Davanje krvi;

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Možda nije pravo mesto za temu, ali jeste :)

Može li neko da mi objasni zbog čega, konkretno, neko ko ima ispod 50 kilograma, ali dovoljno za svoju visinu, ne može da da krv?
Kapiram da je sama količina krvi u takvom telu manja, ali valjda nije toliko manja, da srazmerno smanjen broj tih jedinica u kesi nije ekonomski isplativ za zavod?
To jest, ti špricevi su, kanda, uludo utrošeni?
 
Mislim da je to više zbog tvog zdravlja. Oni verovatno imaju standardnu količinu koju uzimaju, a za tebe bi to bilo možda previše. Lepo je što imaš želju da pomogneš drugima. I ja sam to više puta radio. :)
 
To je konkretno zbog pritiska.
Verovatno ti je nizi.
Ja isto imam taj problem. Imam jako retku krvnu grupu, ali takvu da skoro svi mogu da je primaju, ali cim su mi izmerili moj famozni pritisak 90/70, masmesili su mi se i vratili me kuci!:)
Eto! Bezveze!

P.S nece da uzmu krv i onima koji navedu kao anamnesticki podatak prelezalu zuticu, pa makar i fiziolosku (to je ona koju bebe imaju )
 
Fiziolosku zuticu imaju samo bebe, a hepatitis A je bolest prljavih ruku i nema veze sa fizioloskom zuticom, ne brkaj pojmove.
Nizak pritisak je razlog za sebe a telesna tezina takodje je razlog za sebe ,ni tu ne treba praviti paralele.
U sustini, ne radi se o manje kvalitetnoj krvi nego o tome da davanje te kolicine krvi bi moglo da dovede da se ti osecas lose, bilo da imas nizak pritisak,ili nemas dovoljnu telesnu masu.
 
Ne radi se o pritisku, jednom su me vratili zbog premora, a drugi put su mi uzeli krv, međutim tada sam imala oko 49, 50 kilograma i insistirali su na tome da budem sigurna da je 50 :roll: neke pravne glooposti, baš su mi pravili problem oko toga...
Međutim, sada imam očigledno manje od 50, a opet nisam premršava, ne vidim koji bi razlog mogao biti da mi ne uzmu krv, osim same činjenice da sam sitniji čovek :), za šta je dovoljno, koliko razumem, smanjiti samu količinu uzete krvi. Ne uzimaju fiksno, svakako.
Jedino što mi pada na pamet je da im se na neki način ne isplati da uzimaju manju količinu, ali to nema logike, jer je krv, ipak, neprocenjiva, zar ne?
Čisto me zanima, ne bih sada da menjam zakone, ali ne vidim logiku.
Recimo da mi je 50 idealna težina, i da nastojim da je održim, a oni me pitaju koliko imam... Jbg, ne umem da lažem, ali težina se menja iz dana u dan, sutra ću imati 200 grama manje :roll:
Inače mislim da je granica previsoka. Poznajem mnogo žena koje imaju tu težinu, kao sasvim odgovarajuću svojoj visini.
Mora da postoji neki treći razlog...
 
Pocinjes da zalazis u teorije zavere,koje naravno ne postoje.
Sta si mislila da uzmu tvoju krv, pa je pomesaju sa jos nekom pa dobiju kolicinu koja im treba...
Naravno da se uzima tacno definisana kolicina krvi,450 ml.
Lepo je sto hoces da das krv ali ne po svaku cenu i na ustrb svog zdravlja.
 
O Bože... Ne smen da postavim pitanje :? :roll:
Pa meni su dodelili "manju kesicu", tim rečima - častim te manjom kesicom! :shock:

Naravno da ne želim da je dam po svaku cenu, blagi bože.
Zanima me, radoznala sam - zašto? Zdrava sam, ništa mi ne ugrožava zdravlje, a ovde jedino pitam da li ipak nešto ugrožava i šta? El to mnogo teško pitanje? I ako ne znaš, slobodno reci, nije sramota.

Zašto nije definisano da sitniji ljudi daju, recimo, 400 ml? Ne govorim sada o sebi, gledam širu sliku.
Bilo bi više davalaca. Da li je mali čovek po pravilu bolešljiv, ili šta? :?
 
Koliko si visoka?
Neke zemlje insistiraju da osoba koja daje krv ima vise od 55 kg i da ta tezina bude proporcionalna sa visinom.Sto znaci ako imas zenu koja je visoka 180 cm a ima 55 kg takva osoba spada u red neuhranjenih i sigurna sam da niko joj nece uzeti krv.
450 ml je kolicina koju organizam ne oseca kada ostane bez nje ,medjutim na taj nacin se gubi najvise gvozdja,koje naravno treba nadoknaditi preko hrane u narednih par nedelja.
Kad ti dodje neko ko ima jedva 50 kg sa odecom naravno da brines o tome da za osobu sa toliko kilograma davanje i 450 ml krvi moze da dovede do nezeljenih efekata prilikom navedenog postupka(bledilo,znojenje, lupanje srca,ubrzano disanje,mucnina,vrtoglavica...)
Primetila si da se pre davanja krvi uzima i krv iz prsta da se proveri nivo hemoglobina, sto govori i o tvom zdravstvenom stanju i o kvalitetu krvi.
To sto se ti dobro osecas nije parametar koji se trazi prilikom davanja krvi jer osnovni postulat medicine je ne naskoditi pacijentu.
Nema tu nikakve teorije zavere protiv osoba sa tezinom ispod 50 kg.
 
Ne tražim teoriju zavere.
Visoka sam 158, zato i postavljam ovo pitanje. 50 kg nije malo, zar ne?
Pa recimo da poznajem još desetak ovakvih kao ja, kojima ništa ne fali osim telesne mase :)
Da sam, recimo, debeljuškasta, i da imam 70 kila, mogla bih da dam krv :? Hm... Svašta.
Kao što sam napisala, jednom su me vratili zbog tog testa na prstu, i trebali su.
Posmatrajmo generalno. Kad mi je neki rođak imao operaciju tražili su ljude da daju krv za njega. Nisam znala da je to standardna praksa, ali mi je delovalo malo nehumano očekivati od porodice da sada vodi brigu i o tome, mada im je možda to i skrenulo misli...
Hoću da kažem - krv im je zaista potrebna (bolnicama), u ovoj zemlji je davanje dobrovoljno, pa bi možda trebali da uzmu u obzir i sve te silne žene, pa i muškarce od 50 kg (ja ih stvarno poznajem dosta)... Upravo skrećem pažnju na to da nisu premršave, jednostavno su sitne.
A to što, naravno, brinu da pre svega ne naškode davaocu, potpuno je opravdana i očekivana stvar.
Dobila sam onu čestitku za Novu Godinu od njih, pa mi palo na pamet da nekoga pitam zašto je to tako, ako zna... Da li je samo zakon u pitanju. Jer, sledeći put kada mi pošalju onaj mail, posle 3 ili 4 meseca, ne sećam se, jednostavno neću imati 50 kg. Pa mi to nekako bezveze.
No, neću pojesti svoju goozitsu zbog toga, samo pitam.
Hvala na odgovoru :)
 
Gledaj da imas dobru krvnu sliku, ako te vrate posle bockanja iz prsta znaci da nemas u krvi dovoljno gvozdja, naravno to je manjkavost a drugo kako da ti uzmu ono sto ti vec nedostaje.
 
A ono sto traze od porodice da da krv kad je neko ugrozen to je zbog bolje kompatibilnosti krvnih grupa - krvne grupe davaoca i primaoca iz istog genetskog pula uvek su kompatibilnije neko kod davaoca i primaoca koji nisu krvno vezani, cak i kada se grupe dobro podudaraju. POzdrav
 
dr:
Fiziolosku zuticu imaju samo bebe, a hepatitis A je bolest prljavih ruku i nema veze sa fizioloskom zuticom, ne brkaj pojmove.
Nizak pritisak je razlog za sebe a telesna tezina takodje je razlog za sebe ,ni tu ne treba praviti paralele.
U sustini, ne radi se o manje kvalitetnoj krvi nego o tome da davanje te kolicine krvi bi moglo da dovede da se ti osecas lose, bilo da imas nizak pritisak,ili nemas dovoljnu telesnu masu.

Ja stvarno ne razumem sta sam pogresno rekla i odakle si videla da brkam pojam fizioloske zutice sa hepatitisom A! :shock:

Drugo, devojka je navela da ima dovoljno kilograma, pa samim tim pritisak je najlogicnije objasnjenje!

Trece, ko je spominjao manje kvalitetnu krv?
Jesi ti bila nekad u zavodu?Jel' znas kako se vrsi pregled pred uzimanje krvi?
Kad sam ja bila,samo sam izmerena (masa) i takodje su mi pritisak odredili.
Bila sam sa troje ljudi, mojih prijatelja, koji su svi ostvarivali ta dva uslova, i pred zabadanje igle u venu, samo im je grubo odredjena krvna grupa...nikakavo gvozdje,broj eritrocita i sl.

Al' si sujetna...uuuuu...
Citaj malo pazljivije postove!
 
shaddow:
Pa to ja kažem. Ali dr, ova sevilja će jednog dana biti čuvena doktorka, sto posto. :)


Pazi ovako, kad si mi na onoj temi drugoj napisao ono sto jesi, nisam bila sigurna, ali sad definitivno jesam, razotkrio si se , sta patis od kompleksa doktora? Ili mi se samo cini??? :shock:
 
Poslednji put kada sam isla da dam krv, bocnuli su mi prst i prvi put je kapljica krvi pala na dno posude, opet su me bocnuli i drugi put nije pala na dno(moguce da je u pitanju obrnut slucaj, ne mogu da se setim, ali cini mi se da u jednom od tih slucajeva nedostaje gvozdja). E sad, nije mi jasno, ispadne da u razmaku od jednog minuta moja krv nije "dobra", a drugi put jeste. Da li na to utice umor, nesto slabija ishrana tih dana pre davanja krvi ili nesto trece?
 
sevilja:
Ja stvarno ne razumem sta sam pogresno rekla i odakle si videla da brkam pojam fizioloske zutice sa hepatitisom A! :shock:

Drugo, devojka je navela da ima dovoljno kilograma, pa samim tim pritisak je najlogicnije objasnjenje!

Trece, ko je spominjao manje kvalitetnu krv?
Jesi ti bila nekad u zavodu?Jel' znas kako se vrsi pregled pred uzimanje krvi?
Kad sam ja bila,samo sam izmerena (masa) i takodje su mi pritisak odredili.
Bila sam sa troje ljudi, mojih prijatelja, koji su svi ostvarivali ta dva uslova, i pred zabadanje igle u venu, samo im je grubo odredjena krvna grupa...nikakavo gvozdje,broj eritrocita i sl.

Al' si sujetna...uuuuu...
Citaj malo pazljivije postove!
Uopste nemam nameru da ulazim u raspravu sa tobom oko stvari u koje se uopste ne razumes, vratila bih te samo na recenicu da davaoce odbijaju ako su imali zuticu, pa si to povezala sa zuticom koju imaju bebe.
Bupnula si pa si ostala ziva,bolje cuti.
 
carolina 212:
Poslednji put kada sam isla da dam krv, bocnuli su mi prst i prvi put je kapljica krvi pala na dno posude, opet su me bocnuli i drugi put nije pala na dno(moguce da je u pitanju obrnut slucaj, ne mogu da se setim, ali cini mi se da u jednom od tih slucajeva nedostaje gvozdja). E sad, nije mi jasno, ispadne da u razmaku od jednog minuta moja krv nije "dobra", a drugi put jeste. Da li na to utice umor, nesto slabija ishrana tih dana pre davanja krvi ili nesto trece?
Morala bih da potrazim praktikum sa vezbi iz fiziologije, bilo je to davno da bih se setila kako ide tacno ta prica sa kapima.
U svakom slucaju umor moze biti jedan od uzroka toga da reakcija ne bude adekvatna ,medjutim isto tako nije lose otici pa izvaditi kompletnu krvnu sliku i utvrditi da ne postoji neka vrsta anemije.
 
sevilja:


P.S nece da uzmu krv i onima koji navedu kao anamnesticki podatak prelezalu zuticu, pa makar i fiziolosku (to je ona koju bebe imaju )



Evo, da ti pomognem ! Citiracu samu sebe!

Ako iz ove recenice shvatas da ne pravim razliku izmedju zutice (izazvane virusom hepatitisa A) I fizioloske zutice,koju bebe dobijaju, onda imas definitivno problem sa inteligencijom.

Zuticu ( uzrokovanu HAV-om) i fiziolosku zuticu sam navela samo kao primer i to namerno sam tako izabrala jer sam se vise puta uverila da ljudi to tako lakse pamte ,jedno uz drug]!E sad, u zavodu nece da uzmu krv ni onima koji navedu podatak da su mali fiziolosku, jer idu logikom da ljudi ne prave razliku izmedju te dve pojave, pa kao meru predostroznosti, odbijaju.

Neko ko nije nije medicinski potkovan ne treba uopste da pravi razliku izmedju ta dva pojma,a da ne pricam o tome koliko je tek nebitan mehanizam nastanka.


Jos nesto!Najvise volim likove koji nece da ulaze u raspravu, a pri tom napadaju i vredjaju onog preko puta! To se zove licemerje, ako nisi znala!!


p.s. iskreno se nadam da si se bracnula jer si mislila da brkam pojmove i nadam se da konstatacija iz moje prve recenice nije tacna!
 
O ljudi moji!
Kako da ti objasnim a da to razumes...pravis pogresne,potpuno besmislene paralele i pri tome dajes ljudima pogresne informacije.Molim te, najlepse te molim, ne bavi se stvarima koje ne poznajes, nemam zivaca da repliciram na tvoje neznanje, ili tumacenja koja ti smatras ispravnim.
 
Ti malo o ''paralelama'' , a malo o tome kako ''lupetam''.
Odluci se!
I definitivno, tacna je moja konstatacijua o tvom IQ-u, jer da nije ukapirala bi zato sam navela paralele zutica(hep. A)-fiz. zutica....cak sam ti i podvukla u prethodnom postu.

I niko ti ne trazi da repliciras na moje znanje ili neznanje, vec da ukapiras da sve vreme pogresno shvatas moje postove.
Ja znam koliko znam!
U to budi sigurna, a uz to budi sigurna da znam medicinu, bar toliko da napravim razliku medju osnovnim pojmova.
Pobogu, pa nisi je jedina zavrsila.

I definitivno si sujetna, al' ne ''medicinski'', nego zivotno, a to je mnogo gore.
Pozdrav.
 
sevilja:
Evo, da ti pomognem ! Citiracu samu sebe!

Jos nesto!Najvise volim likove koji nece da ulaze u raspravu, a pri tom napadaju i vredjaju onog preko puta! To se zove licemerje, ako nisi znala!!

E pa Fala ti na pomoci, jerbo bez takije poput tebe moj zivot bi bio isprazan :roll:
Zarad opste zabave a i stimulacije inAligencije mozda bi bilo efikasnije pak da citiras one bas smesne postove u kojima ne razlikujes intuiciju i prekogniciju, ili gde "isprolongiravas" razgovor telefonom, objasnjavas svoju unikatnost sa O+ krvnom grupom, ili jedan od neprevazidjenih postova gde objasnjavas posuvracenost Teslinih sexualnih nagona i istovremeno pokazujes svoje sveobuhvatno znanje i na polju istorije, elaborirajuci na novoosmisljenom sexualnom rezimu koji je Hitler svojevremeno uveo.
Nej sam imala vremena dalje das' bakcem, te te molim da sumiras to pa da imamo sve na jednom mestu :-D
Takodje da napomenem da se tvom obrazovanju divim, kao i tvojoj zelji da studiras medicinu, koju ces verujem savladati nakon sto ti dodele diplomu i par godina praxe sa nekoliko desetina ljudskih zamorcica.
Ono sto je jako lepo jeste da si dovoljno samokriticna da vidis da si licemer.
 
webhanuma:
E pa Fala ti na pomoci, jerbo bez takije poput tebe moj zivot bi bio isprazan :roll:
Zarad opste zabave a i stimulacije inAligencije mozda bi bilo efikasnije pak da citiras one bas smesne postove u kojima ne razlikujes intuiciju i prekogniciju, ili gde "isprolongiravas" razgovor telefonom, objasnjavas svoju unikatnost sa O+ krvnom grupom, ili jedan od neprevazidjenih postova gde objasnjavas posuvracenost Teslinih sexualnih nagona i istovremeno pokazujes svoje sveobuhvatno znanje i na polju istorije, elaborirajuci na novoosmisljenom sexualnom rezimu koji je Hitler svojevremeno uveo.
Nej sam imala vremena dalje das' bakcem, te te molim da sumiras to pa da imamo sve na jednom mestu :-D
Takodje da napomenem da se tvom obrazovanju divim, kao i tvojoj zelji da studiras medicinu, koju ces verujem savladati nakon sto ti dodele diplomu i par godina praxe sa nekoliko desetina ljudskih zamorcica.
Ono sto je jako lepo jeste da si dovoljno samokriticna da vidis da si licemer.

A ti si, vidim, opsednuta, ako ni sa cim, onda mojim postovima! :shock:

Koji je tvoj problem, konkretno?
Mislim, jel' te neko dira?

Ako ti se neki moj post ne dopada, slobodno napisi ispod njega komentar, eeee, necu ti nista!Ali na licu mesta napisi, a ne ovako, izvlacenjem iz konteksta.E i to je licemerje!
 

Back
Top