Mladi podeljeni izmedju SRS i DS

Chávez

Primećen član
Banovan
Poruka
955
Staromodniji od roditelja
I. LOVRIĆ - M. Z. RADONjIĆ, 20. decembar 2006

MLADI su skloniji slobodnijem pogledu na svet i političkoj levici, a stariji su konzervativni i naklonjeni desnici - u svetu je priznata teza. Istraživanje idejnih orijentacija među stanovništvom Srbije, pokazalo je, međutim, da je taj odnos kod nas okrenut "naglavačke". Zato je teško predvideti kako će 21. januara razmišljati budućnost Srbije i ima li "demokratski blok" pravo kada tvrdi da zastupa mladu populaciju.
Vukašin Pavlović, sociolog, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, slaže se da je reč o paradoksu, i da su, kako izgleda, starije generacije u ponečemu - naprednije od mlađih.
- Prema istraživanjima, postoje četiri socijalne grupacije u Srbiji koje više prihvataju desničarske ideologije - kaže profesor Pavlović. - To su nezaposleni, među kojima je veliki broj mladih, polukvalifikovani i nekvalifikovani radnici, sloj novih vlasnika, ali i učenici i studenti.
- Po meni, razlog je u tome što su te generacije rasle i stasavale tokom devedesetih godina, u krajnje nepovoljnim uslovima - objašnjava Pavlović razloge zašto se mladi okreću radikalima.
Sociolog Milan Nikolić, direktor Centra za proučavanje alternativa, kaže, takođe, da kod mladih, stasalih u vreme vladavine Slobodana Miloševića, postoje izvesna odstupanja u stavovima u odnosu na starije sugrađane.
To "odstupanje" ka nacionalnom i konzervativnom iznosi oko dva do tri procenta mladih:
- Radikali imaju mlade glasače, ali je starosna struktura njihovog biračkog tela dosta ujednačena - kaže on. - Najveća odstupanja postoje kod DS i kod LDP, mada, za ovu stranku ne možemo napraviti zaključak, već samo postoje indicije, s obzirom da je reč o broju koji je ispod nivoa statističke greške.
Srećko Mihailović, sociolog i analitičar, kaže da se mladi, čvršće od tridesetogodišnjaka i starijih, opredeljuju ili za DS, ili za SRS, a mnogo manje za ostale političke stranke.
- Može se reći da je mlada generacija "raspolućena" - nastavlja on. - Postoji, prvo, njena deoba na stranački opredeljene i neopredeljene. Druga podela je unutar onih koji su opredeljeni: dok se glasovi starijih dele ravnomernije, kod mladih je to, uglavnom, podela na pristalice radikala i demokrata.
Prema Mihailoviću, mladi se češće opredeljuju za desnicu, nego za levicu - u odnosu jedan i po prema jedan.


KRAJNOSTI
PROFESOR Pavlović smatra da se idejna opredeljenja mladih neće mnogo odraziti na ishod predstojećih izbora, jer će, kako predviđa, najveći broj njih - apstinirati.
- Može se očekivati da se priličan broj mladih koji izađu na birališta, opredeli za krajnosti na političkom spektru, da glasaju, recimo, za LDP, ili za radikale - kaže on.

APSURD
PREMA poslednjim istraživanjima, čak oko 90 odsto građana Srbije želi - socijalnu državu, što jasno ukazuje da većina njih "naginje" ka levici, ističe Milan Nikolić. Sa druge strane, međutim, trebalo bi da čudi podatak da je politička elita skoro sva na desnici, i da je "tender" autentičnog zastupnika ideja levice u Srbiji - više puta propadao.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=1&status=jedna&vest=97731&datum=2006-12-24
 
Ма дај бре молим те... глупости! Ми млади смо сви за ДС, ЛДП и Геј17+... а СРС има рејтинг ту негде око 10%... Тако кажу Цесид, Галуп, Стратеџик Маркетиг и друге агенције за истраживање јавног мњења... које су познате по неутралности и непристрасности... :-) и по истраживањима у којима рејтинг СРС НИКАДА до сада није смањен а рејтинг ДС НИКАДА није прецењен...
 
Mislim da je tesko na nase uslove primeniti podelu na desnicu i levicu u klasicnom smislu.Kod nas je pre podela za EU(DS) protiv (SRS) da po svaku cenu(LDP) i nit luk jela nit luk mirisala (DSS).A u svim partijama imate elemente i desnice i levice u njihovim javnim nastupima.Jedino bi se mozda DSS-NS mogao nazvati konzervativnom desnicom po klasicnom modelu jer tu ne vidim nijedan element levice.LDP koji se izjasnjava kao levica ima pristup ekonomiji koji se ne bi mogao nazvati levicarskim,SRS sa druge strane koji vazi za desnicu ima poprilicno levicarske ideje kad je ekonomija u pitanju(jeste da je cista demagogija ali tako stoji u programu),DS koji je u SI ima program koji vise odgovara desnom centru...
 
Na proslim parlamentarnim izborima 2003. SRS je dobila 1.056.256 glasova a to je u procentima 27,7% glasova a to je 82 poslanicka mesta,
a DS 481.249 glasova ili u procentima 12,6% i to je 37 poslanickih mesta (i ako me secanje ne vara od tih 37 mandata deo su udelili onim separatistima iz Sandzaka i GSS-u)
A evo kakva su tada izgledala "istrazivanja" rejtinga stranaka haha! Navodimo neke primere:


Galup:
Večernje novosti, 2. decembar, Nemačka agencija DPA je analizirala političku scenu u Srbiji, pozivajući se na procene naše agencije “Medium Galup” (iz novembra). Pri tom je plasirala prognozu da će DSS biti najuspešniji na izborima sa 67 poslaničkih mandata, DS drugi sa 61 mandatom, dok bi SRS po njima trebalo da zauzme tek treće mesto sa 54 mandata, a G17 plus četvrto sa 40 poslaničkih mesta. Cenzus će, procenjuju u DPA, proći i SPS sa 18 i SPO-NS sa 11 mesta.


Stratedzik Marketing:
Demokratska stranka Srbije ima podršku 20 odsto birača, čime je dostigla nivo popularnosti koji je imala pre ubistva srpskog premijera Zorana Đinđića, pokazalo je najnovije istraživanje agencije Stratedžik marketing. Druge dve velike partije, Demokratska stranka i G 17 plus, beleže pad popularnosti i, prema rezultatima tog istraživanja, sprovedenog pre najnovijih afera, podržavalo ih je po 15 odsto birača. Anketa je sprovedena od 21. do 24 avgusta, na uzorku od 1.517 ispitanika sa pravom glasa. Obuhvaćena je teritorija Srbije, bez Kosova. Značajniji rejting imaju još SRS sa 7,5 odsto podrške anketiranih, kao i SPS sa pet odsto podrške.
 
Mladi su svi za SRS i to je prava istina sve ostalo su suplje price.Mali procenat mladih koji su se odali porocima belog praha su za LDP,ali njima se nemoze zameriti posto nerazmisljaju svojom glavom.
SRS kad dodje na vlast potrudice se da ih iz tog zla izvadi i vrati na pravi put.
 
Tako jeeee (ovo ce reci svaki pristalica radikala :lol ).
Od nas zavisni.
Ja sam jedan od onih koji nece izaci na izbore, ali ce prvom prilikom izaci iz zemlje.
Posle toga mi je svejedno hoce li na vlasti biti levaci, desnjaci ili ratni zlocinci.
Ovi sto pricaju da su ovo najvazniji izbori u istoriji pricali su isto to za svake izbore, pa jos uvek nisu napisali novu istoriju.
Nesto kao rade, al ih nesto kao muci da to nesto urade, i da bi sve svoje muke zavrsili treba ponovo da pobede na izborima.
To sto smo dozivli ogromnu bruku i sramotu da nam Bugari uvedu vize, to nema veze (a ko je i malo zavirio kod njih zna u kakvom im je stanju zemlja).
 
besniris:
Mladi su svi za SRS i to je prava istina sve ostalo su suplje price.Mali procenat mladih koji su se odali porocima belog praha su za LDP,ali njima se nemoze zameriti posto nerazmisljaju svojom glavom.
SRS kad dodje na vlast potrudice se da ih iz tog zla izvadi i vrati na pravi put.


Ne pusim,ne pijem,ne drogiram se,ne dilujem...i MNOGOOOO mi je blizi LDP,nego SRS.
A znam jos PUUUUNO takvih.
Kada nekada pogledam mitinge SRSa,ne mogu da nadjem coveka ispod 50 godina,yebote.
 
Ja naprotiv na skupovima Radikala vidim uglavnom mladje ljude. Uostalom tesko da je Srecko Mihailovic Radikal pa laze da je 60% mladih za Radikale. Ocigledno je da je prica o mladima koji su navodno mahom pristalice demokrata i slicnih partija najobicnija propaganda, i to prilicno glupa propaganda jer svako zna da nije istina.
Evo je "mladost" na mitingu LDP-a:

 
'' Теку ови предизборни дани,
одјекују изборни слогани,
наш ће народ престати да пати,
поручују лепљени плакати.
Свак' се нуди Србију да води,
крај друмова страшила-билборди,
подељена Србија на пола,
пола боса, а пола је гола.
На екрану лидери су гости,
Воја мрси, а Србија пости!
Ноћ је дуга, обданица кратка,
тама крије одбеглога Ратка.
И у ове предизборне дане,
питамо се кад ли ће да сване.
Помози нам ти на небу Боже,
нека буде што бити не може!''
 
Chávez:
Ja naprotiv na skupovima Radikala vidim uglavnom mladje ljude. Uostalom tesko da je Srecko Mihailovic Radikal pa laze da je 60% mladih za Radikale. Ocigledno je da je prica o mladima koji su navodno mahom pristalice demokrata i slicnih partija najobicnija propaganda, i to prilicno glupa propaganda jer svako zna da nije istina.
Evo je "mladost" na mitingu LDP-a:


Чавез на овој слици, заставе, "светио симбол" (ЕУ) само фали Хитлер... чек, не фали, ено мора да је ту Чеда. :roll:
 
Кулиража:
Tako jeeee (ovo ce reci svaki pristalica radikala :lol ).
Od nas zavisni.
Ja sam jedan od onih koji nece izaci na izbore, ali ce prvom prilikom izaci iz zemlje.
Posle toga mi je svejedno hoce li na vlasti biti levaci, desnjaci ili ratni zlocinci.
Ovi sto pricaju da su ovo najvazniji izbori u istoriji pricali su isto to za svake izbore, pa jos uvek nisu napisali novu istoriju.
Nesto kao rade, al ih nesto kao muci da to nesto urade, i da bi sve svoje muke zavrsili treba ponovo da pobede na izborima.
To sto smo dozivli ogromnu bruku i sramotu da nam Bugari uvedu vize, to nema veze (a ko je i malo zavirio kod njih zna u kakvom im je stanju zemlja).
Пропаде држава што неке шушумиге неће на изборе! А хоће преко гране! Па срећан им пут. Нека се наберу меда на западу и нека заувек тамо и остану. Нама, који немамо резервну домовину и који мислимо на своју децу и учимо их патриотизму, нема друге него да засучемо рукаве, зауставимо расуло и распродају земље, повратимо и учврстимо патриотска осећања, веру у сопствене могућности, живот без Сороша и његових абонената, очистимо земљу од криминала и белог праха... уф колико је посла да доведемо у ред земљу после ове демократске транзиционе катаклизме!
 
Korner zastavica:
Ne pusim,ne pijem,ne drogiram se,ne dilujem...i MNOGOOOO mi je blizi LDP,nego SRS.
A znam jos PUUUUNO takvih.
Kada nekada pogledam mitinge SRSa,ne mogu da nadjem coveka ispod 50 godina,yebote.
Лоше видиш! Ако не радиш све ово о чему пишеш, онда трк код очног лекара. Ако ниси његов случај, онда топла препорука за Лазу или бар у најближи дом здравља код психијатра. Врло је алармантно! Поведи и тих пар људи око тебе, који исто виде, јер је штета за државу да гледате а не видите оно што виде преко 50% бирача!
 
Astrodita:
подељена Србија на пола,
пола боса, а пола је гола.
И у ове предизборне дане,
питамо се кад ли ће да сване.
Помози нам ти на небу Боже,
нека буде што бити не може!''

Serb 66%, Albanian 17%, Hungarian 3.5%, other 13.5% (1991)

...a kako da se sloze...do juce su ratovali :)
...jel` se nesto promenilo od `91
 
Chávez:
Staromodniji od roditelja
I. LOVRIĆ - M. Z. RADONjIĆ, 20. decembar 2006

MLADI su skloniji slobodnijem pogledu na svet i političkoj levici, a stariji su konzervativni i naklonjeni desnici - u svetu je priznata teza. Istraživanje idejnih orijentacija među stanovništvom Srbije, pokazalo je, međutim, da je taj odnos kod nas okrenut "naglavačke". Zato je teško predvideti kako će 21. januara razmišljati budućnost Srbije i ima li "demokratski blok" pravo kada tvrdi da zastupa mladu populaciju.
Vukašin Pavlović, sociolog, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, slaže se da je reč o paradoksu, i da su, kako izgleda, starije generacije u ponečemu - naprednije od mlađih.
- Prema istraživanjima, postoje četiri socijalne grupacije u Srbiji koje više prihvataju desničarske ideologije - kaže profesor Pavlović. - To su nezaposleni, među kojima je veliki broj mladih, polukvalifikovani i nekvalifikovani radnici, sloj novih vlasnika, ali i učenici i studenti.
- Po meni, razlog je u tome što su te generacije rasle i stasavale tokom devedesetih godina, u krajnje nepovoljnim uslovima - objašnjava Pavlović razloge zašto se mladi okreću radikalima.
Sociolog Milan Nikolić, direktor Centra za proučavanje alternativa, kaže, takođe, da kod mladih, stasalih u vreme vladavine Slobodana Miloševića, postoje izvesna odstupanja u stavovima u odnosu na starije sugrađane.
To "odstupanje" ka nacionalnom i konzervativnom iznosi oko dva do tri procenta mladih:
- Radikali imaju mlade glasače, ali je starosna struktura njihovog biračkog tela dosta ujednačena - kaže on. - Najveća odstupanja postoje kod DS i kod LDP, mada, za ovu stranku ne možemo napraviti zaključak, već samo postoje indicije, s obzirom da je reč o broju koji je ispod nivoa statističke greške.
Srećko Mihailović, sociolog i analitičar, kaže da se mladi, čvršće od tridesetogodišnjaka i starijih, opredeljuju ili za DS, ili za SRS, a mnogo manje za ostale političke stranke.
- Može se reći da je mlada generacija "raspolućena" - nastavlja on. - Postoji, prvo, njena deoba na stranački opredeljene i neopredeljene. Druga podela je unutar onih koji su opredeljeni: dok se glasovi starijih dele ravnomernije, kod mladih je to, uglavnom, podela na pristalice radikala i demokrata.
Prema Mihailoviću, mladi se češće opredeljuju za desnicu, nego za levicu - u odnosu jedan i po prema jedan.


KRAJNOSTI
PROFESOR Pavlović smatra da se idejna opredeljenja mladih neće mnogo odraziti na ishod predstojećih izbora, jer će, kako predviđa, najveći broj njih - apstinirati.
- Može se očekivati da se priličan broj mladih koji izađu na birališta, opredeli za krajnosti na političkom spektru, da glasaju, recimo, za LDP, ili za radikale - kaže on.

APSURD
PREMA poslednjim istraživanjima, čak oko 90 odsto građana Srbije želi - socijalnu državu, što jasno ukazuje da većina njih "naginje" ka levici, ističe Milan Nikolić. Sa druge strane, međutim, trebalo bi da čudi podatak da je politička elita skoro sva na desnici, i da je "tender" autentičnog zastupnika ideja levice u Srbiji - više puta propadao.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=1&status=jedna&vest=97731&datum=2006-12-24
MA ZA RADIKALE smo svi,..
 
Korner zastavica:
Ne pusim,ne pijem,ne drogiram se,ne dilujem...i MNOGOOOO mi je blizi LDP,nego SRS.
A znam jos PUUUUNO takvih.
Kada nekada pogledam mitinge SRSa,ne mogu da nadjem coveka ispod 50 godina,yebote.

Brate ne preteruj ..onaj dan kad smo mislili da su navijachi FK RAD ... zbog onih plavo-belih zastava .... videli smo i dobrih cica mica ..:lol: ..ili su to samo ribe koje su slucajno tu prolazile :shock:
 

Back
Top