Veverice

Ok, to stoji da je veverici bolje u prirodi ali one koje su u pet sopu vec su u zarobljenistvu, sad da li su kod tebe ili nekog drugog... Ja sam u Nisu veverice video samo u jednom pet shop-u. I to kanadske veverice, jedna kosta 4600 dinara. Ipak trebalo bi da razmislis da li zaista zelis da cuvas vevericu jer su prilicno zahtevne za cuvanje. Pocev od kaveza koji mora da bude dosta veliki pa do navike da grickaju sve sto stignu. Ja imam kunica i on je tezak za cuvanje a kako je sa vevericom ne mogu ni da zamislim.
Ne znam da li je dozvoljeno ostavljati linkove ali... ovde mozes naci nesto o vevericama:
www.zekoiprijatelji.com
 
Ja sam kao mala imala 4 veverice. Nisu bile stalni ljubimci, bili su kod nas 3 nedelje. Jedan prijatelj je pronasao 4 polumrtve male veverice koje su verovatno ispale iz gnezda. Jos uvek nisu mogle da jedu same, repovi su im bili tanusni i jedva su disale.

Moj otac je bio veterinar pa su ih zato doneli nama. Odlucili smo da pokusamo da ih odrzimo u zivotu. Mama im je grejala razblazeno mleko i davala da piju na bocicu od kapi za nos. Prvih dana jedva su gutale, zaista su bile jedva zive, ali vrlo brzo su se oporavile.

Zivnule su, igrale se po kuci, oglodale jedan panj koji smo im doneli, penjale se po zavesama, a uvece bi se vracale u svoj kavez da spavaju. Bilo je 3 zenke i jedna muzjak. Taj muzjak, ja sam ga zvala Crnko, bio je dosta pitom. Moj otac bi pruzio ruku i pozvao ga, a on bi mu skocio na ruku.

Ali, znali smo da ne mozemo da ih zadrzimo posto veverice definitivno nisu za kucu. Cula sam da mogu da dobiju neku bolest ako im kandzice stalno dodiruju metalni kavez, pa smo ih pustili u Kosutnjak. Za 3 sekunde su istrcale i popele se u drvece, kao da tu oduvek pripadaju.
 
Kapiram ja tebe i sta hoces da kazes. Ali onda prestani bas ti da koristis dezodoranse jer stete ozonskom omotacu, prestani da putujes bilo kojim prevoznim sredstvom koje zagadjuje okolinu, ako si pusac prestani da pusis jer stetis i drugima, prestani da koristis plasticne kese jer im je potreban ogroman broj godina da bi se raspale, kao i zvakama. Posto ako DreamKeeper ne kupi vevericu ti mislis da ce to uciniti veliku razliku. Ok je to, mozda vevericama nije mesto u kuci, zapravo sigurno da je tako (kao sto nije ni kornjacama, zmijama, iguanama, papagajima pa cak ni ribicama..) ali covek je samo pitao gde moze da ih kupi i koliko kostaju, nije trazio lekciju iz ekologije ili sta ti ja znam cega. Pozz!
 
mddimi:
Kapiram ja tebe i sta hoces da kazes. Ali onda prestani bas ti da koristis dezodoranse jer stete ozonskom omotacu, prestani da putujes bilo kojim prevoznim sredstvom koje zagadjuje okolinu, ako si pusac prestani da pusis jer stetis i drugima, prestani da koristis plasticne kese jer im je potreban ogroman broj godina da bi se raspale, kao i zvakama. Posto ako DreamKeeper ne kupi vevericu ti mislis da ce to uciniti veliku razliku. Ok je to, mozda vevericama nije mesto u kuci, zapravo sigurno da je tako (kao sto nije ni kornjacama, zmijama, iguanama, papagajima pa cak ni ribicama..) ali covek je samo pitao gde moze da ih kupi i koliko kostaju, nije trazio lekciju iz ekologije ili sta ti ja znam cega. Pozz!

Mozda nece uciniti veliku razliku za svet, ali hoce za njega. Ali nekima ovde je tesko da to shvate. Mozda decko nije upucen u ono sto je veverici potrebno, mozda misli da moze veverici da pruzi sve sto joj je potrebno? Jel mozda neki greh sto sam izrazila svoje misljenje? Forum za to i sluzi. Jeste, pitao je samo gde moze da ih kupi, ali nigde ne pise da mora da se odgovori samo i iskljucivo na postavljeno pitanje.
U ovom slucaju radi se o zivom bicu a ne o kesi.
 
DreamKeeper:
Vec duuuugo vremena zeleo sam da uzmem veverice,ali imam jedan maaali problem...
GDE bi ih mogao kupiti,po kojoj ceni,ili mozda neki broj telefona...???
Uglavnom BILO STA sto bi mi moglo pomoci...
Iz Crvenke sam,tako da bi mi neka bliza lokacija odgovarala,mada nije problem i ako je dalje...
Unapred Hvala!

Videla sam u jednom pet šopu u Dunavskoj da prodaju veverice, to ti je inače u NS-u. A koliko ja poznajm geografiju Crvenka je blizu tu kod Vrbasa ili Srbobrana!?
 
Upravu je, uzmite feretku. Nije tacno sda su to divlje zivotinje, mislim jesu, ali one koje se prodaju su vec generacijama i generacijama u kuci, i one ne bi bile sposobne za zivot napolju.
I jos nesto, ako iko ima feretku, MOLIM VAS nemojte je pustati "na slobodu", kad budete hteli da je se otarasite, jer to za njih znaci sigurna smrt.
 
Upravu je, uzmite feretku. Nije tacno sda su to divlje zivotinje, mislim jesu, ali one koje se prodaju su vec generacijama i generacijama u kuci, i one ne bi bile sposobne za zivot napolju.
I jos nesto, ako iko ima feretku, MOLIM VAS nemojte je pustati "na slobodu", kad budete hteli da je se otarasite, jer to za njih znaci sigurna smrt.

Koliko prosecno zive i kojim se tempom razmnozavaju feretke? U svakom slucaju, pre su u pitanju hiljade generacija jer su one vec vekovima pripitomljene.

I jedan savet za sve koji bi hteli da nabave ljubimca, bez obzira na vrstu, neka se prvo detaljno raspitaju o svemu sto bi moglo da bude vazno, cak i da li u blizini postoji veterinar iskusan upravo sa tom vrstom zivotinje.

Ko je bese pricao o uzimanju divljih zivotinja i ocuvalju prirodne ravnoteze? Moj covek! MISLI GLOBALNO-DELUJ LOKALNO! :wink:
 
Ma ja sam htela da kupim feretku kao drugog ljubimca, ali sam se ipak odlucila za papagaja, jer feretka je veeeeoma zahtevna zivotinjica.
Za sve koje interesuje da saznaju nesto vise, evo ga odlican sajt, ismejala sam se ziva dok sam procitala, jer dele savete i govorre o losim stranama drzanja feretke, pa kazu, ako ste jos voljni da je kupite, onda je to prava zivotinja za vas. Taj sajt me je i odgovorio od drzanja istih, jer kazu da, ako hocete da napravite haos, od kuce i zivota, onda kupite feretku. Ja imam vec haosa preko glave, pa sam se odlucila za neku mirniju varijantu papagaja.
evo ga i sajt, pa ko ima vremena nek procita:http://www.soyouwanna.com/site/syws/ferret/ferret.html
 
po meni je glupo imati vevericu kada ima toliko drugih glodara koji mogu biti kucni ljubimci. Bolje uzmite chinchilu nego vevericu,ipak su veverice zivotinje kojima treba veliki prostor,mnogo kretanja,skakanja trchanja...
imao je prijatelj mog tate vevericu i drzao je slobodnu u stanu,mozete misliti kakav mu je namestaj bio... :)
A jedna devojchica iz moje osnovne skole je nasla vevericu posto ona zivi odmah pored shume na zvezdari,malu i jadnu,ne secam se dal je bila jedna ili dve...ali mislim da ih je pustila da idu gde zele kada su porasle...pitam se sta je bilo sa njom/njima...to je bilo bas odavno...
 
Ma ja sam htela da kupim feretku kao drugog ljubimca, ali sam se ipak odlucila za papagaja, jer feretka je veeeeoma zahtevna zivotinjica.
Za sve koje interesuje da saznaju nesto vise, evo ga odlican sajt, ismejala sam se ziva dok sam procitala, jer dele savete i govorre o losim stranama drzanja feretke, pa kazu, ako ste jos voljni da je kupite, onda je to prava zivotinja za vas. Taj sajt me je i odgovorio od drzanja istih, jer kazu da, ako hocete da napravite haos, od kuce i zivota, onda kupite feretku. Ja imam vec haosa preko glave, pa sam se odlucila za neku mirniju varijantu papagaja.
evo ga i sajt, pa ko ima vremena nek procita:http://www.soyouwanna.com/site/syws/ferret/ferret.html

i ja sam htela feretku,ali kada sam saznala koliko je "komplikovano" drzati je,odustala sam.Nisam sigurna da bih mogla da joj pruzim sve,tako da je bolje da je ni nemam nego da se muchi sa dudukom kao sto sam ja,mada verovatno bih se ja "uhodala" u to,ali bolje je ovako....
 
Mnogo su brze i zanimljive bio sam sa jednim ortakom kod nekog njegovog prijatelja i taj imao tu feretku ili lasicu.Nevidjene face su mada da je u mom stanu ne bi izdrzao ali ovako kad si kod nekoga drugoga ko je ima onda je extra zanimljiva:)
 
Mnogo su brze i zanimljive bio sam sa jednim ortakom kod nekog njegovog prijatelja i taj imao tu feretku ili lasicu.Nevidjene face su mada da je u mom stanu ne bi izdrzao ali ovako kad si kod nekoga drugoga ko je ima onda je extra zanimljiva:)

:lol:Volim i ja pozoriste ali ne u svojoj kuci! Ej, ajde da ne chatujemo vise, ovde su tema veverice, feretke imaju svoju temu.
 
Pozdrav ljubitelji veverica!
Potrebna mi vasa pomoc da udomim jednu vevericu.
Procitala sam milion postova, dobro se informisala, cak i kavez pocela pripremati...samo mi nedostaje ta slatka zivuljka

Ovo je verica koja se trazi

http://www.mattonimages.co.yu/extend.php?cd=AI30&i=388

Naziv koji je uz sliku je po parku u kom je napravljena fotka, tako da ne znam tacno koja je to vrsta. Da li je to istocna siva, eastern gray squirrel (Sciurus carolinensis), samo sa zimskim krznom? Ako jeste, kako doci do nje, da li se postoji odgajivac? U emisiji Kucni ljubimci, na HTVu, pretstavljali su jednog odgajivaca raznih vrsta veverica,mislim da je bas ova moja i pomenuta, da li neko zna za njega, neki kontakt, bilo sta. Pokusala sam da kontaktiram redakciju emisije, ali nisu raspolozeni da mi odgovore
I posto sam ja u Beogradu, kako se uopste uvoze zivotinje?
Da li neko zna da li su sive verice ''dobri'' ljubimci kao npr.ridje(crvene)?

Na kraju, ako moja potraga bude neuspesna, a Kanada je ipak daleko, kako doci do crvene veverice???
Znam da se kanadska(prugasta) moze lako pronaci, ali me ona najmanje zanima.

Nestrpljivo cekam odgovore i savete
Hvala puno,N
 
Ja sam ljubitelj veverica i smatram da im nikakav "kavez" ne prija uopste.
Nisu dobri kucni ljubimci, jer unistavaju sve drveno a i ostalo oko sebe a ponekad se moraju i pustiti iz tog kaveza a nije ni red da ceo zivot provedu u zatvorenom, poboljevaju cesto i vrlo kratko zive u zarobljenistvu....(odgajivaci hoce i da precute neke stvari jer im je cilj da prodaju i zarade).

Preporucujem da odes u prirodu i vidis veverice uzivo, mozda tada shvatis koliko je to surovo sto od silne "ljubavi" prema njima odmah zelis da ih strpas u kavez, njima treba prostor, sirine, stabla, sunce, jurcanje sa svojim drugarima po granama, jedino tako su srecne.

U Srbiji veverice za zasticene kao ugrozena vrsta i ne smeju se hvatati, zarobljavati, ubijati.

Kupovinom podstices da se ta lepa bica kojima je mesto u sumi zarobljavaju i drze u krajnje neprimerenim uslovima (ma kakav kavez bio za njih je nedovoljan) za vrstu kojoj pripadaju.

P.S. uvoz zivotinja u Srbiju je krajnje komplikovan a izlazak zivotinja iz Srbije jos komplikovaniji.
 
pa i ja vise volim veverice koje su na slobodi ali ako neko voli nek izvoli, kakve ima veze sto neko oce vevericu za kucnog ljubimca ako oce da brine o njoj i ne smeta mu ta obaveza i ima gde da je nabavi nek je nabavi.

a argumenti da su to zveri kojima nije mesto u kuci, ako tako ocete da gledate na stvari onda nijednoj zivotinji nije mesto u kuci, i jos jedno pitanje:jer su se domace zivotinje rodile tako ili ih je mozda bog stvorio tako? ili mozda nagadjam tek onako kao totalni laik da su se rodile kao zivotinje koje su rodjene da zive napolju po zakonima prirode bez coveka?

pa ih ipak ljudi drze kao kucne ljubimce. sto ne vidim nista lose u tome ako covek uspe da uspostavi dobar kontakt sa zivotinjom i brine o njoj.druga su vremena dosla i sve je manje mesta za zivotinje ako treba sve da se pripitome bolje i to nego da izumru kao sto vidite psi nikada nece izumreti:Da sad vidim na tv-u ima sve vise ljudi koji imaju lavove pume pa cak i hiene za kucne ljubimce [sto je malo cudno i opasno] ali ako ce i to da im omoguci opstanak ko zna mozda je i to buducnost tih zivotinja.bolje nego da ih love po safariju.[da se razumemo nema nista lepse nego videti zivotinju u divljini posebno naprimer tigra kako zivi i lovi ali i ovako su mi slatki:D]

iako je svakoj zivotinji bolje da bude u prirodi i da zivi svoj zivot slobodno ima i par prednosti kada zive kod coveka a to su naprimer:sigurna hrana,topli dom,nema grabljivica, i mogucnost lecenja kod veterinara. divlja zivotinja kada se razboli to je obicno kraj.vi pricate kako se te zivotinje razboljevaju i umiru u zatocenistvu ali to kazete samo zato sto ne vidite i ne znate procenat umrlih zivotinja koje zive u divljini a on je u to sam siguran mnogo veci neko ovih sto zive sa covekom.
 
Covek se vec dovoljno mesao u prirodu. Znas li koji procenat tih "kucnih" velikih macaka bude ubijen na ovaj ili onaj nacin iz ovog ili onog razloga? I koliko je bilo slucajeva da su cak ubile vlasnike? Udovica Stiva Irvina (the crocodile hunter) je kao mala imala ljubimicu pumu i posle toga nevidjene peripetije dok je preselila na adekvatno mesto kad njeni roditelji (posto se ona udala i odselila u Australiju) nisu vise mogli da je gaje. Jeste veliki broj zivotinjskih vrsta takav takvog ga znamo danas upravo zato sto se covek umesao u evoluciiju i prilagodio ih svojim potrebama ali dokle vise?! Od svih zivotinjskih vrsta koje je promenio samo bi jedan broj macaka mogao da opstane u divljini. I to one koje je najmanje promenio. Pises o vevericama koje uginjavaju u divljini. To je njihovo prirodno staniste i tu su imale kvalitetan zivot, upravo onakav kakav veverica treba da ima. Veverice treba da se veru po stablima a ne po resetkama.

Za kraj, ako baratas engleskim jezikom i ako gleda Animal Planet, ima jedna spica, reklama ili tako nesto u kojoj Saba Douglas Hamilton prica o izumiranju lavova u Africi i na kraju kaze:'I wonder, in about 1000 years from now, when our hominent descendants look back at us, will they see us as their great ancestors (tako nesto) or "that greedy ape." Nisam sigurna da sam je dobro citirala, odavno nisam naletela na taj klipic. Ali poentu shvatas.

Sto bi rekli advokati u americkim filmovima, I rest my case.
 

Back
Top