Dan kada je Srbija izbegla građanski rat

Samanta_

Iskusan
Poruka
6.229
Dan kada je Srbija izbegla građanski rat


Beograd - Evropski studentski forum organizuje obeležavanje 10 godina od kontramitinga. Tog 24. decembra 1996. godine na ulicama Beograda jedni pored drugih našli su se demonstranti koji su tražili priznavanje izbornih rezultata i pristalice Slobodana Miloševića. Bio je to i jedini dan tokom višemesečnih protesta kada su se dva bunta objedinila i na ulice izašli i studenti i pristalice opozicione koalicije Zajedno.

- U obeležavanju tog događaja učestovaće svi lideri Demokratske stranke, uključujući Borisa Tadića i Ružicu Đinđić. Taj datum je opomena, tog dana je u Srbiji izbegnut građanski rat, krvoproliće je sprečeno zahvaljujući mudrosti ljudi koji su vodili građanske demonstracije, ali i građana koji su želeli da spreče izbornu krađu, a ne sukob sa Miloševićevim pristalicama - kaže za Danas Dragan Đilas, tada jedan od vođa Studentskog protesta, a danas jedan od lidera DS, dodajući da ni u nedeljnoj šetnji veoleo da "vidi i predstavnike Demokratske stranke Srbije i premijera Vojislava Koštunicu, bez obzira na to što on pre 10 godina nije učestvovao u demonstracijama".
Lideri koalicije Zajedno Vuk Drašković, Zoran Đinđić i Vesna Pešić optužili su nakon 24. decembra 1996. tadašnjeg predsednika Srbije i Socijalističke partije Srbije Slobodana Miloševića da je organizovanjem kontramitinga i dovođenjem nekoliko desetina hiljada pristalica iz unutrašnjosti u Beograd svesno želeo da izazove krvoproliće i građanski rat.

- Da li znate ijedan praznik koji smo dostojno obeležili? Najveća godišnjica koja je slavljena to je dvestogodišnjica Prvog srpskog ustanka i to jednim banalnim skupom u Orašcu i smešnim prijemom u Beogradu. A da nije bilo naučnih skupova, ni za to se ne bi čulo. A kako je Milošević obeležio 600 godina od Kosovske bitke, bolje i da nije. Nisam očekivao da će se neko u Srbiji setiti godišnjice demonstracija i kontramitinga, iako je to jedino čega sa ponosom možemo da se setimo da smo doživeli devedesetih. Srbija je tada pokazala da može bolje i treba je češće buditi da se seti toga. Sile mraka su i dalje previše jake i to na svim stranama i kod opozicionara i reformatora, da se meni čak javlja bojazan da Milošević nije bio uzrok, nego posledica tog nedostatka morala.
Žrtve


Petar Starčević je preminuo od posledica policijskog batinjanja, a teško je ranjeni Ivica Lazović ostao je invalid.


Govoreći o tome kako je sam doživeo kontramiting i 24. decembar 1996. Antić podseća da su studentski lideri noć uoči tog dana dobili zamenike u slučaju da budu ubijeni, da su bili u strahu i očekivali krvroproliće.
Knjiga "Decenija"


Čedomir Antić urednik je knjige zbornika pod nazivom "Decenija" u kojoj je 18 učesnika studentskog protesta objavilo tekstove o događanjima 1996/97. Takođe, pokrenut je i sajt www.studentskiprotest.org na kome se mogu naći podaci i podsećanja. Prema Antićevim rečima, Čedomir Jovanović, jedan od najistaknutijih lidera protesta nije prihvatio poziv da napiše tekst za ovu knjigu.


- To je bio jedan od najtužnijih dana u politici koje sam imao u životu i mogao bi se nazvati spontanim pobačajem građanskog rata. Bilo je planirano da u Beograd stigne toliko pristalica Miloševića da opozicija bude potputno zastrašena, ali je od najavljenih pola miliona, stiglo 50 hiljada i to u deset hiljada autobusa. Na taj dan Milošević je izgubio većinsku podršku u narodu i to je bilo očigledno, i nastavio je kasnije da vlada uz pomoć stranaka koje su se dotle deklarisale kao opozicione. Miloševićev plan bio je po ugledu na De Golov narodni miting 1968. godine ili Ilijeskov poziv rudarima 1989. Ali De Gol je bio veliki general i državnik, a Ilijesku je srušio jedan od najgorih komunističkih režima u Evropi. Milošević nije bio ništa od toga, samo bezobziran i koristoljubiv vladar koji je uništavao sve vrednosti srpskog naroda. Velika je sreća što niko od pristalica režima nije tih dana stradao na ulici, iako su opozicionari bukvalno zarobili neke članove JUL i zaposeli binu sa koje je Milošević kasnije govorio, pošto su je batinaši i policija "povratili" - podseća Antić.
Zanimljivo je da su najupečatljiviji lideri studentskog protesta kasnije nastavili političku karijeru, Čedomir Antić je prvo bio u DS, pa u vrhu G17 Plus. Čedomir Jovanović je takođe prvo bio u vrhu DS, pa potom osnovao sopstvenu stranku LDP. Vladimir Dobrosavljević je pristupio DSS, a Slobodan Homen SPO. Ivan Marović je delovanje nastavio u pokretu Otpor, koji je kasnije prerastao u stranku, a potom se pripojio DS. Miša Gavrilović, sin Slobodana Gavrilovića, čelnika DS; takođe je imao zapaženu ulogu, i ostao je u redovima demokrata. Oliver Dulić se priključio DS i za Danas govori o svom sećanju na 24. decembar 1996.
- Kontramiting je bio jedan od najgorih dana u novijoj srpskoj istoriji, kada je postojala realna mogućnost da dođe do građanskog rata. Sa obzirom na broj učesnika i količinu nekontrolisanih dešavanja po gradu, mislim da nas je samo Bog spasao od sukoba većih razmera. Toga dana je Milošević shvatio da nema više legitimitet koji ga je održavao na vlasti jer je po prvi put svojim očima mogao da vidi realnost: kako izgledaju njegovi podržavaoci, onako preplašeni i promrzli, slabo obučeni i prestravljeni, sirotinja dovezena za dnevnicu i sendvič ko zna odakle iz Srbije. Milošević je toga dana prvi put video svojim očima ovu drugu Srbiju, kako izgleda "šačica stranih plaćenika" koju je ova prva grupa trebalo da razjuri i da se cela priča oko građanskih i studentskih protesta završi. Toga dana je režim verovatno shvatio da će vlast jedino moći da očuva na silu. Primenjena najbrutalnija sila policije i nakon toga dana ništa više u Srbiji nije bilo isto. Režim je tada legalizovao brutalnost i otvorio put ka kasnijim fizičkim obračunavanjima sa političkim protivnicima - primećuje Dulić.
Prema njegovim rečima, tog se dana svakako treba setiti, bez političke instrumentalizacije.
- Sećanje na 10 godina kontramitinga treba da služi kao podsetnik da se ludilo nikada više ne ponovi i da nikada politika ne treba da na takav način suočava, pa čak i podstiče svoje građane na nasilje prema neistomišljenicima. Treba odati poštu svim žrtvama, nastradalima sa obe strane. Nadam se da sećanje na taj dan nije instrumentalizovano za cilj političke opcije koja se, navodno, bori protiv deljenja Srbije - kaže Dulić.
 
A bas sam se re neki dan setio tog dogadjaja ono je stvarno bila antoligijska scena gomile penzionera i nekih opskurnih likova iz raznih ovcojebina je ceo dan dovozeno autobusima u centar grada na zgrazavanje Beogradjana,pa onda izvestaj na RTSu o "pola miliona gradja' iako ih je bilo manje od 100 000 ,bliski susret tih spodoba i gradjana koji su demonstrirali ,,Slobin govor ,i najbolji fazon je bio sutradan kada su studenti izasli sa detrdzentom i krpama da operu Terazije od onih nesrecnika sto su bili dan ranije :mrgreen:
 
Ma kavkvi sa bandom crvenom se tako radi iz higijenskih razloga tako su i Hilandarski monasi nekoliko godina ranije tri dana prali tlo gde je Satrap SM iz helikoptera prolazio u poseti manastiru kada se nije prekstio ni jednom ,a pored Trojerucice je prosao sa rukama na ledjima pa su ljudi morali da uvedu poseban rezim molitve ne bi li umilili gospoda da im oprosti sto je taj zlikovac opoganio to sveto mesto.
 
svetolik trpkovic:
Ma kavkvi sa bandom crvenom se tako radi iz higijenskih razloga tako su i Hilandarski monasi nekoliko godina ranije tri dana prali tlo gde je Satrap SM iz helikoptera prolazio u poseti manastiru kada se nije prekstio ni jednom ,a pored Trojerucice je prosao sa rukama na ledjima pa su ljudi morali da uvedu poseban rezim molitve ne bi li umilili gospoda da im oprosti sto je taj zlikovac opoganio to sveto mesto.

Jedino što je valjalo kod Miloševića je što je umeo da obuzda bandu crKvenu! :wink: ;-)
 
„...Govoreći o tome kako je sam doživeo kontramiting i 24. decembar 1996. Antić podseća da su studentski lideri noć uoči tog dana dobili zamenike u slučaju da budu ubijeni, da su bili u strahu i očekivali krvroproliće. ...”

Svaka lice ima i nalicje.

Studenti, pa studentske vodje, pa dobijanje njihovih zamenika...pa objašnjenje da bi mogli biti ubijeni sledeći dan...

Ko im bre dade zamenike? Ko im objasni da bi mogli da budu ubijeni sledeći dan? Jel' to bila neka legalna organizacija, politicka partija ili pokret???
 
Strašno vreme. Nikad se ne ponovilo. Da je tada izbio građanski rat samo bi Srbija bila na gubitku, niko od "zarećenih" strana ne bi dobila.
Ljudi, manje ostrašćenosti u politici i sve će biti bolje. Morate prihvatiti da ima onih koji misle drugačije i da posle izbora ostaju ovde da žive sa nama i pored nas. Ovi što zastupaju demokratske snage mi ponekad
izgledaju kao neki radikali, ili bi streljali ili hapsili.
1.pravilo demokratije, prihvati da postoji drugačije mišljenje od tvoga.
Nema i nikad neće biti plebiscitarne podrške bilo kojoj ideji jer zato i postoji višestranačje.
 
filatelista:
Strašno vreme. Nikad se ne ponovilo. Da je tada izbio građanski rat samo bi Srbija bila na gubitku, niko od "zarećenih" strana ne bi dobila.
Ljudi, manje ostrašćenosti u politici i sve će biti bolje. Morate prihvatiti da ima onih koji misle drugačije i da posle izbora ostaju ovde da žive sa nama i pored nas. Ovi što zastupaju demokratske snage mi ponekad
izgledaju kao neki radikali, ili bi streljali ili hapsili.
1.pravilo demokratije, prihvati da postoji drugačije mišljenje od tvoga.
Nema i nikad neće biti plebiscitarne podrške bilo kojoj ideji jer zato i postoji višestranačje.

Srbija i ovako ni danas nista nije dobila. Znaci da je trbalo da bude jedno 100-200 nrtvih ne bi li se mi malo trgli i opametili.
 
Korner zastavica:
Srbija i ovako ni danas nista nije dobila. Znaci da je trbalo da bude jedno 100-200 nrtvih ne bi li se mi malo trgli i opametili.
Žao mi je što misliš da bi "stalo" na 100-200
Građanski ratovi su najsuroviji i najkrvaviji i ne želim da mislim da nam je posle svih strahota trebalo i jedno međusobno ubijanje. Misliš da je vredno ulaska u evroatlantske integracije 50 ili 100 hiljada mrtvih Srba. Nije.
d020.gif
 
Buduca_Srbija:
Misliš da nije umeo da ih obuzda?
Мислим да је сама реченица, то јест тврдња, бесмислена.
Шта је то "банда црквена"? И да ли због тога треба рећи да је он урадио нешто добро? Пошто, по мом мишљењу није урадио ама баш ништа добро. Напротив.
Хоћу рећи, испаде да је он вама у ствари био још и добар, у неком смислу.
 
Steta je sto je gradjanski rat izbegnut. Gradjanski rat uopste nije negativna pojava, sve države su ga imale u svojoj istoriji. Nas gradjanski rat je u 2 sv. ratu ostao nedovrsen i zato nikako ne možemo napred. Da je 1996 doslo do gradjanskog rata možda bi bili uklonjeni komunisticki i anarhisticki elementi u Srbiji. Ovako, i dan-danas imamo SPS, LDP, DS, DSS na sceni, a sve je to banda koja nas unistava.
 
Norma Kampl:
:shock: :shock: :shock:
Istina je da bi tada bilo zrtava - No tada Natina infiltracija nije zahvatila toliki BROJ SRBA. Ovako smo sstavili smo deci da ginu. Do rata će morati doći, po logici stvari. Do rata će doći i ako ujka Sam pokori čitavu planetu - Tada će se ta jedinstvena država urusiti sama od OBESTI. Isto je bilo i sa Rimom. RIM je vladao čitavim (za njih tada poznatim) svetom. Onda je doslo do dekadencije. Onda je NERON SPAVAO SA VLASTITOM MAJKOM - Onda je Neron palio Rim da bi video lepotu plamena...

A mi...Mi smo sorosevskim parama ubili vlastiti ponos - Osnovu za zivot i napredak... Covek bez SAMOAKTUALIZACIJE (Osecaja potrebe da čini dobro familiji, sredini u kojoj se nalazi pa i čitavom drustvu) je covek BEZ ZELJE ZA PROGRESOM - drugim rečima olicenje indijanca.

Konflikt pored negativnosti nosi sobom mnostvo POZITIVNIH pojava.

Ja nisam nacionalista u klasicnom smislu reci ali sam veliki patriota u smislu da želIM da cenim i da gajim POZITIVNE osecaje prema POSTENIM zakonima i propisima MOGA NARODA...Vrlo cenim dostignuca srpskog naroda u kulturi (a to nije bonton kako Hrvati žele pokazati) već je to SVEUKUPNA BASTINA JEDNOG NARODA - arhitektura, pismo, moral, religija, pravo, jezik, politika, sudbina...Smatram da mi kao Srbi možemo doneti i imamo razloga da donesemo postene PROPISE KOJI će na visokom nivou odrediti pravila ponasanja prema drugim ljudima i prema onom sto je NAS NAROD ILI BILO KOJI DRUGI NAROD STVORIO.

U ovom trenutku postaje jasno da je sukob jedini put kojim možemo ostvariti OSNOVU BUDUCEG PROGRESA. Sukob će izmdju ostalog da doprinese sposobnosti razlikovanja dobra i zla.
 
Samanta_:
Istina je da bi tada bilo zrtava - No tada Natina infiltracija nije zahvatila toliki BROJ SRBA. Ovako smo sstavili smo deci da ginu. Do rata će morati doći, po logici stvari. Do rata će doći i ako ujka Sam pokori čitavu planetu - Tada će se ta jedinstvena država urusiti sama od OBESTI. Isto je bilo i sa Rimom. RIM je vladao čitavim (za njih tada poznatim) svetom. Onda je doslo do dekadencije. Onda je NERON SPAVAO SA VLASTITOM MAJKOM - Onda je Neron palio Rim da bi video lepotu plamena...

A mi...Mi smo sorosevskim parama ubili vlastiti ponos - Osnovu za zivot i napredak... Covek bez SAMOAKTUALIZACIJE (Osecaja potrebe da čini dobro familiji, sredini u kojoj se nalazi pa i čitavom drustvu) je covek BEZ ZELJE ZA PROGRESOM - drugim rečima olicenje indijanca.

Konflikt pored negativnosti nosi sobom mnostvo POZITIVNIH pojava.

Ja nisam nacionalista u klasicnom smislu reci ali sam veliki patriota u smislu da želIM da cenim i da gajim POZITIVNE osecaje prema POSTENIM zakonima i propisima MOGA NARODA...Vrlo cenim dostignuca srpskog naroda u kulturi (a to nije bonton kako Hrvati žele pokazati) već je to SVEUKUPNA BASTINA JEDNOG NARODA - arhitektura, pismo, moral, religija, pravo, jezik, politika, sudbina...Smatram da mi kao Srbi možemo doneti i imamo razloga da donesemo postene PROPISE KOJI će na visokom nivou odrediti pravila ponasanja prema drugim ljudima i prema onom sto je NAS NAROD ILI BILO KOJI DRUGI NAROD STVORIO.

U ovom trenutku postaje jasno da je sukob jedini put kojim možemo ostvariti OSNOVU BUDUCEG PROGRESA. Sukob će izmdju ostalog da doprinese sposobnosti razlikovanja dobra i zla.
Džordž junior kad bude spavao sa Barbarom, onda će biti svašta. :roll:
Ti patriota? Želiš građanski rat svog naroda. Umirali bi Srbi i sa jedne i druge strane. To je patriotizam i nacionalizam neke nove generacije. Nadam se da retko dolaziš u Srbiju.STRAŠNO.
 
Buduca_Srbija:
Polako samo, ako Koštun Jugend napravi koaliciju sa SRS-om, moraćemo mi da se borimo gerilski da nas ne potrpaju u kazamate! U tom slučaju: ratovi tek dolaze!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Džordž junior kad bude spavao sa Barbarom, onda će biti svašta.
Ti patriota? Želiš građanski rat svog naroda. Umirali bi Srbi i sa jedne i druge strane. To je patriotizam i nacionalizam neke nove generacije. Nadam se da retko dolaziš u Srbiju.STRAŠNO.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Eto ti primer ko ce prvi zapoceti gradjanski rat....
 
Samanta_:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Džordž junior kad bude spavao sa Barbarom, onda će biti svašta.
Ti patriota? Želiš građanski rat svog naroda. Umirali bi Srbi i sa jedne i druge strane. To je patriotizam i nacionalizam neke nove generacije. Nadam se da retko dolaziš u Srbiju.STRAŠNO.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Eto ti primer ko ce prvi zapoceti gradjanski rat....

Ma nisi ni ti bežala od njega (građanskog rata) i to čak podržala. Za tango je potrebno dvoje, jednog si već pokazala, a ti si druga :roll:
 
Samanta_:
Steta je sto je gradjanski rat izbegnut. Gradjanski rat uopste nije negativna pojava, sve države su ga imale u svojoj istoriji. Nas gradjanski rat je u 2 sv. ratu ostao nedovrsen i zato nikako ne možemo napred. Da je 1996 doslo do gradjanskog rata možda bi bili uklonjeni komunisticki i anarhisticki elementi u Srbiji. Ovako, i dan-danas imamo SPS, LDP, DS, DSS na sceni, a sve je to banda koja nas unistava.
Samanta_:
Istina je da bi tada bilo zrtava - No tada Natina infiltracija nije zahvatila toliki BROJ SRBA. Ovako smo sstavili smo deci da ginu. Do rata će morati doći, po logici stvari. Do rata će doći i ako ujka Sam pokori čitavu planetu - Tada će se ta jedinstvena država urusiti sama od OBESTI. Isto je bilo i sa Rimom. RIM je vladao čitavim (za njih tada poznatim) svetom. Onda je doslo do dekadencije. Onda je NERON SPAVAO SA VLASTITOM MAJKOM - Onda je Neron palio Rim da bi video lepotu plamena...

A mi...Mi smo sorosevskim parama ubili vlastiti ponos - Osnovu za zivot i napredak... Covek bez SAMOAKTUALIZACIJE (Osecaja potrebe da čini dobro familiji, sredini u kojoj se nalazi pa i čitavom drustvu) je covek BEZ ZELJE ZA PROGRESOM - drugim rečima olicenje indijanca.

Konflikt pored negativnosti nosi sobom mnostvo POZITIVNIH pojava.

Ja nisam nacionalista u klasicnom smislu reci ali sam veliki patriota u smislu da želIM da cenim i da gajim POZITIVNE osecaje prema POSTENIM zakonima i propisima MOGA NARODA...Vrlo cenim dostignuca srpskog naroda u kulturi (a to nije bonton kako Hrvati žele pokazati) već je to SVEUKUPNA BASTINA JEDNOG NARODA - arhitektura, pismo, moral, religija, pravo, jezik, politika, sudbina...Smatram da mi kao Srbi možemo doneti i imamo razloga da donesemo postene PROPISE KOJI će na visokom nivou odrediti pravila ponasanja prema drugim ljudima i prema onom sto je NAS NAROD ILI BILO KOJI DRUGI NAROD STVORIO.

U ovom trenutku postaje jasno da je sukob jedini put kojim možemo ostvariti OSNOVU BUDUCEG PROGRESA. Sukob će izmdju ostalog da doprinese sposobnosti razlikovanja dobra i zla.


a066.gif
 
Samanta_:
„...Govoreći o tome kako je sam doživeo kontramiting i 24. decembar 1996. Antić podseća da su studentski lideri noć uoči tog dana dobili zamenike u slučaju da budu ubijeni, da su bili u strahu i očekivali krvroproliće. ...”

Svaka lice ima i nalicje.

Studenti, pa studentske vodje, pa dobijanje njihovih zamenika...pa objašnjenje da bi mogli biti ubijeni sledeći dan...

Ko im bre dade zamenike? Ko im objasni da bi mogli da budu ubijeni sledeći dan? Jel' to bila neka legalna organizacija, politicka partija ili pokret???
Bas me zanima sta je tvoj BOGOLJUB KARIC radio u to vreme.dok je sloba bio na vlasti nije izlazio iz Mirine zadnjice... :lol:
 

Back
Top