Veverice

Tek sam sad vidro temu i nabrzaka je precesljo. Ne uzimajte divlju zver. Ja sam imao i tvorove i lasice pa se na kraju vratih psu. Jeste pripitomis ti to, ali TOO je toliko aktivno, da ih ne mozes smiriti. Na sve strane ih ima pod tvojom majcom na zavesama, pa nema gde ih nema. Tvorice vratih u prirodu (ne mesojede nego vocare - oni ne smrde). Dobro su se snasli. . Moja preporuka bolje uzmi civavu nego divlju zivotinju, pogotovo ako je uzimas samu, poludece bez igre - a ti njih nemozes pratiti (VERUJ). A da nekazem izbor partnera - ovi moji tvotovi su se ubijali zajedno kad im je sezona parenja. Sami sebi odredjuju ko im odgovara.
 
Evo coveka sa iskustvom koji argumentima potvrdjuje ono sto se mi ubismo dokazujuci kroz teoriju. Takav neko nam je trebao pre nekih mesec dana, devojcica zapela, hoce vevericu ili da crkne. I jos sam ja ispala negativac i "dezurna forumska sveznalica", cini mi se da me tako nazvala.
 
Moram ti reći da kad već jako malo znaš o vevericama, što se vidi iz priloženog, onda nemoj izmišljati ono što ne znaš!

1. istina je da vevericama rastu zubi i nokti, ali verovatno ćeš se začuditi i kad ti kažem da veverice imaju svoje mehanizme za kraćenje zubiju i noktiju.
Zubi - veverice ih oštre i skraćuju tako za vreme spavanja, dakle u snu, gornja dva zuba naizmenično trljaju o donja dva zuba. To ne rade samo radi skraćivanja zuba, već i radi izjednačavanja. Jer vrhovi njihovih zuba često se lome, vrhovi ostaju neujednačeni, i nema tog drveta ili grane gdje bi to one mogle izjednačiti. Zato to i rade trljajući gornjim zubima o donje u pokretu levo-desno.
Nokti - veverica može vrhove donja dva zuba da blago raširi, oko 2-3 milimetra. Taman dovoljno da gurne nokat u njih, stisne zube, i povuče nokat nazad. Na taj način ih oštri i skraćuje. Mada, moram reći da ovo ne znaju sve vjeverice, ali većina vrsta zna. A postoje i specijalne makazice za skraćivanje noktiju kod malih glodara.

:)ovo je nesto "najbolje" sta sam procitao u skorije vreme....posebno sam "zacudjen" kvalifikacijama svog lika!
A bogami i izmisljotinama! Jesi ti to video nekad, da veverica razmakne zube, sta mislis, moze li to da uradi? S obzirom na to za sta joj ti zubi sluze i koliko su jaki i da li je to logicno?
Po ovome sto ti napisa, sve veverice koje zive u kavezu , ne na svom stanistu, ne bi trebalo da imaju nikakvih problema, (a imaju) one sve to same sredjuju....(pa sto ne srede, ako mogu?) za inat, verovatno, hoce da muce one kojih su ih zarobili!!!!

a od svega napisanog susta istina je samo ovo :
1. istina je da vevericama rastu zubi i nokti,
i ovo:
A postoje i specijalne makazice za skraćivanje noktiju kod malih glodara.[/QUOTE]

mada ih ne bih preporucio ( i nisu specijalne ni po cemu) za secenje noktiju vevericama! (hoce da ujedu) sve stalo je podlozno diskusiji i samo je delimicno tacno, odnosno treba se dopuniti.....:D
Nadam se da ces "cinjenice" koje si napisao potkrepiti necim validnim.

ja sam i dalje na stanovistu da veverice nisu za drzanje u kavezu, oko cega je i zapoceta tema, a evo jos jedan koji je iskren @notafilija i @zvezdica, kaze to isto.....
najvise ih volim u sumi, na drvecu, u dupljama gde spavaju (sad pristizu i mladunci) a ja spolja, prislonim uvo na stablo i slusam kako hrcu i skrgucu, skracuju zube ili jos bolje, razmicu zube i seku nokte....

P.S. @mimi's mom, nije valjda da jos pamtis to, pa i ti si meni solila nesto , ali ja sam vec i zaboravio na to, vazno je da se oko same teme slazemo...veverice nisu za kavez!!!!
pozzz tebi i nemoj da se ljutis, nema razloga....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sem toga, Uredbom Vlade RS o zastiti prirodnih retkosti, veverica je zasticena vrsta u celoj Srbiji, ugrozena je i ne sme se hvatati, ubijati, unistavati itd.....
 
hahahaa, Tako je, a ima ih jos, da se ne uvrede sto ih nismo pomenuli, ali da ostanemo kod veverica,
Klasa Mammalia - sisari

Familija Sciuridae (veverice):
1) Sciurus vulgaris (veverica);
2) Spermoghylus citellus (tekunica).

Za one koji ne znaju a hteli bi vevericu: Novim Pravilnikom koji je stupio na snagu prosle godine, utvrdjen iznos za zarobljenu, ubijenu, drzanu u zatocenistvu ili na bilo koji drugi nacin unistenu konkretno vevericu, kazna je 300.000 din.
plus krivicno po jos nekoliko zakona koji se drzanjem veverica u zarobljenistvu krse.
Drzanje svih divljih zivotinja, posebno zasticenih vrsta je Zakonom zabranjeno, odnosno moguce je drzati samo ako je nadjena povredjena do oporavka, koji je do mesec dana. Nakon toga divlja zivotinja se mora vratiti u prirodu, gde joj je i mesto.

Jos jedna stvar, vazna za imaoce veverica, (dosta "odgajivaca" je vec u zakonskoj proceduri ali je takodje poznato da ih ima jos i da mladunce vade iz gnezda po sumi, postavljaju zamke za odrasle jedinke i drze ih radi razmnozavanja itd..) ali i za one koji uzimaju-kupuju veverice ..
Nikada ne uzimajte mladunca ako ne vidite i majku (taj je sigurno ukraden iz sume) i nikada ne uzimajte mladunca koji jos nije progledao i poceo sam da jede, time mu nanosite samo patnju jer i samo uskracivanje majcinog mleka je dovoljno problematicno za njih, a ako nisu progledale, mogu imati i trajne posledice po vid. Mleko majke veverice ne moze da zameni nista sto vi mozete da joj ponudite za hranu. Takodje ni brigu, koju brizna majka mladuncima pruza ne mozete da kopirate sto je takodje veliki stres za to malo bice. (odrasla jedinka teska je samo oko 300grama).

Nikada ne hranite veverice keksovima, slatkisima i mekanom hranom...jer su razni keksovi (npr.plazma) puni secera i raznih stetnih materija za njih od cega mogu dobiti npr. proliv i uginuti...
bar pokusajte da im pruzite osnovnu hranu koja im prirodno pripada...
Veverice ne podnose zatvoren prostor niti da im sapice dodiruju limove kojim se oblazu kavezi i ono sto je vama simpaticno da je ona stalno u pokretu, i stalno hoce da se negde pentra, zapravo su znaci neuroze zivotinje koja je stalno u zatvorenom. Posebno ako je sama, bez kontakta sa svojom vrstom.
 
Narode da li se nekome desilo da veverica poludi na njega i pocnje cudne zvukove ispustati i preko kaveza napada kao divlja zver. Meni se to desava, a mesecima smo se super druzili. Ostale clanove porodice ne dira samo mene.
Osim toga imam neki alergijski osip na kozi, da li je neko to mozda imao od veverice?
 
Narode da li se nekome desilo da veverica poludi na njega i pocnje cudne zvukove ispustati i preko kaveza napada kao divlja zver. Meni se to desava, a mesecima smo se super druzili. Ostale clanove porodice ne dira samo mene.
Osim toga imam neki alergijski osip na kozi, da li je neko to mozda imao od veverice?

hahahaa, Tako je, a ima ih jos, da se ne uvrede sto ih nismo pomenuli, ali da ostanemo kod veverica,
Klasa Mammalia - sisari

Familija Sciuridae (veverice):
1) Sciurus vulgaris (veverica);
2) Spermoghylus citellus (tekunica).

Za one koji ne znaju a hteli bi vevericu: Novim Pravilnikom koji je stupio na snagu prosle godine, utvrdjen iznos za zarobljenu, ubijenu, drzanu u zatocenistvu ili na bilo koji drugi nacin unistenu konkretno vevericu, kazna je 300.000 din.
plus krivicno po jos nekoliko zakona koji se drzanjem veverica u zarobljenistvu krse.
Drzanje svih divljih zivotinja, posebno zasticenih vrsta je Zakonom zabranjeno, odnosno moguce je drzati samo ako je nadjena povredjena do oporavka, koji je do mesec dana. Nakon toga divlja zivotinja se mora vratiti u prirodu, gde joj je i mesto.

Jos jedna stvar, vazna za imaoce veverica, (dosta "odgajivaca" je vec u zakonskoj proceduri ali je takodje poznato da ih ima jos i da mladunce vade iz gnezda po sumi, postavljaju zamke za odrasle jedinke i drze ih radi razmnozavanja itd..) ali i za one koji uzimaju-kupuju veverice ..
Nikada ne uzimajte mladunca ako ne vidite i majku (taj je sigurno ukraden iz sume) i nikada ne uzimajte mladunca koji jos nije progledao i poceo sam da jede, time mu nanosite samo patnju jer i samo uskracivanje majcinog mleka je dovoljno problematicno za njih, a ako nisu progledale, mogu imati i trajne posledice po vid. Mleko majke veverice ne moze da zameni nista sto vi mozete da joj ponudite za hranu. Takodje ni brigu, koju brizna majka mladuncima pruza ne mozete da kopirate sto je takodje veliki stres za to malo bice. (odrasla jedinka teska je samo oko 300grama).

Nikada ne hranite veverice keksovima, slatkisima i mekanom hranom...jer su razni keksovi (npr.plazma) puni secera i raznih stetnih materija za njih od cega mogu dobiti npr. proliv i uginuti...
bar pokusajte da im pruzite osnovnu hranu koja im prirodno pripada...
Veverice ne podnose zatvoren prostor niti da im sapice dodiruju limove kojim se oblazu kavezi i ono sto je vama simpaticno da je ona stalno u pokretu, i stalno hoce da se negde pentra, zapravo su znaci neuroze zivotinje koja je stalno u zatvorenom. Posebno ako je sama, bez kontakta sa svojom vrstom.

Sve lepo piše. Niko od nas ovde ne podržava njihovo držanje kao kućnih ljubimaca, naročito u kavezu.
 
Cao, svima! Da Vas pitam: da li neko zna sta se desava sa mojom vevericom?! Zapravo ona je kanadska prugasta zenkica. U poslednjih nekoliko nedelja pocela je agresivno da se ponasa prema clanovima moje porodice.
 
Pozdrav svima.
Procitala sam o misljenjima u vezi drzanja veverica, ali nisam ovde da bih o tome raspravljala.
Ono sto me interesuje , veoma mnogo, jeste sta veverice, sem oraha, lesnika, jabuka, suncokretovih semenki, zireva mogu da jedu tj, da li je dobra ideja davati im maslacak i s obzirom da ne zive u prirodnom stanistu, da li je potrebno davati im neke vitamine, kako ih zastiti od bolesti i poboljsati im imunitet u ne prirodnom okruzenju.
Hvala svima za odgovor.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav i tebi Staklena,

naravno da ima saveta ali morate biti i sposobni da ih cujete i uvazite.
Ono sto najvise smeta vevericama u zarobljenistvu je nedostatak prostora i neadekvatna ishrana..od cega i poboljevaju cesto i uginu. Sada slobodne veverice skupljaju i jedu plodove koje daje suma ali to nije maslacak. Beru poluzrele divlje tresnje, pune vitamina, razne gljive, razne pupoljke , sisarke od cetinara, traze zaboravljene zalihe zira, posle zime ishrana im je vrlo raznolika i raznovrsna itd...itd..ali o tome ne zelite ..
Vitamine iz apoteka joj nemojte davati bez potrebe, to njoj nece poboljsati imunitet vec ga oboriti, slatkise takodje. Maslacak poseduje u sebi gorcinu, koja nije dobra za veverice, i uopste sve sto je gorko, to one ne jedu ni u sumi.
Bolji je svaki iz pririode ili svez plod, (neprskan raznim hemikalijama, ne kao jebuke koje sada ima da se kupe) od bilo cega vestackog-industrijskog. Probajte da nadjete jabuke koje nisu prskane, to su one sitne, sugave kod seljaka na pijaci, sto niko i ne pogleda, orah i lesnik u ljusci, na vazduhu suseno voce, kikiriki u ljusci.

Mozete mi se javiti na PP ako zelite ,ni veverice nisu sve iste, ne podnose sve isto zivot u kavezu a po njenom ponasanju znacemo kako joj je i sta joj treba...jer nije samo hrana problem za njih.
 
Poslednja izmena:
......Za one koji ne znaju a hteli bi vevericu: Novim Pravilnikom koji je stupio na snagu prosle godine, utvrdjen iznos za zarobljenu, ubijenu, drzanu u zatocenistvu ili na bilo koji drugi nacin unistenu konkretno vevericu, kazna je 300.000 din.
plus krivicno po jos nekoliko zakona koji se drzanjem veverica u zarobljenistvu krse.
Drzanje svih divljih zivotinja, posebno zasticenih vrsta je Zakonom zabranjeno, odnosno moguce je drzati samo ako je nadjena povredjena do oporavka, koji je do mesec dana. Nakon toga divlja zivotinja se mora vratiti u prirodu, gde joj je i mesto.

Jos jedna stvar, vazna za imaoce veverica, (dosta "odgajivaca" je vec u zakonskoj proceduri ali je takodje poznato da ih ima jos i da mladunce vade iz gnezda po sumi, postavljaju zamke za odrasle jedinke i drze ih radi razmnozavanja itd..) ali i za one koji uzimaju-kupuju veverice .....

Nikada ne hranite veverice keksovima, slatkisima i mekanom hranom...jer su razni keksovi (npr.plazma) puni secera i raznih stetnih materija za njih od cega mogu dobiti npr. proliv i uginuti...
bar pokusajte da im pruzite osnovnu hranu koja im prirodno pripada...
Veverice ne podnose zatvoren prostor niti da im sapice dodiruju limove kojim se oblazu kavezi i ono sto je vama simpaticno da je ona stalno u pokretu, i stalno hoce da se negde pentra, zapravo su znaci neuroze zivotinje koja je stalno u zatvorenom. Posebno ako je sama, bez kontakta sa svojom vrstom.

Ja samo još da citiram... ;) Izgleda mi (mada možda i grešim) da Staklena krši zakon.
 
Da , Mimi's mom, tacno tako, kaznjivo cak i KZ RS, cini mi se po Cl. 269 da ne trazim sada, nije ni vazno.
ali nije mi zelja da plasimo Staklenu vec da joj pomognemo savetima kako da to malo bice sto prijatnije i kvalitetnije zivi (sto se ne ogleda samo u hrani ,za sta je Staklena pitala) u uslovima koji mu nisu primereni.
A za to bi Staklena morala da se javi........hoce li???
 
Pozdrav..... :)
Naravno da cu da se javiti, zasto da ne?
Ne krsim ja zakon kao sto vi mislite i kao sto ste me ocrnili.
Ja jeste da sam upucena u neke druge sfere zivota, ipak ne mogu znati sve.
Naime, radi se o opkladi dvoje ljudi koji nisu upuceni u to sta veverice jedu, prosto i jednostavno, ali koliko vidim da ovde u svakome trazite tog nekog negativca tako da mi je zao sto sam u opste i postvila pitanje, jer pretpostavljam da ovako prost odgovor ne moze da opravda vese sumnje.
Hvala na odgovorima i pozdrav svima koji su mi pomogli da dobijem opkladu.
:)
 
Poslednja izmena:
jesen3.jpg

Secer :heart:
 
E ovaj put mi je drago što sam pogrešila! ;) (Uz ogroooman uzdah olakšanja!) I veruj mi, nismo te ocrnili, umemo mi i gore ;) a verujem da se i Capreolus uplašio, kao i ja, da je u pitanju neka beba iz ovogodišnjeg legla što stvarno ne bi valjalo... Drago mi je da si dobila opkladu.
 
Pozdrav..... :)
Naravno da cu da se javiti, zasto da ne?
Ne krsim ja zakon kao sto vi mislite i kao sto ste me ocrnili.
Ja jeste da sam upucena u neke druge sfere zivota, ipak ne mogu znati sve.
Naime, radi se o opkladi dvoje ljudi koji nisu upuceni u to sta veverice jedu, prosto i jednostavno, ali koliko vidim da ovde u svakome trazite tog nekog negativca tako da mi je zao sto sam u opste i postvila pitanje, jer pretpostavljam da ovako prost odgovor ne moze da opravda vese sumnje.
Hvala na odgovorima i pozdrav svima koji su mi pomogli da dobijem opkladu.
:)

Taman posla, ja zakon nisam ni pomenuo u prvom postu, niti sam Vas ocrnio, pisao sam samo o vevericama jer ako vec zivi i kavezu, onda bar da zivi sto bolje i sto kvalitetnije. U tom pravcu mogu i hocu da pomognem bar savetom a i vise od toga.

Ne treba da Vam bude zao, mozda pomognemo nekom drugom ko ima vevericu i procita ovo.

Drago mi je da ste dobili opkladu..:ok:
nema nikakvih sumnji ako se kladite ponovo na bilo sta iz zivota veverica, javite se.

pozdrav :D
 
Poslednja izmena:
Tek sam sad vidro temu i nabrzaka je precesljo. Ne uzimajte divlju zver. Ja sam imao i tvorove i lasice pa se na kraju vratih psu. Jeste pripitomis ti to, ali TOO je toliko aktivno, da ih ne mozes smiriti. Na sve strane ih ima pod tvojom majcom na zavesama, pa nema gde ih nema. Tvorice vratih u prirodu (ne mesojede nego vocare - oni ne smrde). Dobro su se snasli. . Moja preporuka bolje uzmi civavu nego divlju zivotinju, pogotovo ako je uzimas samu, poludece bez igre - a ti njih nemozes pratiti (VERUJ). A da nekazem izbor partnera - ovi moji tvotovi su se ubijali zajedno kad im je sezona parenja. Sami sebi odredjuju ko im odgovara.

ovo boldovano...sta ti je to? :eek:
to ne postoji...
sve Mustelide su carnivore
iako mnoge od njih tu i tamo...kombiniraju; jedu voce i slicno...
no, od toga ne mogu zivjeti + iz iznutrica ubijenog plijena obicno uzmu taman
onu kolicnu vlakana koja im treba...polusvarenih...

takodjer, ne postoje "tvorovi koji ne smrde"...
nema toga, miris je, doduse, kod zenke gotovo neprimjetan, ali kod nekastriranog muzjaka...he he he...
upravo zato jer je taj...miris rezultat rada spolnih hormona...
kod nekih je jedinki jaci, kod nekih slabiji...
ja sam imala tvora koji je mirisao skroz...lijepo, nama...
to jest bio taj tvorovski...specifican vonj...po mosusu, ali je kod njega bio izuzetno blag...
e, vec njegov sincic, Junior, sta reci...osim da ga od dragosti ponekad zovem...smrda... :lol:

sto se Mustele Putorius Furo - evropskog domestificranog tvora tice
on je covjekov...pratilac koliko i pas...zapravo, dok u ovom dijelu svijeta
nije bilo macaka tvorovi su redovno drzani kako bi lovili "stetocine"...
sirenjem domace macke i u ove krajeve broj tvorova je smanjen...

sto se...izbora partnera tice;
samo parenje, iz nase perspektive, moze izgledati prilicno...brutalno...
u prirodi su, koliko znamo, nocni lovci i samotnjaci... (e, sad...to smo mislili i za Prozdrljivce pa je
ispalo da nije bas tako i da imaju vrlo...slozene obiteljske veze...)
u "zatocenistvu"; iskustva variraju...ja sam imala par koji je mladunce odgajao zajedno...
znaci, muzjaka koji nije bio agresivan prema mladuncima, dapace...

za zenku je bitno da se sprai kad udje u estrus kako ne bi podlegla anemiji...
pare se jednom ili dva puta godisnje, ovisno o klimatskim uvjetima, hrani...
legla imaju do 12 - 13 mladunaca (ne znam za vise, a i to je bas bbas puno)...u prosjeku 5 do 8
a ako ih ima manje od cetiri...zenka moze imati problema s laktacijom (nedovoljno hormona...)
i mladunce mozda nece moci odhraniti...

kanibalizma ima, ali kapiram da za to roditelji moraju biti pod jezivim...stresom... : (((

ima i parenja u srodstvu...sto je, naravno, lose i dogadja se iskljucivo u zatocenistvu
jer u prirodi jedan tvor pokriva teritorij od otprilike 100 hektara...ocu rec, teritorijalni su...izmedju, ostalog...

takodjer, ima i parenja izmedju vrsta...npr. tvor i mink...cak i u prirodi (tvrde...)
potomstvo je plodno i savrseno zdravo...

mozda mislis na puhove (Glis Glis) ? to je druga prica...tj. potpuno drugi rod zivotinja...glodari...

sto se ostalog tice; slazem se...ni tvorovi, ni lasice, ni vjeverice nisu "za kavez"...
moji ni dana u kavezu nisu proveli...
sad se nesto razmisljam da im ipak kupim kavez...onaj veliki, za igranje...
posto ima lezaljke, tobogan i crijeva za provlacenje...
no, nema sanse da ih netko tu...nedobrovljno strpa, ionako...:lol:
 
Poslednja izmena:
Narode da li se nekome desilo da veverica poludi na njega i pocnje cudne zvukove ispustati i preko kaveza napada kao divlja zver. Meni se to desava, a mesecima smo se super druzili. Ostale clanove porodice ne dira samo mene.
Osim toga imam neki alergijski osip na kozi, da li je neko to mozda imao od veverice?

E isto se i nama desava, od jednom mu je puko film i poceo da nas napada kroz kavez, grize i ujeda, a par dana pre toga sve bilo u redu
Ako ste prevazisli to, molim za savet kako, jez zaista nam nije jasno sta vise da uradimo po tom pitanju.

Hvala na odgovoru
 
E isto se i nama desava, od jednom mu je puko film i poceo da nas napada kroz kavez, grize i ujeda, a par dana pre toga sve bilo u redu
Ako ste prevazisli to, molim za savet kako, jez zaista nam nije jasno sta vise da uradimo po tom pitanju.

Hvala na odgovoru

"cestitam" vjeverica vam je odrasla...tj. sretno...satje postat... namcor za sve pare : )
 
Postoji razlog zašto je tema o ovim životinjama smeštena na podforum Divlje životinje a ne na Kućne ljubimce i to je upravo ono sa čim se Nefertiti upravo suočava-veverice su DIVLJE ŽIVOTINJE, nisu pogodne za držanje kao ljubimci.
 
Kada ženka vjeverice pronađe bebu druge vjeverice, daje mu hranu, i uvjerava se da je siroče bez majke i oca, i nakon tri dana istrage i uvjeravanja da je zaista bez roditelja, ona ga uzima sebi, nježno ga hrani i upoznaje sa životom s njom i njenim mladima kao da je jedno od njene djece.
Ženka vjeverica je jedinstvena po tome što srdačno dočekuje svog muža kada se vraća s hranom uz poljupce i udvarajući mu se da bi lakše podnosio napor da bi sakupio hranu njoj i njenim mladunčadima.
Mužjak vjeverica uvijek iskazuje ljubav svojoj ženki dajući joj najlepše cvijeće, najkrupnije orase ili bademe.
Majka Vjeverica i Tata Vjeverica su divni roditelji i ukrasna porodica i od njihove aktivnosti zavisi budućnost čovječanstva.
Pola sjemena koje sakriju postaju novi grmovi u šumi.
🌳
🐿️


vev.jpg


Izvor
 

Back
Top