PRAVILO ZBIRA

Pretpostavljam da hoces prvu jednacinu da postavis kao poseban slucaj uopstenog pravila koje si ispisao u 2. jednacini!
Samo, ja ne vidim koji je to poseban slucaj, i sta ti znace tackice, mislis na beskonacan broj a u jednacini ili da ih moze biti bilo koliko?
 
SA VELIKIM TRUDOM ODGONETNUO SAM DA PRAVILO VAZI ZA 2,JER JE KOD OSTALIH NPR 3=
(3+3+3)/2=9:2=4.5
(3+3+3)/2=3+ 1/2 od 3
4+4+4)/2=6
na to se dodaje ponovo 1/2 od 4 znaci
4+4+4)/2=4+1/2 od 4
5+5+5+5)/2=10
STO ZNACI DA ZA DRUGE BROJEVE OSIM DVOJKE NE VAZI PRAVILO
 
ali ti ne koristis pravilo dato na pocetku...
za ono pravilo stvarno ne vazi...
uzmimo da je period veci ili jednak 4:

(2+2) +2 +2 /2 = 2+ (2-(2+2))
4 = 0

3 ne moze...

uzmimo 16...u periodu od 6 naprimer...

((16+16) +16 +16+ 16+16) / 2 = 16+ (16+ 16+ 16 - (16+16))
48 = 32

ono sto ti kazes:
(a+a)/2 = a
3a/2 = a + 1
4a/2 = a + 2
. . .
sto ce vaziti samo za 2...
i to stoji...

a da to vazi samo za 2 mozes dokazati indukcijom...
i da ce vaziti za 2na2na2... i za 2na2na2na2na2na2 (shest puta)... i devet puta...i dvanaest...
zanimljiv spoj...
 
Pravilo koje zapravo hoce da se dokaze ovde jeste:

ma/2 = a + (m-2)

za bilo koje m elemenat N.

Ako je m paran broj (m=2n) onda moze lako da se dokaze da izraz vazi samo ako je a =2.
Dokaz:
2na/2 = a + (2n-2)
an = a+2n-2
an-a=2n-2
a(n-1)=2(n-1)
a=2

Ako je m neparan broj (m = 2n + 1) onda:
(2n+1)a/2=a+(2n+1-2)
2an+a=2a+4n-2
2an-4n=2a-a-2
2n(a-2)=a-2
2n=1
n=1/2 sto znaci da bi m trebalo da bude paran broj jer m=2*1/2 +1=2 sto je kontradikcija pocetnoj pretpostavci da je m neparan broj, stoga izraz ne vazi.
 
Da li ste vi svesni da ja razumem sve jednostavno ne mogu da napisem.DA LI NEKO ZNA KAKO SE PRMENJUJE PITAGORINA TEOREMA NA JEDNAKOKRAKI TRAPEZ,ZA SVE OSTALE FIGURE ZNAM ALI ZA NJEGA NIGDE NEMA LEPO OBJASNJENJE?
 
RADIC MITA:
Da li ste vi svesni da ja razumem sve jednostavno ne mogu da napisem.DA LI NEKO ZNA KAKO SE PRMENJUJE PITAGORINA TEOREMA NA JEDNAKOKRAKI TRAPEZ,ZA SVE OSTALE FIGURE ZNAM ALI ZA NJEGA NIGDE NEMA LEPO OBJASNJENJE?

Ako ne mozes da napises znaci da ne razumes.
Problem koji si prvobitno napisao je elementarna algebra i trebalo bi da radis malo vise na tome. Ne mozes da resavas probleme takvog tipa kao sto si ti hteo a to je "Ako vazi za par prvih brojeva (ili ne vazi) onda to pravilo vazi za sve brojeve"... To nije dokaz. Matematika je rigorozna nauka i ne trpi neegzaktna objasnjenja, odnosno objasnjenja tipa "cini mi se", "izgleda" itd.

Nije mi jasno tvoje pitanje u vezi primene Pitagorine teoreme na jednakokraki trapez, na sta konkretno zelis da je primenis, odnosno sta zelis pomocu nje da vidis u jednakokrakom trapezu?
 
I jos da napomenem, ovo gore sto bi trebalo da lici na niz je nebuloza koju dugo vremena nisam video.
Prvo mi se ucinilo da pokusava da dokaze mali Gaus teoremu, ali sad kad sam prelistao poruke bolje...bolje da bezim odavde, pre no sto kazem nesto lose.
 
NORMALNO DA ZNAM DA POVUCEM VISINU,I STA TI TO ZNACI ,,CEPA PO SREDINI,,.Moje pitanje je kako se izracunava krak trapeza.Ja sam talenat za matematiku,i samo pokusavam da razradim svoju geometriju...Ja Pitagorinu teoremu ucim tek za godinu dana,ali me matematika privlaci i FIZIKA naravno.Znam sta znaci egzaktna,nije potrebno da mi objasnjavas.Ono sto ja sada ucim znam odlicno.To mi jednostavno nije dovoljno,planiram da upisem matematicku pa sam odlucio da se fokusiram vise na prirodne nauke.Kasnije cu verovatno prirodno-matematicki.
 
Кулиража:
I jos da napomenem, ovo gore sto bi trebalo da lici na niz je nebuloza koju dugo vremena nisam video.
Prvo mi se ucinilo da pokusava da dokaze mali Gaus teoremu, ali sad kad sam prelistao poruke bolje...bolje da bezim odavde, pre no sto kazem nesto lose.

Sta lose......Mislis da ja ne mogu da nadjem nesto sto TI(VI) ne znas
 
...ako bi da upises sedmi u matematickoj gimnaziji...mogu da ti posaljem zadatke...
verujem da si cuo da imaju sedmi razred tamo...
i ne brzaj...
e sad se nesto dvoumim...jesi ti shesti ili sedmi? zaboravih kad se radi pitagorina teorema...mi smo to nesto ranije...
 
A ti kao nisi dete :D
BTW. koliko se secam nizova, ucilo se to i u osnovnoj (bar ono osnovno).
A u gimnaziji sam ih radio, sve 4. godine (sem mozda u drugoj) i nikad ih nesto nisam voleo.

@Mita
Ne brini, nisam od onih koji uzimaju za zlo boljem od sebe, a i familijaran sam dugo sa matematikom, tako da znam sta znam, a sta ne.
A za tebe savet, jer vidim da tek sad pocinjes da ucis matematiku. Kad dodjes u srednju, nemoj se ganjati samo sa zadacima, vec OBAVEZNO uci i teoriju iz matematike. Tako ces shvatiti svu njenu lepotu, ako je zaista volis.
 

Back
Top