u struju. Nase dvoriste je prilicno veliko ( 5ara) i oko celog dvorista postoji utabana staza sirine pola metra po kojoj ona trci i patrolira stiteci dvoriste.
Na ulici je potpuno druga prica. Ne zanimaju je ljudi, mirno prolazi pored njih i sva je prepodobna. Fina je i u kontaktu sa drugim psima i dok se igra sa drugim rasama pasa najbolje se vidi koliko je hiper aktivna Za ove dve godine koliko je imamo, jos nismo sreli psa koji je brži od nje, koji više može da skoči ili duže da se igra. Nekada vozimo bicikle pored reke nekih 15-20 km, ona bez povoca sve vreme trci pored nas i kad dodjemo kuci nastavlja sa jurnjavom.
Sa nasom decom se izuzetno slaže (ćerka joj čak nekad i pere zube četkicom), ništa ne može da dočara onu radost i lepotu kad vidim kako se sa decom valja po travi, kako zimi vuče sanke sa njima po dvorištu, kako trpi naočare za sunce i kačkete kad je oblače i sl.
Ni jednog trenutka se nisam pokajalai mislim da nikada ne bi čuvala drugu rasu.
P.S. Moja sestra takođe ima malinoa, ali je njena manje agresivna i mnogo poverljivija prema ljudima.
P.S.S. Mi smo sa Donom imali jedno veoma neprijatno iskustvo koje ni slučajno ne bi trebalo da te odgovori od uzimanja malinoa-na samom početku čuvanja (a čuvamo je od nekih godinu dana, pre je negde jako loše čuvana, bila je strašno istrauimrana niko nije verovao da uopšte od nje može da ispadne kućni ljubimac, ali uz puno ljubavi sve se može). Dakle, bila je zima, bili su neki naši prijatelji sa decom kod nas u dvorištu. Svi su se igrali 8i mi smop bili tu. Dona je skakala jurila, valjala se po snegu i sve je bilo super. Onda je dete tih nasih prijatelja počelo moju ćerku da gura u sneg da je zatrpava , grudva i sve ostale zimske dogodovštine. Moje dete je počelo da ciči i vrišti iako je to bila igra, ali se Doni očigledno nije tako učinilo i odmah je skočila, uhvatila to dete za rukav i počela da ga vuče. Jaoj, što smo se uplašili svi..Mislim Dona i sada ne dozvoljava da iko viče na našu decu i kada to vidi zauzima vrlo zastrašujući stav, ali to meni uliva veliku sigurnost da kada nismo tu deca su sigurna. Od tada izbegavamo da Dona bude van boksa kad su druga deca tu.
Ne oklevaj ni časa, uzimaj malinoa. Ova moja je trudna i evo planiramo da zsadržimo i muško štene ako ga bude.
Ako te još nešto zanima javi se!
!!
 
Evo ti broj od jedne nase poznate odg malinoa vlasnik je Suncica Lazic a odg je SUNY DAYS Kennel .
Vlasnik je trenutno na odmoru ali mozete da se javite Ani koja se trenutno brine o odg .
Br je 0649226345 ,0631967367


Nadam se da sam vam pomogao !
Kad budete ( ako budete ) zvali recite da vam je rekao Pavle !
 
Како су пораслиииии ..... шећерлеме мале!

Што не би могла да поставиш клип? Има сајт www.sendspace.com, па пробај тамо, само требаш да га уплоадујеш и да постујеш линк и можемо да уживамо. И да! Ротирај ову задњу слику, много је слатка и штета да тако стоји.
 
OK mozemo da se dogovorimo, ali uslovi za poklon su jako visoki-moram da budem sigurna da imas veliko dvoriste, boks i kućicu za psa, kao i da NIKADA, ALI BAS NIKADA taj pas neće biti vezan i ostavljen na lancu, da ce najveci deo dana ili noci biti pusten po dvoristu da jurca i da ce SVAKODNEVNO i pored toga sto je nevezan, biti bar 10 km šetan. Možeš li to?
 

Back
Top